angielski dla dziecka
mat. prasowe
Gry i zabawy

Kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć uczyć dziecko angielskiego? Naukowcy to wyliczyli! 

Czy chcesz, żeby twoje dziecko znało perfekcyjnie język angielski? Pragniesz podarować mu najlepszy start w przyszłość? Sprawdź, jak, i przede wszystkim kiedy zacząć się tym zajmować!

W pierwszych latach życia każde dziecko to urodzony poliglota. Dyrektor Instytutu Nauki i Nauk o Mózgu na Uniwersytecie Waszyngtońskim, Patricia Kuhl, podkreśla, że „pierwsze lata życia stanowią niezwykłe okno możliwości w nauce języków obcych”. Okno, które stopniowo się zamyka. Z każdym miesiącem i rokiem życia językowe supermoce malucha zanikają, a to, co pozostaje, to przymus żmudnej nauki ze szkolnej ławki. Istnieje jednak sposób, aby wykorzystać talent językowy twojego dziecka, zanim będzie za późno.

Gramatyka w jednym paluszku

Obecny system edukacji nie wykorzystuje predyspozycji językowych małych dzieci. Choć twoja pociecha może wyglądać bezbronnie, gdy przebiera nóżkami w kołysce, to jej mózg skrywa w sobie moc, o jakiej nie śniło się najwybitniejszym naukowcom. Małe dzieci przychodzą na świat wyposażone przez naturę w mechanizm, który pomaga im „rozgryźć” gramatykę języka. Przed ukończeniem drugiego roku życia maluch stosuje zaawansowane metody analizy oraz zasady algebry, aby rozróżnić dźwięki, słowa i składnię. Takie dziecko samo przyswaja strukturę języka. Nie potrzebuje do tego tłumaczenia zasad językowych ani nauki regułek na pamięć.

Wymowa rodowitego Anglika

Poprawna wymowa w obcym języku sprawia nam, dorosłym, sporo trudu. Jak wygląda nauka wymowy u dzieci? Znów mamy wynik 0 - 1 dla maluchów, ponieważ mają niezwykłą, wrodzoną zdolność rozróżniania i zapamiętywania dźwięków ze wszystkich języków świata. Organy mowy dziecka są wciąż elastyczne, dzięki czemu z łatwością łapie obce dźwięki i je
kopiuje. Ta umiejętność zanika jednak z czasem, jeśli maluch nie słyszy w otoczeniu dźwięków języka obcego. Rozwiązanie jest proste! Wystarczy zadbać o kontakt z językiem obcym w pierwszych latach życia… a nawet jeszcze przed urodzeniem! Badania dowodzą, że dzieci uczą rozpoznawać melodię języka jeszcze w brzuchu mamy.

Worek korzyści z nauki języka obcego

Rozpoczynając naukę języka obcego u dziecka wcześnie, dajemy mu nie tylko umiejętności językowe. To dopiero wierzchołek góry lodowej, skrywający wszechstronne korzyści dla rozwoju malucha. Mózg dzieci posługujących się dwoma językami rozwija się w nieco inny sposób i daje im przewagę w funkcjach poznawczych, komunikacyjnych i analitycznych. Dwujęzyczne dzieci lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, są bardziej kreatywne i mają lepszą pamięć.

Entuzjazm i motywacja

Jak wiele energii w naszym dorosłym życiu musimy poświęcić utrzymaniu i pobudzaniu motywacji, ucząc się języków obcych. Podobnie wygląda „zmuszanie” starszego dziecka do nauki języka w podstawówce, czy w późniejszych etapach edukacji. Wspólne odrabianie pracy domowej i odpytywanie ze słówek, podczas gdy twoja pociecha narzeka „po co mi to?”. Inaczej wygląda to w przypadku małych dzieci. Dla malucha nauka języka to zupełnie naturalny element jego życia. Dziecko chce poznawać i eksplorować świat. Nie boi się popełniać błędów. Po prostu podejmuje próby i brnie naprzód.

Innowacyjny kurs na start

Na zmiany w edukacji języków przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać, jednak już teraz powstają inicjatywy, które mają za zadanie pomóc rodzicom we wprowadzeniu języka angielskiego w dzieciństwie. Nawet jeśli rodzice sami nie mówią w obcym języku. Jedną z nich jest kurs LingoStarKid, który pozwala dziecku przyswoić język obcy poprzez audiowizualne lekcje. Każda lekcja to kilkanaście minut zabawy z językiem angielskim poprzez rymowanki, piosenki i historyjki. Do każdej z nich dołączony jest Przewodnik Lekcji dla rodzica ze wskazówkami, w jaki sposób jego gestykulacja, ruchy i powtarzanie słów mają za zadanie pomóc dziecku przyswoić materiał. Anna Wroniecka, założycielka LingoStarKid: – Warto pomyśleć o zaoszczędzonym czasie i nerwach w przyszłości, których ani rodzic, ani dziecko nie będą tracić na wkuwanie słówek na pamięć oraz dojazdach na lekcje dodatkowe. Zamiast poświęcać lata na naukę w późniejszym wieku, warto wprowadzić język obcy jak najwcześniej i skorzystać z potencjału mózgowego małych dzieci. Jestem pewna, że pewnego dnia twój szkrab ci za to podziękuje!

 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Najpiękniejsze piosenki świąteczne
AdobeStock
Święta i uroczystości
Najpiękniejsze piosenki świąteczne: angielskie i polskie przeboje bożonarodzeniowe
Przedstawiamy najpiękniejsze piosenki świąteczne, które wprawią was w magiczny nastrój przygotowań do Bożego Narodzenia. W naszym zestawieniu znajdują się takie przeboje, jak „Last Christmas”, „Let it snow!”, „All I want for Christmas” oraz polskie piosenki świąteczne, w tym „Ding Dong” czy „Pada śnieg”.

Chociaż do Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, już dziś możemy wprowadzić do naszych domów świąteczny nastrój! Przygotowaliśmy dla was 5 najpiękniejszych piosenek świątecznych po angielsku i 4 równie piękne polskie przeboje świąteczne. Przesłuchajcie je wszystkie i cieszcie się wyjątkowym klimatem grudniowych świąt.  Najpiękniejsze piosenki świąteczne Muzyka potrafi zdziałać cuda i mocno wpłynąć na nasz nastrój. Te najpiękniejsze piosenki świąteczne, które dla was zebrałyśmy, stworzą idealne tło do przedświątecznych przygotowań, np. do robienia ozdób choinkowych czy pieczenia ciasteczek albo makowca. Angielskie piosenki świąteczne Piosenek na Boże Narodzenie po angielsku z roku na rok jest coraz więcej, jednak my wciąż jesteśmy wierne klasykom. Święta po prostu nie mogą obyć się bez poniższych przebojów. Zgadzacie się?    „All I want for Christmas” „Santa Claus is coming to town” „Last Christmas” „Let it snow!” „Do they know it's Christmas”   „All I want for Christmas” Mariah Carey Ta angielska piosenka świąteczna to klasyk! Wersja z kultowego już filmu „To właśnie miłość” jest równie popularna, jak oryginał. Którą wersję wolicie?   „Santa Claus is coming to town” Frank Sinatra Na Świętego Mikołaja musimy jeszcze trochę poczekać, ale świąteczną muzyką możemy już się cieszyć. Lubicie tę bożonarodzeniową piosenkę Franka Sinatry? My uwielbiamy!   „Last Christmas” Wham „Last Christmas” – dla jednych ukochana świąteczna piosenka, dla innych znienawidzony koszmar świątecznych zakupów. W której grupie jesteście? My zdecydowanie w tej pierwszej!   „Let it snow!” Dean...

Kolędy po angielsku dla dzieci
Fotolia
Aktualności
Kolędy i piosenki świąteczne po angielsku (tekst i melodia)
Przygotowałyśmy dla was teksty kolęd po angielsku dla dzieci. Jeśli twoja pociecha uczy się angielskiego w przedszkolu, warto też poćwiczyć w domu.

Podczas przygotowań do Bożego Narodzenia warto zadbać o świąteczną oprawę, i nie chodzi tylko o ozdoby. Oprócz polskich kolęd i pastorałek warto sięgnąć też po kolędy po angielsku, które łatwo wpadają w ucho. Nawet jeśli maluch nie zna jeszcze angielskiego, nie przeszkodzi mu to w śpiewaniu, a może być świetną okazją do nauki języka obcego. Nauka przez zabawę Nie od dziś wiadomo, że języków obcych dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego śpiewanie piosenen i kolęd po angielsku może być idealną formą nauki. Podobnie, jak w przypadku polskich kolęd warto jednak nie zmuszać dziecka do śpiewania . Pozwól, by melodia sama wpadła w ucho maluchowi. Możecie tej samej piosenki słuchać w różnych wariantach i znaleźć wersję, która się wam najbardziej spodoba. Zobacz także: Jak dobrze znasz słowa kolęd? Rozwiąż quiz! Merry Christmas Dla małych dzieci nie jest aż tak ważne, by zrozumieć każde słowo. Możesz co jakiś czas powiedzieć słówko z piosenki i zapytać, czy dziecko wie, co ono oznacza . W sieci zajdziecie animowane filmiki dla najmłodszych, które pomogą zrozumieć tekst piosenki . Możesz także pokusić się o wersję z pokazywaniem, która może być na początek łatwiejsza niż samo zapamiętywanie słów. Jak najłatwiej nauczyć dziecko? Przez wspólne śpiewanie w domu, w samochodzie, w kuchni , gdziekolwiek, byle razem i w radosnej atmosferze. A święta to doskonała do tego okazja, dlatego naucz dziecko kolęd po angielsku. Powodzenia i Wesołych Świąt! Spis kolęd po angielsku dla dzieci: Jingle Bells Santa Claus Is Coming To Town Silent night Let it snow We Wish You A Merry Christmas Rudolph the Red-nosed Reindeer  Here Comes Santa Claus  The Twelve Days of Christmas   Jingle Bells Dashing through the snow, in a one-horse open sleigh O′er the fields we go,...

miesiące po angielsku
AdobeStock
Wychowanie
Miesiące po angielsku - nauka podstawowych słówek [ZABAWY DLA DZIECI]
Miesiące po angielsku to jedne z ważniejszych, elementarnych słówek, których dziecko powinno się nauczyć. Podajemy nazwy wszystkich miesięcy wraz z zapisem fonetycznym. Możecie też wspólnie zaśpiewać piosenkę, dzięki której dziecko łatwiej zapamięta nazwy miesięcy.

Twoje dziecko opanowało już nazwy wszystkich miesięcy po polsku? Może więc pora na nauczenie go nazw miesięcy po angielsku? Im wcześniej malec zacznie przygodę z językiem angielskim, tym łatwiej będzie mu się później w nim komunikować. Wystarczy nawet kilka minut dziennie poświęcić na zabawę z angielskim, by rozbudzić w dziecku pragnienie poznawania i później doskonalenia tego języka. To inwestycja, która się bardzo opłaca! Spis treści :  Nazwy miesięcy po angielsku  Wymowa miesięcy po angielsku Skróty nazw miesięcy po angielsku Piosenka o miesiącach po angielsku Pomoc w nauce miesięcy po angielsku - zadania Nazwy miesięcy po angielsku  Nazw miesięcy angielskich dziecko uczy się już na samym początku swojej przygody z tym językiem. Są łatwe do zapamiętania, a niektóre z nich nawet przypominają polskie nazwy. Wszystkie miesiące po angielsku : Styczeń po angielsku: January  Luty po angielsku: February Marzec po angielsku: March  Kwiecień po angielsku: April  Maj po angielsku: May  Czerwiec po angielsku: June  Lipiec po angielsku: July Sierpień po angielsku: August  Wrzesień po angielsku: September  Październik po angielsku: October  Listopad po angielsku: November  Grudzień po angielsku: December  Wymowa miesięcy po angielsku Jeśli twoje dziecko nie potrafi jeszcze pisać, nie martw się, że nie będzie wiedziało, jak wygląda zapisana na kartce nazwa miesiąca, na to przyjdzie czas później. Na razie wystarczy, że nauczy się wymawiać te słowa. Zresztą ucząc się języka ojczystego, maluch również robi to ze słuchu , a więc jest to dla niego bardzo naturalne. Fonetyczny zapis nazw miesięcy po angielsku : January [dżenjueri] February [ferbrueri] March [march] April [ejpril] May [mej] June [dżun] July [dżulaj]...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj