Nawet największa globtroterka, od kiedy wie, że jest w ciąży, zaczyna mieć wątpliwości. Jechać w podróż czy nie jechać? Sprawdź, czy jest się czego obawiać.

Reklama

1. Dokąd może jechać kobieta w ciąży?

Idealne są zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach, choć wędrówki męczącymi szlakami oraz w wysoko położone rejony nie są wskazane.

Zobacz też: Podróże w góry w ciąży - film

2. W którym trymestrze ciąży najlepiej jest podróżować?

O wyjeździe zawsze powinien decydować ginekolog. Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, zwykle zgadza się na wyjazd w pierwszym i drugim trymestrze. Po 32. tygodniu ciąży nie powinnaś się forsować – jest większe ryzyko, że urodzisz przedwcześnie. Możesz jechać, ale niedaleko.

Zobacz też: Jak nie urodzić przed terminem?

Zobacz także

3. Czy podczas ciąży mogę jechać w tropiki?

W krajach tropikalnych istnieje większe ryzyko zatruć pokarmowych. Biegunka, która jest konsekwencją zatrucia pokarmowego, dla przyszłej mamy może być bardziej niebezpieczna. Groźne są też choroby, których nie ma w naszym rejonie. Chronią przed nimi szczepionki. Ale w ciąży lepiej ich unikać.

Zobacz też: Jak się leczyć w ciąży? Leki dozwolone i zakazane

4. Kiedy lot samolotem nie zaszkodzi ciężarnej?

Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym jest większe ryzyko krwawienia, a w trzecim przedwczesnego rozwiązania. W związku z tym niektóre linie nie zabierają na pokład kobiet w 37. tygodniu ciąży lub bardziej zaawansowanej ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji i dowiedz się, jakie są wymagania. W liniach LOT do 36. tygodnia ciąży potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej. Od 36. tygodnia wymagane jest wypełnienie przez lekarza formularza MEDIF na stronie www.lot.com lub w biurach LOT-u.

Zobacz też: Czego nie można robić w ciąży? Fakty kontra mity

[CMS_PAGE_BREAK]

5. Czy w podróż wziąć ze sobą wyniki badań ciążowych?

Na wszelki wypadek warto zabrać kartę ciąży (powinny być w niej wpisane wszystkie wyniki badań ciążowych), zaświadczenie o grupie krwi i ostatnie badanie USG. Dzięki nim łatwiej można udzielić pomocy lekarskiej, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zobacz też: 10 powodów, by pójść do lekarza w ciąży

6. A co z wyżywieniem podczas wyjazdu?

Zdrowy sposób odżywiania jest bardzo ważny dla przyszłej mamy. Podczas wyjazdu nie rezygnuj ze śniadań, nie zastępuj obiadu obiadokolacją. W restauracji zamawiaj potrawy, które znasz. Nie kupuj jedzenia na bazarach – nie wiadomo, z jakich produktów zostało przyrządzone. Pamiętaj o przekąskach, gdy wybierasz się na dłuższe wycieczki. Weź ze sobą ich zapas – szczególnie tych, które trudno dostać.

Zobacz też: Dieta na każdy trymestr ciąży

7. Jak poznać miejsce przyjazne dla przyszłej mamy?

Gdy zobaczysz piktogram "Miejsce przyjazne kobietom w ciąży", to znaczy, że znalazłaś się w miejscu, w którym szanuje się przywileje kobiet ciężarnych, spełnia ich oczekiwania oraz prośby. Ten znak świadczy o wyróżnieniu w ogólnopolskim rankingu Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie, który jest realizowany w ramach kampanii edukacyjnej „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Do tej pory otrzymały go m.in. Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim, krakowski oddział Poczty Polskiej, hotel Klimek SPA w Muszynie, kino Muranów w Warszawie.

Reklama

Zobacz także: Jak podróżować w ciąży?

Reklama
Reklama
Reklama