Ciąża i poród

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Powrót do seksu po porodzie obwarowany jest kilkoma zasadami. Najważniejsza z nich to wygojenie się ciała kobiety – do tego potrzeba półtora miesiąca połogu.

Nie można współżyć przez 6 tygodni po porodzie

"Po urodzeniu dziecka następuje czas połogu, trwa on 6 tygodni i w tym czasie nie wolno podejmować stosunków seksualnych" – mówi dr seksuolog kliniczny Sylwia Jędrzejewska. Ten czas przeznaczony jest na regenerację organizmu kobiety: gojenie się ran krocza, pochwy, obkurczenie się macicy i jej powrót do fizjologicznej wielkości, na zamknięcie szyjki macicy i jej powrót do fizjologicznej wielkości.

"Jest to czas, kiedy działają hormony, poziom estrogenów jest niski i kobieta nie jest zainteresowana seksem. "To jest piękno natury, że jest to okres, w którym kobieta nie ma ochoty na seks. To jest czas jej regeneracji po porodzie" – podkreśla seksuolog.

Ginekolog daje zielone światło

W momencie, kiedy czujemy, że mamy już ochotę wznowić nasze życie seksualne najlepiej udać się do ginekologa. "Po 6 tygodniach lekarz powinien nas zbadać i ocenić, czy już możemy współżyć. Dobrze jest dostać zielone światło od swojego lekarza ginekologa, że nie ma żadnych przeszkód natury fizycznej, że wszystko wygoiło się odpowiednio i możemy bez obaw o ból czy dyskomfort wrócić do odbywania stosunków seksualnych" – mówi dr Jędrzejewska.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:

Tydzień konkursów na Mamotoja.pl
Adobe Stock/mamotoja.pl


Nieco krótszy jest czas powrotu do formy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem. Wówczas czas połogu, w którym następuje gojenie i regeneracja przeciętych powłok brzusznych i ścian macicy trwa przeciętnie 4-5 tygodni.
"Rozpoczęcie współżycia seksualnego jest podyktowane decyzją kobiety. To ona musi czuć, kiedy jest gotowa na rozpoczęcie życia seksualnego" – podkreśla seksuolog.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. 

A wy, kiedy powróciłyście do seksu po porodzie? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

Poród naturalny
To niesamowite co zrobił ten noworodek tuż po porodzie
Jak mocna jest więź między matką a nowo narodzonym dzieckiem? Tego nie da się opisać to trzeba zobaczyć. Uważaj, wzruszające!

Kilka chwil po narodzinach dziecka... Mama noworodka odpoczywa po cesarskim cięciu. Widać, że właśnie się budzi. Jest tak słaba, że nie może przytulić dziecka, wziąć je w ramiona. Położna wie, jak ważny jest dla nowo narodzonego dziecka dotyk "skóra do skóry". Przysuwa maleństwo do twarzy jego mamy – choć w ten sposób pozwala dziecku do niej się zbliżyć. Więź między dzieckiem a mamą To, jak dziecko na to zareagowało, zaskoczyło wszystkich na sali porodowej – jest to dowód na niesamowitą więź między dzieckiem a mamą. Na filmie widać, jak dziecko wyciąga rączki do twarzy mamy. Robi to nawet wtedy, gdy położna próbuje zabrać malucha na rutynowe badania. Wzruszające jest to, że już kilkuminutowe dziecko zachowuje się tak, jakby dokładnie wiedziało, kto w jego życiu jest ważny. Dlaczego kontakt "skóra do skóry" jest tak ważny Kiedyś dziecko zaraz po porodzie było odbierane mamie, na szczęście od kilku lat obowiązuje prawo, które wręcz nakazuje kontakt dziecka z matką "skóra do skóry". W praktyce oznacza to, że mama może przytulić dziecko zaraz po jego narodzinach (zanim maleństwo zostanie zbadane, zmierzone i zważone). Często to wtedy maleństwo zostaje po raz pierwszy przystawione do piesi. Co daje dziecku (ale też mamie) taki kontakt "skóra do skóry"? pod wpływem bliskości dziecka następuje wyrzut oksytocyny w organizmie mamy, hormonu, dzięki któremu macica się obkurcza i następuje poród łożyska noworodek przejmuje bezpieczną dla niego florę bakteryjną swojej mamy między dzieckiem a matką powstaje szczególna więź dziecko przytulone natychmiast po narodzinach krócej i rzadziej płaczą szybciej dostaje przeciwciała chroniące przed bakteriami, a które dostarczane są w pierwszym mleku, czyli siarze. Działają one jak szczepionka.   ZOBACZ TEŻ: Co się wydarzy, gdy przytuli...

wyprawka po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Co jest potrzebne po porodzie dla mamy: wyprawka poporodowa
Co może być potrzebne po porodzie mamie? Kilka rzeczy będzie niezbędnych, ale są i takie, które choć konieczne nie są, to znakomicie ułatwiają przetrwanie połogu. Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka dla mamy po porodzie.
połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg - 6 wyjątkowych tygodni
Połóg trwa 6 tygodni i rozpoczyna się zaraz po porodzie. Jest to czas, gdy narząd rodny kobiety wraca do formy sprzed ciąży, np. obkurcza się macica.

Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest  normalne. W końcu to tylko sześć tygodni. Połóg – wygląd kobiety Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic.  Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią. Połóg – wydzielina z pochwy Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy), zakończy się krwawienie. Nosi ono nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą. Połóg – obolałe krocze Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni , a ból słabnie. W czasie połogu, gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz. Połóg – nietrzymanie moczu Nietrzymanie moczu to dość powszechna dolegliwość w połogu u kobiet, które rodziły siłami natury. Mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy . W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie. Połóg –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj