dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne

Co robić (a czego nie), gdy czterolatek siusia w nocy do łóżka?

Czterolatek moczy się w nocy? Nie rób mu wyrzutów, bo nie ma na to wpływu. Sprawdź, jak mu pomóc.
Beata Turska
dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Jeśli  czterolatek siusia w nocy do łóżka, nie rób  mu wymówek, ani tym bardziej nie krzycz, nie karz go,  nie ośmieszaj, nie rób z tego tematu numer 1. To nie rozwiąże problemu.  Spróbuj mu pomóc. 

Dlaczego czterolatek siusia do łóżka?

Niemowlęta i małe dzieci bezwiednie siusiają podczas snu i jest to zupełnie naturalne. Do spania bez pieluszek są gotowe na ogół dopiero trzylatki, jednak każde dziecko jest inne: jedno uczy się kontrolować pęcherz w ciągu nocy wcześniej, a inne później (przeważnie chłopcy potrzebują nieco więcej czasu niż dziewczynki). Stąd siusiające do łóżka czterolatki.
Jednak uwaga: to niestety nie zawsze samo mija, a za siusianiem w nocy do łóżka może kryć się jakiś problem ze zdrowiem. Dlatego lepiej to wyjaśnić u lekarza.

Zobacz także: Co robić, gdy czterolatek nie mówi?
Redakcja poleca: Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro
Nauka pisania to sama przyjemność. Jeśli oprócz kredek, ołówków i długopisu podarujesz swojemu przedszkolakowi pióro wieczne, będzie prawdziwym mistrzem kaligrafii.


Czterolatek siusia do łóżka - kiedy do lekarza?

Jeśli twoje dziecko ma 4 lata i więcej mokrych nocy niż suchych albo siusia do łóżka, choć wcześniej nie robiło tego przez co najmniej pół roku, idź z nim do lekarza, bo w grę może wchodzić dolegliwość nazywana moczeniem nocnym. 

Dziecka, który ma taki problem, nie można zostawić samemu sobie, bo z czasem do kłopotów z mokrym łóżkiem dołączą kolejne: wstyd, poczucie winy, kłopoty z rówieśnikami i  z nocowaniem poza domem. 

Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia są ważne również dlatego, że w niektórych przypadkach pozwalają zapobiec trwałemu uszkodzeniu pęcherza i nerek. 

Podstawowe typy moczenia nocnego

Specjaliści rozróżniają 2 podstawowe typy moczenia nocnego:
  • Jednoobjawowe moczenie nocne, które  diagnozuje się wówczas, jeśli dziecko siusia do łóżka, choć nie popuszcza w dzień i  jest zupełnie zdrowe  (np. nie ma infekcji układu moczowego).   Jego przyczyną może być m.in.  niedobór wazopresyny - hormonu, odpowiedzialnego za zagęszczanie (a tym samym zmniejszanie objętości) moczu w ciągu nocy. 
  • Niejednoobjwowe moczenie nocne, które diagnozuje się wtedy, jeśli dziecko siusia do łóżka po co najmniej półrocznej przerwie lub ma kłopoty z siusianiem także w ciągu dnia (np. popuszcza, siusia często, ale po odrobinie, nie potrafi „trzymać” i musi wysiusiać się natychmiast, gdy tylko poczuje taką potrzebę). Jego przyczyną mogą być m.in. zakażenie układu moczowego lub jego wada, problemy z układem nerwowym, alergia albo nawet uporczywe zaparcia.

Diagnoza

Zacznij od wizyty u pediatry, który w razie potrzeby skieruje malca do innych specjalistów, np. nefrologa, urologa, rzadziej do neurologa, chirurga lub (jeśli problem ma podłoże emocjonalne) do psychologa. 
Czeka was:
  • Wywiad. Lekarz zada ci wiele pytań. Zapyta m.in. jak często maluch siusia w nocy do łóżka i czy robi to „od zawsze” czy też zaczął je moczyć po dłuższej przerwie? Czy ktoś w rodzinie miał podobny problem? Jak malec radzi sobie z siusianiem w ciągu dnia? Czy zdarza mu się popuszczać? Czy chorował na zakażenia układu moczowego? Czy ma kłopoty  zaparciami? Jak często i o jakich porach pije? Jak często chodzi do toalety? 
  • Badanie.  Pediatra oceni rozwój malca oraz jego stan neurologiczny (w tym czucie w okolicy krocza), a także zbada ujście zewnętrznej cewki moczowej oraz okolicę krzyżowo-ogonową.
  • Badanie laboratoryjne. Malec dostanie skierowanie na kilkakrotne badanie moczu, który trzeba będzie pobierać także w nocy.
  • USG nerek i pęcherza. Podczas badania lekarz sprawdzi m.in. czy po siusianiu w pęcherzu nie zalegają resztki moczu. 

Leczenie moczenia nocnego

Sposób leczenia czterolatka, u którego zdiagnozowano moczenie nocne,  zależy od przyczyny problemu.
Zazwyczaj w grę wchodzi:
  • Zmiana zwyczajów związanych z porami i ilością picia  oraz  z  wizytami w toalecie. Jeśli np. dziecko siusia w nocy do łóżka, bo ma za mały pęcherz,  poprzez zmianę nawyków stopniowo nauczy się je siusiać rzadziej. Ważne jest także to, by pozbyć się ewentualnych zaparć i uregulować pory wypróżnień.
  • Farmakoterapia.  Np. przy zakażeniu układu moczowego podaje się antybiotyk, a przy niedoborze wazopresyny lek,  który ją zastępuje.
  • Alarm nocny. Nie wszyscy psychologowie mają o nim dobre zdanie: uważają, że alarm, który włącza się w nocy, gdy dziecko zaczyna siusiać, dodatkowo je stresuje. Lekarze podkreślają jednak skuteczność takiego rozwiązania. 
Zobacz także: Encyklopedia zdrowia dziecka
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy