gaworzenie
fot. Fotolia

Głuży czy gaworzy? Wiesz, jak to rozpoznać?

Niemowlęce gaworzenie to jeden z bardzo wzruszających i jednocześnie dość tajemniczych etapów rozwoju mowy. Czy wiesz, które dziecięce przemowy można nazwać w ten sposób?
Małgorzata Wódz
gaworzenie
fot. Fotolia
Niemowlę gładko i bez wysiłku przechodzi przed kolejne etapy przyswajania mowy. I to o wiele wcześniej niż zaczyna mówić. Zanim z ust swojego malucha usłyszysz pierwsze słowa, przejdzie solidny trening, będzie głużyć i gaworzyć. Czy umiesz rozpoznać te ważne etapy rozwoju mowy?

Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć?

Rodzice na określenie pierwszych dźwięków wydawanych przez dziecko, zwykle używają określenia – gaworzenie. Jednak nie wszystkie zabawne niemowlęce „przemowy” można określić w ten sposób. Gaworzenie to wczesny etap rozwoju mowy, który następuje po głużeniu. Pojawia się zwykle dopiero w 2. półroczu życia niemowlaka (około 5–6. miesiąca, a najpóźniej w 10. miesiącu). Dźwięki, które dziecko wydaje, zanim zacznie gaworzyć, nazywa się głużeniem.
Redakcja poleca: Rozwój mowy dziecka - film
Poznaj etapy rozwoju mowy u dziecka i sprawdź, jakie słowa niemowlę wypowie jako pierwsze.

Jak odróżnić gaworzenie od głużenia?

Gaworząc, dziecko świadomie wypowiada różne głoski i nieporadnie próbuje naśladować to, co do niego mówisz. Chętnie ćwiczy ułożenie warg odpowiednie dla poszczególnych dźwięków. Jak rozpoznać gaworzenie? Bardzo prosto. U gaworzącego niemowlaka usłyszysz ciągi sylab, np.: ta-ta-ta, ba-ba-ba lub ta-ba-ma (dziecko może powtarzać tę samą sylabę lub łączyć ze sobą różne).

Natomiast głużenie, nazywane również gruchaniem, to gardłowe dźwięki: grr, tli, kli, gla, które można usłyszeć dość szybko – już mniej więcej pod koniec 2. miesiąca życia. Głużenie jest niezależne od dziecka i nie służy komunikacji. To nieświadome ćwiczenie narządów mowy, które zwykle przechodzi płynnie w gaworzenie.
Uwaga: Przez etap głużenia przechodzą wszystkie dzieci (także niesłyszące). Trwa ono 2–3 miesiące. Jeżeli przeciąga się do drugiego półrocza, może dowodzić kłopotów ze słuchem.

Głużenie a gaworzenie – różnice
  Głużenie Gaworzenie
Kiedy się pojawia? Pod koniec 2. miesiąca W 5-6. miesiącu (najpóźniej w 10)
Czy jest świadome? nie tak
Jak brzmi? gardłowe dźwięki:
grr, tli, kli, gla
powtarzane sylaby
np. ta-ta-ta, ba-ba-ba
łączenie różnych sylab
np. ta-ba-ma
O czym może świadczyć brak? O problemach ze słuchem O zaburzeniach rozwoju

Słuchanie dziecięcego gaworzenia to wzruszające, a jednocześnie bardzo zabawne doświadczenie dla rodzica. Maluszek, próbując wymawiać różne dźwięki, robi przy okazji bardzo śmieszne miny. Gdy niemowlę nie gaworzy, warto jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, psychologiem lub logopedą. Brak gaworzenia może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju.

Czy gaworzenie to prawdziwa mowa

Dzieci gaworzą, ponieważ przygotowują się do prawdziwego mówienia. Gaworzenie nie jest prawdziwą mową tylko treningiem. Choć niemowlę w wieku 7–8. miesięcy chętnie powtarza dźwięki, które słyszy, nie rozumie jeszcze, co do niego mówisz – mimo to, warto z nim jak najczęściej „rozmawiać”. Kiedy zagadniesz do malucha, chętnie odpowie ci w swoim języku. Taka zabawa może trwać nawet kilkanaście minut. Porozumiewać się można całkiem dobrze już z 10-miesięcznymi niemowlętami. Choć same jeszcze nie mówią, zaczynają rozumieć wypowiadane do nich słowa i zwroty. Gdy spytasz: „Gdzie jest tata?”, maluch może odwrócić główkę we właściwą stronę. Pod jednym warunkiem – wcześniej musisz często do niego mówić. Najlepiej z dużym zaangażowaniem. Dzieci to uwielbiają.

Co robić jeśli dziecko nie gaworzy?

Jeśli dziecko ma 6–7miesięcy i nie gaworzy, warto wybrać się z nim do pediatry albo nawet logopedy (tego specjalistę warto odwiedzać już na tak wczesnym etapie rozwoju dziecka). Specjaliści ocenią, czy można jeszcze spokojnie czekać, aż dziecko się rozgada, czy już mamy problem. Brak gaworzenia może świadczyć o kłopotach ze słuchem lub innych zaburzeniach rozwoju. Logopeda, który zajmuje się wczesną interwencją, może zalecić zabawy (ćwiczenia) logopedyczne, które przyspieszą pokonywanie kolejnych etapów nauki mówienia.

Dzieci chętnie naśladują rodziców. Dzieci łatwiej pokonują kolejne etapy rozwoju mowy, kiedy dużo się do nich mówi. W zabawie możesz też wykorzystywać zabawki edukacyjne stymulujące rozwój mowy.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy