Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzina, mama i dziecko, tata, mama, rodzice
Fotolia
Gry i zabawy

4 zabawy dla bardzo zmęczonych rodziców - możesz przy nich leżeć!

Czujesz, że musisz, po prostu musisz chwilę poleżeć? Nie walcz ze sobą i odpocznij. Niech dziecko zajmie się... tobą. Poznaj zabawy, przy których nie musisz nic robić.

Oto zabawy, które możesz zaproponować dziecku, gdy musisz chwilę odetchnąć, a ono nie chce bawić się bez ciebie.

Polecamy także: Zabawy z kanapy dla zmęczonych rodziców

1. Zabawa w wizytę u kosmetyczki

Połóż się na przykrytej grubym ręcznikiem podłodze i pozwól dziecku robić z tobą, co mu się żywnie podoba. Niech robi ci makijaż (np. szminką, choć niekoniecznie tą najlepszą), bawi się twoimi włosami, czesze cię miękką szczotką  (odradzamy zabawę grzebieniem: będzie ciągnąć!), a nawet nakłada ci na twarz maseczkę z jogurtu. Bo w końcu dlaczego nie?

2. Zabawa w ratowanie wieloryba

Tak, tak! To ty jesteś tym wielorybem. Dziecko to dzielny ratownik, który usiłuje zepchnąć olbrzyma do wody (np. z dywanu na podłogę).

3. Zabawa w jazdę samochodem

Tym autem także jesteś ty. Leżysz na plecach, dziecko siada na tobie okrakiem, łapie cię za głowę-kierownicę i jedziecie. Zacznij robić brrrrrrum, po chwili dziecko cię w tym wyręczy. Gdy już trochę odpoczniesz, możesz uchylić drzwi (odchylasz ramię od boku), a nawet otworzyć bagażnik (podnosisz ugięte w kolanach nogi, pod które można coś zapakować).

4. Zabawa w plac manewrowy

Na plecach starego T-shirta narysuj markerem kilka uliczek dla małych autek albo plac zabaw dla koników pony. Połóż się w nim na brzuchu, a dziecko zajmie się resztą.

Sprawdź, dlaczego czas spędzony na zabawie z dzieckiem jest taki ważny

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

gąsienica fisher price
materiały prasowe
Wychowanie
Jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy?
Twoja pociecha uwielbia się z Tobą bawić? Doskonale! Powinna jednak potrafić również sama zorganizować sobie czas. Dlaczego i jak sprawić, by maluch umiał bawić się również bez Ciebie?

var _gde_khkrbuhkxm = new Image(1,1); _gde_khkrbuhkxm.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=.XnlP6s8pXwPCD8WZEGiBmXj31NZVG_UO1.kQXbWZ5X.17/stparam=khkrbuhkxm/fastid=lhwfnycjiwyoemdykrwfdwrpbfmj'; Zabawa rodziców z dzieckiem ma ogromne znaczenie dla rozwoju malucha – wzmacnia rodzinne więzi, daje poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziecko powinno jednak potrafić bawić się również wtedy, gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Dlaczego? Dlaczego dziecko powinno umieć bawić się samo? Kiedy dziecko się bawi? Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, gdy nie ma innych zajęć, które musi wykonać (np. zjeść posiłku, umyć się, uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych itp.). Zabawą maluch wypełnia więc swój wolny czas. Pomyśl teraz, co by było, gdybyś każdą sekundę swojej pociechy dokładnie zaplanowała i przygotowała scenariusz nawet na czas wolny? W pierwszej chwili być może pomyślisz: „Byłoby świetnie! Dziecko nie nudziłoby się ani minuty”. To jednak złudne wrażenie. Okazuje się bowiem, że nuda… jest potrzebna maluchowi! Z niej właśnie rodzą się najlepsze pomysły i rozwija kreatywność. Nawet jeśli brzdąc chwilę pomarudzi, że nie ma co robić, możesz być pewna, że za chwilę znajdzie sobie fascynujące zajęcie. Wystarczy tylko mu w tym nie przeszkadzać. Bo przecież nie zaplanujesz każdej sekundy w całym życiu swojej pociechy – dziecko kiedyś dorośnie i będzie musiało samo wypełnić sobie wolny czas i efektywnie go wykorzystać. Tego właśnie uczy samodzielna zabawa. Rozwija także pomysłowość i wyobraźnię, a także skłania brzdąca do kontaktów z rówieśnikami. Jest jeszcze jedna zaleta sytuacji, gdy dziecko bawi się bez Twojego udziału. Jaka? W tym czasie Ty masz wolną chwilę, w której możesz zając się swoimi obowiązkami lub po prostu trochę odpocząć....

dziecko, piżama, sen, łóżko, mama, książka
fotolia
Gry i zabawy
W co się bawić z chorym dzieckiem?
Nie lekceważ roli zabawy w procesie zdrowienia dziecka! Radość z niej płynąca ułatwi zniesienie chorobowych dolegliwości oraz polepszy samopoczucie nie tylko chorego dziecka, ale i mamy.

Rodzaj choroby a zabawa z dzieckiem Pamiętajmy, aby dostosować formy zabawowej aktywności do stanu zdrowia chorowitka, tego np. jak szybko się męczy. Weźmy pod uwagę, czy dziecko czuje się względnie dobrze (może się poruszać, wychodzić na krótkie spacery) czy może nie powinno wychodzić z łóżka. Nie rezygnuj z zabawy z dzieckiem tylko dlatego, że jest chore. Gdy dziecko nie musi leżeć pozwól mu się cieplej ubrać i zaproponuj zabawy, które pozwolą dziecku rozładować energię , ale nie będą zbyt męczące. Jeśli dziecko się zmęczy z pewnością da ci znać. Jesienne przeziębienie  przeważnie nie wymagają ciągłego leżenia, więc nie każ dziecku spędzać całego dnia pod kołdrą. Rola zabawy w procesie zdrowienia dziecka Czy zabawa może działać terapeutycznie na chore dziecko? Zabawa ułatwia znoszenie bólu , pomaga choć na chwilę o nim zapomnieć, rozwesela i dodaje energii osowiałym dzieciom (np. mającym gorączkę), rozładowuje napięcie , pobudzenie, które pojawia się często przy chorobach objawiających się wysypką. Zachęcaj więc dziecko do wspólnej zabawy.  A w co się bawić z chorym dzieckiem? Zabawy dla chorego dziecka, które musi leżeć Zgadywanki Aby ułatwić zabawę, ograniczcie ją np. do zwierząt lub przedmiotów znajdujących się w pokoju, w którym jesteście. Jedna z osób myśli o jakimś przedmiocie/zwierzęciu, a druga próbuje je odgadnąć, zadając pytania, na które można odpowiedzieć jedynie "Tak" lub "Nie" (np. Czy to jest duże? Czy to jest twarde?). Po odgadnięciu zamieńcie się rolami. Zapamiętywanka Rozpocznij zdanie od słów: "Mama poszła do sklepu i kupiła (tu podaj jedną rzecz)". Dziecko powinno powtórzyć zdanie, które powiedziałaś, dodając kolejną rzecz do listy zakupów. Potem twoja kolej na powtórzenie dwóch przedmiotów i dodanie swojego....

Wychowanie
9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka
Czy wiesz, że niemal każda aktywność małego dziecka służy jego rozwojowi? A zabawa ma w tym bardzo wielki udział. Zobacz, jak w łatwy sposób wspomóc rozwój zmysłów twojego dziecka.

Zabawa 1 Kubełek dotykowy Napełnij duże plastikowe naczynie ryżem, makaronem, kaszą, piaskiem, wodą lub nasionami. Umieść w środku kilka przedmiotów. Poproś dziecko, by je odnalazło. Zabawa 2 Malowanie palcami Rozłóż duży karton lub papier pakowy. Daj dziecku farby do malowania palcami. Możesz je zmieszać np. z kaszą, piaskiem czy prażoną kukurydzą, by malec miał nowe doznania dotykowe.   Zabawa 3 Rysunki na plecach Leżącemu na pleckach dziecku rysuj kółka, kreski, itp. – maluch odgaduje rysunki. Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe   Zabawa 4 Bujanie w kocu Połóż maluszka na dużym kocu. Razem z mężem chwyćcie koc za rogi, unieście go i bujajcie.   Zabawa 5 Tor przeszkód Zbuduj tor przeszkód, gdzie maluch będzie mógł pełzać, wspinać się, skakać, balansować ciałem.   Zabawa 6 Baraszkowanie Baw się z dzieckiem, przepychając się, turlając – tak jak sama lubiłaś, gdy byłaś dzieckiem. Zobacz też, jak wspierać rozwój fizyczny dziecka   Zabawa 7 Robimy kanapki Zachęć malucha, by sam  (plastikowym nożem) smarował chlebek masłem, twarożkiem czy dżemem.   Zabawa 8 Skakanie Ułóż stertę poduszek i pozwól dziecku na nią skakać. W  wesołym miasteczku wybierzcie się razem na zderzające się samochodziki. Zabawa 9 Idzie rak Zachęcaj swoją pociechę, żeby chodziła tyłem – możecie zrobić sobie na przykład kwadrans zabawy w chodzenie wyłącznie do tyłu. Sprawdź też na siatkach centylowych, czy twoje dziecko prawidłowo rośnie Obejrzyj film o kreatywnych zabawkach dla przedszkolaka  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak