wierszyki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Popularne wierszyki dla dzieci: „Pan kotek był chory" i inne

Wierszyki dla dzieci są świetną formą ćwiczenia pamięci maluchów, a także doskonałą propozycją na wspólne spędzanie czasu. Najbardziej znane (także rodzicom) to „Pan kotek był chory", „Kto ty jesteś?" i "Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę".

Niektóre wierszyki dla dzieci są ponadczasowe. Mowa tutaj o takich rymowankach dla dzieci, jak: „Pan Kotek był chory”, „Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę” i jeszcze kilku innych. Warto nauczyć swoje dziecko tych wierszyków, ponieważ to doskonały sposób na ćwiczenie pamięci, wzbogacenie słownictwa małego dziecka, a przy tym okazja do dobrej zabawy. Wspólne czytanie lub uczenie się rymowanek pomaga też pogłębiać więź między dzieckiem i rodzicem. Jest mnóstwo wierszyków dla dzieci na różne okazje, np. wierszyki na Dzień Mamy, wierszyki o Mikołaju. My przedstawiamy teksty tych najbardziej popularnych, których uczyły się jeszcze nasze babki.

Wierszyki dla dzieci:

Pan Kotek był chory 

Autorem wierszyka o chorym kotku jest Stanisław Jachowicz. Wielu z nas pewnie pamięta ten wierszyk ze swojego dzieciństwa. W sposób humorystyczny opowieść piętnuje łakomstwo, więc maluchy będą mogły wyciągnąć również morał z tej opowieści.

Tekst:
Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku,
I przyszedł kot doktór: „Jak się masz koteczku!”
„Źle bardzo...” i łapkę wyciągnął do niego.
Wziął za puls pan doktór poważnie chorego,
I dziwy mu śpiewa: „zanadto się jadło,
Co gorsza nie myszki, lecz szynki i sadło;
Źle bardzo... gorączka! źle bardzo koteczku!
Oj długo ty, długo poleżysz w łóżeczku,
I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta:
Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!
„A myszki nie można? zapyta koteczek,
Lub z ptaszka małego choć parę udeczek?”
„Broń Boże! pijawki i djeta ścisła!
Od tego pomyślność w leczeniu zawisła.”
I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki
Nietknięte, z daleka pachniały mu myszki.
Patrzcie, jak złe łakomstwo! kotek przebrał miarę:
Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę:
Tak się i z wami, dziateczki, stać może.
Od łakomstwa strzeż was Boże!

Opowiem Ci bajkę, jak kot palił fajkę

Wierszyk przedstawia historię kota i kocicy, z których pod żadnym pozorem nie można brać przykładu! Ta popularna rymowanka przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Tekst:
Opowiem ci bajkę,
jak kot palił fajkę.
A kocica papierosa
upaliła kawał nosa.
Prędko, prędko po doktora,
bo kocica bardzo chora.
Przyszedł doktor z wielkimi okularami,
a kocica pod fajerami.
Przyjechał doktor z wielkim brzuchem,
a kocica pod kożuchem.
Przyszedł doktor z nożycami,
a kocica z kociętami.
Przyszedł doktor z lekarstwami,
a kocica z pazurami.
Doktor mówi: co to? co to?
Wziął za ogon, rzucił w błoto.

Kto ty jesteś? Polak mały

Autorem tego wierszyka patriotycznego jest Władysław Bełza. Maluchy bardzo często uczą się go już na początku szkoły, dzięki czemu mogą poznać podstawowe wartości patriotyczne. Ułatwia on także dzieciom zapamiętanie symboli narodowych.

Tekst:
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
- Mą Ojczyzną.
- Czem zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
- Oddać życie.

Tańcowały dwa Michały

Ten wierszyk dla dzieci napisany przez Juliana Tuwima opowiada historię tańcujących Michałów. Wspaniale sprawdza się również jako piosenka do zabawy tanecznej.

Tekst:
Tańcowały dwa Michały,
Jeden duży, drugi mały.
Jak ten duży zaczął krążyć,
To ten mały nie mógł zdążyć.

Jak ten mały nie mógł zdążyć,
To ten duży przestał krążyć.
A jak duży przestał krążyć,
To ten mały mógł już zdążyć.

A jak mały mógł już zdążyć,
Duży znowu zaczął krążyć.
A jak duży zaczął krążyć,
Mały znowu nie mógł zdążyć.

Mały Michał ledwo dychał,
Duży Michał go popychał,
Aż na ziemię popadały
Tańcujące dwa Michały.

Zobacz także:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Życzenia na roczek
AdobeStock
Rozwój dziecka
Życzenia na roczek dla chłopca i dziewczynki: 23 wierszyki od rodziców, dziadków i chrzestnych
Życzenia na roczek, które wypisujemy na kartce z okazji pierwszych urodzin dziecka, są zwykle cenną pamiątką przechowywaną przez lata. Przedstawiamy 23 wierszyki i życzenia na roczek dla dziewczynki lub chłopca. Te krótsze można wysłać nawet SMS-em.

Życzenia na roczek, które składamy jubilatowi na urodzinowej kartce, to cenna pamiątka. Nic dziwnego, w końcu wraz z pierwszymi urodzinami maluszek przestaje być niemowlęciem.  Wybrałyśmy życzenia i wierszyki z okazji pierwszych urodzin, które można wpisać na kartce urodzinowej albo wysłać SMS-em. Dodatkowo możecie także skorzystać z naszych propozycji życzeń podzielonych ze względu na płeć. Mamy osobne życzenia dla małego chłopca i życzenia na roczek dla dziewczynki. Takie, które wspaniale sprawdzą się jako życzenia na roczek od chrzestnej i/lub chrzestnego, jak i od babci czy dziadka oraz od rodziców. Jeśli planujecie pojawić się na przyjęciu z okazji pierwszych urodzin osobiście, najlepiej, jeżeli wypiszecie życzenia na roczek na kartce urodzinowej. Dobrym pomysłem jest napisanie ich w formie wierszyka. Małe dziecko i tak samo nie będzie umiało ich przeczytać, a o wiele milej będzie mu się ich słuchało, gdy mama lub tata odczytają mu wesołą rymowankę zamiast zwyczajnych życzeń zdrowia, szczęścia i powodzenia w życiu. Spis treści: Życzenia na roczek dla dziewczynki Życzenia na roczek dla chłopca Życzenia na roczek od rodziców Życzenia na roczek od dziadków Życzenia na roczek od chrzestnej Mądre i krótkie życzenia na roczek do wysłania SMS-em Religijne życzenia na roczek Życzenia na roczek dla dziewczynki Te życzenia przeznaczone są dla małej jubilatki. Oto nasze pomysły na życzenia na roczek dla dziewczynki.  Dla słodkiej Księżniczki w dniu urodzin Niech ziarnko grochu Ci nie szkodzi Niech wszystko jak w bajce się układa A z kranu płynie pyszna czekolada Niech dobro zawsze ze złem wygrywa A w życiu zawsze jak w bajkach bywa. *** Dzisiaj kończysz 1 roczek. To w dorosłość ważny kroczek. Żebyś zdrowo się chowała, Mamy, taty się słuchała, Z radością...

wierszyki na dzień mamy dla przedszkolaków
adobe stock
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Mamy dla przedszkolaków – krótkie wierszyki, życzenia, wiersze dla mamy
Wierszyki na Dzień Mamy dla przedszkolaków powinny być proste, niezbyt długie i rymowane. To wszystko sprawi, że ich nauka nie zniechęci maluchów, lecz podejdą do niej z entuzjazmem. Krótkie wierszyki na Dzień Mamy dla dzieci mogą sprawić im mnóstwo frajdy!

Wierszyki na Dzień Mamy dla przedszkolaków to przede wszystkim dobry sposób na zachęcenie maluchów do świętowania Dnia Mamy , ale także do nauki recytacji czy wzięcia udziału w przedstawieniu organizowanym z tej okazji w przedszkolu. Nauka na pamięć wierszyków na Dzień Mamy może okazać się również nauką przełamywania nieśmiałości dziecka, a także przywiązywania wagi do poprawnego czytania czy mówienia. Takie wierszyki dla mamy będą też idealne jako treść laurki na Dzień Mamy . Maluch może także zaprezentować swoje zdolności wokalne, śpiewając piękne piosenki na Dzień Mamy .  Krótkie wierszyki na Dzień Mamy dla przedszkolaków Jako życzenia dla mamy od przedszkolaka świetnie sprawdzą się takie krótkie wierszyki. Dziecko nauczy się ich bez większego trudu, a mama z pewnością będzie bardzo wzruszona.    Droga Mamo! Dziękuję za każdy spędzony wspólnie z Tobą dzień, za pokazywanie mi świata, za uczenie bycia odważnym, wolnym i otwartym na innych. Kocham Cię za wszystko i na zawsze! *** Dzisiaj, droga Mamo, masz twarz uśmiechniętą. Niech przez rok cały trwa to Twoje święto. *** Najdroższa Mamo, zawsze cierpliwa, oddana, troskliwa, zawsze spiesząca z pomocą, żyj w szczęściu i zdrowiu. Sto lat! *** Szczęścia, zdrowia, pomyślności, samych w życiu chwil radości, żadnych smutków, trudów, łez, niech się spełni to, co chcesz! *** Za Twe czułe serce, za mądre nakazy w dniu Twojego święta dziękuję sto razy! *** Moja Mamo ukochana weź te kwiatki zaraz z rana, niech ich zapach Cię zniewala moja Mamo ukochana. *** Za to, że zawsze jesteś przy mym boku, Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku, Za to, że dni moje tęczą malujesz dziś Mamo z całego serca Ci dziękuję! *** Życzę Tobie, Mamo, szczerze zdrowia, szczęścia i radości. Życzę, by z Twojego serca płynął zawsze...

wierszyki dla mamy
adobe stock
Święta i uroczystości
Wierszyki dla mamy — piękne życzenia na każdą okazję
Wierszyki dla mamy są dobrym pomysłem na dedykację do prezentu z okazji Dnia Matki, urodzin czy imienin. Mogą być także miłym SMS-em, przypominającym mamom, o tym, jak bardzo je kochamy. Wybrane przez nas wierszyki dla mamy są rymowane, żartobliwe, ale i wzruszające. Zapoznaj się z naszym wyborem!

Wierszyki dla mamy to doskonała forma wyrażenia uczuć do naszych ukochanych mam. Dobrym pomysłem jest także napisanie własnego wierszyka dla mamy. Jak napisać wierszyk dla mamy? Najłatwiej zainspirować się już istniejącymi wierszami. Jeśli jesteś dopiero początkującym poetą lub początkującą poetką zapoznaj się z naszym wyborem, a następnie zmodyfikuj wybrany przez siebie wiersz tak, aby był, jak najbardziej zindywidualizowany. Sprawdź, jakie wierszyki dla mamy wybrała nasza redakcja! Wierszyki dla mamy — piękne życzenia na każdą okazję  Wybrane przez nas wiersze i wierszyki dla mamy są zapisem wdzięczności dla matczynej miłości, zdolnej do największych poświęceń. Matka przecież rozumie, wybacza i przytula do serca. Dzień Matki jest wspaniałą okazją do podarowania Mamie nie tylko pięknego bukietu kwiatów, lecz także podziękowań w formie wiersza. Możesz spróbować napisać swój własny wiersz, możesz także wybrać, któryś z poniższego zestawienia. Ważne, aby płynął prosto z serca! Spis treści: Ze wszystkich kwiatów świata Żyj nam Mamo wiele lat Kochana Mamo! Najlepsze u mamy Mamo! Kto się o nas tak troszczy? Mamuniu! Za to, że zawsze jesteś przy mym boku Przychodzą dni powodzi.. Ze wszystkich kwiatów świata chciałabym zerwać... słońce i dać je potem tobie złociste i gorące. Słoneczko jest daleko, ale się nie martw, mamo, narysowałem drugie... Jest prawie takie samo! Teraz cię wycałuję, jak mogę najgoręcej, bo tak cię kocham bardzo że już nie można więcej! * * * Żyj nam Mamo wiele lat , bo bez Ciebie smutny świat. Bądź szczęśliwa i radosna, niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna. Uśmiechaj się do świata, on Ci umili Twego życia lata. Kocham Cię Mamo ! * * * Kochana Mamo! Niech ten radosny dzień na zawsze Twe troski odsunie w cień. Niech się śmieje do Ciebie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj