7. tydzień życia niemowlaka – rozwój, osiągnięcia, pielęgnacja
W 7. tygodniu życia niemowlę chce jeść częściej niż dotychczas, gdyż rośnie zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i energię. Maluszek jest bardzo zainteresowany otoczeniem – uwielbia być przy mamie, ale też reaguje na każdego, kto okaże mu uwagę.
Spis treści:
- 7. tydzień życia niemowlaka: rozwój
- Jak wspomagać rozwój dziecka w 7. tygodniu życia?
- 7. tydzień życia niemowlaka: pielęgnacja i zdrowie
- Dieta w 7. tygodniu życia niemowlaka
- 7. tydzień życia niemowlaka: co może niepokoić?
7. tydzień życia niemowlaka: rozwój
Twoje 7-tygodniowe dziecko niedługo skończy półtora miesiąca. Z zapartym tchem śledzisz jego rozwój i porównujesz z normami. Bądź czujna, ale pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a większość norm ma szerokie widełki. Zobacz, czego możesz (ale nie musisz) spodziewać się w 7 tygodniu życia niemowlaka.
Jak wygląda dziecko?
Twój 7-tygodniowy niemowlak:
- we śnie zachowuje płodowe ułożenie rączek (zgięte w łokciach i ułożone pod brodą),
- w okresie czuwania ma już całkiem swobodne rączki (porusza nimi, układa wzdłuż tułowia lub próbuje sięgnąć po zabawkę),
- w pozycji pionowej nadal nie jest w stanie utrzymywać główki (sprawdź: kiedy dziecko trzyma główkę),
- na głowie może mieć łysinkę – wycierają się włosy niemowlaka, które zastąpi prawdziwa czupryna).
Zachowanie 7-tygodniowego niemowlaka
W 7. tygodniu sen nadal stanowi podstawową aktywność dziecka. Łącznie niemowlę przesypia około 15-18 godzin w ciągu doby. Możesz zauważyć, że:
- odstępy miedzy drzemkami się zwiększają,
- w ciągu dnia niemowlę jest coraz bardziej ożywione.
Co potrafi niemowlę?
W 7. tygodniu życia dziecko staje się coraz bardziej ciekawą świata i ludzi osobą:
- coraz lepiej rozpoznaje domowe odgłosy i próbuje na nie reagować,
- gdy słyszy głośny lub nagły dźwięk, może przerwać jedzenie, a jego źrenice rozszerzają się z ciekawości,
- próbuje nadawać wydawanym przez siebie dźwiękom różne tony,
- przepada za towarzystwem,
- nie boi się obcych,
- cieszy się na twój widok,
- rozpoznaje ulubioną zabawkę i znajomy głos,
- bardzo lubi inne dzieci,
- reaguje żywo mimiką na każdego, kto okazuje mu uwagę.
Jak wspomagać rozwój dziecka w 7. tygodniu życia?
Nie przejmuj się tym, że dziecko jeszcze niewiele potrafi. To, że nie umie mówić, nie świadczy o tym, że nie chce się bawić. Co robić w chwilach, gdy niemowlę jest nastawione na kontakt z tobą?
- Baw się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków. Możesz potrząsać w ukryciu grzechotką, obserwując, jak niemowlak próbuje zlokalizować źródło dźwięku. Potem użyj głośniejszego dzwoneczka i zobacz, jak dziecko się ożywi, gdy rozpozna zmianę dźwięku (sprawdź: zabawy z niemowlakiem)
- Rozmawiaj z niemowlakiem, odpowiednio intonując głos. Naśladuj jego język, zadawaj pytania (wiedząc, że nie otrzymasz odpowiedzi). Możesz zacząć czytać na głos proste książeczki (zwłaszcza wierszyki).
- Odpowiadaj uśmiechem na jego uśmiech. Gdy pokazujesz maluchowi coś nowego, rób to z radością. Przemawiaj do niego pogodnym głosem. Pamiętaj, dziecko uczy się pozytywnych uczuć na podstawie twoich reakcji.
7. tydzień życia niemowlaka: pielęgnacja i zdrowie
Jako rodzic 7-tygodniowego niemowlaka dobrze już radzisz sobie z jego pielęgnacją. Przygotuj się, że jest kilka problemów pielęgnacyjnych, z którymi choć raz możesz się zetknąć:
- odparzenia pieluszkowe – zdarzają się także dzieciom, które mają bardzo dobrze pielęgnowane pośladki. Czasami sam mocz lub kupka mogą zmienić skład i działać bardziej drażniąco na skórę.
- sucha skóra – może być wynikiem suchego powietrza zimą w mieszkaniu, stosowania niewłaściwych kosmetyków albo uczulenia.
- potówki – najczęściej pojawiają się w wyniku przegrzania, czasem nawet odpowiednio ubrane dziecko miewa je latem, gdy jest bardzo gorąco.
Dieta w 7. tygodniu życia niemowlaka
W 2. miesiącu życia rośnie apetyt dziecka. Lekarze nazywają to skokiem rozwojowym. 7-tygodniowy niemowlak może domagać się karmienia częściej niż w pierwszym miesiącu: nawet częściej niż co godzinę. W ciągu kilkunastu najbliższych dni ustali się zapewne nowy rytm karmień, dziecko będzie chciało jeść prawdopodobnie ok. 8-9 razy na dobę.
Karmienie piersią
Wydaje ci się, że dziecko się nie najada? Spróbuj nie rezygnować z karmienia piersią. Jeśli tylko niemowlę prawidłowo przybiera na wadze i moczy około 6 pieluch na dobę, nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj też, że układ pokarmowy dziecka dojrzewa. Maluch może robić teraz mniej kupek niż do tej pory. Co jeszcze może cię niepokoić?
- Bolące brodawki. Być może dziecko zbyt płytko chwyta pierś i nie najada się, a przy okazji rani brodawki. Przystawiaj niemowlę do piersi, gdy szeroko otworzy buzię. Sprawdź, czy ma wywinięte wargi i czy objęło ustami sporą część otoczki. Gdy skończy ssać, posmaruj brodawki swoim pokarmem i nie zakładaj przez chwilę biustonosza. Pokarm ma właściwości gojące.
- Przechowywanie odciągniętego mleka. Odciągnięte wieczorem mleko można spokojnie przechowywać w temperaturze pokojowej (do plus 25 stopni) ok. 4-6 godzin. Jest to bezpieczne dla dziecka. Dobrym sposobem jest też przechowywanie go w lodówce i podgrzanie dopiero wtedy, gdy niemowlę obudzi się i będzie głodne (czytaj więcej o przechowywaniu mleka matki).
Karmienie butelką
Niemowlę karmione butelką po zakończeniu jedzenia też potrzebuje odbić połknięte powietrze. W tym celu trzymaj dziecko w pozycji pionowej lub półpionowej. Niektóre maluszki wymagają również przerwy w trakcie karmienia. Odbicie powietrza zapobiega ulewaniu u niemowlaka i może zmniejszać (ale nie musi) objawy kolki.
7. tydzień życia niemowlaka: co może niepokoić?
W związku ze skokiem rozwojowym, który przypada na 7-8 tydzień życia dziecka, zachowanie niemowlęcia może się zmienić:
- dziecko staje się płaczliwe,
- wymaga większego zainteresowania,
- chce być częściej noszone,
- ma problemy ze snem,
- ma nadmierny apetyt lub jego brak.
Aby pomóc dziecku przejść przez ten czas, wykaż się cierpliwością – bądź przy nim blisko, noś w chuście lub na rękach, zabawiaj.