Mleko modyfikowane z butelki
fot. AdobeStock

Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

To, jak długo można podawać dziecku mleko modyfikowane, zależy m.in. od wieku dziecka i jego upodobań. Nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia nim nawet kilkulatków, jeśli lubią jego smak. Mleko krowie, zamiast modyfikowanego, można podawać w 2. roku życia dziecka.
Mleko modyfikowane z butelki
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu, dlatego, tak samo jak mleko mamy, można podawać je nawet kilkulatkom. Po pierwszych urodzinach można jednak - o ile dziecko nie ma skazy białkowej - podawać już dziecku mleko krowie. Część dzieci przyzwyczaja się jednak do smaku mieszanki i domaga się jej nawet w wieku przedszkolnym. Nie ma w tym niczego złego - o ile dziecko nie pije mleka z butelki ze smoczkiem.

Spis treści:
  1. Dlaczego w pierwszym roku życia malec nie może dostawać mleka krowiego?
  2. Dlaczego lekarze zalecają podawanie mleka modyfikowanego także starszym dzieciom?
  3. Do kiedy podawać mleko modyfikowane?
  4. Do kiedy karmić dziecko butelką?
  5. Picie z butelki a wady zgryzu
  6. Jak odzwyczaić malucha od butelki?
  7. Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Dlaczego w pierwszym roku życia malec nie może dostawać mleka krowiego?

Mleko krowie jest dla niemowlęcia nieodpowiednie. Ma za dużo białka i zbyt wiele składników mineralnych, mocno obciążających nerki. Dlatego w pierwszym roku życia, jeśli nie karmisz piersią, koniecznie podawaj dziecku mleko modyfikowane (lub leczniczą mieszankę bezmleczną zaleconą przez lekarza, jeśli dziecko ma alergię na białko mleka krowiego). Pamiętaj jedynie, że mleka modyfikowanego nie można gotować, ponieważ traci wówczas wiele witamin i innych składników. Mieszankę zawsze przygotowuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Dlaczego lekarze zalecają podawanie mleka modyfikowanego także starszym dzieciom?

W drugim roku życia maluch może już pić mleko krowie (o zawartości tłuszczu 3,2 lub 2 proc.). Lekarze jednak zwykle zalecają mleko modyfikowane. Dlaczego? Drugi rok życia to nadal okres rozszerzania diety. Maluszek często jeszcze nie daje sobie tak dobrze rady z gryzieniem oraz żuciem i... je mniej niż miesiąc czy dwa miesiące temu! Zwłaszcza że teraz nie ma czasu na posiłki, gdyż jest zafascynowany nowo zdobytymi umiejętnościami chodzenia czy biegania. Właśnie dlatego wielu lekarzy poleca, by również w drugim, a nawet trzecim roku życia podawać dziecku mleko modyfikowane. Jest ono wzbogacone w cenne witaminy oraz składniki mineralne (np. cynk, żelazo, jod).

Do kiedy podawać mleko modyfikowane?

Nie ma górnej granicy. Gdy jednak malec skończy trzy lata i je już właściwie wszystko – jego dieta powinna przypominać lekkostrawny jadłospis osoby dorosłej. Możesz mu więc śmiało podawać zwykłe mleko krowie (nadal takie o zawartości 3,2 lub 2 proc. tłuszczu). Jeżeli jednak dziecko bardzo lubi mleko modyfikowane i przyzwyczaiło się do jego smaku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej je piło.

Do kiedy karmić dziecko butelką?

Na pewno nie za długo, bo jeśli dziecko za bardzo przyzwyczai się do smoczka, nie będzie się potem chciało z nim rozstać. Zdarzają się nawet przedszkolaki z upodobaniem pijące mleko lub kaszkę z butelki, co nie jest zdrowe dla ich zgryzu. Najlepiej zacząć odzwyczajać malca od butelki, gdy skończy 7–8 miesięcy. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Picie mleka z butelki kojarzy mu się bardzo dobrze, tak jak ssanie piersi dziecku pijącemu od początku mleko mamy. 

Picie z butelki a wady zgryzu

Długotrwałe ssanie smoczka wyrabia nieprawidłowy nawyk wysuwania do przodu szczęki górnej, co najczęściej jest przyczyną nie tylko wad zgryzu, ale też wymowy. Dzieci pijące długo z butelki są też bardziej narażone na próchnicę. I nie mają motywacji, by uczyć się jedzenia stałych pokarmów.

Jak odzwyczaić dziecko od butelki?

Oto kilka trików, które ułatwią twojemu dziecku zaakceptowanie tego, że czas pożegnać się z butelką.
  • Zacznij od ograniczenia liczby karmień butelką – pozostaw tylko ranne i wieczorne, bo po przebudzeniu dziecko jest strasznie głodne, a wieczorem już zbyt zmęczone, by kolację jeść łyżeczką.
  • Dobrą metodą jest też zamiana smoczka na taki o mniejszej dziurce. Mleko będzie wolniej lecieć i malec mocno się namęczy, zanim je wypije. Sam się przekona, że wygodniej jest pić z kubeczka.
  • Warto też kupić atrakcyjną zastawę: miseczkę, talerz, łyżeczkę – dziecku milej będzie jeść. Koniecznie przygotuj jakieś smaczne, atrakcyjne danie: kasza na mleku polana owocowym soczkiem, ładnie podana i udekorowana może skutecznie zachęcić maluszka do spróbowania.

Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Możesz od razu uczyć malca picia ze zwykłego kubeczka. Przystawiaj go do ust dziecka, opierając na jego dolnej wardze i lekko przechylając. Poczekaj, aż górną wargą ściągnie napój do buzi. Na początek wlej do kubeczka niewielką ilość gęstego soku (łatwiej go pić), by maluch się nie zachłysnął.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy