Ból pachwiny w ciąży: przyczyny, profilaktyka, co powinno niepokoić
Ból w pachwinie doskwiera wielu ciężarnym. To częsta i w większości przypadków niegroźna dolegliwość wywołana zmianami hormonalnymi i rosnącą masą ciała przyszłej mamy oraz jej dziecka. Czasami jednak ból pachwiny w ciąży jest objawem choroby lub powikłań ciąży.
- Ewa Janczak-Cwil
Ból pachwiny w ciąży dokucza szczególnie w późniejszych tygodniach, w II i III trymestrze, kiedy brzuch jest coraz większy i przyszła mama musi dźwigać rosnący ciężar. Dolegliwość ta może być też spowodowana innymi czynnikami, niekiedy groźnymi, takimi jak poronienie czy odklejenie łożyska. Bólu pachwin w ciąży nigdy nie należy lekceważyć. Zawsze należy skonsultować go z lekarzem. Podpowiadamy, kiedy nie wolno z tym zwlekać.
Spis treści:
- Ból pachwiny w ciąży – przyczyny
- Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny?
- Ból w pachwinie w ciąży – w 1 trymestrze
- Ból pachwin w ciąży – w 2 trymestrze
- Ból w pachwinach przed porodem
- Co oznacza ból w prawej lub lewej pachwinie w ciąży?
- Sposoby na ból pachwin w ciąży
- Ból pachwin w ciąży – ćwiczenia
Ból pachwiny w ciąży – przyczyny
Do powstawania bólu w okolicy pachwin i spojenia łonowego podczas ciąży przyczyniają się:
- hormony ciążowe, które zmiękczają i rozciągają mięśnie i więzadła miednicy oraz macicy,
- coraz większy rozmiar macicy,
- coraz większa waga ciężarnej,
- zmiana środka ciężkości (większy nacisk na biodra, miednicę, stawy),
- zatrzymywanie wody w organizmie,
- praca fizyczna,
- długie przebywanie w pozycji stojącej,
- napieranie przez dziecko główką na kości miednicy,
- słabe mięśnie utrzymujące miednicę (np. na skutek siedzącego trybu życia).
Ból pachwiny w ciąży często pojawia się nagle i jest przeszywający. Doświadczająca go kobieta nieruchomieje i czeka aż dolegliwości złagodnieją lub ustąpią. Częstość pojawiania się bólu pachwin w ciąży może być różna – niektórym ciężarnym dokucza on kilka razy dziennie, innym – sporadycznie.
Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny?
Jeśli ból pachwiny nie jest spowodowany żadną chorobą, a wynika jedynie ze zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy, nie jest groźny – nie wiąże się z ryzykiem ani dla ciężarnej kobiety, ani dla jej mającego się urodzić dziecka.
W rzadkich przypadkach ból w pachwinie w ciąży może być objawem stanu zapalnego lub kamicy nerkowej. Z tego względu, gdy wystąpi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Zapalenie wyrostka robaczkowego stanowi zagrożenie dla przyszłej mamy, a tym samym dla ciąży. Z kolei sama kamica nerkowa nie zagraża ciąży, ale jej powikłania (wodonercze, zakażenie układu moczowego) może już być groźne.
Ból w pachwinie w ciąży – 1 trymestr
Ból lub kłucie w okolicy pachwin na początku ciąży najczęściej spowodowany jest zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy w ciele kobiety zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, a zarodek zaczyna się intensywnie rozwijać. Powoduje to silne ukrwienie narządów rodnych, ich obrzmienie oraz większą wrażliwość. Może pojawić się uczucie pełności podbrzusza i jego ból. Zmiany te mogą także wywoływać kłujący ból w pachwinach.
Kiedy jechać do lekarza: Jeżeli ból w pachwinach jest dokuczliwy, rwący i nie ustępuje, dodatkowo pojawiają się skurcze, koniecznie trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. W pierwszym trymestrze ryzyko poronienia jest największe, a takie objawy mogą sugerować, że z ciążą dzieje się coś niedobrego.
Ból pachwin w ciąży – w 2. trymestrze
Bóle pachwin w ciąży częściej pojawia się w 2. i 3. trymestrze.Wynika to z powiększającej się macicy i ucisków jakie powoduje na narządy wewnętrzne i dno miednicy. Rosnąca masa ciała kobiety zaczyna też mocniej obciążać miednicę i stawy kończyn dolnych, w tym biodra. Wszystko to sprawia, że mogą na tym etapie ciąży występować bóle pachwin. Zwykle trwają one krótko i szybko mijają.
Najczęściej na tym etapie ciąży ból pachwin wywołany jest tzw. PGP (od: pregnancy-related pelvic girdle pain) lub dysfunkcją spojenia łonowego. Warto wtedy zasięgnąć porady fizjoterapeuty i ewentualnie zastosować pas biodrowy, który pomoże odciążyć przeciążone struktury.
Kiedy jechać do lekarza: Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają bóle, które pojawiają się nagle i są usytuowane w jednym miejscu, którym towarzyszą gwałtowne ruchy dziecka lub ich zanik. Niepokojące są także bóle miednicy promieniujące do pachwin i bóle krzyża, którym towarzyszą skurcze macicy.
Ból w pachwinach przed porodem
Gdy ból brzucha albo pachwin pojawia się pod koniec ciąży, warto go przeanalizować. Niegroźne są mało bolesne skurcze, które często się powtarzają. Niegroźne są także skurcze przepowiadające, które także mogą dawać dolegliwości bólowe w okolicach pachwin. Ich cechą charakterystyczną jest nieregularność i napinanie się powłok brzusznych.
Kiedy jechać do lekarza: Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają bóle, które pojawiają się nagle, są usytuowane w jednym miejscu, którym towarzyszą gwałtowne ruchy dziecka lub ich zanik. Niepokojące są także bóle miednicy promieniujące do pachwin i bóle krzyża, którym towarzyszą skurcze macicy.
Ból w prawej lub lewej pachwinie w ciąży – co to może oznaczać?
Najczęściej ciężarne uskarżają się na ból w okolicy pachwin na skutek rozwoju ciąży. Kiedy jednak ból nie ustępuje, jest pulsujący lub narasta, może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś poważnego:
- ból w prawej pachwinie w ciąży – może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego,
- ból w lewej pachwinie w ciąży – może sugerować zapalenie jelita grubego,
- kłucie w pachwinie w ciąży – może sugerować kamienie nerkowe,
- ból obu pachwin (zwłaszcza podczas chodzenia) – pojawia się przy rozejściu spojenia łonowego,
Ból w jednej lub obu pachwinach może wskazywać również na:
Uwaga: w tych przypadkach zawsze wymagana jest interwencja lekarska, a niekiedy nawet pobyt w szpitalu.
Sposoby na ból pachwin w ciąży
Jeżeli ból w pachwinie nie jest wywołany groźnym czynnikiem, a jedynie jest uciążliwością spowodowana ciążą i zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, można łagodzić jego objawy przez odpoczynek w pozycji:
- leżącej z uniesionymi biodrami,
- kolankowo-łokciowej.
Dobre efekty przyniesie również fizjoterapia, która pomoże zmniejszyć napięcie przeciążonych mięśni i więzadeł.
Profilaktyka bólu w okolicach pachwin
Aby nie dopuścić do powstania bólu pachwin, warto w jej czasie ciąży zadbać o organizm. Wskazane są:
- codzienna aktywność fizyczna (np. joga, pływanie, pilates),
- unikanie noszenia butów na wysokich obcasach,
- prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży,
- unikanie długiego stania, siedzenia,
- nieprzeciążanie się, unikanie dźwigania dużych ciężarów,
- spanie na boku z poduszką między kolanami,
- dieta pełna minerałów i cennych składników odżywczych.
Ból pachwin w ciąży – ćwiczenia
Nie istnieje jeden uniwersalny zestaw ćwiczeń, który pomoże uporać się z bólem pachwin pojawiającym się w czasie ciąży. Dlatego przyszła mama zmagająca się z tą dolegliwością powinna zgłosić się na wizytę u fizjoterapeuty, który specjalizuje się w prowadzeniu terapii ciężarnych. Zdiagnozuje on przyczynę bólu i zaleci odpowiednie ćwiczenia.
W ramach terapii zazwyczaj stosuje się kombinację ćwiczeń rozciągających z ćwiczeniami wzmacniającymi. Bardzo ważna jest prawidłowa technika ćwiczeń – zanim pacjentka zacznie samodzielnie ćwiczyć w domu, powinna pod okiem specjalisty nauczyć się, jak to robić. Źle wykonywane ćwiczenia mogą nasilić problem, zamiast go łagodzić.
Zobacz też: