Niemowlę

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

Jak często należy zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Czy można mówić o jakiejś złotej regule? Czy zawsze, kiedy dziecko potrzebuje przerwy w podróży, należy zatrzymać samochód. Jak długo powinny trwać przerwy w podróży? Czy planować postoje, jeśli niemowlę najchętniej przespałoby całą trasę? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.

Pierwsze podróże z małym dzieckiem rodzą wiele pytań. Wiele z nich dotyczy podróży samochodem z niemowlęciem. I nic dziwnego. Jak wiadomo, małe dzieci mają bardzo różne potrzeby: jedne domagają się postoju już chwilę po zapięciu w samochodowym foteliku, inne – mogłyby w trakcie jazdy spać bez przerwy, bo nic nie działa na nie tak kojąco, jak podróż samochodem. Jak zorganizować przerwy w podróży z małym dzieckiem.

Podróż z niemowlęciem: kiedy czas na postój?

Ratownik medyczny Kamil Kasiak nie ma żadnych wątpliwości: podczas podróży najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Kierowca musi być wypoczęty i nie może przekraczać dozwolonej prędkości, nawet pod presją czasu. I musi pamiętać o przerwach w podróży, które mają znaczenie zarówno dla jego dobrego samopoczucia, jak i dla wiezionego dziecka.

„Postoje należy robić wtedy, kiedy niemowlę tego potrzebuje” – mówi Kamil Kasiak, ratownik medyczny, współzałożyciel kampanii Bezpieczny Maluch.

Planując podróż, należy wziąć pod uwagę, że będziemy musieli zatrzymywać się częściej. Z tego powodu powinniśmy wyjechać odpowiednio wcześnie. Pozwoli to podczas jazdy wykluczyć pośpiech, a także stres związany z każdym nadprogramowym postojem na zmianę pieluszki lub karmienie.

Jak zaplanować postoje podczas podróży z niemowlęciem?

Przerwy w podróży z niemowlakiem powinny następować co 2-3 godziny. Oczywiście wiele zależy od długości trasy. W przypadku czterogodzinnej trasy, najlepiej zaplanować przerwę już po 2 godzinach jazdy. Taki postój powinien trwać minimum 30 minut. Wyruszając w sześciogodzinną trasę, uwzględnijmy dłuższy postój po 3 godzinach.

Czy zatrzymywać się na postój, gdy dziecko śpi?

Czy należy robić postój w podróży, gdy niemowlę smacznie śpi? Zdaniem naszego eksperta spokojnie można wtedy kontynuować podróż. Oczywiście pod warunkiem, że kierowca lub inni podróżni nie potrzebują przerwy na kawę, posiłek, rozprostowanie kości czy wizytę w toalecie.

Planując wyjazd z domu warto właśnie wybierać taką porę, kiedy niemowlę jest senne. Dzięki temu maluch po usadzeniu w samochodzie od razu uśnie i będziemy mogli spokojnie przejechać dłuższy odcinek.

Zobacz także:

czy podczas podróży autobusem można przewozić dziecko w foteliku
AdobeStock
Aktualności
Czy podczas podróży autobusem można przewozić dziecko w foteliku?
Rodzice podczas każdej podróży chcą zapewnić swojemu dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co jednak, gdy podróżujemy środkami komunikacji miejskiej? Ratownik medyczny Kamil Kasiak wyjaśnia, czy podczas podróży autobusem można przewozić dziecko w foteliku.

O tym, że podczas podróży autem należy przewozić dziecko w foteliku, wie każdy rodzic. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy mamy podróżować z dzieckiem autobusem. Jak się wtedy należy zachować? Czy nadal obowiązuje fotelik, a może dziecko powinno podróżować bez niego, jak pozostali pasażerowie? Nasz specjalista, ratownik medyczny Kamil Kasiak, rozwiewa wszelkie wątpliwości. Czy podczas podróży autobusem fotelik jest konieczny? Przewożenie dzieci w fotelikach podczas jazdy autobusem jest ważne ze względu na ryzyko wypadku lub chociażby ostrego hamowania. „Starajmy się w środkach komunikacji publicznej, jeśli to możliwe, przewozić dzieci w fotelikach samochodowych. Również w takich sytuacjach, podczas takich podróży, mogą zdarzać się wypadki komunikacyjne” – mówi Kamil Kasiak. Jak jednak należy to zrobić? To również wyjaśnia ratownik medyczny: „Jeśli przewozimy niemowlaka, to zazwyczaj fotelik jest w zestawie na stelażu wózka i tutaj polecam, by w takim przypadku zająć miejsce dla matki z wózkiem albo dla osób niepełnosprawnych i poprosić kierowcę, aby pomógł przypiąć stelaż wózka w to miejsce, w którym będzie się znajdował wózek”. W komunikacji miejskiej nie stawiaj wózka bokiem do kierunku jazdy. W tej pozycji jest on najbardziej wywrotny. Pamiętaj również, by od razu  po jego ustawieniu zablokować koła wózka.  Jakie miejsce w autobusie wybrać, podróżując z dzieckiem? Nie zawsze w autobusie jest możliwość wybrania odpowiedniego miejsca, dostosowanego do potrzeb dziecka. Co wtedy robić? „Jeśli nie mamy możliwości przewożenia dziecka w foteliku (mowa tutaj o starszym dziecku, bo niemowlę powinno być zawsze przewożone w foteliku samochodowym podczas podróży), to pamiętajmy, że powinniśmy wybierać miejsca, w których dziecko podróżuje tyłem do kierunku...

czy można wyjąć dziecko z fotelika w samochodzie
AdobeStock/EVERST
Niemowlę
Czy można wyjąć dziecko na chwilę z fotelika podczas podróży autem?
Niektórym wydaje się, że to bezpieczne, aby wyjąć dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem. Czasem rodzice muszą przecież przewinąć albo nakarmić malucha, a nie ma akurat gdzie się zatrzymać. Czy zatem można wypiąć dziecko tylko na chwilę? Nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak, rozwiewa wątpliwości: to niedopuszczalne!

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wyjąć niemowlę z fotelika w czasie jazdy samochodem. Zwykle chodzi o wypięcie dziecka w sytuacji awaryjnej tylko na chwilę, żeby np. przytulić płaczącego maluszka. Czy to bezpieczne? Absolutnie nie! Przewożenie dziecka bez ochrony, jaką dają fotelik oraz pasy, to narażanie jego zdrowia i życia. Bardzo dokładnie tłumaczy to nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak. Czy można wyjąć dziecko z fotelika podczas podróży autem? To niedozwolone! Niemowlę oraz starsze dzieci można wypinać z fotelika samochodowego tylko i wyłącznie wtedy, kiedy auto jest bezpiecznie zaparkowane. Najlepiej zatrzymać się na parkingu. W czasie postoju można dziecko spokojnie nakarmić, przewinąć albo wyciszyć, jeśli jest rozdrażnione i zmęczone długą podróżą. Dlaczego nie można wypinać dziecka z fotelika nawet na chwilę? Rodzicom czasem wydaje się, że wypięcie dziecka z fotelika tylko na krótką chwilę niczym nie grozi. W końcu to jedynie parę minut jazdy bez zabezpieczenia. Tak naprawdę jednak nie ma żadnego znaczenia, jak długo maluszek podróżuje bez zapięcia – no bo czy jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym momencie dojdzie do groźnej sytuacji na drodze? Ratownik medyczny Kamil Kasiak podkreśla, że wcale nie musi zdarzyć się wypadek, aby dziecku stała się krzywda. Jeśli maluszek został wypięty z fotelika podczas jazdy autem, wystarczy tylko nagłe hamowanie, aby niemowlę wyślizgnęło się rąk, spadło, uderzyło o jakiś przedmiot głową... Dodatkowo karmienie dziecka w jadącym samochodzie stwarza ryzyko zadławienia ! Skutki takiej lekkomyślności mogą być tragiczne i nieodwracalne. Co więcej, jeśli rodzic wypina dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem, zagrożone jest zdrowie i życie dziecka, ale także jego opiekunów (oni najczęściej też wtedy odpinają pasy, by...

fotelik-samochodowy-besafe-izi-go-modular-x1-i-size-niebieski
Marko
Zakupy
Jak komfortowo i bezpiecznie podróżować samochodem? Podpowiadamy!
Aby podróż samochodem z dzieckiem była spokojna i przyjemna, trzeba się do niej przygotować. Zobacz, co pomoże ci zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy, a także o czym pamiętać, aby z łatwością znieść długą trasę.

Podróżując z dziećmi trzeba nastawić się na elastyczność. Zmiana planów, dłuższy postój, czy spóźnione dotarcie na miejsce? To może wam się przytrafić, jednak nie zrażajcie się do jazdy samochodem. Dzięki takim przejażdżkom możecie wspaniale spędzić czas i zacieśnić rodzinne więzi. Podpowiadamy, jak podróżować samochodem z maluchami bezpiecznie i komfortowo. Bezpieczna podróż? Najlepiej w foteliku tyłem do kierunku jazdy Właściwą ochronę podczas jazdy zapewni maluchowi fotelik zgodny z najnowszymi normami bezpieczeństwa oraz umożliwiający jazdę tyłem do kierunku jazdy – według specjalistów jest ona 5 razy bardziej bezpieczniejsza niż przodem do kierunku jazdy! Nie wiesz, jaki fotelik wybrać dla twojego malucha? Podpowiadamy! Dla najmłodszych świetnym wyborem będzie fotelik BeSafe iZi Go Modular X1 i-Size , który ma m.in. pochłaniacz energii Dynamic Force Absorber™ (zapewnia optymalną ochronę dla najbardziej wrażliwych części ciała), wkładkę dla dziecka Newborn Hugger™ (umożliwia bardziej płaską pozycję i zmniejsza ryzyko opadania główki) oraz nowoczesny zagłówek (ułatwiający obsługę użytkowania). Sprawdzi się także fotelik obrotowy BeSafe iZi Turn , który umożliwia podróż tyłem i przodem do kierunku jazdy, a także daje rodzicom łatwy dostęp do dziecka, dzięki wygodnemu obrotowi fotelika w stronę drzwi. Ponadto umożliwia prawidłową, poziomą instalację fotelika, bez względu na kąt nachylenia kanapy w samochodzie dzięki innowacyjnej technologii Universal Level Technology ™. Fotelik wyposażony jest również  w system magnesów, który ułatwia wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika. Podczas podróży może się przydać również mobilny fotelik dla najmłodszych Doona+ , który jest pierwszym na świecie fotelikiem z w pełni zintegrowanymi kołami. Oprócz tego, że sprawdza się podczas...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj