4 tydzień ciąży - objawy, co się dzieje u mamy i dziecka?
4 tydzień ciąży to końcówka pierwszego miesiąca. Na badaniu USG lekarz wykryje pęcherzyk ciążowy. Płód ma ok. 1,7 mm. Jego serce zaczyna bić w tempie 160 uderzeń na minutę. Coraz bardziej zaczynają ci dokuczać objawy ciąży, takie jak bolesność piersi, senność, a nawet mdłości.
Spis treści:
- 4. tydzień ciąży: który to miesiąc?
- 4 tydzień ciąży: USG
- Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży?
- 4 tydzień ciąży: objawy
- 4 tydzień ciąży: kiedy do lekarza?
- Jak rośnie brzuch i piersi w 4 tygodniu ciąży?
- Jak dbać o siebie w 4 tygodniu ciąży?
4 tydzień ciąży - który to miesiąc?
4 tydzień ciąży kończy pierwszy miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze 8 miesięcy oczekiwania na narodziny upragnionego dziecka. Na tym etapie nie wszystkie kobiety domyślają się, że niedługo ich życie się zmieni. Jeśli uważnie obserwujesz swoje ciało i wsłuchujesz się w swój organizm, możesz już zauważyć pierwsze objawy ciąży. W 4 tygodniu ciąży czeka cię sporo zmian, być może nawet po raz pierwszy zobaczysz swoje dziecko na zdjęciu USG.
4 tydzień ciąży: USG dopochwowe
W 4 tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy będzie już prawdopodobnie widoczny na badaniu USG. Na tym etapie ciąży wykonuje się USG dopochwowe, podczas którego lekarz potwierdza, że ciąża znajduje się w macicy, a dziecko rozwija się prawidłowo. W trakcie badania może też okazać się, że pęcherzyk jest pusty. Stan ten prowadzi do samoistnego poronienia. Po 4 tygodniu ciąży na USG mogą być widoczne dwa pęcherzyki, które oznaczają ciążę bliźniaczą.
4 tydzień ciąży - wielkość pęcherzyka
Jeśli blastocysta zagnieździła się w macicy, to w 4 tygodniu ciąży zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze potrzebne do wzrostu zarodka. Twoje dziecko mierzy teraz ok. 1,7 mm. Pęcherzyk ciążowy powiększa się w tempie około 1 mm na dobę. Dziecko jest jeszcze tak malutkie, że zmieściłoby się na czubku szpilki. Ale już dzieją się z nim bardzo ważne rzeczy.
W obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których:
- jedna przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy
- druga w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą
- trzecia w szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie.
Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży?
Twoje dziecko jest wielkości ziarnka maku i wyglądem przypomina rogalik. Ma już serce wielkości drobinki piasku, które bije bardzo szybko (wykonuje ok. 160 uderzeń na minutę). Posiada dużą, nieforemną jeszcze głowę i… ogonek (zaniknie on jednak podczas kolejnych etapów rozwoju). W 4 tygodniu ciąży dziecko ma także mózg i rdzeń kręgowy, zawiązki oczu, uszu, rąk oraz nóg.
4 tydzień ciąży - zdjęcie USG
USG 4 tydzień ciąży: Pęcherzyk ciążowy w powiększonej jamie macicy
4 tydzień ciąży - objawy
4 tydzień ciąży rozpoczyna trudny czas dla przyszłej mamy. Twój organizm potrzebuje niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i rozwój dziecka. Nawet jeśli nie wiesz, że doszło do zapłodnienia, prawdopodobnie dostrzegasz u siebie pierwsze objawy ciąży, takie jak:
- zmiana samopoczucia
- nudności
- wymioty
- zawroty głowy
- zasłabnięcia
- częste bieganie do toalety
- zaparcia
- brak miesiączki w spodziewanym terminie
- powiększenie piersi
- metaliczny posmak w ustach (można go pokonać, jedząc kwaśne potrawy, stąd częste zachcianki ciężarnych na kwaszone ogórki)
- senność i zmęczenie – za szybkie i łatwe zasypianie odpowiedzialny jest progesteron, gwałtownie produkowany od pierwszych dni ciąży przez jajniki. Estrogen zaś oddziałuje na fazę snu głębokiego (REM). Powoduje, że śpisz głęboko, ale niespokojnie, mocno wiercąc się w łóżku.
4 tydzień ciąży: kiedy do lekarza?
Domowy test ciążowy powinien już wykryć, że doszło do zapłodnienia. W 4 tygodniu ciąży stężenie hormonu hCG we krwi wynosi 5-426 mIU/ml. Jeszcze pewniejszy wynik da test ciążowy z krwi. Ostatecznie ciążę w 100 procentach może potwierdzić tylko lekarz podczas badania USG, na które z pewnością już wkrótce się wybierzesz.
Kiedy należy iść na pierwszą ciążową wizytę? Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zrób to jak najszybciej. Najczęściej kobiety wybierają się do ginekologa po dwóch lub czterech tygodniach od dnia, w którym powinny dostać miesiączkę.
Na początku ciąży może pojawić się nieduże plamienie z dróg rodnych. Najczęściej jest to tak zwane zwane krwawienie implementacyjne, które różni się od miesiączki (jest jaśniejsze i mniej obfite). Mogą mu towarzyszyć bóle podbrzusza, które przypominają bóle podczas okresu. Niewielkie ślady krwi na bieliźnie na tym etapie ciąży nie oznaczają poronienia ani innych zagrożeń dla mamy i dziecka.
Jak rośnie brzuch i piersi w 4 tygodniu ciąży?
W 4 tygodniu ciąży nadal nie ma szans, by ktokolwiek zauważył gołym okiem, że nosisz w sobie nowe życie. Obwód w pasie masz wciąż mniej więcej ten sam, a zmiana garderoby na ciążową to jeszcze kwestia kilku miesięcy. Możliwe jednak, że zauważyłaś lekkie obrzmienie podbrzusza (skutek gromadzenia wody) i odczuwasz w brzuchu delikatne napięcie − tak działają ciążowe hormony w 4 tygodniu ciąży!
Piersi w 4 tygodniu ciąży
Pewnie zauważyłaś, że twoje piersi są dziwnie obrzmiałe. Nie martw się, w 4 tygodniu ciąży to normalne. Piersi w trakcie ciąży znacznie się zmieniają, i to już od pierwszych dni. Przez najbliższy czas będą:
- obrzmiałe,
- wrażliwsze na dotyk,
- pełniejsze.
To wszystko przez hormony, które zaczynają zmieniać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest gromadzenie się wody w tkankach. Wskutek tego obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przez skórę zaczynają też prześwitywać żyłki. To efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia i sprawiają, że skóra staje się cieńsza.
Jak dbać o siebie w 4 tygodniu ciąży?
Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle ważne dla rozwoju twojego dziecka, dlatego dbaj o siebie. Wysypiaj się, spaceruj, dobrze odżywiaj. Oprócz tego:
- odstaw używki, w tym także papierosy (w ciąży wyjątkowo szkodliwe!)
- ogranicz ryzyko infekcji, nie spotykaj się z przeziębionymi, zakatarzonymi czy kaszlącymi osobami
- nie lecz się na własną rękę – o dozwolone i bezpieczne leki w ciąży pytaj lekarza lub farmaceutę
- bierz regularnie kwas foliowy.
4 tydzień ciąży a alkohol
Nie jest znana bezpieczna dawka alkoholu w ciąży, dlatego powinnaś z niego zrezygnować, i to na samym początku ciąży. Alkohol przedostaje się do krwi dziecka przez łożysko w takim samym stężeniu, w jakim występuje we krwi matki. Skutki spożywania alkoholu w ciąży mogą być poważne, jednym z nich jest urodzenie dziecka z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome).
4 tydzień ciąży a lot samolotem
W przypadku znacznie pogorszonego samopoczucia - warto zrezygnować z dalszych podróży, w tym tych samolotowych. Z reguły nie ma przeciwwskazań do tego, by kobiety w pierwszym trymestrze ciąży unikały lotów samolotowych, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - porozmawiaj o nich ze swym lekarzem.
Zobacz także:
- Bardzo boli mnie brzuch - czy to normalne?
- Twoje nowe ciało w pierwszym trymestrze ciąży - co się zmieni?
- Czy można mieć okres w ciąży?