Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Diana

Diana to numerologiczna dwójka. Jest osobą spokojną, delikatną i pełną wdzięku. Pokojowo nastawiona do innych ludzi chętnie podejmuje z nimi różne współprace. To kobieta o wysoce rozwiniętej intuicji, pełna współczucia i wrażliwości. Jest lojalną przyjaciółką, na którą można liczyć w każdej sytuacji. Nikt nie wysłucha i nie doradzi tak, jak emocjonalna i szczera Diana. Inni mogą jej zaufać i powierzyć swoje sekrety.

Przyjazne nastawienie Diany sprawia, że nie ma ona problemów z nawiązywaniem znajomości, zarówno jako dziecko, jak i osoba dorosła. Diana lubi dialog i bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Bardziej od hucznych imprez preferuje domówki i kino z przyjaciółmi. Ceni sobie czas spędzony solo, jednak nie na długo. Nie jest typem samotnika i najlepiej czuje się, będąc w związku.

Diana - pochodzenie

Diana to imię pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od rzymskiej bogini przyrody, łowów, płodności i Księżyca. Mitologiczna Diana była też patronką narodzin i wsparciem dla rodzących kobiet. Imię to pojawiło się w Polsce dopiero w XIX wieku. Bardzo często gości w rankingach najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek.

Zdrobnienia imienia Diana

Nie ma zbyt wielu zdrobnień tego imienia. Najpopularniejszym z nich jest jednak Dianka, a tuż po nim - Diancia. Niektórzy używają też takich spieszczeń jak Dianek, Dianeczka, Dianita, Dianunia czy Dianusia, a nawet Jancia.

Zobacz także

Imieniny Diany

Diana obchodzi swoje imieniny w 13 sierpnia.

Imię Diana dla dziecka

Diana to miłe, uczynne i ambitne dziecko. Miewa różne talenty i interesuje się nauką, a ponadto jest bardzo samodzielna. Oprócz zdolności artystycznych Diana przejawia talenty literackie, poetyckie, a nawet muzyczne. Mała Dianka jest towarzyska, bardzo uczynna i przyjazna wobec dzieci i starszych. Uwielbia zabawę z przyjaciółmi, których ma wielu dzięki swojemu nastawieniu.

Diana jest bardzo dyplomatyczna, ale też nieśmiała. Wiele zatrzymuje dla siebie, ponieważ nie chce sprawiać innym przykrości. Jest wrażliwa od najmłodszych lat, przez co niestety łatwo ją zranić.

Diana - edukacja

Na każdym etapie edukacyjnym Diana radzi sobie bez największych problemów. Wyróżnia się intuicją oraz inteligencją i zawsze jest głodna wiedzy. Odpowiednio zachęcona, od najmłodszych lat spełnia się w różnych zajęciach dodatkowych, takich jak taniec, sport czy kółka nauk ścisłych. Lubi pracę z rówieśnikami i nie ma problemu z zajęciami w grupie. Diana jest perfekcjonistką, co przekłada się na bardzo dobre stopnie.

Diana - rodzina i miłość

Diana to prawdziwa romantyczka. Źle znosi samotność, dlatego udane partnerstwo lub małżeństwo jest dla niej bardzo istotne. Zakochana Diana to osoba oddana, lojalna i wierna. Jest niekonfliktowa i może stworzyć świetny związek praktycznie z każdą liczbą numerologiczną. To czuła i kochająca partnerka, a także wspaniała matka. Rodzina jest dla Diany sprawą nadrzędną - zawsze stawia ją na pierwszym miejscu. Osoby o tym imieniu są zdolne do poświęceń i bardzo dbają o to, aby ich bliscy byli szczęśliwi.

Diana - predyspozycje zawodowe

Ambitna i pracowita Diana radzi sobie świetnie zarówno jako kurator sztuki, jak i negocjator. Jest świetnym analitykiem, a do tego może się pochwalić wyjątkowymi zdolnościami komunikacyjnymi. Diana odnajdzie się w roli dekoratora wnętrz, agenta nieruchomości lub bankiera. Lubi kontakt z naturą, dlatego będzie też świetnym ogrodnikiem lub architektem krajobrazu. Nie jest fanką konfliktów i nerwowych sytuacji, dlatego nie sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych.

Znane Diany

Jedną z najpopularniejszych kobiet o tym imieniu jest z całą pewnością Diana, księżna Walii, nazywana również „królową ludzkich serc”. Pomimo tragicznej śmierci w 1997 roku wciąż odgrywa ogromną rolę w życiu wielu osób. Nie sposób też nie wspomnieć o jednej z najpopularniejszych amerykańskich piosenkarek soul, pop i R&B, czyli pięknej Dianie Ross, czy wspaniałej aktorce Diane Keaton. Spośród sławnych Polek obdarzonych tym imieniem warto wymienić m.in. aktorkę Dianę Blumenfeld.

Diana w innych językach

Imię Diana brzmi tak samo w języku polskim, angielskim, greckim, czeskim, hiszpańskim, łacińskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim i włoskim. W języku białoruskim Diana to Dzijana, a estońskim - Diaana. W języku francuskim występuje Diane, natomiast w słowackim i słoweńskim Dijana. To imię pojawia się również w języku węgierskim i brzmi: Diána.

Patroni imienia Diana

Patronką Diany jest błogosławiona Diana Andalo, mniszka dominikanka. Już od najmłodszych lat wykazywała duże zainteresowanie zakonem. Była niezwykle uparta i wyprosiła na swoim dziadku pomoc w osiedleniu się zakonników w Bolonii. Jej plany pokrzyżował św. Dominik, jednak z pomocą przyjaciółek i zakonnic założyła własny dom zakonny.

Przysłowia i cytaty z imieniem Diana

Jeden ze znanych cytatów z imieniem Diana to: „Imię rzymskiej bogini nosi Diana, przeto uwielbia być ubóstwiana”.

Ciekawostki związane z imieniem Diana

Diana to nie tylko imię żeńskie, lecz także nazwa planetoidy okrążającej Słońce. Odkryto ją w drugiej połowie XIX wieku w obserwatorium Düsseldorf. Jej nazwa pochodzi od imienia bogini łowów i światła księżycowego z mitologii rzymskiej.

Imię Diana wykorzystano też w projekcie US Army Signal Corps, który miał polegać na wytworzeniu sygnałów przenikających jonosferę. Zadaniem tych sztucznych znaków miała być eksploracja kosmosu, jak również radiokomunikacja pozaziemska dla sond kosmicznych.

Diana to nazwa nie tylko projektu czy planetoidy, lecz także aparatu fotograficznego z 1960 roku, rosyjskiego krążownika pancernopokładowego czy polskiego szybowca zawodniczego.

Imię Diana pojawia się też w świecie… zwierząt! Jednym z gatunków zawierających w nazwie ten wyraz jest koczkodan diana, występujący w południowej Gwinei, Liberii, Sierra Leone czy Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.

Diana to również miasto w stanie Nowy Jork, a dokładniej w hrabstwie Lewis.

Diana - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Diany jest 2. Jakie są numerologiczne dwójki? Niezwykle miłe, towarzyskie i uczynne. Numerologiczna dwójka podąża za własnymi marzeniami, ale rodzinę stawia na pierwszym miejscu. To kobieta ciepła, romantyczna i wyrozumiała. Jest świetną przyjaciółką, partnerką i matką. To prawdziwa dyplomatka, która potrafi znaleźć złoty środek w każdej sytuacji. Numerologiczna dwójka jest spokojna i opanowana, dzięki czemu odnajduje się w trudnych zawodach.

Diana - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Diany jest agat. To kryształ miłości i wierności, który odpowiada za harmonizowanie energii yin i yang. Dlaczego ten właśnie kamień? Agat ma wyjątkową moc i drogocenne właściwości dla osób tak nieśmiałych i skrytych jak Diana. Jest osobistym talizmanem dla tych, którzy mają problem z wyrażaniem własnego ja.

Reklama

Diana - szczęśliwy kolor

Nie bez powodu szczęśliwym kolorem Diany jest właśnie zielony. To barwa natury, która ma bliski związek z mitologiczną imienniczką Diany, boginią przyrody, łowów i Księżyca. Zieleń jest kolorem harmonii, zadowolenia i życia.

Reklama
Reklama
Reklama