40 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
40 tydzień ciąży to koniec dziewiątego miesiąca ciąży i planowany termin porodu. Ciężarna powinna być gotowa, aby w każdej chwili jechać do szpitala. W 40 tygodniu ciąży można czuć silne skurcze i zauważyć obecność śluzu z krwią. To pierwsze objawy porodu.
Spis treści:
- 40 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Dziecko w 40 tygodniu ciąży
- 40 tydzień ciąży – brzuch
- 40 tydzień ciąży - objawy i odczucia
- Ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży
- 40 tydzień ciąży – badania
- Poród w 40 tygodniu ciąży
- Rady na ten tydzień ciąży
40 tydzień ciąży - który to miesiąc?
Wreszcie „ostatnia prosta”: 40 tydzień ciąży to teoretycznie ostatni tydzień ciąży i koniec dziewiątego miesiąca ciąży. Ale gdyby przeliczać długość ciąży zgodnie z miesiącami księżycowymi, byłby to koniec dziesiątego miesiąca. Różnice w obliczeniach wynikają z tego, że cykl menstruacyjny jest zgodny z miesiącami księżycowymi, które trwają równe 4 tygodnie.
Na pewno wciąż powraca do ciebie myśl, kiedy zacznie się poród. Nie da się tego przewidzieć. Na tym etapie ciąży poród z powodzeniem może rozpocząć się za chwilę lub trzeba będzie czekać na niego jeszcze tydzień lub dłużej. Narodziny dziecka o czasie (w terminie) to bowiem poród między 38 a 42 tygodniem ciąży.
Dziecko w 40 tygodniu ciąży
Dziecko jest ułożone w pozycji embrionalnej główką w dół i znajduje się nisko w miednicy. Jest gotowe do narodzin. Mniej się rusza, bo ma mało miejsca. Może zapadać w dłuższe i głębsze drzemki (jak noworodek). Nadal musisz jednak obserwować jego aktywność. Jeśli zauważysz, że dziecko rusza się mniej niż zwykle, nie wahaj się o tym powiedziesz lekarzowi. W każdej chwili możesz jechać do szpitala, gdzie wykonane zostanie badanie KTG. Jeśli nie wykaże nieprawidłowości, będziesz mogła wrócić do domu i czekać na rozpoczęcie porodu.
Uwaga! Zgłoś się do lekarza, jeśli ruchów dziecka jest mniej niż 10 na godzinę. Tak samo powinnaś postąpić, jeśli poczujesz intensywne ruchy dziecka – szybkie i częste. Sprawdź, jak liczyć ruchy dziecka.
40 tydzień ciąży – rozwój dziecka
Dziecko pokonało długą drogę. Niedługo będzie mogło zaczerpnąć pierwszy oddech własnymi płucami. W 40 tygodniu ciąży jest stuprocentowo gotowe do życia poza brzuchem mamy. To nie znaczy jednak, że przestanie być od ciebie zależne. W jego mózgu mnożą się teraz komórki nerwowe – taki intensywny rozwój układu nerwowego będzie trwał jeszcze wiele miesięcy po narodzinach. Poza tym dziecko w 40 tygodniu ciąży:
- jest najedzone „na zapas” – dostało od mamy wszystko, czego będzie potrzebowało tuż po narodzinach,
- zna świetnie głos mamy,
- w ciągu pierwszych godzin życia nauczy się na pamięć jej zapachu.
40 tydzień ciąży – waga i długość dziecka
Ze statystyk wynika, że dzieci w 40 tygodniu ciąży ważą 2700-4100 g i mają długość 48-56 cm. Pod uwagę bierze się jeszcze jeden ważny wymiar – obwód główki i obwód klatki piersiowej. Obrazowo można powiedzieć, że dziecko w 40 tygodniu ciąży ma wielkość dużej dyni.
Ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży
W 40 tygodniu ciąży dziecko jest najczęściej ułożone główką w dół i znajduje się już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. O główkowym ułożeniu dziecka świadczą kopniaki wymierzane mamie w górną część brzucha lub żebra.
U części kobiet dziecko aż do samego porodu nie obraca się głową do dołu i pozostaje w ułożeniu pośladkowym lub poprzecznym. Choć poród naturalny w ułożeniu pośladkowym jest możliwy, to wiąże się z większym ryzykiem powikłań dla matki i dziecka. Dlatego zwykle w takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o cesarskim cięciu. Poprzeczne ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży lub łożysko przodujące są bezwzględnymi wskazaniami do cesarki.
40 tydzień ciąży – brzuch
W 40 tygodniu ciąży wymiary brzucha mogą być tak duże, że możesz nie być w stanie złączyć palców rąk, jeśli spróbujesz objąć go od dołu. Pępek natomiast może wyglądać tak, jakby wywinął się na drugą stronę. Skóra na brzuchu jest z kolei bardzo napięta.
U wielu kobiet brzuch w 40 tygodniu ciąży znajduje się niżej niż wcześniej. Jest to wynik obniżenia się macicy i zstępowania dziecka w kierunku kanału rodnego.
Tuż przed porodem mięśnie dna miednicy są bardzo obciążone. Kobiety, które wcześniej już rodziły, zwłaszcza w pozycji stojącej, mogą mieć wrażenie, że już prawie nic nie utrzymuje dziecka w brzuchu. Pojawia się też częste parcie na pęcherz. Aby odciążać i tak już mocno przeciążone mięśnie, warto jak najczęściej siadać, zamiast stać.
40 tydzień ciąży – objawy i odczucia
W 40 tygodniu możesz czuć się doskonale, bo przez 39 tygodni organizm przyzwyczaił się do ciąży. Ale ostatnie dni przed porodem mogą być też sporym obciążeniem. To naturalne, że w 40 tygodniu ciąży u części kobiet występuje:
- zmęczenie i senność,
- niewielkie obrzęki rąk, twarzy (powinny ustępować po nocnym odpoczynku),
- nadwrażliwość dziąseł,
- zaburzenia równowagi,
- napięcie skóry na brzuchu i swędzenie,
- zwiększone wydzielanie śluzu z pochwy,
- zaparcia lub rozwolnienie,
- nieprzyjemne kłucie w dole brzucha,
- uczucie zapchanego nosa,
- zmiany apetytu,
- niepokój, ekscytacja lub rozdrażnienie,
- ucisk na pęcherz.
40 tydzień ciąży – badania
Pod koniec 40 tygodnia ciąży dobrze jest zgłosić się do lekarza. Ginekolog zbada cię i zdecyduje, co dalej. Sprawdzi, czy dziecko jest bezpieczne i czy nic ci nie zagraża.
Jeśli w 40 tygodniu ciąży nie ma żadnych objawów porodu, lekarz:
- zaleci ci, aby co 2-3 dni przyjeżdżać do szpitala na KTG płodu – czyli słuchanie bicia serca dziecka;
- może skierować cię na test oksytocynowy – za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie skurcze macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeśli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest negatywny (to dobrze). Pozytywny oznacza, że podczas skurczu tętno spada. Wtedy trzeba rozważyć sztuczne wywołanie porodu.
Od 40 tygodnia ciąży lekarz może chcieć, przy okazji robionego co kilka dni KTG, wykonywać też USG. Badanie to pozwala monitorować stan łożyska. Po 40 tygodniu ciąży zacznie ono się starzeć. Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko przestaje być wydolne, zaleci wywołanie porodu lub cesarkę.
Poród w 40 tygodniu ciąży
O rozpoczęciu akcji porodowej najwyraźniej świadczą trzy objawy:
- regularne skurcze – powtarzają się co 10-15 minut (albo jeszcze częściej),
- lekkie plamienie – różowy śluz (śluz z krwią) to znak, że skraca się szyjka macicy. Gdy plamienie jest silne, trzeba wezwać karetkę lub szybko jechać do najbliższego szpitala,
- odejście wód płodowych – nawet jeśli nie ma skurczów, rodzącą powinien zbadać lekarz. Do szpitala trzeba ruszać natychmiast, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.
Mniej niż 15 proc. kobiet doświadcza zerwania błon płodowych przed rozpoczęciem porodu. Nawet jeśli nastąpi odejście wód płodowych w miejscu publicznym, będzie to raczej kapanie albo sączenie się. Wody płodowe są zwykle bezbarwne i bezwonne. Jeśli pojawi się żółtawy płyn o zapachu amoniaku, to będzie prawdopodobnie mocz.
Jeśli:
- wody płodowe się sączą – trzeba dzwonić do lekarza,
- wody płodowe są zielone lub brązowe – do lekarza trzeba się zgłosić natychmiast.
40 tydzień ciąży – kiedy do szpitala?
Nawet w 40 tygodniu ciąży lekarze zalecają cierpliwość. Sugerują, by nie jechać do szpitala przy pierwszych skurczach porodowych. Na porodówkę trzeba jechać, gdy:
- skurcze utrzymują się przez 3 godziny,
- pojawiają się co 10 minut.
Jeśli trasa do szpitala jest długa lub zakorkowana, nie można czekać na ostatnią chwilę, tylko wyjechać wcześniej.
Rady na ten tydzień ciąży
Ostatnie dni przed porodem wielu kobietom upływają na sprzątaniu domu i sprawdzaniu, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wyprawka dla noworodka jest już przygotowana, torba do szpitala zapakowana. Oto kilka mniej oczywistych rzeczy, o których warto pomyśleć:
- fotelik dla dziecka w samochodzie,
- zapas jedzenia, np. mrożonek, na kilka dni,
- umówić się z bliską osobą, która pomoże w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala.
Zobacz także:
- O czym świadczy twardy brzuch przed porodem?
- Jak to jest z seksem przed porodem – można się kochać czy nie?
- Poród naturalny – jak przebiega?