Śluz w ciąży spełnia ważne zadanie – chroni przed przedostaniem się bakterii do macicy. Może on przybierać różne barwy. Jeśli jest biały lub przezroczysty, a kobiecie nie dokuczają inne niepokojące objawy, nie ma powodu do obaw. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest zielona lub lekko różowa wydzielina. Wyjaśniamy, jaki kolor ma śluz w ciąży i o czym dokładnie świadczą jego barwa i konsystencja.

Reklama

Spis treści:

  1. Śluz na początku ciąży
  2. Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?
  3. Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić?
  4. Brązowy śluz w ciąży
  5. Zielony śluz w ciąży
  6. Żółty śluz w ciąży
  7. Biały śluz w ciąży
  8. Różowy śluz w ciąży
  9. Śluz w ciąży a prawidłowa higiena intymna

Śluz na początku ciąży

Śluz płodny to wydzielina, która ułatwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Zwykle jest on ciągnący się, lepki, przezroczysty lub mlecznobiały. Im jest obfitszy, tym kobieta ma większy komfort podczas stosunku (suchość pochwy powoduje, że kobieta nie tylko odczuwa ból w trakcie penetracji, lecz także jest bardziej narażona na infekcje bakteryjne).

Śluz po zapłodnieniu nie znika, ale dalej pełni ważną rolę – ochrania macicę, by nie przedostały się do środka żadne bakterie ani drobnoustroje, które mogłyby zagrażać rozwijającemu się płodowi. Śluz na początku ciąży nadal przypomina ten z okresu płodnego. Powinien być lekko ciągnący lub rozrzedzony. Charakterystyczna podczas ciąży jest również zwiększona produkcja śluzu – jest go znacznie więcej niż normalnie.

U niektórych kobiet objawem ciąży jest brak śluzu – borykają się one z suchością pochwy. Często takie kobiety mają również problem po porodzie z niewystarczającym nawilżeniem pochwy. Warto zasięgnąć wtedy porady specjalisty.

Zobacz także

Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?

To, jak powinien wyglądać śluz w ciąży, zależy od jej etapu. Na początku śluz ciążowy jest wodnisty i obfity. Nie powinien mieć zapachu, ewentualnie jego zapach powinien być neutralny. Może być on przezroczysty lub lekko białawy – czasami ma jasnożółte zabarwienie, co również mieści się w normie i nie powinno wzbudzać niepokoju.

Śluz w ciąży jest niezwykle ważny – stanowi on barierę ochronną dla rozwijającego się płodu. To właśnie dlatego w czasie ciąży wydzielina z pochwy jest tak obfita. Gęsty i galaretowaty śluz w postaci tzw. czopu śluzowego zamyka szyjkę macicy i stanowi niejako korek, przez który nie mogą przedostać się żadne drobnoustroje. Odejście czopu śluzowego to jedna z oznak zbliżającej się akcji porodowej.

Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić?

Jeśli wydzielina z pochwy zmieni swój kolor na zielonkawy, brunatny lub biały, stanie się bardziej grudkowata albo też będzie widoczna w niej krew, a do tego zmieni swój zapach, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wszelkie pieczenie, swędzenie w pochwie czy ból podczas oddawania moczu to sygnały alarmujące, które powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy. Tego typu upławy mogą wskazywać np. na infekcje bakteryjne lub inne problemy zdrowotne ciężarnej. Nie można ich lekceważyć.

Brązowy śluz w ciąży

Jeśli zauważysz brunatny lub brązowy śluz w ciąży, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Brunatne zabarwienie śluzu może oznaczać, że znajduje się w nim krew. Wydzielina, w której krew jest wyraźnie zauważalna, również jest objawem wskazującym na to, że ciąża nie przebiega prawidłowo. Krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży może być związane z nieprawidłowym rozwojem dziecka lub problemami z łożyskiem. Niewielkie plamienia mogą się pojawiać i nie muszą od razu wskazywać na coś złego, ale zawsze należy powiadomić o nich lekarza prowadzącego ciążę.

Zielony śluz w ciąży

Zielony śluz w ciąży może świadczyć o tym, że doszło do infekcji dróg rodnych. Zielonkawy, czasem zielonożółty śluz zazwyczaj jest objawem infekcji o podłożu bakteryjnym lub pierwotniakowym.

Przyczyną zielonego śluzu w ciąży mogą być również choroby przenoszone drogą płciową:

  • zakażenie rzęsistkiem pochwowym,
  • rzeżączka,
  • chlamydia.

Zielony śluz pod koniec ciąży to niepokojący objaw. Niewykluczone, że wydzielina to sączące się wody płodowe. Gdy ich kolor jest zielony, oznacza to, że płód wydalił smółkę. Należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ taki stan może być to niebezpieczny dla ciężarnej i płodu.

Żółty śluz w ciąży

Żółte upławy w ciąży zazwyczaj nie są powodem do obaw. Mogą przybierać taką barwę, zwłaszcza gdy ciężarna przyjmuje luteinę. Obecność na bieliźnie czy wkładce żółtawego śluzu powinno być skonsultowane z lekarzem, jeśli pojawieniu się wydzieliny towarzyszą inne objawy, np.:

  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • obrzęk okolic intymnych.

Żółty śluz, podobnie jak zielony, może świadczyć o zakażeniu bakterią rzęsistka pochwowego. Upławy mają wtedy zazwyczaj rybi i cuchnący zapach. Taka sytuacja również wymaga wizyty u lekarza.

Biały śluz w ciąży

Śluz w ciąży przybiera białawą lub przezroczystą barwę – jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak biały śluz w ciąży ma konsystencję, która przypomina twaróg – może być to sygnał, że doszło do infekcji grzybiczej. Zazwyczaj towarzyszy temu również swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Grzybica pochwy wymaga odpowiedniego leczenia (zwykle leki na grzybicę mają postać globulek dopochwowych).

Różowy śluz w ciąży

Różowy śluz na początku ciąży występuje u ok. 30-35% kobiet. Zazwyczaj jest on spowodowany zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Może jednak być też przyczyną infekcji dróg rodnych lub stanu zapalnego. Wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem jest ciemniejsza, bardziej krwista barwa śluzu. Pod koniec ciąży może ona świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej, czego skutkiem może być przedwczesny poród.

Do przyczyn pojawienia się różowego śluzu w ciąży zalicza się również:

  • ciążę pozamaciczną,
  • powstawanie łożyska
  • odejście czopa śluzowego,
  • zmiany hormonalne.

Śluz w ciąży a prawidłowa higiena intymna

Aby pozbyć się uczucia dyskomfortu z powodu większej ilości śluzu w ciąży, konieczna jest regularna i dokładna higiena miejsc intymnych – najlepiej z pomocą płynu o optymalnym pH.

Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie:

  • specjalnych płynów do higieny intymnej z kwasem mlekowym;
  • podmywanie w kierunku od pochwy do odbytu;
  • delikatne opłukiwanie wodą okolic pochwy;
  • używanie bezzapachowego papieru toaletowego;
  • noszenie oddychającej, bawełnianej bielizny;
  • pranie bielizny w delikatnych proszkach.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama