
Według psychologów tylko jedno dziecko na dziesięć jest z natury „skowronkiem”, którego nie da się przestawić na późniejsze godziny wstawania. Taki prawdziwy ranny ptaszek będzie budził się o świcie bez względu na to, o jakiej porze poszedł spać dzień wcześniej. Na szczęście na resztę budzących się nad ranem niemowląt podziałają proste sztuczki.
Wiele dzieci budzi się przed świtem, ale często już po chwili znów zapadają w sen.
1. Gdy dziecko się obudzi, poczekaj chwilę
Nie biegnij do łóżeczka od razu, gdy usłyszysz pierwsze kwilenie dziecka. Pozwól mu chwilę pomarudzić. Być może (dzieje się tak bardzo często!) uda mu się zasnąć bez twojej pomocy.
2. Zmień dziecku pieluszkę
Jeżeli zamiast cichnąć, niemowlę kwęka coraz głośniej, być może nie udaje mu się zasnąć z powodu pełnej pieluszki. Trudno, trzeba wstać. Przewijaj go jednak w półmroku i ciszy. Jeżeli używasz podczas przewijania chusteczek nawilżanych, ogrzej je w dłoniach. Zimny dotyk na pewno definitywnie rozbudzi dziecko.
3. Nie rozbawiaj dziecka
Trudno ci się powstrzymać od uśmiechu na widok małego słodziaka? Uważaj, dla niego nawet lekkie uniesienie kącików ust to zaproszenie do zabawy. Podczas przewijania czy karmienia nad ranem unikaj kontaktu wzrokowego. Inaczej dziecko nie zrozumie, że nadal trzeba spać, a nie się bawić.
Sprawdź, ile snu potrzebuje twoje dziecko.
4. Podaj mleko
Jeżeli karmisz mieszanką modyfikowaną, już wieczorem przegotuj wodę i wstaw ją do podgrzewacza, aby rankiem przyrządzenie mleka przebiegło błyskawicznie. Od 10. miesiąca życia dziecka podawaj mu nocą i nad ranem już tylko kilka łyków wody, a z prawdziwym śniadaniem poczekaj przynajmniej do 7 rano. Dzięki temu jego układ trawienny powoli przyzwyczai się do nowych godzin jedzenia i głodowy alert przestanie odzywać się zbyt wcześnie.
5. Weź dziecko do swojego łóżka
Jeżeli dziecko każdego dnia nad ranem płacze i domaga się twojego towarzystwa, pomyśl o wspólnym spaniu. Wiele niemowląt śpi spokojniej, czując przez sen ciepło i zapach mamy.
Sprawdź 7 szkodliwych mitów o spaniu razem z dzieckiem.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

Gdy rytm dobowy dziecka unormuje się, maluch zaczyna sypiać w ciągu dnia tylko 2 razy – przed południem i po południu. Początkowo drzemie łącznie 6 godzin, a około pierwszych urodzin nawet o połowę krócej. W tym czasie zwykle maluchy nie korzystają już z przedpołudniowej drzemki . A jak sypia w dzień twoje niemowlę? Chętnie, czy wręcz przeciwnie? Podpowiadamy, jak tę sprawę uporządkować, aby brak snu nie odbijał się źle na rozwoju dziecka. Najważniejsze – nie zmuszaj Potrzeba snu jest sprawą indywidualną. Jeśli twoje dziecko budzi się w świetnej formie po półgodzinnej lub piętnastominutowej drzemce , to znaczy, że tyle snu mu wystarczy. I trzeba się z tym pogodzić. Aby upewnić się, że niemowlę obudziło się na dobre, nie wchodź do pokoju, kiedy tylko je usłyszysz. Może za chwilę zaśnie ponownie? Spróbuj zostawić mu w łóżeczku (ale dopiero jak uśnie) ciekawe zabawki lub książeczki – jest szansa, że zajmie się nimi po przebudzeniu, a ty zyskasz więcej czasu, aby odpocząć. Pamiętaj o spadku formy Staraj się być w domu w porze drzemek . Nawet największe atrakcje na spacerze przestają bawić dziecko, któremu chce się spać. Nie planuj w tym czasie długich zakupów i – jeśli to tylko możliwe – nie umawiaj go do lekarza. Nawet bardzo senny maluch niekoniecznie będzie chciał drzemać w samochodzie lub w koszu na zakupy w hipermarkecie. Wróć do domu na tyle wcześnie, aby spokojnie przygotować go do snu. Nie czekaj, aż zacznie marudzić Kolejny krok do sukcesu to uchwycenie momentu, kiedy dziecko zaczyna być senne – robi się drażliwe, ziewa, trze oczka. To znak, że należy położyć je do łóżeczka. Zmęczenie fizyczne i psychiczne, rozżalanie się z byle powodu utrudnia zasypianie. A przecież chodzi o to, aby drzemka kojarzyła się z miłym odpoczynkiem. Pamiętaj o ruchu i spacerach Maluchy, które dużo przebywają na...

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...