Przygotowania do ciąży warto zacząć nawet rok wcześniej. Chodzi o to, aby organizm kobiety był w jak najlepszej formie – prawidłowo odżywiony i sprawny, co warunkuje płodność i tworzy dobre warunki dla rozwoju płodu.

Reklama

Nie bez znaczenia jest też przygotowanie finansowe, gdyż przyjście na świat dziecka niewątpliwie wiąże się z wydatkami (wózek, łóżeczko, akcesoria do kąpieli, ubranka itp.). Zabezpieczenie finansowe i dobry stan zdrowia przyszłej mamy (i taty!) zapewnią komfort psychiczny i fizyczny w ciąży i po przyjściu dziecka na świat.

Spis treści:

Po pierwsze: wizyta u ginekologa

Od czego zacząć przygotowania do ciąży? Aby wszystko poszło dobrze – warto wybrać jak najlepszego lekarza. Przyszłe mamy mają różne kryteria, jeśli chodzi o wybór ginekologa. Są kobiety, którym przede wszystkim zależy, by lekarz pracował w szpitalu, w którym chcą rodzić. Dla innych liczą się wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie. Jeszcze dla innych – nieposzlakowana opinia specjalisty.

Wybór ginekologa to kwestia indywidualna. Warto brać pod uwagę opinię innych osób, zwłaszcza zaufanych, ale ostatecznie należy samemu podejmować decyzję. Nie trzeba się z nią spieszyć – dobrze jest dać sobie czas i w razie wątpliwości umówić się na wizytę u innego lekarza.

Zobacz także

Warto szukać specjalisty, który okaże się idealny do poprowadzenia ciąży. Śmiało pytaj go o wszystko. Kwestie, które z pewnością warto poruszyć to:

  • Przyjmowanie leków podczas ciąży (dotyczy to chorób przewlekłych, jak np. cukrzyca, ale również leków jakie można przyjąć, gdy w trakcie ciąży pojawi się np. ból głowy czy gorączka)
  • Szczepionki (pośród zalecanych są te przeciw: różyczce, grypie, ospie, COVID-19, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B)
  • Konieczność wykonywania badań (np. USG, badania biochemiczne moczu i krwi, badania genetyczne),
  • Odstawienie antykoncepcji (jeśli stosujesz)
  • Czynniki utrudniające zajście w ciążę lub powodujące ryzyko jej utraty (stres w pracy, uprawiane sporty, tryb życia).


Dobry ginekolog z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli niezbędnych wskazówek odnośnie wielu z nich. Informacje te mogą okazać się dużo cenniejsze niż te znalezione w sieci.

Po drugie: wizyta u stomatologa

Przed zajściem w ciążę należy wyleczyć zęby. Dlaczego? Coraz więcej lekarzy – nie tylko stomatologów – ma świadomość, że chore zęby mogą być przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Poza tym jako ciężarna nie będziesz mogła skorzystać bezpiecznie z prześwietlenia RTG zęba. Innymi słowy – diagnostyka źródła bólu może być mocno utrudniona. To z kolei nie ułatwi leczenia i może powodować dodatkowe komplikacje.

Ból zęba lub trafienie na fotel dentystyczny w ciąży to dodatkowy stres, którego możesz sobie oszczędzić. Niewyleczone zmiany próchnicowe mogą być powodem zakażeń, które – w skrajnych przypadkach potrafią skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. To samo dotyczy stanów zapalnych dziąseł.

Jeśli chodzisz regularnie do stomatologa – przy najbliższej wizycie kontrolnej, powiedz swojemu dentyście, że planujesz powiększenie rodziny.

Po trzecie: (jeszcze) zdrowszy tryb życia

Nawet jeśli starasz się prowadzić zdrowy tryb życia – przygotowując się do ciąży, warto wziąć pod uwagę, że przed twoim organizmem nie lada wyzwanie. Sprawdź co możesz zrobić, by w ciąży cieszyć się jak najlepszą formą.

Dieta ułatwiająca zajście w ciążę

Przygotowując się do ciąży z pewnością wiesz, jak ważne jest odpowiednie odżywianie. Na wszelki wypadek przypominamy, że dobrze jest wykluczyć lub ograniczyć z diety:

  • wysoko przetworzone produkty,
  • słodycze,
  • jedzenie z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów.


Warto jak najczęściej sięgać po:

  • produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, np. żółtka jaj, ryż, pomarańcze, banany, jęczmień, pszenicę, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki) – to warunek prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka,
  • produkty zawierające wapń, witaminę E, jod, magnez, kwasy omega-3 – to ważne minerały i tłuszcze, które pomogą budować ciało dziecka.

Jeżeli nie umiesz ocenić, czy prawidłowo się odżywiasz (chodzi nie tylko o liczbę kalorii, ale i zawartość makro- i mikroskładników w diecie), prowadź dzienniczek żywieniowy. Codziennie przez tydzień notuj to, co zjadłaś, i ze swoim dzienniczkiem idź do dietetyka.

Uwaga, nie stosuj suplementacji witaminami i minerałami na własną rękę. Zawsze, zwłaszcza przed ciążą i w czasie jej trwania, konsultuj przyjmowanie dodatkowych preparatów z lekarzem. To samo dotyczy przyjmowanych lekarstw.

Jakie używki odstawić jak najwcześniej?

  • Kofeina – zrezygnuj z napojów energetycznych, coli i innych zawierających kofeinę. Badanie opublikowane w British Journal of Pharmacology, przeprowadzone na 9. tys. kobiet, udowodniło, że picie dziennie więcej niż czterech filiżanek kawy o jedną czwartą zmniejsza szanse na poczęcie dziecka. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie.
  • Papierosy – im szybciej rzucisz palenie, tym lepiej. Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych substancji, w tym przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów zmniejsza szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjnie wpływa na twoje zdrowie. Twój partner też powinien rzucić palenie, zanim zabierze się za płodzenie potomka.
  • Alkohol – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, zwłaszcza na jej pierwszym etapie. Alkohol to trucizna i negatywnie wpływa na płodność kobiet i mężczyzn. U kobiet może wywoływać zaburzenia owulacji i kłopoty metaboliczne utrudniające zajście w ciążę i jej utrzymanie. Dodatkowo substancje, jakie powstają, gdy organizm metabolizuje alkohol, zmieniają pH pochwy, czyniąc jej śluz trudniejszym do pokonania dla plemników. U mężczyzn alkohol pogarsza jakość nasienia – spada ogólna liczba plemników, liczba plemników prawidłowych i ich ruchliwość. Poznaj też: skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu.

Aktywność fizyczna

Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość oraz siłę i elastyczność mięśni. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie działanie układu krążenia i oddechowego i te, które wzmacniają mięśnie. Pływanie, pilates, aerobik, jazda na rowerze, nordic walking i inne tego typu aktywności budują wytrzymałość, zwaną kondycją, która zależy właśnie m.in., od sprawności serca i płuc. Mięśnie można z kolei wzmocnić prostymi treningami siłowymi. Ćwiczenia w ciąży, o ile przebiega ona prawidłowo, są wskazane i polecane przez lekarzy.

Dobrze przygotowane do ciąży i macierzyństwa ciało kobiety lepiej zniesie obciążenie, jakim jest rosnący brzuch i przesuwający się do przodu środek ciężkości (to duże obciążenie dla kręgosłupa!). Z kolei po porodzie łatwiej będzie wrócić do formy sprzed ciąży, a noszenie niemowlęcia na rękach nie będzie przyczyniało się do bólu kręgosłupa.

Jak przygotować się psychicznie do ciąży?

Koniecznie zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi i oddechowymi, gdyż stresu nie zawsze da się uniknąć. Naucz się, jak w naturalny sposób i bez używek odpoczywać psychicznie po dniu pracy i rozładowywać negatywne emocje. To inwestycja w zdrowie twoje i twojego dziecka. Koniecznie zadbaj też o wystarczającą ilość snu – to najlepsza regeneracja całego organizmu.

Jeśli masz lęki związane z ciążą i porodem, porozmawiaj o tym z lekarzem – czasami warto udać się po pomoc do psychoterapeuty i pozbyć takiego obciążenia przed zajściem w ciążę.

Zadbaj o to, abyś miała wokół siebie chociaż kilka rozsądnych kobiet, które są już matkami i będą mogły być dla ciebie wsparciem podczas starań o dziecko, w czasie ciąży, połogu i przy pielęgnacji dziecka.

Po czwarte: obserwuj swój swój cykl menstruacyjny

To już prawie wszystko co warto wiedzieć na temat tego jak przygotować się do ciąży. Prócz tego, warto też jak najuważniej przyjrzeć się swojemu cyklowi owulacyjnemu. W śledzeniu cyklu i wyznaczaniu owulacji pomagają tzw. kalkulatory dni płodnych. Szacują one termin owulacji – współżycie tuż przed i w czasie jej trwania zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Oczywiście istnieją objawy dni płodnych, z którymi warto się zapoznać, aby umieć je u siebie rozpoznać. Do stwierdzenia terminu owulacji służą też testy owulacyjne.

Dobrze mieć w domu zapas testów owulacyjnych, by nie przegapić dni płodnych podczas starań o dziecko:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama