Reklama

Spis treści:

Reklama

41 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Rozpoczął się 41 tydzień ciąży, czyli... dziesiąty miesiąc ciąży. Nadal czekasz na dziecko, nie masz skurczów ani żadnych innych oznak porodu? Nie martw się – termin porodu oblicza się orientacyjnie, zakładając, że miesiączka pojawiała się u ciebie regularnie co 28-30 dni (możesz policzyć go przy pomocy kalkulatora ciąży). Ale jeśli odstęp między miesiączkami był mniejszy albo większy, data porodu została obliczona niedokładnie. Najważniejsze, że urodzenie dziecka nawet 8-10 dni po dniu, jaki wyznaczył lekarz, jest traktowane jak poród w terminie.

Jak wygląda dziecko w 41 tygodniu ciąży?

W 41 tygodniu ciąży dziecko ma rozmiary noworodka. Co to dokładnie oznacza? Płód:

  • waży 2800-3800 g (aż 95 proc. noworodków urodzonych o czasie odpowiada tej normie),
  • mierzy 45-56 cm.

Maluszek jest więc całkiem duży i ciężki (pewnie czujesz to aż za dobrze!). A jego wygląd? W niczym nie odbiega od wyglądu uroczego bobaska, którego wkrótce przytulisz!

41 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W 41 tygodniu ciąży dziecko ma bardzo mało miejsca w brzuchu, ale nadal powinno być aktywne. Staraj się liczyć ruchy dziecka nie rzadziej niż 2-3 razy dziennie. Pamiętanie o tym, a także zgłaszanie się na wszystkie konieczne badania, pomoże ci bezpiecznie dotrwać do porodu.

41 tydzień ciąży – dolegliwości

Do objawów ciążowych, które odczuwałaś w poprzednich tygodniach, dochodzą nowe. W 41 tygodniu ciąży na pewno czujesz coraz większy niepokój − w końcu czekasz na poród już tak długo! Dodatkowo twój organizm jest mocno przeciążony przedłużającą się ciążą (dokucza ci duży brzuch, bolą plecy, pojawia się opuchlizna w ciąży). Są jednak kobiety, które do samego końca ciąży chwalą się świetną formą. Inne objawy i dolegliwości, które możesz obserwować w 41 tygodniu ciąży, to:

W 41 tygodniu ciąży rośnie ryzyko powikłań ciążowych. Mogą pojawić się problemy z łożyskiem (osiągnęło już dojrzałość) i zaczyna się starzeć (czasem dochodzi do tego wcześniej). To może niekorzystnie odbić się na dziecku (łożysko je żywi). Podobnie jak coraz mniejsza ilość płynu owodniowego. Regularnie wykonuj badania USG i KTG, które pozwolą w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Biegunka w ciąży pod koniec 3. trymestru może być objawem zbliżającego się porodu. Możesz też w każdej chwili spodziewać się odejścia czopa śluzowego.

41 tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

Brak oznak porodu w 41 tygodniu ciąży oznacza, że dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. Skurcze porodowe pojawią się, gdy płód wyśle sygnał, że chce się wydostać. Twój mózg zacznie wtedy produkować oksytocynę, która uruchomi czynność skurczową macicy. Natura świetnie to wymyśliła!

W 41 tygodniu ciąży możesz spróbować przyspieszyć poród, wykorzystując do tego naturalne i bezpieczne metody. W wywołaniu skurczów porodowych czasem pomaga:

  • umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacer),
  • stosunek seksualny,
  • masaż piersi i brodawek sutkowych.
sposoby na przyspieszenie porodu
AdobeStock

41 tydzień ciąży – kiedy do szpitala?

Jeśli w 41 tygodniu ciąży nie dzieje się nic niepokojącego, możesz spokojnie czekać w domu na pierwsze objawy porodu. Do szpitala pojedziesz tylko na kontrolne USG i KTG. To bardzo ważne badania, które potwierdzą, że dziecko jest w dobrej formie (nie grozi mu niedotlenienie). Kardiotokografię będziesz mieć wykonywaną dość często. Badanie sprawdza, jak pracuje serce dziecka i jak płód reaguje na skurcze, które w tym czasie możesz już odczuwać. Gdy od wyznaczonego terminu porodu mija 7 dni, niektóre kobiety są już przyjmowane do szpitala.

41 tydzień ciąży – czy do szpitala jest potrzebne skierowanie?

Skierowanie do szpitala ciężarne zwykle otrzymują w końcówce ciąży od swojego lekarza prowadzącego. Zapakuj je do torby z wyprawką, w której masz rzeczy potrzebne na porodówce. Ale uwaga, do szpitala zostaniesz przyjęta również bez tego dokumentu, jeśli będziesz mieć objawy porodu.

41 tydzień ciąży – wywołanie porodu

Decyzję o indukowaniu porodu podejmuje lekarz, o ile uzna, że są ku temu wskazania. Do wywołania czynności skurczowej (indukcji) może dojść w 41 tygodniu ciąży, jeśli:

  • odczuwasz mniej lub więcej ruchów dziecka niż zwykle;
  • podczas badania KTG pojawiły się nieprawidłowości;
  • badanie USG wskazuje zagęszczenie płynu owodniowego, łożysko osiągnęło III stopień dojrzałości, doszło do zaburzeń przepływów naczyniowych;
  • płyn owodniowy jest zabarwiony smółką.

Jak wywołuje się poród w szpitalu?

Zwykle przyszłej mamie podaje się oksytocynę w kroplówce, która ma wywołać czynność skurczową macicy. Innym sposobem jest podanie żelu zawierającego syntetyczne prostaglandyny, które mają zmiękczyć szyjkę macicy. Jeśli nie jest ona dostatecznie przygotowana do porodu, a główka dziecka znajduje się nisko w miednicy, wykonuje się zabieg (zwykle bezbolesny) przerwania błony pęcherza płodowego. Gdy wody płodowe wypłyną, główka zacznie uciskać szyjkę, co pobudzi skurcze macicy.

Zobacz także:

Reklama

40 tydzień ciąży 42 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama