jak zachęcić dziecko do mówienia
Olga/Adobe Stock
Rozwój dziecka

Jak zachęcić dziecko do mówienia - 7 łatwych sposobów

Nad tym, jak zachęcić dziecko do mówienia najczęściej zastanawiają się rodzice maluchów, które w porównaniu z rówieśnikami spóźniają się z rozwojem mowy. Jednak motywować dziecko do mówienia można także wtedy, gdy dopiero zaczyna się czas wypowiadania przez malucha pierwszych słów i zdań. Sprawdź, co zrobić, żeby dziecko zaczęło mówić.

Kiedy dziecko zaczyna mówić, nic nie jest w stanie powstrzymać go od komunikowania się w ten sposób. Niektóre maluchy potrzebują jednak zachęty, aby zacząć mówić.

Rozwój mowy u każdego dziecka przebiega we własnym tempie. Przedziały czasowe, w jakich dziecko powinno osiągnąć poszczególne etapy rozwoju mowy, są dość szerokie. Mimo to, można od samego początku wspierać dziecko w nauce mówienia. Opisujemy, jak zrobić to skutecznie.

Kiedy usłyszysz pierwsze „mama”? [WIDEO]

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Dziecko zaczyna mówić wtedy, gdy jest do tego gotowe. Aby nadszedł ten moment, maluch musi rozumieć znaczenie różnych słów i chcieć zacząć się za ich pomocą komunikować. W tym dużą rolę mogą odegrać osoby z otoczenia dziecka, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. 

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby dziecko zaczęło mówić, musisz wiedzieć, że choć dziecko wypowiada pierwsze słowa między 10. a 18. miesiącem życia, to nauka mówienia trwa od okresu prenatalnego i przyspiesza po narodzinach. Dziecko uczy się melodii języka, brzmienia i znaczenia słów, słuchając, jak mówią do niego rodzice i jak rozmawiają między sobą.

Około pierwszych urodzin dziecko wie, co oznacza około 50 różnych słów. I jak tylko zacznie chcieć komunikować się za pomocą mowy, zacznie to robić. Można mu w tym pomóc. Sprawdź, jak zmotywować dziecko do mówienia.

Jak zachęcić dziecko do mówienia? 

Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest dla dziecka najsilniejszym bodźcem do kształtowania mowy.

1. Bardzo dużo mów do dziecka. Nawet o tym, co w danym momencie robisz. Gdy przewijasz niemowlę, mów: teraz zdejmę ci pieluszkę, teraz się ubieramy, założę ci ubranko. Gdy Przyrządzasz obiad, tłumacz dziecku: „Teraz obieram ziemniaki, a potem je ugotuję”. Dziecko nie jest za małe, aby można było z nim rozmawiać. Takie pierwsze „rozmowy” z dzieckiem są doskonałym wstępem do nauki mówienia. Dzieci, które są w ten sposób oswajane z mową, ze znaczeniem słów, które padają w konkretnych sytuacjach zwykle szybciej zaczynają mówić.

2. Zwracaj się do dziecka w normalny sposób. Kiedy rozmawiasz z dzieckiem, mów do niego podobnie jak do dorosłych – niech maluch słyszy różne nowe słowa. O bajkowym bohaterze mów np. uczynny, miły, uprzejmy, a nie tylko – dobry. Nie zdrabniaj cały czas słów, nie przekręcaj ich na dziecięcą modłę. Twoja mowa jest wzorcem dla twojego dziecka. Tak będzie potem próbowało wypowiadać pierwsze słowa i zdania.

3. Często czytaj dziecku książeczki. Rób to nawet wtedy, gdy dziecko jest niemowlakiem. Weź je na kolana i opowiadaj, co przedstawia ilustracja (to jest kot, to piesek, piesek robi hau-hau). Potem staraj się włączać dziecko w te opowieści, gdy ponownie oglądacie książeczkę, pytaj, co to jest? jak robi piesek? Na początku to ty udzielisz odpowiedzi, ale lada moment włączy się do tego dziecko.

4. Nie spełniaj od razu życzeń dziecka. Jeśli maluch chce jakąś rzecz i ciągnie cię w jej stronę, zachęć, by powiedział, o co mu chodzi. Poproś dziecko spokojnie: „Powiedz, kochanie, co ci dać?” Zawsze gdy dziecko wypowie słowo, powtarzaj je po nim i okazuj radość, aby wiedziało, że mówienie jest fajne.

5. Rozwijaj wypowiedzi dziecka. Jeśli dziecko powie tylko jedno słowo, np.: „Kotek”, dodaj: „Tak, zobacz, jaki ładny kotek. Koty lubią mleko”. To bardzo ważne, bo powtarzanie słów wypowiedzianych przez dziecko wywołuje u niego tzw. pobudzenie słuchowe i stanowi pozytywną stymulację dalszego rozwoju mowy.

6. Wykorzystuj zabawy paluszkowe, np. „Sroczka kaszkę ważyła”, „Idzie kominiarz po drabinie”. Rymy sprawiają, że dziecko szybko zapamiętuje treść i potem zaczyna ją powtarzać. Taka atrakcyjna zabawa zachęca i ośmiela dziecko do mówienia. 

7. Nie wyolbrzymiaj problemu, ale uważnie obserwuj dziecko. Przyczyna kłopotów z mówieniem może być błaha. Dwulatek może być tak zafascynowany zdobywaniem nowych umiejętności (np. bieganiem), że po prostu „nie ma czasu” na mówienie. Konsultacji z lekarzem wymaga dziecko, które nie wypowiedziało ani słowa do ukończenia 2 roku życia. Z lekarzem warto też skonsultować się, jeśli słownictwo dziecka jest bardzo ubogie. Opóźnienia w rozwoju mowy i nauce mówienia mogą być spowodowane problemami ze słuchem.  To, że dziecko przy narodzinach miało zbadany słuch i wszystko z nim było wtedy w porządku nie oznacza, że np. wskutek infekcji nie doszło do pogorszenia słuchu. Przywrócenie prawidłowego słyszenia przyspieszy rozwój mowy dziecka.

Zapamiętaj: Pierwsze słowa dziecko zwykle wypowiada około pierwszego roku życia. Później przekazuje komunikaty złożone z dwóch słów. Nauka konstruowania prostych zdań trwa zwykle około roku i przypada na okres między 2 a 3 rokiem życia dziecka. 

Przeczytaj także:

dziecko, rozwoj dziecka, rozwój niemowlaka, roczne dziecko
Fotolia
Rozwój dziecka
Jak wspierać rozwój mowy dwulatka? - film
Logopeda radzi, jak stymulować rozwój mowy dwuletniego dziecka.

Jak wspierać rozwój mowy dwulatka ? O czym warto rozmawiać z dzieckiem w tym wieku? Dlaczego gryzienie jabłek i marchewek jest ważne dla rozwoju mowy? Co jeszcze można zrobić, by dziecko mówiło dużo i wyraźnie? Wyjaśnia Aneta Szumska, logopeda. Film powstał we współpracy z Przedszkolem Żyrafa   

edipresse.MUM11.jpg
Edipresse
Rozwój
Jak wspierać rozwój mowy dziecka - film
Co robić, by dziecko szybciej zaczęło mówić? Pediatra zdradza proste sposoby na stymulowanie rozwoju dziecka.

Film postał we współpracy z Centrum Medycznym    

gaworzenie
Adobe Stock
Rozwój
Gaworzenie: kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jak odróżnić gaworzenie od głużenia?
Niemowlęce gaworzenie to jeden z bardzo wzruszających i jednocześnie dość tajemniczych etapów rozwoju mowy. Wyjaśniamy, jakie dźwięki można nazwać w ten sposób i czym różni się gaworzenie od głużenia. Radzimy też, co robić, jeśli niemowlę przestało gaworzyć.

Gaworzenie to jeden z etapów rozwoju mowy. Niemowlę przechodzi przez nie gładko i bez wysiłku, i to na długo przed tym, gdy zacznie mówić. Zanim z ust swojego malucha usłyszysz pierwsze słowa, przejdzie solidny trening: będzie głużyć i gaworzyć. Podpowiadamy, jak to rozpoznać i jak odróżnić gaworzenie od głużenia. Spis treści: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Gaworzenie a głużenie: różnice Czy gaworzenie to prawdziwa mowa? Co robić, jeśli dziecko nie gaworzy? Niemowlę przestało gaworzyć Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Rodzice na określenie pierwszych dźwięków wydawanych przez dziecko zwykle używają określenia – gaworzenie. Jednak nie wszystkie zabawne niemowlęce „przemowy” można określić w ten sposób. Gaworzenie to wczesny etap rozwoju mowy, który następuje po głużeniu. Pojawia się zwykle dopiero w 2. półroczu życia niemowlaka (około 5-6. miesiąca, a najpóźniej w 10. miesiącu). Dźwięki, które dziecko wydaje, zanim zacznie gaworzyć, nazywa się głużeniem. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” Gaworzenie a głużenie: różnice Gaworząc, dziecko świadomie wypowiada różne głoski i nieporadnie próbuje naśladować to, co do niego mówisz. Chętnie ćwiczy ułożenie warg odpowiednie dla poszczególnych dźwięków. Jak rozpoznać gaworzenie? Bardzo prosto. U gaworzącego niemowlaka usłyszysz ciągi sylab, np.: ta-ta-ta, ba-ba-ba lub ta-ba-ma (dziecko może powtarzać tę samą sylabę lub łączyć ze sobą różne). Natomiast głużenie, nazywane również gruchaniem, to gardłowe dźwięki: grr, tli, kli, gla, które można usłyszeć dość szybko – już mniej więcej pod koniec 2. miesiąca życia. Głużenie jest niezależne od dziecka i nie służy komunikacji. To nieświadome ćwiczenie narządów mowy, które zwykle przechodzi płynnie w gaworzenie....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj