Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Rozwój niemowlaka w 13. tygodniu
  2. Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
  3. Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
  4. Karmienie niemowlaka
  5. Co może niepokoić?

Rozwój niemowlaka w 13. tygodniu

13. tydzień życia to okres intensywnego rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Na tym etapie twoje dziecko powinno umieć:

  • podnieść głowę z pozycji na brzuszku;
  • śledzić przedmiot w odległości ok. 15 cm od twarzy.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

13-tygodniowe niemowlę:

  • uczy się chwytania i dotykania przedmiotów;
  • ma coraz silniejsze ramiona. Lubi wymachiwać nimi w górę i w dół oraz szeroko je rozstawiać;
  • obraca głowę na boki, dzięki coraz silniejszym mięśniom karku;
  • potrafi wyprostować nóżki uniesione w górę i odpychać się nimi od gładkich powierzchni.

Co potrafi dziecko?

W 13. tygodniu życia niemowlę bawi się wydawanymi przez siebie dźwiękami. Na tym etapie dziecko głuży, czyli wydaje te same dźwięki, których nie da się zapisać lub sklasyfikować. Są to nieświadome ćwiczenia narządów mowy, które zwykle przechodzą później płynnie w gaworzenie. Maluch na początku 4. miesiąca rozwija także :

  • mowę ciała – dziecko zaczyna gestykulować, naśladując rodziców;
  • przywiązanie – szczególnie do osób, z którymi niemowlę najczęściej przebywa;
  • śmiech – 13-tygodniowe niemowlę głośno się śmieje, nawet bez wyraźnej przyczyny;
  • węch – malec uczy się rozpoznawać zapachy ze swojego otoczenia, np. kosmetyków, zabawek, perfum mamy;
  • wzrok – dziecko w tym wieku potrafi patrzeć już na boki, w górę i w dół i po niewielkich okręgach.

Rada: Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do mówienia w przyszłości, jest jak najczęstsze przemawianie do niego. Dziecko uczy się, naśladując ciebie. Będzie szukać źródła dźwięku, obserwować twoją twarz, czasem zastygnie bez ruchu wpatrzone w ciebie jak w obrazek. Naśladuj dźwięki, jakie wydaje twój niemowlak: zobaczysz, jak będzie go to cieszyć!

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Na tym etapie rozwoju twoje dziecko z wielkim zainteresowaniem będzie oglądać każdą zabawkę, która pojawi się w zasięgu jego wzroku. Najłatwiej zauważa przedmioty znajdujące się nad jego klatką piersiową. Zachęca to je do wyciągania rączek, ćwiczenia mięśni ramion i ruchu chwytnego.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

By wspierać rozwój dziecka w 13. tygodniu życia, możesz się z nim bawić w:

  • puszczanie zajączków – posadź dziecko na kolanach lub w foteliku (nie zapomnij go zapiąć!) i powoli przesuwaj światłem latarki po ścianie. W ten sposób wspierasz rozwój widzenia okrężnego;
  • koci-koci łapki – poćwicz gestykulację z maluchem, siedząc naprzeciwko niego i klaszcząc w dłonie, jednocześnie mówiąc na głos rymowankę. Następnie powtórz to, chwytając dziecko za dłonie i klaszcząc nimi delikatnie.

Zabawki edukacyjne

W 13. tygodniu (i później!) przydadzą się:

  • grzechotka – 4-miesięczne dziecko nadal lubi grzechotki, teraz może zacząć przekładać je z ręki do ręki (tak, będą spadać!);
  • mata edukacyjna – stworzy warunki do ćwiczenia ruchów ramion. Maluch może wyciągać rączki, leżąc na plecach, w kierunku zawieszonych na macie zabawek, próbować je uchwycić, wodzić za nimi wzrokiem.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

W 4. miesiącu życia czas m.in. na drugą dawkę szczepionki przeciw pneumokokom (wszystkie szczepienia, które obowiązują niemowlaka w tym czasie, znajdziesz w aktualnym kalendarzu szczepień). Podczas wizyty lekarskiej pediatra dokładnie zbada dziecko, sprawdzi, jak się rozwija, zmierzy je i zważy. To dobry moment, żebyś zapytała lekarza o wszystko, co niepokoiło cię od ostatniej wizyty.

Szczepienie przeciw pneumokokom

W Polsce bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom obejmują podanie 2 dawek szczepionki w 1. roku życia oraz dawki uzupełniającej w 2-gim roku życia (tzw. schemat 2+1).

Choroby wywoływane przez pneumokoki

Pneumokoki są szczególnie niebezpieczne u dzieci poniżej 2. roku życia oraz u osób starszych, po 65. roku życia. Dwoinka zapalenia płuc (inaczej: Streptococcus pneumoniae, pneumokok) wywołuje szereg chorób, niektóre z nich zagrażają życiu:

choroby wywoływane przez pneumokoki
mamotoja.pl

Porady pielęgnacyjne

Sucha skóra u dziecka jest dość częstym zjawiskiem u niemowląt. Jeśli twoje niemowlę ma szorstką, łuszczącą się skórę, możesz:

  • dodawać do kąpieli emolienty;
  • po kąpieli smarować ciało odpowiednimi dla niemowląt mleczkami do ciała;
  • zimą smarować skórę kremem więcej niż raz dziennie. Suche powietrze od grzejników jeszcze bardziej ją wysusza.

Karmienie niemowlaka

W 13. tygodniu życia podstawą diety pozostaje mleko. To najczęściej dobry dla mamy i dziecka okres – laktacja jest już unormowana, a dziecko ma stałe pory jedzenia.

Karmienie piersią

Nie podawaj jeszcze żadnych dodatkowych produktów. Twoje mleko doskonale zaspokaja wszystkie żywieniowe potrzeby. Nie przestawaj karmić, jeśli złapie cię wirusowa infekcja: nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią podczas przeziębienia – co więcej, właśnie teraz przekazujesz dziecku cenne przeciwciała!

Karmienie butelką

4. miesiąc życia to nadal czas karmienia wyłącznie mlekiem. Jeśli twój maluszek zasypia przy butelce, nie pozwalaj mu na to. To prosta droga do próchnicy butelkowej. Wszystko przez to, że podczas snu zmniejsza się produkcja śliny, hamującej rozwój bakterii.
W 4. miesiącu życia podawaj dziecku mniej więcej 6 porcji po 150 ml mleka, możesz jednak karmić na żądanie.

Co może niepokoić?

Na pewno już dużo wiesz o pielęgnacji i opiece, ale to naturalne, że wciąż masz pytania i wątpliwości. Co może niepokoić cię w 13. tygodniu życia niemowlęcia?

Czy można używać płynu do płukania ubranek niemowlęcia?

Zanim dziecko skończy 3 lata, zamiast kwiatowych kompozycji musi wystarczyć ci zapach czystego prania. Silne detergenty i środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą być przyczyną wysuszenia skóry czy nawet alergii kontaktowej. Rzeczy starszaka możesz wypłukać w płynie zmiękczającym typu sensitive czy delicate, ale wcześniej sprawdź, czy skóra je dobrze toleruje – nie pojawia się na niej zaczerwienienie lub wysypka.

Przekłuwanie uszu

Kolczyki u niemowlaka? – Nie! Rozumiem, że kolczyki mają być ozdobą, ale czy kilkumiesięczne niemowlę warto narażać na ból przekłucia uszu i gojenia się rany? – wyjaśnia Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog. Poza tym istnieje ryzyko urazu uszu, bo kolczyk może na przykład zaczepić o ubranie. Dziecko będzie miało jeszcze wiele okazji, by podjąć decyzję, czy chce mieć kolczyki. Poczekałabym więc raczej z przekłuciem uszu, aż będzie starsze.

Więcej o 13. tygodniu

To może cię zainteresować:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama