Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża i poród

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Powrót do seksu po porodzie obwarowany jest kilkoma zasadami. Najważniejsza z nich to wygojenie się ciała kobiety – do tego potrzeba półtora miesiąca połogu.

Nie można współżyć przez 6 tygodni po porodzie

"Po urodzeniu dziecka następuje czas połogu, trwa on 6 tygodni i w tym czasie nie wolno podejmować stosunków seksualnych" – mówi dr seksuolog kliniczny Sylwia Jędrzejewska. Ten czas przeznaczony jest na regenerację organizmu kobiety: gojenie się ran krocza, pochwy, obkurczenie się macicy i jej powrót do fizjologicznej wielkości, na zamknięcie szyjki macicy i jej powrót do fizjologicznej wielkości.

"Jest to czas, kiedy działają hormony, poziom estrogenów jest niski i kobieta nie jest zainteresowana seksem. "To jest piękno natury, że jest to okres, w którym kobieta nie ma ochoty na seks. To jest czas jej regeneracji po porodzie" – podkreśla seksuolog.

Ginekolog daje zielone światło

W momencie, kiedy czujemy, że mamy już ochotę wznowić nasze życie seksualne najlepiej udać się do ginekologa. "Po 6 tygodniach lekarz powinien nas zbadać i ocenić, czy już możemy współżyć. Dobrze jest dostać zielone światło od swojego lekarza ginekologa, że nie ma żadnych przeszkód natury fizycznej, że wszystko wygoiło się odpowiednio i możemy bez obaw o ból czy dyskomfort wrócić do odbywania stosunków seksualnych" – mówi dr Jędrzejewska.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:

Tydzień konkursów na Mamotoja.pl
Adobe Stock/mamotoja.pl


Nieco krótszy jest czas powrotu do formy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem. Wówczas czas połogu, w którym następuje gojenie i regeneracja przeciętych powłok brzusznych i ścian macicy trwa przeciętnie 4-5 tygodni.
"Rozpoczęcie współżycia seksualnego jest podyktowane decyzją kobiety. To ona musi czuć, kiedy jest gotowa na rozpoczęcie życia seksualnego" – podkreśla seksuolog.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. 

A wy, kiedy powróciłyście do seksu po porodzie? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

Poród naturalny
To niesamowite co zrobił ten noworodek tuż po porodzie
Jak mocna jest więź między matką a nowo narodzonym dzieckiem? Tego nie da się opisać to trzeba zobaczyć. Uważaj, wzruszające!

Kilka chwil po narodzinach dziecka... Mama noworodka odpoczywa po cesarskim cięciu. Widać, że właśnie się budzi. Jest tak słaba, że nie może przytulić dziecka, wziąć je w ramiona. Położna wie, jak ważny jest dla nowo narodzonego dziecka dotyk "skóra do skóry". Przysuwa maleństwo do twarzy jego mamy – choć w ten sposób pozwala dziecku do niej się zbliżyć. Więź między dzieckiem a mamą To, jak dziecko na to zareagowało, zaskoczyło wszystkich na sali porodowej – jest to dowód na niesamowitą więź między dzieckiem a mamą. Na filmie widać, jak dziecko wyciąga rączki do twarzy mamy. Robi to nawet wtedy, gdy położna próbuje zabrać malucha na rutynowe badania. Wzruszające jest to, że już kilkuminutowe dziecko zachowuje się tak, jakby dokładnie wiedziało, kto w jego życiu jest ważny. Dlaczego kontakt "skóra do skóry" jest tak ważny Kiedyś dziecko zaraz po porodzie było odbierane mamie, na szczęście od kilku lat obowiązuje prawo, które wręcz nakazuje kontakt dziecka z matką "skóra do skóry". W praktyce oznacza to, że mama może przytulić dziecko zaraz po jego narodzinach (zanim maleństwo zostanie zbadane, zmierzone i zważone). Często to wtedy maleństwo zostaje po raz pierwszy przystawione do piesi. Co daje dziecku (ale też mamie) taki kontakt "skóra do skóry"? pod wpływem bliskości dziecka następuje wyrzut oksytocyny w organizmie mamy, hormonu, dzięki któremu macica się obkurcza i następuje poród łożyska noworodek przejmuje bezpieczną dla niego florę bakteryjną swojej mamy między dzieckiem a matką powstaje szczególna więź dziecko przytulone natychmiast po narodzinach krócej i rzadziej płaczą szybciej dostaje przeciwciała chroniące przed bakteriami, a które dostarczane są w pierwszym mleku, czyli siarze. Działają one jak szczepionka.   ZOBACZ TEŻ: Co się wydarzy, gdy przytuli...

wyprawka po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Co jest potrzebne po porodzie dla mamy: wyprawka poporodowa
Co może być potrzebne po porodzie mamie? Kilka rzeczy będzie niezbędnych, ale są i takie, które choć konieczne nie są, to znakomicie ułatwiają przetrwanie połogu. Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka dla mamy po porodzie.
połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg - 6 wyjątkowych tygodni
Połóg trwa 6 tygodni i rozpoczyna się zaraz po porodzie. Jest to czas, gdy narząd rodny kobiety wraca do formy sprzed ciąży, np. obkurcza się macica.

Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest  normalne. W końcu to tylko sześć tygodni. Połóg – wygląd kobiety Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic.  Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią. Połóg – wydzielina z pochwy Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy), zakończy się krwawienie. Nosi ono nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą. Połóg – obolałe krocze Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni , a ból słabnie. W czasie połogu, gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz. Połóg – nietrzymanie moczu Nietrzymanie moczu to dość powszechna dolegliwość w połogu u kobiet, które rodziły siłami natury. Mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy . W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie. Połóg –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz