Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna mieć miejsce między 7. tygodniem ciąży a 8 tygodniem. Badanie potwierdzające ciążę to badanie USG, które wykonuje lekarz. Zleca on również inne badania, które kobieta w ciąży powinna wykonać. Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa trwa dłużej niż przeciętna konsultacja, musisz być przygotowana nawet na godzinne spotkanie.
Spis treści:
- Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży?
- Potwierdzenie ciąży u ginekologa
- Jakie badania wykonuje się na pierwszej wizycie w ciąży?
- Pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży
- Ile trwa wizyta u ginekologa w ciąży?
- Jak rozwija się dziecko podczas pierwszej wizyty u ginekologa
- Ginekolog-położnik czy położna?
- Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe
Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Oblicz tydzień ciąży Czytaj więcejNajlepszy termin przypada między 7 a 8 tygodniem ciąży. Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się później. Świadomie nie warto jednak odkładać tej wizyty. Im wcześniej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej dla ciebie i dla dziecka.
Potwierdzenie ciąży u ginekologa
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz ciąży Czytaj więcejAni pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży. Jak więc wygląda badanie ginekologiczne potwierdzające ciąże? Jest to badanie USG (dostaniesz skierowanie na nie albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek.
Badania na pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży
Gdy zgłosisz się do lekarza, dostaniesz skierowanie na badania, które są obowiązkowe:
- oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, by wykluczyć konflikt serologiczny,
- morfologię krwi i badanie moczu, by sprawdzić, czy nie masz np. anemii albo stanów zapalnych,
- stężenie glukozy we krwi, aby skontrolować, czy nie grozi ci cukrzyca ciążowa,
- określić czynnik WR, negatywny wynik wykluczy nosicielstwo kiły – choroba ta mogłaby zagrozić zdrowiu dziecka.
Lekarz może zalecić także zrobienie badań, które pomogą troszczyć się o zdrowie dziecka, np. w kierunku:
- toksoplazmozy, różyczki, żółtaczki typu B, wirusa HIV, by wyeliminować wpływ tych chorób na dziecko,
- oceny pH wydzieliny z pochwy, by ustalić jej stan bakteriologiczny.
Badania te powinny być wykonane jak najwcześniej. Podczas wizyty będziesz miała również mierzone ciśnienie, staniesz na wadze, by ustalić, ile przytyłaś. Lekarz wypisze ci receptę na witaminy i minerały, których może potrzebować twój organizm, m.in. cenny dla zdrowia dziecka kwas foliowy.
Pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży
Przed 11. tygodniem ciąży wykonuje się USG dopochwowe.
- Jeśli zgłosisz się na badanie między 6. a 8. tygodniem ciąży, lekarz sprawdzi, czy zarodek zagnieździł się w macicy. Określi wiek ciążowy maluszka, ustali, czy urodzi się jedno dziecko, czy może np. bliźnięta.
- Jeśli pierwsze USG wypada między 11. a 14. tygodniem ciąży, lekarz wykona też m.in. pomiar przezierności karku, oceni kości nosowe, by sprawdzić ryzyko wad genetycznych i serca.
Ile trwa wizyta u ginekologa w ciąży?
Zazwyczaj wizyta u ginekologa trwa około 20 minut. Jeśli jesteś w ciąży, czas ten zdecydowanie się wydłuży. Lekarz będzie musiał dodatkowo przeprowadzić wywiad, wykonać niezbędne badania, założyć kartę ciąży, a także zlecić inne dodatkowe badania. Musisz więc być przygotowana na to, że pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży może trwać nawet godzinę.
Jak rozwija się dziecko na etapie pierwszej wizyty u ginekologa
Gdy ty oswajasz się z myślą o ciąży, wybierasz się na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży, twoje dziecko rozwija się już na dobre.
- w 3. tygodniu po zapłodnieniu zaczyna bić serce dziecka. Na tym etapie życia przypomina mikroskopijny pulsujący przewód.
- w 7. tygodniu widać zarysy buzi: uszy, usta, powieki. Pojawiają się też zaczątki rączek i nóżek. Dziecko ma już wątrobę, nerki.
- w 8. tygodniu uwidaczniają się dalsze szczegóły, np. czubek nosa i górna warga. Na rączkach pojawiają się paluszki.
- w 9. tygodniu jest już ustalona płeć dziecka, u chłopców wykształcają się jądra, u dziewczynek jajniki.
- w 10. tygodniu maleństwo ma wszystkie narządy wewnętrzne, które od tej pory będą się rozwijać.
Ginekolog-położnik czy położna?
Pierwszą wizytę u ginekologa poprzedza zwykle zrobienie testu ciążowego. Gdy wynik jest pozytywny, pomyśl, czy chcesz, aby ginekolog, do którego zwykle chodzisz, prowadził twoją ciążę. Na pierwszą wizytę możesz umówić się do swojego dotychczasowego lekarza, a potem ewentualnie wybrać innego specjalistę, np. polecanego przez przyjaciółkę. Może być to ginekolog-położnik lub... położna. Położne również mogą prowadzić ciążę. Ciężarna pozostająca pod opieką położnej nie jest pozbawiona kontaktu z ginekologiem. Raz na trymestr i zawsze wtedy, gdy zdarzy się coś niepokojącego, przyszła mama otrzymuje skierowanie do ginekologa. Położna może prowadzić ciąże fizjologiczne, czyli te, które przebiegają bez komplikacji. Wizyt u niej NFZ nie refunduje.
Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe Parlament przyjął ustawę, która uzależnia wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka – tzw. becikowego – od pozostawania pod opieką medyczną (może ona być sprawowana zarówno przez lekarza ginekologa, jak i położną, w tym położną podstawowej opieki zdrowotnej) od 10. tygodnia ciąży. Dlaczego wprowadzono wymóg zaświadczenia o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe? Odpowiada Dagmara Korbasińska, ówczesna Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia: - Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ten przepis w trosce o zdrowie mam i mających się narodzić dzieci. Tym samym chce zainspirować kobiety, by od początku ciąży poddawały się właściwej opiece profilaktycznej. To zdaniem ministra zdrowia najlepsze działanie, które zapobiega wadom wrodzonym u noworodków, bo wiele z nich da się leczyć, jeśli są wcześnie zdiagnozowane. Pozwala również na wykrycie okołoporodowych czynników ryzyka.
Przyszła mama i jej dziecko mogą zostać otoczeni w okresie porodu i po nim taką opieką zdrowotną, jaka odpowiada ich potrzebom, np. wcześniak lub dziecko z niską masą ciała mogą urodzić się w szpitalu wyposażonym w odpowiednią aparaturę medyczną, aby uniknąć konieczności transportowania noworodka do innej placówki.
Zobacz także:
- Kalkulator tygodnia ciąży
- Pierwsza wizyta u ginekologa za rok czyli po porodzie!
- Becikowe - wniosek do druku