Reklama

Zaparcia w ciąży to jedna z najczęściej lekceważonych dolegliwości ciążowych. Tymczasem mogą prowadzić do wielu komplikacji, w tym przyspieszonego porodu, dlatego warto im zapobiegać, a jeśli już się pojawią, szybko przeciwdziałać, najlepiej domowymi sposobami. O tym, jakie skutki mogą wywołać zaparcia w ciąży i co je wywołuje, mówi ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk.

Reklama

Spis treści:

Zaparcia w ciąży: co na nie wpływa?

„Zaparcia w ciąży to objaw zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i efekt nieprawidłowego odżywiania” – wyjaśnia dr Oleszczuk. Jeśli się pojawią, należy przyjrzeć się przede wszystkim swojej diecie i aktywności fizycznej. One najbardziej wpływają na pracę jelit – prawidłowe odżywianie i odpowiednia dawka ruchu są niezbędne, by wypróżniać się regularnie i nie cierpieć z powodu zaparć w ciąży. Ekspert podaje, że „normą powinien być stolec raz dziennie, a nie raz na trzy, cztery dni”.

Sposoby na zaparcia w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Ciężarna, jeśli lekarz nie zdecydował inaczej, musi się dużo ruszać. Sport w ciąży jest niezwykle ważny. Spacery, pływanie, pilates... Rodzaj aktywności nie ma takiego znaczenia, jak jej regularność. Najważniejsze, żeby ruszać się codziennie i na miarę własnych możliwości.

Dieta na zaparcia w ciąży

Warzywa genialnie rozwiązują problem, jeśli przyszła mama spożywa je w dużej ilości. Zdaniem eksperta w diecie ciężarnej warzywa powinny dominować. Są one podstawą do efektywnego namnażania się probiotyków, czyli dobrych bakterii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jelit. Do tego warto stosować domowe sposoby na zaparcia w ciąży, takie jak: siemię lniane 2-3 razy dziennie (2-3 łyżki mielonego siemienia zalać ciepłą wodą, poczekać 2 dwie godziny lub całą noc i taki kleik wypić), płatki owsiane górskie i różnego rodzaju kasze.

Zobacz także: Co powinna jeść ciężarna, a czego unikać? Lista produktów

Nie należy także zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Picie wody jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowej pracy jelit. To, z czego lepiej zrezygnować, to z białego cukru – można zastąpić go miodem. Zadbanie o mądrą dietę w ciąży naprawdę się opłaca w trosce o siebie i zdrowie dziecka.

Probiotyki na usprawnienie pracy jelit

Jelitom, oprócz dwóch wyżej wymienionych elementów, może też pomóc stosowanie probiotyków. Można zażywać je raz dziennie – rano lub wieczorem. Probiotyki wykorzystują błonnik zawarty w warzywach i siemieniu lnianym i przyczyniają się do tego, że ciężarna bez problemu może oddawać stolec raz dziennie. „Probiotyki bardzo dobrze regulują pracę jelit” – podkreśla dr Oleszczuk.

Zaparcia w ciąży: czego unikać?

Zaparcia pojawiają się, gdy w diecie przyszłej mamy jest za dużo węglowodanów, cukrów, nabiału, a nie ma warzyw lub jest ich mało. „W warzywach znajduje się błonnik, który jest podstawą do namnażania się probiotyków. Wypełniając jelita taką treścią, mamy stolec raz dziennie” – podkreśla ginekolog. Dodaje też, że nie można przesadzać w drugą stronę i stosować np. środki przeczyszczające, by wypróżniać się kilka razy dziennie. „Stolec 5 razy dziennie również jest zaburzeniem” – tłumaczy dr Oleszczuk. Poza tym stosowanie leków przeczyszczających w ciąży jest zabronione.

Skutki zaparć w ciąży

Zaparcia prowadzą do kłopotów zdrowotnych i różnych dolegliwości, takich jak:

  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • złe samopoczucie,
  • odbijanie,
  • uczucie pełności.

Dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy, że oddawanie stolca raz na tydzień może również przyczynić się do przedwczesnego porodu. „Zaparcia w ciąży mogą wywołać dodatkowe skurcze macicy, które z kolei mogą prowadzić do skracania się i rozwierania szyjki macicy. Konieczne jest wówczas podawanie leków przeciwskurczowych i pobyt w szpitalu” – wyjaśnia ginekolog.

Zaparcia w ciąży – czy można przeć?

Zbyt długie niewypróżnianie się może powodować u ciężarnej dyskomfort, a niekiedy nawet ból. Usilne próby oddania stolca, w tym mocne parcie i zbyt długie przebywanie w toalecie, nie jest wskazane. Co prawda nie ma ryzyka, że parcie w toalecie spowoduje poronienie lub przedwczesny poród, natomiast może przyczynić się do powstania kolejnej nieprzyjemnej dolegliwości, czyli do hemoroidów w ciąży. Aby ich uniknąć, lepiej jak najszybciej zmienić dietę na taką, która pomoże regularnie się wypróżniać, zamiast przeć i spędzać długie minuty w toalecie.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama