Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Krew pępowinowa czy warto
stock_alexfamous/Adobe Stock
Poród naturalny

Krew pępowinowa – czy warto zdecydować się na bank krwi pępowinowej?

Krew pępowinowa zawiera wyjątkowe komórki krwi. Już teraz medycyna potrafi z nich korzystać w czasie leczenia niektórych schorzeń, a nadzieje na przyszłość są jeszcze większe. Niestety przechowywanie krwi pępowinowej wiąże się z dużymi kosztami, natomiast tego, że krew ta faktycznie się przyda, nikt nie może zagwarantować.

Za kilka miesięcy urodzę synka. Zastanawiamy się z mężem nad zmagazynowaniem krwi pępowinowej. Słyszałam, że można ją potem wykorzystać, jeśli dziecko zachoruje. Czy to prawda?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy zdecydować się i ponieść niemałe koszty pobrania i przechowywania krwi pępowinowej dziecka. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym słowem – tak lub nie. Nie wiadomo bowiem, czy postęp medycyny pozwoli zastosować krew pępowinową wtedy, kiedy będzie potrzebna, i w związku z chorobą, która wystąpi. W Polsce na pobranie komórek macierzystych decyduje się 2-3 proc. rodziców.

15 listopada co roku obchodzony jest Dzień Krwi Pępowinowej, który ma poszerzać wiedzę na temat możliwości przechowywania krwi pępowinowej i szans, jakie niosą komórki macierzyste teraz i w przyszłości.

Spis treści:

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Po co się przechowuje krew pępowinową?

W krwi pępowinowej znajdują się tzw. komórki macierzyste, czyli takie, z których potem mogą powstać niemal wszystkie tkanki organizmu. Obecnie komórki macierzyste można wykorzystać w czasie leczenia chorób hematologicznych, niektórych uszkodzeń układu nerwowego, stawów i kości lub w terapii nowotworów – chłoniaka, szpiczaka, białaczki. Długotrwała chemioterapia zabija komórki nowotworowe, ale jednocześnie niszczy szpik kostny. Jedynym ratunkiem jest wtedy przeszczep: albo szpiku, albo właśnie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, które są w stanie odbudować szpik kostny dziecka. Niestety jednak i w tych przypadkach nie zawsze udaje się z krwi pępowinowej dziecka skorzystać, np. wtedy, gdy krwi udało się pobrać zbyt mało lub wtedy, gdy zawiera zbyt mało komórek macierzystych.

Jak czytamy na stronie Polskiego Banku Komórek Macierzystych, „W 2020 roku – podczas pandemii – tylko na obszarze europejskiej grupy transplantacyjnej (w 690 ośrodkach wyszczególnionych na www.ebmt.org) przeprowadzono 45 364 transplantacji komórek krwiotwórczych (pozyskanych z krwi pępowinowej, krwi obwodowej lub szpiku kostnego) u 41 016 pacjentów, w tym 18 796 (41%) transplantacji allogenicznych (od dawcy) i 26 568 (59%) transplantacji autologicznych (tj. w sytuacji, gdy biorca i dawca to ta sama osoba)”. Polski Bank Komórek Macierzystych jak dotąd wydał do leczenia komórki macierzyste ok. 2000 razy. „Komórki macierzyste są z sukcesem stosowane w 80 ciężkich chorobach onkologicznych, hematologicznych. Czy w leczeniu chorób metabolicznych z wykorzystaniem komórek macierzystych z popłodu (komórki MSC)” – informuje PBKM.

Ostatnio pojawiły się nadzieje na to, że komórki macierzyste będą mogły pomóc dzieciom z autyzmem i tym, które doznały mózgowego porażenia dziecięcego.

Komórki macierzyste są wielką nadzieją medycyny. Być może dzięki nim w przyszłości będzie można odmładzać układ odpornościowy człowieka, osobom po zawale odbudowywać mięsień sercowy, natomiast pacjentom po udarach – zniszczone fragmenty mózgu. Jak na razie jednak te wszystkie eksperymenty udają się tylko w laboratoriach.

Procedura pobrania krwi pępowinowej

Decyzję o zdeponowaniu krwi w banku krwi pępowinowej trzeba podjąć jeszcze przed porodem. Krew musi być pobrana szybko, najlepiej tuż po narodzinach dziecka i odcięciu pępowiny, ale przed urodzeniem łożyska. Cały zabieg trwa kilka minut i jest bezpieczny, zarówno dla mamy, jak i dla noworodka:

krew pepowinowa czy warto pobieranie

rys. VectorMine.Adobe Stock

Kiedyś krew pobierano po urodzeniu się łożyska, ale okazało się, że uzyskiwano w ten sposób o jedną trzecią komórek macierzystych mniej. Krew pępowinowa może być przechowywana przez wiele lat w specjalnym banku krwi pępowinowej.

Krew pępowinowa – ile kosztuje pobranie i przechowywanie?

Ceny podajemy na podstawie cennika Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PKBM). Opłata wstępna to 259 zł – dokonuje się jej jeszcze przed porodem. Po porodzie należy wpłacić 2590 zł (10 rat po 259 zł). Po roku abonament na przechowywanie komórek macierzystych wynosi 500-700 zł rocznie (w zależności od firmy, z jaką została podpisana umowa i pakietu).

Różne firmy oferują różne pakiety usług związane z przechowywaniem i ewentualnym wykorzystaniem krwi pępowinowej, np. możliwość czterokrotnego skorzystania z pobranych komórek macierzystych czy dodatkowe pakiety badań. Dlatego ceny przechowywania krwi mogą się znacząco różnić.

Krew pępowinowa pobrana przez prywatną firmę będzie dostępna wyłącznie dla dawcy (dziecka) oraz członków jego rodziny. Publiczne placówki medyczne pobierają krew pępowinową za darmo, ale takich szpitali jest w Polsce mało. Za procedurę i przechowywanie się nie płaci, ale krew pępowinowa jest wtedy dostępna dla wszystkich potrzebujących, nie jest przechowywana wyłącznie na użytek rodziny dziecka. Nie ma więc gwarancji, że będzie dostępna, gdyby w przyszłości dziecko jej potrzebowało.

Dla kogo pobranie krwi pępowinowej taniej?

W PBKM istnieje możliwość zwolnienia z większej części opłat za pobranie krwi pępowinowej, w ramach programu „Pobranie na Ratunek”. Organizuje go Polski Bank Komórek Macierzystych w celu ratowania życia i zdrowia ciężko chorych dzieci. Oferta skierowana jest do rodziców ciężko chorych dzieci, którzy przy porodzie kolejnego dziecka chcą pobrać krew pępowinową i przeznaczyć ją do leczenia. Jedyne koszty jakie ponoszą to część opłaty za preparatykę oraz koszty bankowania, gdy krew przechowywana jest dłużej niż rok.

Źródło: pbkm.pl, hematoonkologia.pl

Przeczytaj też:

pierwsze dziecko z embriony przebadanego PGT-P
metamorworks/Adobe Stock, wired.com
Newsy
Wyjątkowe dziecko: przebadano je pod kątem najróżniejszych chorób długo przed narodzeniem
Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko urodziło się zdrowe. Tak też było w przypadku pary, która poddała się zapłodnieniu in vitro. Oboje byli już po pięćdziesiątce, więc ryzyko, że dziecko obarczone będzie wadami genetycznymi było znacznie wyższe niż w przypadku młodszych par. Z pomocą przyszła im medycyna.

Rodzicami wyjątkowej Aurei Yenmai Śmigrodzki są Thuy Phan oraz neurolog dr n. med. Rafał Śmigrodzki. Oboje mieszkają w Północnej Karolinie w USA. Od lat starali się o dziecko. Gdy w klinice niepłodności udało się uzyskać 5 embrionów z ich własnych komórek rozrodczych, skorzystali z wyjątkowego badania – PGT-P, które pozwala sprawdzić, czy embrion obciążony jest mutacjami genetycznymi warunkującymi choroby. Zanim wybrali najzdrowszy zarodek, przeanalizowali profile genetyczne wszystkich embrionów. Aurea urodziła się ze wskazanego przez nich zarodka i jest pierwszym na świecie dzieckiem, które przyszło na świat w wyniku selekcji embrionów wykonanej na podstawie badania PGT-P. Przyszłość procedury in vitro? Doktor Śmigrodzki jest entuzjastą technologii. Interesował się też genetyką i o badaniu PGT-P dowiedział się wcześniej z publikacji naukowych. Chce też, aby jego mózg zamrożono po śmierci, gdyż ma nadzieję, że kiedyś technologia umożliwi wskrzeszenie go. Ani on, ani jego partnerka nie są nosicielami żadnych poważnych chorób genetycznych, ale mimo to postanowili przebadać embriony pod kątem ryzyka wystąpienia poważnych schorzeń. Według neurologa i ojca Auerei, badanie genetyczne zarodków przed implantacją będzie kolejnym krokiem w rozwoju ludzkości . „Jeżeli można zrobić coś dobrego dla własnego dziecka, to po prostu się to robi. Ważna jest już sama świadomość, że ryzyko można zmniejszyć. Nie wyeliminować, ale bardzo ograniczyć” – powiedział Śmigrodzki. Zabawa w Boga? Aurea ma dzisiaj blisko dwa lata i rozwija się książkowo. To, że urodziła się z najzdrowszego wyselekcjonowanego embrionu, nie gwarantuje, że będzie zawsze zdrowa i będzie długo żyła. Jednak jej szanse na jedno i drugie są w teorii wyższe. Aurea w przyszłości otrzyma dostęp do danych z badań przesiewowych wszystkich embrionów. Rodzice...

zmiany na języku zwiastowały śmiertelną chorobę
Konstantin Yuganov/Adobe Stock, sreen the sun.co.uk
Aktualności
Znamię na języku dziewczynki okazało się ciężką chorobą. „Wiedziałam, że jest źle”
Zaczęło się od zmęczenia i bladej skóry. Matka myślała, że córka musi zacząć chodzić wcześniej spać. Później pojawiły się zmiany na skórze i języku. W końcu postawiono diagnozę: dziecko potrzebuje przeszczepu szpiku.

Gdy u trzyletniej Elsie do zmęczenia dołączyły nieznikające siniaki i zgrubienia na ciele, jej mama, Laura Catwright, postanowiła zabrać córkę do lekarza. Niestety wizytę wyznaczono na odległy termin. Gdy dwa dni później u dziecka pojawiły się ciemne zmiany na języku i wysypka na tułowiu, matka uparła się, że dziecko musi pilnie zobaczyć lekarz. Trudna walka w oczekiwaniu na operację Pediatra natychmiast odesłał Elsie i jej mamę do szpitala. Tam sprawy zaczęły przybierać poważny obrót. „W pewnym momencie pojawił się temat szpiku kostnego. Wtedy już wiedziałam, że jest źle” – powiedziała mama dziewczynki. U Elsie zdiagnozowano anemię aplastyczną, czyli chorobę, w której szpik kostny nie produkuje wystarczającej ilości krwinek. Jedynym ratunkiem dla dziecka był przeszczep szpiku kostnego. Zaczęła się walka o życie dziewczynki. Elsie musiała być cały czas na antybiotykach i mieć robione transfuzje krwi co 7-10 dni. Zawsze, gdy wypuszczano ją do domu, już po 2 dniach musiała wrócić do szpitala, bo dostawała gorączki. Z powodu licznych wkłuć jej żyły stawały się coraz bardziej zbliznowaciałe. Poszukiwania dawcy Przez bardzo niski poziom płytek krwi i krwinek odpowiadających za walkę z infekcjami dziewczynka często dostawała krwotoków z nosa. Pojawiły się też problemy z dziąsłami i normalnym jedzeniem, więc konieczne było odżywianie dojelitowe. Na domiar złego wystąpiła do sepsa . Na szczęście udało się ją opanować. W czasie, gdy lekarze próbowali utrzymać dziecko przy życiu i w na tyle dobrym zdrowiu, aby operacja przeszczepu szpiku mogła być wykonana, trwały poszukiwania dawcy. Przebadano całą rodzinę, w tym dwuletnią siostrę Elsie. Niestety, nikt z najbliższych nie mógł zostać dawcą. Zaczęto więc szukać go wśród obcych ludzi. W końcu się udało. Ryzykowna operacja Przeszczep szpiku...

Kate Kennedy Birth Photography
Aktualności
Drodzy lekarze, nie przecinajcie pępowiny zbyt szybko – apelują położne!
Zbyt szybkie odcięcie pępowiny jak się okazuje, wcale nie jest korzystne dla noworodka. Po długoletnich badaniach, amerykańskie położne doszły do zaskakującego odkrycia.

Dotychczas lekarze uważali, że pępowinę należy przecinać od razu po porodzie, gdyż może to uchronić kobietę przed ewentualnym krwotokiem. Od setek lat, taka metoda stosowana jest na całym  świecie. Czy nastąpi zmiana? Korzystniejsze dla dziecka? Położne z The Royal College of Midwives udostępniły raport na temat opóźnienia przecinania pępowiny . –  Natychmiastowe zaciśnięcie klamry na pępowinie, zmniejsza przepływ krwi  u dziecka i może pozbawić dziecka żelaza. Niedobór  żelaza w pierwszych miesiącach życia noworodka, jest przyczyną różnych problemów neurologicznych w przyszłości. – dowiadujemy się z dokumentu. Badania dowodzą, że opóźnienie o minimum 2 minuty przecięcia pępowiny, lub zaczekanie z tym do czasu kiedy przestaje ona pulsować, pomaga z przepływem krwi z łożyska do dziecka. Warto pamiętać, że dopóki pępowina pulsuje, dostarcza tlen i odżywia dziecko. – Dzięki temu, że później odetniemy pępowinę, noworodek otrzyma 30% więcej objętości krwi przez łożysko, niż po odcięciu natychmiast. Kiedy dziecko się rodzi, pępowina i łożysko zawierają przecież około 1/3 krwi dziecka! To dowodzi, jak ważne jest, by jak najwięcej krwi zostało dostarczone dziecku i lekarze nie powinni się spieszyć z zaciskaniem klamry.– podsumowują położne. Czytaj także: Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza u dzieci.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz