Amerykańscy badacze wprowadzają nowe zalecenia dotyczące przecinania pępowiny
fot. Fotolia

Ta częsta praktyka przy porodzie może wkrótce się zmienić!

Jak tylko dziecko pojawi się na świecie, lekarze i położne przecinają pępowinę. Według najnowszych zaleceń, robią to za szybko!
Hanna Szczesiak
Amerykańscy badacze wprowadzają nowe zalecenia dotyczące przecinania pępowiny
fot. Fotolia
Amerykańska Szkoła Wyższa Położnictwa i Ginekologii opublikowała nowe wytyczne dla lekarzy i położnych, w których jasno określa czas odcięcia pępowiny u noworodka. Według najnowszych zaleceń, lekarze i położne powinni odczekać co najmniej 30 do 60 sekund, zanim odetną pępowinę. Późne odcięcie pępowiny może przynieść noworodkowi korzyści w przyszłości.

Późne odpępnienie

"Są różne rekomendacje dotyczące optymalnego czasu przecięcia pępowiny u noworodka. Jest coraz więcej dowodów na to, że późniejsze przecięcie pępowiny ma jednoznaczne korzyści dla zdrowia niemowląt. W większości przypadków późne odcięcie pępowiny nie koliduje z osuszeniem noworodka, wywołaniem pierwszego oddechu czy kontaktem skóra do skóry" – mówi autorka badania dr Maria Mascola. Według najnowszych wytycznych obowiązujących w USA lekarze mogą czekać nawet kilka minut z odcięciem pępowiny, jeśli takie jest życzenie młodej mamy.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Przecinanie pępowiny w Polsce

W Polsce nie mamy jasnych zasad określających optymalny czas odcięcia pępowiny. Przez wiele lat lekarze w Polsce, jak i na całym świecie odcinali pępowinę jak najszybciej, czasem nawet 20 sekund po narodzinach dziecka.

Według badaczy zbyt szybkie odcięcie pępowiny może spowodować chwilowe niedokrwienie mózgu, co z kolei może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Niedotlenienie mózgu może być również przyczyną autyzmu u dzieci, chociaż ta hipoteza nie jest potwierdzona.

Gdy pępowina jest przecięta po kilku minutach, do organizmu dziecka przepływa więcej krwi pępowinowej, bogatej w komórki macierzyste i składniki odżywcze. Lekarze przede wszystkim podkreślają zmniejszenie ryzyka wystąpienia u niemowlaka anemii. Żelazo, które przedostaje się wraz z krwią pępowinową w ciągu 2 minut życia dziecka, wystarcza na pokrycie 2-miesięcznego zapotrzebowania na żelazo.

Jak było w waszym przypadku? Po jakim czasie przecięto pępowinę?

Czytaj także: Wiemy, co może być przyczyną autyzmu  u dzieci!

źródło: popsugar.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy