książki dla dzieci
Gry i zabawy

Mapy

Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Zobaczycie gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku. Odkryjecie najciekawsze zakątki świata i zachwycicie się jego różnorodnością.

Mapy
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
Dla wszystkich
Cena: 59,90 zł


Trzy lata Aleksandra i Daniel Mizielińscy pracowali nad tą książką. Sama nie wiem, czy to dużo czy mało, ale powszechna jest wiedza, że rysowanie map łączy się z mozolną dłubaniną, tutaj zwieńczoną ekstatycznym efektem. Jedna książka gromadzi pięćdziesiąt jeden dużych, kolorowych map, dających obraz sześciu kontynentów oraz czterdziestu dwóch (wybór autorski) państw świata.

Robi się interesująco już przy spisie treści: na mapie świata poszczególne państwa otrzymały cyfry – to numery stron, na których trzeba szukać informacji o danym kraju. Ta zaś przygotowana jest w taki sposób, by przekazywać maksymalnie dużo informacji na temat konkretnego kraju, obok granic, miast, gór, rzek, istotnych miejsc i zabytków są najbardziej charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej zwierzęta, rośliny, elementy historii i kultury, obyczaje, sposoby spędzania wolnego czasu, słynne osobistości itp, itd.

Jest więc duża objętość, duże rozmiary, dużo szczegółów, mało czytania – za to jeszcze więcej odszukiwania, a przede wszystkim zabawy. Idealna pomoc dydaktyczna w domu, przedszkolu, w klasach początkowych podstawówki, nie wspominając o tym, ile satysfakcji przynosi pełnoletnim.

"Mapy" były nomonowane do nagrody Travelery 2012 National Geographic w kategorii Podrożnicza Książka Roku, otrzymały też Prix Sorcières 2013 w kategorii Non-Fiction (Francja).

Katarzyna Kubisiowska


 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

książki dla dzieci, książka dla trzylatka
Gry i zabawy
Gdzie jest wydra?
Trzy w jednym, bo to nie jest tylko książka dla dzieci. "Gdzie jest wydra?" to opowieść detektywistyczna, przewodnik po pałacu w Wilanowie i ówczesnych czasach oraz książka-zabawa, bo zmusza czytelnika do skakania ze strony na strony.

Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie Dorota Sidor Ilustracje: Aleksandra i Danieli Mizielińscy Wydawnictwo Dwie Siostry Od 5. roku życia Cena: 26 zł Ale od początku. Powieść detektywistyczna, bo istotą książki są poszukiwania ukochanej wydry Jana III Sobieskiego. Poszukiwaczami są dzieci króla: Fanfanik, Minionek, Pupusieńka i Murmurek (to prawdziwe przezwiska królewskich dzieci). Bo bohaterami są historyczne postaci, a wszystko dzieje się w wilanowskim pałacu, nawet wydra jest autentyczna (opisał ją w pamiętnikach Jan Chryzostom Pasek). Maluchy poznają mnóstwo nowych słów (a dorośli sobie przypomną), np.  żupan, menuet, muszki, pudło karety, toaletka, oraz  zwyczajów, np. jak się ubierano, kto był najważniejszy na dworze, dlaczego stajnie były w osobnym budynku. A wszystko to podane mimochodem, podczas świetnej zabawy. Właśnie, zabawa to kolejna funkcja tej książki. Autorka książki daje czytelnikowi możliwość wyboru, którą drogą dojdzie do finału, za którym bohaterem podąży. "Gdzie jest wydra" to gra książkowa dla dzieci. Mały czytelnik może pójść za jednym z czterech dzieci Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki, zdecydować, czy zajrzy na str. 76, 58, 14. Jak powiedział profesor Grzegorz Leszczyński, uzasadniając werdykt jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, przyznające nagrodę autorom książki: "Postanowiliśmy nagrodzić książkę najbardziej wariacką. "Gdzie jest wydra?" otwiera nadzieje na czytelnictwo młodego pokolenia. To książka, która nie tylko zaprasza czytelnika do środka, ale taka, w której czytelnik musi wraz z bohaterami skakać ze strony na stronę. I ilustracje do książki – nie są piękne, są zachwycające. Są deformacją, prowokacją – tak jak i tekst. Śmiemy twierdzić, że książka będzie dla młodego pokolenia bardziej atrakcyjna niż gry komputerowe i wszelkie...

książki dla dzieci, książka od 5 roku życia
Gry i zabawy
Dokąd iść? Mapy mówią do nas
Dokąd iść? Mapy mówią do nas to historia map. Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy.

Dokąd iść? Mapy mówią do nas Heekyoung Kim Ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło Wydawnictwo Entliczek Od 5. roku życia Cena: 34 zł     "Dokąd iść? Mapy mówią do nas" stworzył duet koreańsko-polski: Heekyoung Kim i Krystyna Lipka-Sztarbałło (ilustratorka). Jest to historia map – poczynając od tych nieba sprzed 17 tysięcy lat, a kończąc na mapach genomu i nawigacji GPS. Starożytność, średniowiecze, nowożytność i współczesność; kamień, marmur, pergamin, papier, ekran komputera. Wielkie odkrycia i małe znaczki. Ważne miejsca i symbole. Ilustratorka odwołała się do oryginałów, przy każdej mapie dodała komentarz inspirowany daną stylistyką i ówczesną wiedzą o świecie. Dzieje kartografii to też opowieść o ograniczeniach poznania i lekcja na temat człowieka: każda mapa mówi o tym, jak jej twórca widzi świat, a w różnych punktach czasoprzestrzeni mapy i świat wyglądają różnie. Świadomość, która powinna trenować dystans do własnego postrzegania. "Dokąd iść" nie tylko zachęca do oglądania, ale tez do jedynego w  swoim rodzaju dialogu z czytelnikiem: pada tu więcej pytań niż odpowiedzi, a opowieść prowokuje do zadawanie kolejnych. Katarzyna Kubisiowska      

książka dla dzieci, książka od 4. roku życia, Mizielińscy
Gry i zabawy
Zjedz to sam
Arcyciekawa książka dla małego poszukiwacza prawdy (i dla starszego, któremu coś niecoś się zapomniało). O jedzeniu i o tym, co dzieje się potem.

Zjedz to sam Aleksandra i Daniel Mizielińscy Znak Emotikon Od 4. roku życia Cena: 34,90 zł     Dziecko interesuje wszystko, a zwłaszcza to, jak funkcjonuje jego organizm (dopóki my, dorośli, im tego nie obrzydzimy). Bo jak to jest, że wchodzi z jednej strony, a wychodzi z drugiej, i to mocno zmienione i do niczego nie podobne? Co się dzieje w środku nas, że pyszne spaghetti, przedstawione na okładce, zmienia się w cuchnącą kupę? To wszystko zostało wyjaśnione, począwszy od zębów i języka, a skończywszy na jelicie cienkim, grubym, odbytnicy... Autorami tekstu i rysunków są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, znani m.in. z "Miasteczka Mamoko". Nie byliby sobą, gdyby do kwestii trawienia i funkcjonowania układu pokarmowego nie podeszliby w sposób szczegółowy. To dlatego mały czytelnik może dowiedzieć się, co to znaczy mieć coś na końcu języka, że jest pięć smaków, do czego potrzebny jest nam błonnik albo witaminy i że szkodzi nam to, iż za dużo jemy. Oczywiście na koniec jest mowa o tym, jakie formy (i dlaczego) przybiera ludzka kupa. Ciekawe? Niesłychanie, i jakie ważne! Mnóstwo informacji, które możemy podawać dzieciom, uwzględniając ich wiek i znajomość rzeczy. Ale założę się, że po lekturze Mizielińskich to, co dzieje się w naszym brzuchu, stanie się równie ciekawe jak to, dlaczego wyginęły dinozaury. Miłej lektury, niekoniecznie przed snem.    

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj