Kiedy jest najlepszy czas, by przestać karmić butelką?

Są mleka nie tylko dla niemowląt, ale nawet dla trzy- i czterolatków. Czy to znaczy, że malec powinien tak długo pić mleko modyfikowane? I jak długo może to robić z butelki?
Mleko modyfikowane z butelki
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu. Tak samo więc jak mleko mamy, można podawać je nawet kilkulatkom. Na rynku dostępne są nawet specjalne mieszanki dla dzieci w tym wieku. A kiedy skończyć przygodę z mlekiem modyfikowanym? Podpowiadamy! 

Dlaczego w pierwszym roku życia malec nie może dostawać mleka krowiego?

Mleko krowie jest dla niemowlęcia nieodpowiednie. Ma za dużo białka i zbyt wiele składników mineralnych, mocno obciążających nerki. Dlatego w pierwszym roku życia, jeśli nie karmisz piersią, koniecznie podawaj dziecku mleko modyfikowane (lub leczniczą mieszankę bezmleczną zaleconą przez lekarza). Pamiętaj jedynie, że mleka modyfikowanego nie można gotować, ponieważ traci wówczas wiele witamin i innych składników. 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Dlaczego lekarze zalecają podawanie mleka modyfikowanego także starszemu dziecku?

W drugim roku życia maluch może już pić mleko krowie (o zawartości tłuszczu 3,2 lub 2 proc.). Lekarze jednak zwykle zalecają mleko modyfikowane. Dlaczego? Drugi rok życia to nadal okres rozszerzania diety. Maluszek często jeszcze nie daje sobie tak dobrze rady z gryzieniem oraz żuciem i... je mniej niż miesiąc czy dwa miesiące temu! Zwłaszcza że teraz nie ma czasu na posiłki, gdyż jest zafascynowany nowo zdobytymi umiejętnościami chodzenia, biegania. Właśnie dlatego wielu lekarzy poleca, by również w drugim, a nawet trzecim roku życia podawać dziecku mleko modyfikowane. Jest ono wzbogacone w cenne witaminy oraz składniki mineralne (np. cynk, żelazo, jod).

Jakie mleko modyfikowane - sprawdź opinie!

Jak długo maksymalnie można podawać mleko modyfikowane?

Nie ma górnej granicy. Gdy jednak malec skończy trzy lata, je już właściwie wszystko – jego dieta powinna przypominać lekkostrawny jadłospis osoby dorosłej. Możesz mu więc śmiało podawać zwykłe mleko krowie (nadal takie o zawartości 3,2 lub 2 proc. tłuszczu). Jeżeli jednak smyk bardzo lubi mleko modyfikowane i przyzwyczaił się do jego smaku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej je pił.

Jak długo podawać maluszkowi mleko z butelki ze smoczkiem?

Na pewno nie za długo, bo jeśli dziecko za bardzo przyzwyczai się do smoczka, nie będzie się potem chciało z nim rozstać. Zdarzają się nawet przedszkolaki z upodobaniem pijące mleko lub kaszkę z butelki, co nie jest zdrowe dla ich zgryzu. Najlepiej zacząć odzwyczajać malca od butelki, gdy skończy 7–8 miesięcy. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Picie mleka z butelki kojarzy mu się bardzo dobrze, tak jak ssanie piersi dziecku pijącemu od początku mleko mamy. 

Dlaczego picie z butelki powoduje wadę zgryzu?

Długotrwałe ssanie smoczka wyrabia nieprawidłowy nawyk wysuwania do przodu szczęki górnej, co najczęściej jest przyczyną nie tylko wad zgryzu, ale też wymowy. Dzieci pijące długo z butelki są też bardziej narażone na próchnicę. I nie mają motywacji, by uczyć się jedzenia stałych pokarmów.

Jak odzwyczaić malucha od butelki?

Oto kilka trików, które ułatwią twojemu dziecku zaakceptowanie tego, że czas pożegnać się z butelką. 
  • Zacznij od ograniczenia liczby karmień butelką – pozostaw tylko ranne i wieczorne, bo po przebudzeniu smyk jest strasznie głodny, a wieczorem już zbyt zmęczony, by kolację jeść łyżeczką.
  • Dobrą metodą jest też zamiana smoczka na taki o mniejszej dziurce. Mleko będzie wolniej lecieć i malec mocno się namęczy, zanim je wypije. Sam się przekona, że wygodniej jest pić z kubeczka.
  • Warto też kupić atrakcyjną zastawę: miseczkę, talerz, łyżeczkę – maluchowi milej będzie jeść. Koniecznie przygotuj jakieś smaczne, atrakcyjne danie: kasza na mleku, polana owocowym soczkiem, ładnie podana i udekorowana może skutecznie zachęcić maluszka do spróbowania.

Jak pić z kubeczka?

Możesz od razu uczyć malca picia ze zwykłego kubeczka. Przystawiaj go do ust maluszka, opierając na jego dolnej wardze i lekko przechylając. Poczekaj, aż górną wargą dziecko ściągnie napój do buzi. Na początek wlej do kubeczka niewielką ilość gęstego soku (łatwiej go pić), by smyk się nie zachłysnął.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem