
Zabawa w piaskownicy to dla wielu dzieci ulubione zajęcie na placu zabaw. Jeśli masz choćby nieduże własne podwórko, warto, by znalazła się na nim właśnie piaskownica. W sklepach do wyboru jest wiele różnych modeli piaskownic – drewnianych i plastikowych, ale możesz też zrobić piaskownicę samodzielnie. To wcale nie jest takie trudne. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na ten krok.
Spis treści:
- Jak zrobić piaskownicę?
- Jakie wymiary powinna mieć piaskownica?
- Ile kilogramów piasku potrzeba do wypełnienia piaskownicy?
Jak zrobić piaskownicę?
Do budowy piaskownicy potrzebne są:
- oszlifowane deski i listwy, najlepiej sosnowe;
- impregnat do drewna;
- wkręty;
- mata lub geowłóknina na dno piaskownicy;
- narzędzia: wiertarka i wkrętarka.
Aby zrobić piaskownicę, należy przygotować 8 desek i przyciąć je do odpowiednich wymiarów, np. 180 cm długości na 15 cm wysokości. Na każdy bok piaskownicy potrzebne są 2 deski. Boki łączy się za pomocą wkrętów i listew umieszczonych na rogach. Na dno piaskownicy należy wyłożyć matę przepuszczalną, która zapobiegnie zawilgoceniu piasku i przerastaniu chwastów. Matę może zastąpić geowłóknina albo czarna folia (w przypadku folii należy pamiętać o zrobieniu w niej dziurek, żeby nadmiar wody mógł wypływać z piaskownicy do gruntu).
Jakie wymiary powinna mieć piaskownica?
To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jaką powierzchnią ogrodu dysponujesz i jaką jego część chcesz przeznaczyć na piaskownicę. Ale nawet jeśli masz naprawdę dużą przestrzeń wokół domu, nie przesadzaj z wielkością piaskownicy. Optymalne wymiary to kwadrat o bokach długości 180 cm, może być też nieco mniejsza.
Jeżeli chodzi o głębokość piaskownicy, to również nie powinna być ona zbyt głęboka, z dwóch powodów. Po pierwsze młodszemu dziecku trudniej będzie samodzielnie do niej wchodzić, jeśli boki piaskownicy będą zbyt wysokie, a po drugie im głębsza piaskownica, tym więcej piasku trzeba w niej umieścić. To z kolei niepotrzebnie zwiększa koszty przedsięwzięcia. Piaskownica o głębokości 30 cm daje jednocześnie komfort użytkowania, bo nie jest zbyt wysoka, i ochronę reszty ogródka przed zapiaszczeniem, bo nie jest na tyle niska, żeby piasek ciągle się przesypywał poza nią w trakcie zabawy.
Ile kilogramów piasku potrzeba do wypełnienia piaskownicy?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zależy to od wielkości piaskownicy. Jeżeli ma ona wymiary 180 cm x 180 cm i głębokość 30 cm, wówczas należy wsypać do niej ok. 350-400 kg piasku. Trzeba też pamiętać o tym, że nie można trzymać tego samego piasku w piaskownicy przez długi czas. Konieczne jest regularne wymienianie go, aby nie dopuścić do namnażania się groźnych pasożytów.
Piasek do piaskownicy powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Kupisz go np. tutaj:
Jeśli wolisz kupić gotową piaskownicę, zajrzyj tutaj. W tych sklepach dostępne są drewniane piaskownice dla dzieci w różnych rozmiarach i atrakcyjnych cenach:
Zobacz także:

W tym odcinków naszych domowych eksperymentów dla dzieci wykorzystaliśmy mąkę i wodę. Próbowaliśmy zrobić ruchome piaski z... mąki kukurydzianej . Musieliśmy nieźle pokombinować z proporcjami składników, ale w końcu się udało! Obejrzyjcie film i sami zróbcie ruchome piaski w domu. Eksperymenty z mąką i wodą to świetna zabawa i doskonały sposób, by rozbudzić w dziecku ciekawość świata . Eksperymenty z wodą i mąką – składniki Aby przygotować ruchome piaski , potrzebne będą: ½ szklanki wody szklanka mąki kukurydzianej miska lub głęboki talerz łyżka Jak zrobić ruchome piaski? Przebieg eksperymentu: Dokładnie wymieszajcie mąkę kukurydzianą z wodą i sprawdzajcie konsystencję – powinna być gęsta, ale wciąż „lejąca”. W razie potrzeby dolejcie wody lub dodajcie mąki. Pozwól dziecku zanurzyć ręce w masie i zapytaj, co się dzieje, kiedy porusza nimi szybko, a co zmienia się, kiedy robi to wolno? Niech zanurzy całą dłoń i zobaczy, jaki opór sprawia przy próbie wyciągnięcia – to samo możecie zrobić z małymi zabawkami! Zrób też pozostałe domowe eksperymenty dla dzieci: Tęcza z cukierków Lawa w butelce Wulkan Tornado w słoiku

Zabawy dla dzieci mają dużo zalet . Oprócz tego, że integrują najmłodszych z rówieśnikami, uczą także zasad życia w grupie, wyrażania emocji oraz rozumienia uczuć innych osób. Rozwijają spryt, inteligencję emocjonalną i koordynację ruchową. Są także formą aktywności fizycznej, która jest niezastąpiona w dobie telewizji czy Internetu. Jakie zabawy na dworze dzieci polubią najbardziej? Zabawy dla dzieci na dworze: Zabawa w chowanego Zabawa w berka Gra w gumę Raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy! Wąż ze skakanki Ciuciubabka Zabawa w chowanego – to jedna z tych zabaw dla dzieci na dworze, którą znają zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie. Zabawa polega na tym, aby dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Osoba, która szuka pozostałych dzieci, zamyka oczy i liczy np. do 15. W tym czasie reszta graczy musi się schować. Po odliczeniu zaczynają się poszukiwania. Zabawa w chowanego jest tym ciekawsza i dłuższa, im więcej dzieci bierze w niej udział. Zabawa w chowanego nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli uczestniczą w niej maluszki i zabawa toczy się na mniej znanym terenie, najlepiej żeby dzieci ukrywały się razem z rodzicem (poczytaj więcej o zasadach bezpiecznej zabawy w chowanego ). Zabawa w berka – popularny „berek” to świetna atrakcja na świeżym powietrzu dla dzieci z nadmiarem energii lub po prostu tych, które lubią biegać! Zasady gry są bardzo proste. Na początku wybiera się osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem „berek!”. Złapana w ten sposób osoba staje się berkiem i teraz ona goni pozostałych (poznaj też różne odmiany zabawy w berka ). Gra w gumę – to jedna z tych zabaw na dworze znana rodzicom z własnego dzieciństwa . Wyrabia nie tylko koordynację ruchową, ale...
