GRY
 
 

Kiedy przestać karmić butelką

Są mleka nie tylko dla niemowląt, ale nawet dla trzy- i czterolatków. Czy to znaczy, że malec powinien tak długo pić mleko modyfikowane? I jak długo może to robić z butelki?

niemowlę, karmienie butelką
fot. Panthermedia
Mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu. Szczególnie to dla najmłodszych niemowląt jest  składem jak najbardziej do niego zbliżone. Dlatego jeśli dziecko nie może być karmione piersią i nie ma alergii na białko mleka krowiego, lekarze zalecają, by dostawało mieszankę modyfikowaną.

Dlaczego w pierwszym roku życia malec nie może dostawać mleka krowiego?
Mleko krowie jest dla niemowlęcia nieodpowiednie. Ma za dużo białka i zbyt wiele składników mineralnych, mocno obciążających nerki. Dlatego w pierwszym roku życia, jeśli nie karmisz piersią, koniecznie podawaj dziecku mleko modyfikowane (lub leczniczą mieszankę bezmleczną zaleconą przez lekarza).  Mleka modyfikowanego nie można jednak gotować (traci wówczas wiele witamin i innych składników). Dlatego jeśli maluch nie ma alergii na białko mleka kro­wiego, to już pod koniec pierwszego roku życia (w 11. miesiącu) do tych dań, do których niezbędne jest ugotowanie mleka (np. do budyniu, zupy mlecznej), możesz używać mleka krowiego. Nie będzie jednak błędem, jeśli będziesz podawała maluszkowi tylko mleko modyfikowane. Tak nawet będzie najlepiej.

Dlaczego lekarze zalecają podawanie mleka modyfikowanego także starszemu dziecku?
W drugim roku życia maluch może już pić mleko krowie (o zawartości tłuszczu 3,2 lub 2 proc.). Lekarze jednak zwykle zalecają mleko modyfikowane. Dlaczego? Drugi rok życia to nadal okres rozszerzania diety. Podajesz dziecku nowe dania, zwykle nie są one już zmiksowane, tylko pojawiają się w nich grudki oraz całe cząstki. Prawda jednak jest taka, że maluszek często jeszcze nie daje sobie tak dobrze rady z gryzieniem oraz żuciem i... je mniej niż miesiąc czy dwa miesiące temu! Zwłaszcza że teraz nie ma czasu na posiłki, gdyż jest zafascynowany nowo zdobytymi umiejętnościami chodzenia, biegania. Je mniej, a więc jego organizm może dostać nieco za mało składników mineralnych oraz witamin. Właśnie dlatego wielu lekarzy poleca, by również w drugim, a nawet trzecim roku życia podawać dziecku mleko modyfikowane. Jest ono wzbogacone w witaminy, a także te składniki mineralne (cynk, żelazo, jod), których maluszek teraz może mieć niedobory, a są one ważne dla jego rozwoju.

Jak długo maksymalnie można podawać mleko modyfikowane?
Nie ma górnej granicy. Gdy jednak malec skończy trzy lata, je już właściwie wszystko – jego dieta powinna przypominać lekkostrawny jadłospis osoby dorosłej. Możesz mu więc śmiało podawać zwykłe mleko krowie (nadal takie o zawartości 3,2 lub 2 proc. tłuszczu). Jeżeli jednak smyk bardzo lubi mleko modyfikowane i przyzwyczaił się do jego smaku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej je pił.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (3 oceny)

4.7
Doładuj
Przeładuj