Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko w samolocie
Fotolia
Wychowanie

Jak latać samolotem z dzieckiem?

Samolotem możesz polecieć na wakacje już z niemowlakiem, o ile tylko ma więcej niż trzy miesiące. Podróż z kilkulatkiem może być już czystą przyjemnością. Wszystko zależy od tego, jak się przygotujecie do podróży. Przewoźnicy mają też na pokładach samolotów całkiem dużo udogodnień i atrakcji dla najmłodszych. Wakacje nad cieplejszym niż Bałtyk morzem są w zasięgu waszej ręki.

Wbrew pozorom można swobodnie i spokojnie podróżować z dziećmi samolotem. Warto tylko się do tego dobrze przygotować i pamiętać o kilku rzeczach.

1. Sprawdź, czy dziecko dobrze reaguje na obcych ludzi

Kiedy planujesz lot samolotem, warto wziąć pod uwagę, czy dziecko dobrze znosi sytuacje, w których wokół znajduje się wiele obcych ludzi – u niektórych dzieci może to wywoływać spory stres. Aby przekonać się, czy tak jest, oraz w razie potrzeby przyzwyczaić przyszłego małego pasażera do takiej sytuacji, wybierzcie się na przejażdżkę komunikacją miejską. Jeśli okaże się, że dziecko ma z tym kłopot, być może jeszcze przed wyjazdem uda się oswoić go z bliską obecnością obcych ludzi.

2. Opowiedz dziecku, co się zdarzy w samolocie

Zawsze warto poinformować dziecko, zwłaszcza starsze, które nie jest już niemowlakiem, o szczegółach podróży. Należy wytłumaczyć mu jak wygląda lot samolotem, jak długo trwa i jak trzeba zachowywać się na pokładzie. Dziecko z pewnością będzie wtedy przygotowane na nowe okoliczności, a także spokojniejsze.

Zobacz też: 20 sposobów na udane wakacje z dzieckiem

3. Przygotuj się na opóźnienia lotu i czekanie na lotnisku

Kłopotliwą i  kwestią może być  długi czas oczekiwania na odlot (to jedna z wad podróży samolotem). Zawsze należy być przygotowanym na ewentualne opóźnienie samolotu i mieć przy sobie ulubione książeczki dziecka, jakąś zabawkę czy papier i kredki. Wiele portów lotniczych posiada również miejsca specjalnie przeznaczone dla małych dzieci, np.  przedszkola czy place zabaw. Jeśli lot się opóźnia, zawsze warto udać się na taras widokowy. Oglądanie lądujących i startujących samolotów powinno przykuć uwagę małego podróżnika na pewien czas.

4. Postaraj się zająć czymś dziecko na czas lotu

Dziecko może się emocjonować podróżą samolotem jeszcze bardziej niż dorosły. Najlepszym dla niego rozwiązaniem jest sen. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza jeśli maluch jest dość aktywny. Ze swojej natury są niezwykle ciekawe otaczającego ich świata, więc najlepiej jest zarezerwować dla nich miejsce przy oknie. Będą wówczas mogły obserwować ziemię w trakcie lotu.

5. Miej ze sobą przekąskę lub napój na czas startu i lądowania

W samolocie, najczęściej przy starcie i lądowaniu, większość ludzi odczuwa zmiany ciśnienia (zatkane uszy). Dzieci odczuwają to o wiele intensywniej. W takich wypadkach pomaga przełykanie śliny, co dla dzieci jest łatwiejsze, kiedy piją lub jedzą coś, co lubią. Koniecznie zabierz więc na pokład napój dla młodszych dzieci i przekąski dla starszych. Mimo wielu zaostrzeń panujących dziś na lotniskach zwykle można dla nich wnieść na pokład ich ulubiony napój, przekąskę lub też kaszkę czy mleko dla niemowląt.

Zobacz też: Jedzenie w czasie podróży

6. Pamiętaj o zniżkach

Podróżując samolotami, dzieci mogą liczyć na znacznie tańsze bilety niż ich opiekunowie. Zniżki oczywiście różnią się w zależności od poszczególnych linii lotniczych oraz wieku dziecka. Niemowlęta mogą liczyć na 90-procentowy rabat, choć zdarza się, że maluchy podróżujące na kolanach rodziców otrzymują bilet za darmo. Osoby, które mieszczą się w przedziale wiekowym od 12 do 16 lat,
najczęściej otrzymują zniżkę w wysokości 33%.

7. Dobrze oznacz dziecko

Jeśli dziecko jeszcze samodzielnie nie chodzi, nie ma problemu. Jednak już półtoraroczny samodzielnie chodzący maluch, na zatłoczonym lotnisku może ci niemal w ułamku sekundy zniknąć z oczu (gdy jest bardzo ruchliwy, może pomyśl o szelkach na czas podróży?). Warto zawiesić dziecku na szyi tabliczkę albo solidnie umocować na kieszeni lub plecaku identyfikator z imieniem, nazwiskiem, krajem i telefonem do rodzica, ewentualnie numerem lotu itp.

Zobacz też: Na co pozwalać dziecku na wakacjach

Czy wiesz że...
...dziecko może lecieć samolotem samo?

Jeżeli chcesz wysłać dziecko do rodziny za granicą, a sama nie możesz lecieć, jest to jak najbardziej możliwe. Należy przygotować na piśmie dane osoby, która ma osobiście odebrać dziecko z lotniska i przejąć na siebie obowiązek opieki nad nim. Informacje te przekazuje się liniom lotniczym. Stewardesa lub steward zaopiekuje się dzieckiem w trakcie podróży. Często wymagana jest jednak dodatkowa opłata za udzielenie takiej usługi. Pod opieką stewardessy może lecieć dziecko w wieku 2-14 lat.

Zrób test: Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem?

 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Bilet lotniczy dla dziecka do 2 lat
Fotolia
Czas wolny
Wakacje 2017 last minute: z kim polecisz najtaniej? Oferty dla rodzin z dziećmi
Planujesz lot z niemowlęciem lub z małym dzieckiem? Sprawdź, jakie zniżki oferują linie lotnicze, co możesz zabrać ze sobą do samolotu, jaki limit przewidziano na bagaż i jakie inne atrakcje czekają na was w podróży.

Lot z dzieckiem to przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Kupno biletu to tylko jeden etap. Dodatkowo musisz wiedzieć, co można zabrać do samolotu, jak wygląda odprawa, gdzie przewiniesz dziecko, czym nakarmisz. Serwis dla podróżujących Holidaycheck , który  specjalizuje się w opiniach o hotelach, przygotował porównanie ofert 5 najpopularniejszych przewoźników na polskim rynku. Zobacz, co rodzinom podróżującym z dziećmi oferują PLL LOT, Ryaner, Wizzair,  EasyJet i Lufthansa. PLL LOT Bilet: Dzieci, które nie ukończyły 2 lat, mają zniżkę w wysokość 90 proc. Dzieci w wieku 2–11 lat otrzymują 30 proc. rabatu. Bagaż: Maluchom do 2. roku życia przysługuje bezpłatnie jedna sztuka bagażu o wadze do 23 kg niezależnie od klasy podróży i portu docelowego (z wyjątkiem biletów w klasie LOT Economy Simple ). Posiłki dla dzieci i składany wózek lub spacerówka nie są wliczane do limitu.  Inne udogodnienia: Podczas lotu na dzieci czekają kolorowanki, kredki i certyfikat młodego podróżnika. W samolocie dostępne jest miejsce do przewijania. Linie oferują tzw. priority boarding, który umożliwia podróżującym z dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład. Oferta dla rodzin różni się w zależności od długości lotu. Ryanair Bilet: Dla dzieci do 2 lat bilet kosztuje 20 euro (około 90 zł). Bilety dla starszych dzieci sprzedawane są w cenie normalnego biletu. Podróżujące rodziny mogą liczyć na ulgę Family Extra , która umożliwia bezpłatną rezerwację miejsca dla maksymalnie 4 dzieci poniżej 12. roku życia.  Bagaż: Dzięki uldze rodzinnej Family Extra bagaż dla dzieci i pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu są o 50 proc. tańsze. Niemowlęcy bagaż podręczn y do 5 kg oraz 2 sztuki wyposażenia dla niemowląt mogą być transportowane bez dodatkowych opłat. Na pokład można zabrać też fotelik samochodowy....

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem
AdobeStock
Wychowanie
Pierwszy lot samolotem z dzieckiem: jak się przygotować?
Pierwszy lot samolotem z dzieckiem bywa stresujący, jednak zwykle to rodzice przeżywają ten fakt bardziej niż dzieci. Przed podróżą warto uświadomić malca, co się będzie działo i opowiedzieć mu, jakie zasady panują na pokładzie. Nie zaszkodzi też zabrać kilka akcesoriów umilających czas w samolocie i na lotnisku.

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem może budzić pewne obawy, ale jeśli dobrze się przygotujesz, na pewno ty i maluszek zniesiecie go bez większych problemów. Pamiętaj też o tym, że na pokładzie nie jesteś sama – wszystkie stewardessy przechodzą kursy opieki nad dziećmi i pierwszej pomocy, więc jeśli tylko nadarzy się taka konieczność, możesz się do nich zgłosić. Zanim jednak wsiądziesz z malcem do samolotu, sprawdź, gdzie najlepiej udać się na pierwszy lot z dzieckiem i jak przygotować go (i siebie!) na to, co się wydarzy. Cennych porad udziela Andrzej Kozłowski, ekspert z biura prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT. Spis treści: Pierwszy lot samolotem z dzieckiem nie powinien być zbyt długi Na pierwszy lot z maluszkiem lepiej wykupić bilet u zaufanego przewoźnika Nie wolno negatywnie nastawiać dziecka do podróżowania samolotem Warto wcześniej wyjaśnić dziecku zasady obowiązujące w samolocie Rzeczy, które mogą się przydać podczas pierwszego lotu samolotem z dzieckiem Pierwszy lot dziecka w samolocie nie zawsze jest łatwy Pracownik linii lotniczych rozwiewa wątpliwości rodziców na temat podróży samolotem z dzieckiem Pierwszy lot samolotem z dzieckiem nie powinien być zbyt długi Kilkanaście godzin w drodze męczy – tak samo w aucie, pociągu czy w samolocie. Podróże lotnicze skracają długie wyprawy do kilku godzin. Jednak nie należy przesadzać. Kierunkiem waszego pierwszego lotu samolotem z dzieckiem nie powinna być Australia czy Japonia. Lot w te miejsca trwa prawie cały dzień, a dodatkowo koniecznością bywają męczące przesiadki. Warto zacząć od wyjazdu do któregoś z krajów Europy czy Afryki Północnej, dokąd lot trwa najwyżej 3–4 godziny. Zobacz także: Podróż z dzieckiem w czasie pandemii: czym jechać na wakacje (i nie tylko) Na pierwszy lot z maluszkiem lepiej wykupić bilet...

Niezwykły poród na pokładzie samolotu
Fotolia
Aktualności
Poród w takich warunkach to rzadkość – tego boi się większość ciężarnych!
Dla wielu kobiet poród jest traumatycznym przeżyciem – nawet wtedy, gdy rodzą w szpitalu, pod opieką lekarzy. Poród w takich warunkach jest wyjątkowy, ale i niebezpieczny!

Podczas lotu tureckich linii lotniczych doszło do wyjątkowego zdarzenia – jedna z pasażerek urodziła córeczkę! Poród w przestworzach Na wysokości niemal 13 tysięcy metrów pasażerka Turkish Airlines zaczęła rodzić. Dzięki pomocy przeszkolonej załogi poród odbył się bez komplikacji . Mała Kadiju i jej mama trafiły do szpitala zaraz po wylądowaniu, obie czują się dobrze. Zagraniczne źródła nie podają, w którym tygodniu ciąży była mama dziewczynki. Trzeba przyznać, że miała wiele szczęścia – nigdy nie wiadomo, jak skończy się poród w tak ekstremalnych warunkach! Okazuje się, że w przypadku porodu na pokładzie samolotu kłopotliwe może być określenie obywatelstwa dziecka. Dziewczynka może otrzymać obywatelstwo matki, kraju, w przestrzeni powietrznej którego się urodziła lub kraju, w którym były zarejestrowane linie lotnicze. Welcome on board Princess! Applause goes to our cabin crew! 👏🏻👶🏽 pic.twitter.com/FFPI16Jqgt — Turkish Airlines (@TurkishAirlines) 7 kwietnia 2017 Ciężarna w samolocie Lekarze zalecają, by zrezygnować z podróży samolotem w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Podróż w pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko poronienia i potencjalnych uszkodzeń płodu, podróż w trzecim trymestrze grozi przedwczesnym porodem. Najlepszy czas na latanie samolotem to okres między 14. a 26. tygodniem ciąży . W regulaminach większości linii lotniczych podróż kobiet powyżej 34. tygodnia ciąży jest zabroniona. Ciężarne w ostatnich tygodniach ciąży mogą zostać niewpuszczone na pokład samolotu. Zobacz także: Najszybszy poród świata? Musisz zobaczyć te zdjęcia! Źródło: tvn24.pl, telegraph.co.uk

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz