GRY

Głuży czy gaworzy? Wiesz, jak to rozpoznać?

Niemowlęce gaworzenie to jeden z bardzo wzruszających i jednocześnie dość tajemniczych etapów rozwoju mowy. Czy wiesz, które dziecięce przemowy można nazwać w ten sposób?
gaworzenie
fot. Fotolia
Niemowlę gładko i bez wysiłku przechodzi przed kolejne etapy przyswajania mowy. I to o wiele wcześniej niż zaczyna mówić. Zanim z ust swojego malucha usłyszysz pierwsze słowa, przejdzie solidny trening, będzie głużyć i gaworzyć. Czy umiesz rozpoznać jego najważniejsze etapy?

Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć?

Rodzice na określenie pierwszych dźwięków wydawanych przez dziecko, zwykle używają określenia – gaworzenie. Jednak nie wszystkie zabawne niemowlęce „przemowy” można określić w ten sposób. Gaworzenie to wczesny etap rozwoju mowy, który następuje po głużeniu. Pojawia się zwykle dopiero w 2. półroczu życia niemowlaka (około 5–6. miesiąca, a najpóźniej w 10. miesiącu). Dźwięki, które dziecko wydaje, zanim zacznie gaworzyć, nazywa się głużeniem.
Redakcja poleca: Rozwój mowy dziecka - film
Poznaj etapy rozwoju mowy u dziecka i sprawdź, jakie słowa niemowlę wypowie jako pierwsze.

Jak odróżnić gaworzenie od głużenia?

Gaworząc, dziecko świadomie wypowiada różne głoski i nieporadnie próbuje naśladować to, co do niego mówisz. Chętnie ćwiczy ułożenie warg odpowiednie dla poszczególnych dźwięków. Jak rozpoznać gaworzenie? Bardzo prosto. U gaworzącego niemowlaka usłyszysz ciągi sylab, np.: ta-ta-ta, ba-ba-ba lub ta-ba-ma (dziecko może powtarzać tę samą sylabę lub łączyć ze sobą różne). Natomiast głużenie, nazywane również gruchaniem, to gardłowe dźwięki: grr, tli, kli, gla, które można usłyszeć dość szybko – już mniej więcej pod koniec 2. miesiąca życia. Głużenie jest niezależne od dziecka i nie służy komunikacji. To nieświadome ćwiczenie narządów mowy, które zwykle przechodzi płynnie w gaworzenie.
Uwaga: Przez etap głużenia przechodzą wszystkie dzieci (także niesłyszące). Trwa ono 2–3 miesiące. Jeżeli przeciąga się do drugiego półrocza, może dowodzić kłopotów ze słuchem.

Głużenie a gaworzenie – różnice
  Głużenie Gaworzenie
Kiedy się pojawia? Pod koniec 2. miesiąca W 5-6. miesiącu (najpóźniej w 10)
Czy jest świadome? nie tak
Jak brzmi? gardłowe dźwięki:
grr, tli, kli, gla
powtarzane sylaby
np. ta-ta-ta, ba-ba-ba
łączenie różnych sylab
np. ta-ba-ma
O czym może świadczyć brak? O problemach ze słuchem O zaburzeniach rozwoju

Słuchanie dziecięcego gaworzenia to wzruszające, a jednocześnie bardzo zabawne doświadczenie dla rodzica. Maluszek, próbując wymawiać różne dźwięki, robi przy okazji bardzo śmieszne miny. Gdy niemowlę nie gaworzy, warto jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, psychologiem lub logopedą. Brak gaworzenia może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju.

Czy gaworzenie to prawdziwa mowa

Dzieci gaworzą, ponieważ przygotowują się do prawdziwego mówienia. Gaworzenie nie jest prawdziwą mową tylko treningiem. Choć niemowlę w wieku 7–8. miesięcy chętnie powtarza dźwięki, które słyszy, nie rozumie jeszcze, co do niego mówisz – mimo to, warto z nim jak najczęściej „rozmawiać”. Kiedy zagadniesz do malucha, chętnie odpowie ci w swoim języku. Taka zabawa może trwać nawet kilkanaście minut. Porozumiewać się można całkiem dobrze już z 10-miesięcznymi niemowlętami. Choć same jeszcze nie mówią, zaczynają rozumieć wypowiadane do nich słowa i zwroty. Gdy spytasz: „Gdzie jest tata?”, maluch może odwrócić główkę we właściwą stronę. Pod jednym warunkiem – wcześniej musisz często do niego mówić. Najlepiej z dużym zaangażowaniem. Dzieci to uwielbiają.

Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt