Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żłobek
fotolia.com
Wychowanie

Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?

Ważne są pierwsze dni w żłobku i nastawienie rodziców do nowej formy opieki. Jeżeli mama i tata denerwują się rozstaniem z dzieckiem, adaptacja będzie tym trudniejsza. Przeczytaj, jak sprawić, żeby dziecko chodziło do żłobka z przyjemnością.

Adaptacja do żłobka

Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość uczestniczenia w adaptacji. Mama lub tata mogą wtedy przychodzić do żłobka razem z dzieckiem i towarzyszyć mu przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Warto potraktować to poważnie. 

Dobrze, żeby dziecko czuło, że wyjście do żłobka to coś pozytywnego. Nawet, jeżeli ma niewiele ponad roczek i nie zrozumie, co to znaczy, że "świetnie spędzi czas z rówieśnikami", pamiętaj, żeby o żłobku mówić przy dziecku w wesołym tonie i z uśmiechem.

Adaptacja to także czas dla rodziców, żeby przyzwyczaili się, że od teraz ktoś inny będzie zajmował się ich dzieckiem. Podczas adaptacji zastosuj się do próśb i poleceń pań opiekunek. To one będą pracować z twoim dzieckiem przez następne miesiące. Podczas adaptacji masz szansę pokazać dziecku, że to akceptujesz. Nie chcesz też, żeby dziecko kojarzyło żłobek jako miejsce konfliktów. Interweniuj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. 

A może punkt opiekuna dziennego? 

Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym obecność rodziców jest wręcz wymagana. Rodzice zapisują się na dyżury raz w tygodniu i pomagają opiekunkom zajmować się grupą 5 dzieci. To może być dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy mają bardziej elastyczny czas pracy lub nie pracują (np. jedno z nich), ale chcą, żeby dziecko przyzwyczajało się trybu, który będzie obowiązywał w przedszkolu. W punkcie adaptacja trwa tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, nawet miesiąc. 

Gdy żłobek nie przewiduje czasu na adaptację

Są takie żłobki, gdzie rodzice już pierwszego dnia zostawiają dziecko samo. Paradoksalnie, taka adaptacja może przebiegać łatwiej, bo dziecko dostanie jasny komunikat – teraz zajmuje się mną ta pani, a nie mama czy tata. Jest to opcja trudniejsza dla rodziców, którzy na pewno będą się denerwować, czy dziecku w żłobku nie dzieje się krzywda. 

W żłobku nerwy na bok

Nie daj dziecku odczuć, że jego pójście do żłobka jest dla ciebie stresujące. To normalne, że mama i tata przeżywają taką zmianę, ale lepiej, żeby dziecko nie było świadkiem tych rozterek. Dla wszystkich będzie lepiej, jeśli od rodziców dziecko dostanie komunikat, że żłobek jest fajnym miejscem, gdzie dzieci się wesoło bawią. 

Dobrze by było – zwłaszcza na początku – aby dziecko nie spędzało w żłobku całego dnia. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli tylko uda ci się odebrać dziecko wcześniej chociaż raz w tygodniu, zrób to.   

Gdy dziecko nie lubi chodzić do żłobka

Porozmawiaj o tym z paniami – one mogą podpowiedzieć, w czym (ich zdaniem) tkwi problem. Możesz też w domu bawić się z dzieckiem w zabawy, które proponują panie w żłobku. W weekendy staraj się też utrzymać rozkład dnia podobny do żłobkowego – godzinowa rozpiska powinna być wywieszona w szatni lub innym miejscu dostępnym dla rodziców.

Jeżeli zdecydowanie źle oceniasz pracę wychowawczyń (wychowawców), ich podejście do dzieci, pomyśl o zmianie grupy lub żłobka na inny. Rekrutacja do żłobka trwa cały rok – może akurat gdzieś zwolni się miejsce.  

Gdy dziecko nagle przestało lubić żłobek

W takiej sytuacji koniecznie umów się na rozmowę z osobą, która prowadzi grupę twojego dziecka. Dowiedz się, czy chodzi o konflikt z innym dzieckiem, czy nie zmienił się ktoś z opiekunów, czy nagle nie zmieniono dzieciom czegoś w rozkładzie dnia, nie wprowadzono jakichś zajęć, które nie podobają się twojemu dziecku. 

Prawdopodobnie przyczyną nagłej niechęci dziecka do żłobka jest jakaś zmiana – musisz odkryć, o jaką chodzi. Być może zaszła ona w waszym domu i dziecko reaguje buntując się przeciwko żłobkowi, mimo, że tam wszystko jest w najlepszym porządku?

Czytaj też: Chcesz, żeby dziecko rozwijało się szybciej - poślij je do żłobka

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

dobry żłobek, dzieci w żłobki, opiekunka w żłobku
RF
Wychowanie
Dobry żłobek - wiemy, jak go wybrać
Nie raz słyszałaś o okropnym traktowaniu dzieci w żłobkach. Martwisz się, że twoje dziecko też może źle trafić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej.

Żłobek z monitoringiem, z lekcjami francuskiego albo rysunku. Czy to ma znaczenie? Dobrze prowadzony powinien przede wszystkim zapewnić twojemu dziecku bezpieczeństwo i dobry rozwój, a tobie spokój, gdy jesteś w pracy. Zobacz, jak go znaleźć.    Sprawdź, czy żłobek jest wpisany do rejestru  Rejestr żłobków prowadzi gmina. Posyłając dziecko do placówki, która widnieje w gminnym rejestrze, zyskasz pewność, że jest objęta nadzorem burmistrza lub wójta. Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka spoza rejestru, uważniej mu się przyjrzyj.  W gminnym rejestrze nie ma niektórych placówek prywatnych. Mają one czas do 2014 roku, aby dostosować się do nowych przepisów.    Zapytaj o kwalifikacje opiekunek pracujących w żłobku Jeśli żłobek nie podlega nadzorowi gminy, to pytanie jest szczególnie ważne. W pozostałych placówkach obowiązek sprawdzania kwalifikacji spoczywa na gminie. W żłobkach powinny pracować osoby, które mają dyplom ukończenia odpowiednich studiów, np. wychowania przedszkolnego, pedagogiki albo edukacji wczesnoszkolnej. Ważne jest też, by odbyły kurs pierwszej pomocy. Może się zdarzyć, że w żłobku pracują panie bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ zezwalają na to przepisy. Muszą mieć jednak co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do 3 lat lub szkolenie w opiece nad dzieckiem odbyte pod kierunkiem osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Ideałem byłoby, gdyby miały ukończony 80-godzinny kurs uzupełniający.   Weź pod uwagę opinie innych rodziców Żłobek językowy albo artystyczny - takie nazwy nie mają większego znaczenia. Nie kieruj się reklamą. Najważniejsze jest to, czy zostawisz swoje dziecko w dobrych rękach. Czy może ono liczyć na mądre traktowanie, swobodną zabawę, czy osoby nim się opiekujące będą wrażliwe na jego potrzeby. Pytaj o zdanie innych rodziców, np. na forach w...

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Punkt opiekuna dziennego – trochę inny żłobek
Koniec urlopu macierzyńskiego, a ty wciąż zastanawiasz się co zrobić dzieckiem, kiedy już wrócisz do pracy? Alternatywą dla żłobka może być tzw. miniżłobek! Sprawdź jak uniknąć przeziębień, zwolnień lekarskich i stresu u dziecka!

Opiekunka czy żłobek? Punkt opiekuna dziennego! Moja córka ma 16 miesięcy , od dwóch z radością chodzi do tzw. miniżłobka. Na opiekunkę mnie nie stać, a zwykły żłobek w mojej dzielnicy cieszy się...mieszaną opinią. Od znajomej dowiedziałam się o wyjściu pośrednim – punkcie opiekuna dziennego. Jest to forma opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lat organizowana przez gminy (w większych miastach dzielnice). Jej największą zaletą są małe grupy – maksymalnie 5-osobowe, którymi zajmuje się dwójka opiekunów. Opłata? Standardowa, jak za zwykły żłobek (ok. 200 zł miesięcznie).  Punkt opiekuna dziennego krok po kroku Pobyt w punkcie zaczęłyśmy od krótkiej wizyty adaptacyjnej. Moja córka obejrzała sale zabaw, kuchnię, łazienkę i sypialnię dla dzieci. Podobały jej się nowe zabawki i muzyka, którą panie włączały rano. Po godzinie spędzonej tam wiedziałam, że dziecko chętnie przyjdzie znów. Następnego dnia zostałyśmy też na drugie śniadanie. Wszystkie dzieci usiadły razem przy stoliku, podczas gdy mamy razem z paniami przygotowywały posiłek. Domowa atmosfera działała kojąco zarówno na początkujące w żłobku dzieci, jak i poddenerwowanych zbliżającą się rozłąką rodziców. Trzeciego dnia po śniadaniu moja córka poszła bawić się z panią i dziećmi, a ja zostałam w kuchni i pierwszy raz od miesięcy mogłam w spokoju poczytać gazetę. Adaptacja każdego dnia trwała o ok. pół godziny dłużej, aż po 2 tygodniach mogłam wyjść i bez lęku zostawić córkę w punkcie na kilka godzin. Teraz, kiedy ją odbieram, zazwyczaj nie chce wyjść.  Wady i zalety Czy w tej bajce są jakieś minusy? Tak, ale małe. Rodzice pracujący na pełen etat często nie decydują się na punkt opiekuna dziennego, ponieważ dziecko może w nim przebywać do ośmiu godzin dziennie. Niektórym nie odpowiada też to, że samemu trzeba dostarczyć jedzenie. Co prawda mamy...

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Punkt opiekuna dziennego - wrażenia matki pół roku później
Pół roku temu moja córka zaczęła chodzić do punktu opiekuna dziennego. To jedna z form opieki żłobkowej, która ma mnóstwo zalet i tylko jedną wadę.

Moja córka miała 14 miesięcy, kiedy zaczęła chodzić do punktu opiekuna dziennego . Jestem z tego rozwiązania tak zadowolona, że nie przeniosę dziecka do żłobka, mimo, iż w tym roku mam na to realne szanse. Na punkt opiekuna dziennego zdecydowaliśmy się, ponieważ mojego dziecka za pierwszym razem nie przyjęto do żłobka . Zresztą, obawiałam się tradycyjnego żłobka z 25 dzieci w jednej grupie. Znajomi rodzice, których dzieci chodzą właśnie do żłobka, potwierdzają, że w tak licznej grupie dzieciaki non-stop zarażają się od siebie i często chorują.     To, co miało być minusem, czyli obowiązek cotygodniowego dyżuru wolontariackiego, okazało się... przyjemnością. Plusy punktu opiekuna dziennego Największym plusem punktu opiekuna jest bez wątpienia mała grupa – jest w niej tylko 5 dzieci. W naszym punkcie są 2 grupy, czyli w sumie 10 dzieciaków. Chorób - siłą rzeczy mniej. Drugi plus to bardzo dobry i częsty kontakt z opiekunkami. Panie – oprócz tego, że mają świetne podejście do dzieci – dokładnie wiedzą, jak minął dziecku dzień, w jakim było humorze, ile spało, ile zjadło itd. Wiedzą, które dziecko powiedziało nowe słowo, a które ładnie skorzystało z nocnika.  Plus dla punktu również za ciekawe zajęcia dla dzieci. To zdecydowanie nie jest "przechowalnia", ale miejsce, gdzie dzieci uczą się piosenek, robią wydzieranki, chodzą na plac zabaw, a po wspólnej zabawie wspólnie sprzątają zabawki. Dzieci dobrze się rozwijają i uczą się przebywać z rówieśnikami.   Pół plusa należy się także punktowi opiekuna dziennego za ładny i przestronny lokal. Tylko pół, ponieważ wiele innych warszawskich punktów mieści się w mniejszych mieszkaniach i wtedy jest ciasno. Stąd moja rada dla rodziców: jeżeli zamierzasz posłać dziecko do punktu opiekuna dziennego, najpierw umów się na obejrzenie go.  Plusem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta