Jak zrobić piaskownicę?
AdobeStock
Gry i zabawy

Jak zrobić piaskownicę i ile piasku do niej wsypać?

Możesz zrobić piaskownicę samodzielnie, zamiast kupować drogi model ze sklepu. Potrzebujesz jedynie kilka desek, wkrętów i impregnat, by zbudować piaskownicę do zabawy dla dziecka.

Zabawa w piaskownicy to dla wielu dzieci ulubione zajęcie na placu zabaw. Jeśli masz choćby nieduże własne podwórko, warto, by znalazła się na nim właśnie piaskownica. W sklepach do wyboru jest wiele różnych modeli piaskownic – drewnianych i plastikowych, ale możesz też zrobić piaskownicę samodzielnie. To wcale nie jest takie trudne. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na ten krok.

Spis treści:

Jak zrobić piaskownicę?

Do budowy piaskownicy potrzebne są:

  • oszlifowane deski i listwy, najlepiej sosnowe;
  • impregnat do drewna;
  • wkręty;
  • mata lub geowłóknina na dno piaskownicy;
  • narzędzia: wiertarka i wkrętarka.


Aby zrobić piaskownicę, należy przygotować 8 desek i przyciąć je do odpowiednich wymiarów, np. 180 cm długości na 15 cm wysokości. Na każdy bok piaskownicy potrzebne są 2 deski. Boki łączy się za pomocą wkrętów i listew umieszczonych na rogach. Na dno piaskownicy należy wyłożyć matę przepuszczalną, która zapobiegnie zawilgoceniu piasku i przerastaniu chwastów. Matę może zastąpić geowłóknina albo czarna folia (w przypadku folii należy pamiętać o zrobieniu w niej dziurek, żeby nadmiar wody mógł wypływać z piaskownicy do gruntu).

Jakie wymiary powinna mieć piaskownica?

To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jaką powierzchnią ogrodu dysponujesz i jaką jego część chcesz przeznaczyć na piaskownicę. Ale nawet jeśli masz naprawdę dużą przestrzeń wokół domu, nie przesadzaj z wielkością piaskownicy. Optymalne wymiary to kwadrat o bokach długości 180 cm, może być też nieco mniejsza.

Jeżeli chodzi o głębokość piaskownicy, to również nie powinna być ona zbyt głęboka, z dwóch powodów. Po pierwsze młodszemu dziecku trudniej będzie samodzielnie do niej wchodzić, jeśli boki piaskownicy będą zbyt wysokie, a po drugie im głębsza piaskownica, tym więcej piasku trzeba w niej umieścić. To z kolei niepotrzebnie zwiększa koszty przedsięwzięcia. Piaskownica o głębokości 30 cm daje jednocześnie komfort użytkowania, bo nie jest zbyt wysoka, i ochronę reszty ogródka przed zapiaszczeniem, bo nie jest na tyle niska, żeby piasek ciągle się przesypywał poza nią w trakcie zabawy.

Ile kilogramów piasku potrzeba do wypełnienia piaskownicy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zależy to od wielkości piaskownicy. Jeżeli ma ona wymiary 180 cm x 180 cm i głębokość 30 cm, wówczas należy wsypać do niej ok. 350-400 kg piasku. Trzeba też pamiętać o tym, że nie można trzymać tego samego piasku w piaskownicy przez długi czas. Konieczne jest regularne wymienianie go, aby nie dopuścić do namnażania się groźnych pasożytów.

 

Jeśli wolisz kupić gotową piaskownicę, zajrzyj tutaj. W tych sklepach dostępne są drewniane piaskownice dla dzieci w różnych rozmiarach i atrakcyjnych cenach:


Zobacz także:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

eksperymenty dla dzieci: ruchome piaski
Fotolia/Babyonline.pl
Gry i zabawy
Eksperymenty dla dzieci: ruchome piaski [WIDEO]
Wystarczy odrobina wody i mąka kukurydziana, żeby pokazać maluchowi, jak zachowują się ruchome piaski. Eksperymenty dla dzieci z wodą i mąką są bardzo proste, spróbujcie razem zrobić ruchome piaski, na pewno sprawi wam to dużo radości!

W tym odcinków naszych domowych eksperymentów dla dzieci wykorzystaliśmy mąkę i wodę. Próbowaliśmy zrobić ruchome piaski z... mąki kukurydzianej . Musieliśmy nieźle pokombinować z proporcjami składników, ale w końcu się udało! Obejrzyjcie film i sami zróbcie ruchome piaski w domu. Eksperymenty z mąką i wodą to świetna zabawa i doskonały sposób, by rozbudzić w dziecku ciekawość świata . Eksperymenty z wodą i mąką – składniki Aby przygotować ruchome piaski , potrzebne będą: ½ szklanki wody szklanka mąki kukurydzianej miska lub głęboki talerz łyżka Jak zrobić ruchome piaski? Przebieg eksperymentu: Dokładnie wymieszajcie mąkę kukurydzianą z wodą i sprawdzajcie konsystencję – powinna być gęsta, ale wciąż „lejąca”. W razie potrzeby dolejcie wody lub dodajcie mąki. Pozwól dziecku zanurzyć ręce w masie i zapytaj, co się dzieje, kiedy porusza nimi szybko, a co zmienia się, kiedy robi to wolno? Niech zanurzy całą dłoń i zobaczy, jaki opór sprawia przy próbie wyciągnięcia – to samo możecie zrobić z małymi zabawkami! Zrób też pozostałe domowe eksperymenty dla dzieci: Tęcza z cukierków Lawa w butelce Wulkan Tornado w słoiku

zabawy dla dzieci na dworze
adobe stock
Gry i zabawy
Zabawy dla dzieci na dworze – najlepsze pomysły również na urodziny
Zabawy dla dzieci na dworze można wymyślać na poczekaniu, przypominając sobie choćby własne dzieciństwo. Nie pamiętasz, w co lubią bawić się maluchy na podwórku? Podajemy propozycje najpopularniejszych zabaw dziecięcych na świeżym powietrzu. Sprawdzą się niezależnie od pogody. Niektóre z powodzeniem wykorzystasz np. na urodzinach dziecka urządzanych w ogrodzie lub parku.

Zabawy dla dzieci mają dużo zalet . Oprócz tego, że integrują najmłodszych z rówieśnikami, uczą także zasad życia w grupie, wyrażania emocji oraz rozumienia uczuć innych osób. Rozwijają spryt, inteligencję emocjonalną i koordynację ruchową. Są także formą aktywności fizycznej, która jest niezastąpiona w dobie telewizji czy Internetu. Jakie zabawy na dworze dzieci polubią najbardziej? Zabawy dla dzieci na dworze: Zabawa w chowanego  Zabawa w berka Gra w gumę Raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy! Wąż ze skakanki Ciuciubabka Zabawa w chowanego – to jedna z tych zabaw dla dzieci na dworze, którą znają zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie. Zabawa polega na tym, aby dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Osoba, która szuka pozostałych dzieci, zamyka oczy i liczy np. do 15. W tym czasie reszta graczy musi się schować. Po odliczeniu zaczynają się poszukiwania. Zabawa w chowanego jest tym ciekawsza i dłuższa, im więcej dzieci bierze w niej udział. Zabawa w chowanego nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli uczestniczą w niej maluszki i zabawa toczy się na mniej znanym terenie, najlepiej żeby dzieci ukrywały się razem z rodzicem (poczytaj więcej o zasadach bezpiecznej zabawy w chowanego ). Zabawa w berka – popularny „berek” to świetna atrakcja na świeżym powietrzu dla dzieci z nadmiarem energii lub po prostu tych, które lubią biegać! Zasady gry są bardzo proste. Na początku wybiera się osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem „berek!”. Złapana w ten sposób osoba staje się berkiem i teraz ona goni pozostałych (poznaj też  różne odmiany zabawy w berka ).  Gra w gumę – to jedna z tych zabaw na dworze znana rodzicom z własnego dzieciństwa . Wyrabia nie tylko koordynację ruchową, ale...

Zestaw do robienia cegieł z piasku
materiały prasowe
Gry i zabawy
Zabawki do piaskownicy i na plażę - takich jeszcze nie widziałaś!
Silikonowe wiaderko, które można zwinąć jak gazetę, foremki do jajek z piasku, zestaw do robienia cegieł albo lodów, wiertło, łopatka-rękawica... Oto zabawki, które warto zabrać na plażę i do piaskownicy.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj