Ja nie ogarnę? Pewnie, że ogarnę! [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Kolejny raz w ramach akcji #mamabezporównania zorganizowaliśmy na fejsbuku liveczat dla młodych rodziców. Ekspertka, Kasia Krzywicka-Zdunek, podpowiadała, jak nie brać na siebie za dużo obowiązków i w razie natłoku zadań – co robić, by je sobie poukładać i łatwiej realizować. Zobacz jej patenty na „ogarnianie” domu i dziecka, warto!

Już trzeci raz zaprosiliśmy w ramach akcji #mamabezporównania na FB Mamo, To Ja ekspertkę, która spróbowała nieco ułatwić wam życie. Tym razem była to Kasia Krzywicka-Zdunek, socjolożka, badaczka, ale też – co baaardzo istotne – „matka-ogarniaczka” (jak sama o sobie mówi) dwójki dzieciaków. Ma swoje patenty i… chętnie się z wami nimi podzieliła! Zobacz, co na Wielkie Zmęczenie i nadmiar obowiązków proponuje doświadczona mama i socjolog.

Supermatki na start – czy naprawdę musimy być idealne?

Niejednej z nas jakoś tak wychodzi, że ma na głowie znacznie więcej, niż – chcąc zachować zdrowie psychiczne i fizyczne – powinna. Czy to świat nas tak przytłacza, czy może robimy to sobie po części same? Zdaniem naszej ekspertki, jest to mieszanka oczekiwań z zewnątrz i tego, co mamy w środku. My, Polki, jak wynika jasno z badań, mamy w sobie coś takiego, że chcemy uszczęśliwiać innych. Czujemy się wtedy potrzebne, bardziej spełnione. To szczęście innych jest dla nas najważniejsze. Tak, tak, według badań IQS ponad 60 proc. kobiet mówi, że szczęście innych jest dla nich najważniejsze...
Tymczasem, aby nie paść z przysłowiowego zmęczenia, trzeba:

  • umieć zadbać o siebie,

  • starać się znaleźć dla siebie czas,

  • nauczyć siebie i partnera ( a także starsze dzieci) dzielić obowiązkami

  • znaleźć grupę wsparcia – kobiety w podobnej sytuacji i wzajemnie sobie pomagać.

Warto prosić o pomoc

Ekspertka podkreśliła, że czasami trzeba umieć przed samą sobą przyznać, że jest nam za ciężko, że z czymś soibie nie dajemy rady. I skorzystać z pomocy bliskich.
Szczególnie dużo uwagi Kasia Krzywicka-Zdunek poświęciła mamom samotnym, czy też samodzielnym, którym jest wyjątkowo trudno znaleźć równowagę między obowiązkami a radościami życia. Dużo ciekawych, praktycznych porad padło też w kierunku kobiet bardzo dużo od siebie wymagających. Kasia apelowała: czasami musimy sobie odpuścić! Widzisz bałagan i nie możesz się skup^ć na zabawie z dzieckiem? Po prostu wyjdźcie z domu na dwie godziny. Maluch dostanie porcję uwagi, ty nie będziesz się denerwowała kotami fruwającymi wokół, a jak wrócisz, ogarniesz dom. To działa! 

Artykuł powstał z udziałem marki NAN 2

Ważna informacja:
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
Dołącz do naszej społeczności mam na Facebooku #MamaBezPorównania – MTJ. Tu się nie porównujemy, nie oceniamy, nie wstydzimy przyznawać do potknięć. Jesteśmy sobą i właśnie takie jesteśmy najlepsze. Czekamy na ciebie!
 
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania
 
Zobacz też:

Zobacz także

Popularne tematy