Reklama

Ciąża zagrożona oznacza to, że pojawiły się niepokojące objawy i ciąża nie przebiega prawidłowo. Ciąża wysokiego ryzyka nie musi oznaczać, że dziecko urodzi się przed terminem czy będzie chore. Oznacza to tylko, że wymaga więcej zaangażowania. W przypadku ciąży zagrożonej trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza i bardzo o siebie dbać.

Reklama

Ciąża zagrożona:

Objawy ciąży zagrożonej

Należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, które w okresie ciąży nie zdarzały się dotychczas, a mogą wskazywać na ciążę zagrożoną:

- Te objawy w ciąży nie muszą oznaczać poważnych komplikacji, ale lepiej zachować czujność – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik ze szpitala Medicover. Dlatego jeśli tylko coś cię zaniepokoi w twoim stanie zdrowia, nawet jeśli będzie to błahostka, nie lekceważ jej. Lepiej dmuchać na zimne, dlatego w czasie ciąży nawet z drobnostką warto udać się do lekarza. – Jeśli kobieta ciężarna zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – dodaje.

Przyczyny ciąży wysokiego ryzyka

Wiele kobiet, u których ciąża jest zagrożona, zarzuca sobie, że niewłaściwie o siebie dbały lub niedostatecznie się oszczędzały. – Oczywiście papierosy, alkohol czy inne używki są w szczególności niewskazane, bo zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia czy przedwczesnego odklejenia łożyska w ciąży. Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą spowodować komplikacje, jest wiele i wcale nie muszą one mieć związku ze stylem życia przyszłej mamy – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover.

Powody ciąży wysokiego ryzyka:

  • wiek ciężarnej: kobiety w późnej ciąży, czyli te, które spodziewają się dziecka po 40-tce, jak i te, które w ciążę zaszły nie ukończywszy 16. roku życia, należą do „grupy ryzyka”.
  • budowa narządów rodnych kobiety - niektóre wady anatomiczne mogą na przykład zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Do takich wad anatomicznych należy np. skracająca się w ciąży szyjka macicy, czyli niewydolność szyjki macicy. Oznacza to przedwcześnie skracającą się i rozwierającą szyjkę macicy wiele tygodni przed terminem porodu, a to może prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet do poronienia.

Inne czynniki sprzyjające powstaniu ciąży zagrożonej

Wyżej wymienione czynniki to nie jedyne przyczyny ciąży wysokiego ryzyka. Nawet u młodej kobiety, która ma prawidłowo zbudowane narządy rozrodcze może dojść do sytuacji, która będzie zagrażać ciąży. Czynnikami zwiększającymi to ryzyko są:

Zalecenia medyczne przy ciąży zagrożonej

Gdy specjalista stwierdzi ciążę wysokiego ryzyka, czyli zwiększone ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, niezbędne są zwykle częstsze wizyty u lekarza i wykonywanie dodatkowych badań. W ten sposób można bowiem wcześniej wykryć ewentualne zagrożenia i odpowiednio na nie zareagować.

Jeśli ciąża jest zagrożona, lekarz może zalecić ograniczenie aktywności fizycznej lub leżenie w łóżku przez dłuższy czas, a nawet aż do porodu. W takim przypadku dobrze jest dopytać, czy trzeba leżeć w określonej pozycji i jak często oraz na jak długo można wstawać. – Czasami konieczne jest skierowanie ciężarnej na szpitalny oddział patologii ciąży.

- Naszym pacjentkom zapewniamy możliwość trzytygodniowego pobytu na nim zupełnie bezpłatnie – mówi dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog ze szpitala Medicover. Na takim oddziale specjaliści przez cały czas monitorują stan zdrowia przyszłej mamy i dziecka, więc w razie potrzeby mają możliwość natychmiastowej reakcji.

Wytrwanie tygodniami czy miesiącami w pozycji leżącej nie jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i powtarzać sobie, że robisz to dla dobra dziecka. Warto też pamiętać, że nie zawsze trzeba leżeć do końca ciąży – w wielu przypadkach jest to konieczne tylko przejściowo, do czasu aż sytuacja się unormuje.

Więcej o ciąży wysokiego ryzyka:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama