Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Antoni

Antoni jest osobą towarzyską, lubi się bawić. Zawsze można też na nim polegać, nigdy się nie wywyższa. Chętnie pomaga innym w trudnych sytuacjach. Jego działanie oparte jest na logice i dokładnej kalkulacji „za” i „przeciw”, dlatego czasem dość dużo czasu zajmuje mu podjęcie decyzji. Czasem potrafi narzekać na piętrzące się problemy, ale z natury nie jest pesymistą. Nie wolno go jednak ponaglać. Kiedy wybierze już daną drogę, jest nieugięty w dążeniu do celu.

Antoni - pochodzenie

Imię Antonii pochodzi z łaciny i związane jest z rodem Antoniuszów, bardzo znaczącym w starożytnym Rzymie. Wśród nich znaleźć można Marka Antoniusza, słynnego wodza i polityka rzymskiego. Twórcą rodu był Marek Antoniusz Orator, wybitny mówca rzymski i polityk.

Zdrobnienia imienia Antoni

Antek i Antoś - takie zrobienia najczęściej stosuje się w stosunku do Antoniego. Poza tym można do niego mówić: Antol, Antolek, Anton, Atonik, Antoninek, Antonio czy Antoniusz.

Imieniny Antoniego

Antoniowie najczęściej obchodzą imieniny 13 czerwca, ale jest jeszcze blisko 50 dni, w których mogą świętować, np. 24 lipca, 7 sierpnia, 3 września czy 17 października.

Zobacz także

Imię Antoni dla dziecka

W 2020 roku aż 8368 chłopców otrzymało imię Antoni. Tym samym było ono zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce wśród imion męskich w 2020 roku.

Antoni w dzieciństwie jest bardzo wrażliwy. Ta cecha wpływa na duży rozwój jego wyobraźni. Mały Antoni czasem odcina się od świata zewnętrznego i skupia się na swoich myślach.

Antoni - edukacja

Antoni od dziecka korzysta z potęgi rozumu, dobrze się uczy. Kilka drobnych niepowodzeń w szkole nie wpływa na jego dobre oceny. Bardzo dobrze odnajduje się też wśród rówieśników, ponieważ oprócz nauki bardzo ważna jest dla niego dobra zabawa.

Antoni - rodzina i miłość

Wytrwałość Antoniego to bardzo ważna zaleta również w poszukiwaniu wymarzonej miłości. Pewne trudności sprawia mu skłonność do zamykania się w sobie. Jego wybranka musi pogodzić się z tym, że Antoni nie jest wylewny i niezbyt często okazuje uczucia. Dla dzieci jest dobrym i opiekuńczym ojcem, ponieważ zbudowanie szczęśliwej rodziny to jeden z jego priorytetów.

Antoni - predyspozycje zawodowe

Antoni musi mieć taką pracę, w której nie będzie zbyt dużo rutyny. W pracy jest bardzo kreatywny i znajduje nieszablonowe rozwiązania problemów. Zawsze jednak musi dokładnie przemyśleć to, co zamierza zrobić. Może być więc czasem odbierany przez przełożonych jako osoba dość wolno pracująca. Kiedy jednak znajdzie rozwiązanie, można być pewny, że będzie ono skuteczne. Antoni nie znosi biurokracji, dlatego odpowiadają mu zawody, w których ciągle dzieją się nowe rzeczy.

Znani Antoniowie

Wśród znanych osób noszących imię Antoni nie sposób nie wymienić Antonio Vivaldiego, jednego z najwybitniejszych barokowych kompozytorów. Jego najsłynniejsze utwory to cykl koncertów Cztery pory roku. Anton Czechow to rosyjski dramatopisarz należący do klasyków literatury rosyjskiej. Jego dramaty Wiśniowy sad czy Trzy siostry są do dziś niezwykle popularne. Mały książę to z kolei najważniejsze dzieło francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Do znanych osób o imieniu Antoni zalicza się też niewątpliwie były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. W świecie filmu mamy dwóch wybitnych Antonich. Antony Hopkins ma na koncie wiele ról filmowych, a kreacje w obrazach Milczenie owiec czy Bunt na Bounty weszły do klasyki kina. Antonio Banderas to aktor młodszego pokolenia, który w historii kina zapisał się rolami w takich filmach, jak Desperado czy Legenda Zorro.

Wśród Polaków na pewno warto wskazać Antoniego Słonimskiego - wybitnego poetę i prozaika, Antoniego Gucwińskiego - wieloletniego dyrektora ZOO we Wrocławiu i twórcę programów edukacyjnych oraz Antoniego Piechniczka - byłego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski.

Antoni w innych językach

Imię Antoni popularne jest na całym świecie. W Niemczech, w Rosji, w Hiszpanii i w Finlandii najpopularniejsza wersja to Anton. W Anglii używane są formy: Anthony, Antony lub Tony. We Francji omawiane imię brzmi Antoine, a we Włoszech - Antonello lub Antonio.

Antoni - patroni

Patronem osób noszących imię Antoni jest św. Antoni z Padwy, zwany też św. Antonim Padewskim. Do zakonu franciszkanów wstąpił, mając 24 lata. Zasłynął z pomocy niesionej ubogim.

Przysłowia i cytaty z imieniem Antoni

Przysłów z imieniem Antoni jest kilka, poniżej najpopularniejsze:

  • Święty Antoni od zguby broni;
  • Na święty Antoni pierwsza się jagódka zapłoni;
  • Kto na świętego Antoniego sieje tatarkę, sto miarek zbierze za miarkę.

Ciekawostki na temat imienia Antoni

W USA w stanie Teksas znajduje się miasto o nazwie San Antonio. Zostało założone podczas hiszpańskiej misji w 1718, a nazwane na cześć św. Antoniego z Padwy.

Antoni - szczęśliwa liczba

Antoni jest numerologiczną jedynką. Osoby symbolizowane przez tę liczbę są pomysłowe, kreatywne, z dużym poczuciem humoru. Dzięki temu i otwartości na innych mają szerokie grono przyjaciół. Nie lubią stać w miejscu, lecz cały czas chcą się rozwijać. Są dość pewne siebie i czasem wolą w samotności przemyśleć istotny problem.

Antoni - szczęśliwy kamień

Labradoryt to kamień ludzi kreatywnych, z fantazją, poszukujących innowacyjnych rozwiązań. Takim człowiekiem jest właśnie Antonii. Labradoryt daje zapał do pracy i rozwija intuicję. Jest kamieniem ludzi wytrwałych i pomaga im wytrwać w postanowieniach.

Reklama

Antoni - szczęśliwy kolor

Zielony, kolor nadziei, jest szczęśliwy dla Antoniego. Podobnie jak labradoryt, również zieleń wspiera u Antoniego kreatywność i pomysłowość. Działa też uspokajająco i relaksująco. Sprzyja osiągnięciu wewnętrznej harmonii i uporządkowaniu emocji.

Reklama
Reklama
Reklama