Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta w ciąży
Fotolia
Aktualności

"Wypiłam trochę wina, ale nie czuję się winna!" – te słowa podzieliły mamy!

„Wiele ciężarnych kobiet miało podobną sytuację, ale nie przyznaje do tego, bo boją się osądzenia” – tłumaczy Melissa.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży – kilka łyków wina czy pół szklanki piwa – może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w brzuchu mamy. Chociaż lekarze apelują do ciężarnych, by nie piły alkoholu, niektóre przyszłe mamy "wiedzą lepiej".

Alkohol w ciąży szkodzi dziecku!

Melissa Willets, mama trzech dziewczynek i blogerka, opublikowała w serwisie Babycenter wpis, który powinien być przestrogą dla każdej ciężarnej. Chociaż Melissa wie, że picie alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku, przekonuje przyszłe mamy (i siebie również...), że pół kieliszka wina przyniesie ukojenie, zrelaksuje i na pewno nie zaszkodzi. Badania dowodzą, że każda ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Skutki picia alkoholu w ciąży mogą wystąpić nawet kilka lat po przyjściu dziecka na świat.

Wpis Melissy podzielił ciężarne i młode mamy. Przeczytajcie go i zapamiętajcie, że lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych.

"Nie czuję się źle z tym, co zrobiłam"

"Nie piłam alkoholu przez długi czas, aż do wczoraj. Jestem w 21. tygodniu ciąży i wypiłam pół kieliszka wina, jednak wcale nie czuję się winna. Od momentu, gdy zaszłam w ciążę, stosowałam się do wszystkich zaleceń lekarskich – nie jadłam sushi, serów i nie uprawiałam sportów ekstremalnych. Wszystko to do wczoraj. To był dzień rodem z piekła, byłam okropnie zmęczona, maksymalnie sfrustrowana i niesamowicie smutna. Wieczorem spojrzałam na męża i zakomunikowałam – chyba dziś jest ten dzień, gdy muszę sięgnąć po kieliszek wina.

Wieczorem, położyliśmy starsze dziecko spać i poprosiłam męża, aby podał mi kieliszek. Nie wypiłam dużo, ale wystarczająco, aby po takiej długiej przerwie poczuć się rozluźnioną. W końcu odrobinę się zrelaksowałam. Naprawdę desperacko tego potrzebowałam. Nie mam oczywiście zamiaru powtarzać tego wieczora i to nie jest też tak, że planowałam się napić. To wyszło samo.

Chciałam podzielić swoją historią, bo podejrzewam, że wiele ciężarnych kobiet miało podobną sytuację, ale nie przyznaje do tego, ponieważ boi się osądzenia. Oczywiście jestem też świadoma tego, że wiele z was surowo mnie oceni i podeśle cały zbiór informacji o tym, jak negatywnie alkohol wpływa na płód. Nie musicie mnie za to lajkować, ale ja wcale nie czuję się źle z tym, co zrobiłam.

Uważam, że będę dobrą mamą, która robi wszystko by chronić swoje nienarodzone dziecko. Jestem tylko człowiekiem, nie jestem perfekcyjna. Mam emocje, obawy, a czasem jestem wręcz przerażona. Zrozumcie – ten moment, w którym sięgnęłam po kieliszek, był wyjątkowo trudny. A na koniec zadajcie sobie jedno pytanie, co jest bardziej niezdrowe – stres, który wtedy przeżywałam, czy też kilka łyczków wina, dzięki którym odrobinę się uspokoiłam?" – napisała Melissa.

Przekonuje was tłumaczenie Melissy? Napiszcie w komentarzu, co o tym myślicie!

Zobacz także: Kasia Zielińska pije alkohol w ciąży? Jej odpowiedź daje do myślenia!

Źródło: babycenter.com
Tłumaczenie: popularne.pl

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

kobieta, ciąża, serce
Zdrowie w ciąży
Nie wiedziałam, że jestem w ciąży
Zanim dowiedziałaś się o ciąży, zrobiłaś coś, co twoim zdaniem może zagrażać dziecku w brzuchu. Powinnaś się martwić? Sprawdź!

Piłam alkohol w ciąży Wiele zależy od tego jaki, ile i jak często. Zawartość alkoholu we krwi po spożyciu różnych napojów alkoholowych sprawdź w alkomacie online . Jeśli tylko raz pozwoliłaś sobie na wypicie jednego kieliszka wina, to prawdopodobnie dziecko na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino czy piwo jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS)! Paliłam papierosy w ciąży Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo (tzn. około 15-20 papierosów dziennie), to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają. Dotyczy to także naczyń krwionośnych macicy, które w ciąży służą dziecku. Gdy ciężarna nie przestaje palić, naraża maleństwo na wiele komplikacji . Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o ciąży , nie martw się, tylko... przestrzegaj zdrowego trybu życia.   Brałam leki w ciąży Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży zażyłaś jakiś specyfik? Tabletki przeciwbólowe.  Najbezpieczniejszy jest paracetamol i on na pewno nie wyrządził dziecku krzywdy. W wielu sytuacjach z bólem możesz próbować sobie poradzić bez tabletki .  Leki na przeziębienie. Tego typu leki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Trochę inna sytuacja jest tylko w przypadku aspiryny, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli jednak wzięłaś przez kilka dni aspirynę , powiedz o tym swojemu ginekologowi. Kilka tabletek...

Noworodek
Fotolia
Zdrowie
Prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka: Matki w mojej klinice są wstrząśnięte
Czy wiesz, jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Prof. Dobrzańska mówi rzeczy wstrząsające: o dzieciach, które urodziły się już uzależnione od alkoholu, bo ich mamy piły w ciąży. I o tym, jak matki w jej klinice płaczą, bo nie wiedziały, że nawet lampka wina czy butelka piwa może spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Zdarza się, że w klinice Pani Profesor w CZD jest dziecko, które po urodzeniu ma 1, 2, 3 a nawet 4 promile we krwi. Jak takie dziecko wygląda, co się z nim dzieje? Jest w ciężkim stanie, aparatura musi podtrzymywać jego życie, oddychanie. Trzeba jak najszybciej wypłukać alkohol z jego krwi. Dziecko nie ma enzymów rozkładających alkohol, dlatego w jego krwi utrzymuje się wyższy poziom alkoholu niż u matki. Kumuluje się też w narządach wewnętrznych, uszkodzony jest cały organizm, nie tylko mózg. Jak wiele dzieci uszkodzonych przez alkohol trafia do Kliniki Patologii Noworodka w CZD? Rocznie widzę ich na pewno co najmniej kilkadziesiąt, choć takiego rejestru nie prowadzimy. Do naszej kliniki nie trafiają wszystkie noworodki z FAS ( Fetal Alcohol Syndrome , płodowy zespół alkoholowy), a tylko te poważnie uszkodzone, które mają poważne problemy oddechowe, z układem krążenia, wady wrodzone, w tym wady serca. Część z tych wad jest spowodowana przez alkohol. Te dzieci często wymagają wspomagania oddychania, krążenia. Często jednak w okresie noworodkowym objawy zespołu poalkoholowego są znacznie łagodniejsze, jest to np. tylko niepokój dziecka, problemy z karmieniem. Te dzieci nie trafią do naszej kliniki. Zwykle zresztą u tych dzieci znacznie później ujawnia się FAS. Wszystkie dzieci z FAS łączy jedno: zaburzenia rozwoju mózgu . Czytaj też: Za młody, by pić Zdarza się, że noworodki mają głód alkoholowy? Tak, jeśli jest to dziecko matki alkoholiczki. Jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Dziecko jest niespokojne, poci się, drżą mu rączki, ma drgawki – to objawy abstynencji alkoholowej , podobne jak u dorosłego. Urodziło się już uzależnione od alkoholu. A to znaczy, że matka nie upiła się raz czy kilka razy, tylko robiła to permanentnie. Alkohol w każdym okresie ciąży jest szkodliwy? Tak. Mózg rozwija się przez cały okres życia...

wino w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Wino w ciąży - czy lampka wina szkodzi dziecku?
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Wino, piwo oraz każdy inny alkohol pity w ciąży może powodować niedotlenienie, a także upośledzenie odżywiania płodu. Pamiętaj, że w ciąży nawet jedna lampka wina może zaszkodzić dziecku.

Jakie wino można pić w ciąży? Odpowiedź jest jednoznaczna: żadne! Niezależnie od tego, czy jest to czerwone, białe, czy grzane wino - jeśli pijesz je w ciąży, możesz zaszkodzić dziecku. Unikaj również wina bezalkoholowego, ponieważ takie jest tylko z nazwy. Wino w ciąży jest zakazane, tak samo, jak każdy inny alkohol. Pamiętaj, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna, gdy jesteś w ciąży. Według specjalistów nawet umiarkowana ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu.  Spis treści :  Czy w ciąży można pić wino? Wino bezalkoholowe dla ciężarnych Picie alkoholu na początku ciąży Stanowisko polskich lekarzy Czy w ciąży można pić wino? Alkohol, czyli toksyczna substancja przechodzi do krwiobiegu płodu przez łożysko. Częste picie alkoholu w ciąży i w dużych ilościach może wywołać u dziecka zespół FAS , który objawia się m.in. wadami narządów (w tym serca), upośledzeniem ruchowym i intelektualnym. Spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne może mieć następujące skutki:  poronienie  lub przedwczesny poród niska wagę urodzeniowa dziecka uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży) zespół ADHD opóźnienie wzrostu problemy z widzeniem i ze słyszeniem wady serca wady nerek. W trakcie ciąży powinnaś całkiem zrezygnować z picia alkoholu, by wyeliminować zagrożenie. Nawet lampka wina w ciąży może być ryzykowna. Wino bezalkoholowe dla ciężarnych Myślenie, że w trakcie ciąży można sięgnąć po bezalkoholowe wino lub piwo, jest bardzo złudne. Wino bezalkoholowe może zawierać aż 0,4 procent alkoholu, czyli także jest niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Piwo bezalkoholowe również nie jest dozwolone w ciąży , stężenie alkoholu w takim napoju może wynosić do 0,5 proc. Picie alkoholu na początku ciąży Jednym z pierwszych objawów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz