Jak się dogadywać w związku? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Jak nasze gierki, sztuczki i triki wpływają na komunikację z partnerem? Czym kończy się odgrywanie ról w związku? Co robić, by się porozumieć, a nie ranić? Zobacz zapis naszego liveczatu z ekspertem.
W studiu Mamo, To Ja ponownie gościliśmy ekspertów akcji #mamabezporównania. Tym razem użytkowniczki naszego profilu na FB mogły podczas półgodzinnego liveczatu zadawać pytania dotyczące problemów z komunikacją w związku. Odpowiadała na nie psycholog, socjolog i badaczka w jednej osobie – Dorota Peretiatkowicz

Komunikacja w związku to rodzaj transakcji

– Im jesteśmy sobie bliżsi, tym jesteśmy dalsi – mówi nasza ekspertka. – I tym łatwiej jest nam siebie wzajemnie krzywdzić, celniej niż obce osoby. Znamy przecież swoje mocne i słabe strony... Jednak zawsze warto próbować się dogadać.
Dorota Peretiatkowicz zachęcała, abyśmy pomyśleli o komunikacji w związku jako rodzaju transakcji. Kiedy my się uśmiechamy, ktoś do nas również się uśmiecha. Kiedy nastawiamy się wrogo, najprawdopodobniej to samo uzyskamy od drugiej strony.

Można się dogadać – najlepiej dzięki wewnętrznemu dojrzałemu dorosłemu

W każdej z nas mieszkają trzy postaci: dziecko, rodzic i dorosły. Najlepiej byłoby, abyśmy tych trzech osób używali w odpowiedni, adekwatny do sytuacji sposób. Nie zawsze to nam jednak wychodzi... Nasze wewnętrzne kapryśne, obrażalskie dziecko czy krytyczny rodzic, którzy przejmują głos podczas kłótni z partnerem, często przeszkadzają w tym, by się dojrzale dogadać...
Zatem jak przerywać schematy, według których zwykle przebiegają kłótnie w waszym związku? Gdzie postawić granice, jeśli się nie zgadzamy na sposób, w jaki nas traktuje partner? Koniecznie obejrzyj nasz liveczat, a poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących problemów w komunikacji między dwojgiem bliskich ludzi. 

Artykuł powstał z udziałem marki NAN 2
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt.

Ważna informacja:
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
Dołącz do naszej społeczności mam na Facebooku #MamaBezPorównania – MTJ. Tu się nie porównujemy, nie oceniamy, nie wstydzimy przyznawać do potknięć. Jesteśmy sobą i właśnie takie jesteśmy najlepsze. Czekamy na ciebie!
 
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania


                                                   #mamabezporównania mamotoja.pl

Zobacz też:

Zobacz także

Popularne tematy