5 ważnych zdań, które trzeba mówić dziecku
Trudno ważyć każde słowo, które powiesz do dziecka, nim będzie miało 18 lat. Ale jest kilka zdań, które młody człowiek absolutnie powinien usłyszeć i to wiele razy!
1 z 5
Jeśli chcesz, by maluch czuł się ważny, potrzebny i kochany, wcale nie musisz wydawać majątku na superzabawki, ani stosować skomplikowanych metod wychowawczych. Są dużo lepsze i skuteczniejsze sposoby, żeby twoje dziecko było szczęśliwe. Taką magiczną siłę sprawczą mają słowa. Oto zdania, które warto zapamiętać i powtarzać swojemu dziecku.
1. Kocham Cię
Wlej w malca tyle miłości, ile się zmieści. Codziennie przytulaj, całuj, głaszcz po główce i zapewniaj, że jest najważniejszym, najbardziej kochanym dzieckiem na świecie. Według psychologów, im więcej miłości dostanie dziecko, szczególnie w pierwszych latach życia, tym bardziej będzie pewne siebie w przyszłości. A to przecież warunek wielu sukcesów. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy dziecko wie, że bez względu na wszystko jest akceptowane i otaczane miłością, nie boi się podejmować wyzwań (chce być coraz bardziej samodzielne). Dlatego nie szczędź dziecku czułości. To ważne także dlatego, że twoja bliskość i dotyk stymulują układ nerwowy niemowlęcia, a u starszego dziecka pomagają pokonać stres.
Przeczytaj: Jak wychować szczęśliwe dziecko
2 z 5
2. Spróbuj, uda ci się
Maluszek z natury stawia sobie ambitne cele, a potem po prostu dąży do ich zrealizowania. Tak jest z kolejnymi etapami jego rozwoju: siadaniem, raczkowaniem, wstawaniem czy chodzeniem (sprawdź, co wiesz o nauce chodzenia dziecka). Dziecko nie poddaje się, nawet jeśli coś na początku mu nie wychodzi. Nie ma wątpliwości: wierzy, że sobie poradzi – i właśnie tak się dzieje! Jednak naturalna ambicja i pewność siebie malucha mogą zostać stłumione przez... twoją nadmierną troskliwość. Jeśli będziesz ciągle powtarzała dziecku: „Uważaj!”, „Powoli”, „Nie wolno”, świat zacznie mu się jawić jako miejsce pełne ukrytych pułapek. Druga ważna kwestia to wyręczanie dziecka. Wiadomo, mama zrobi wszystko lepiej i szybciej, ale... Jeśli dziś często wyręczasz, dziecko będzie oczekiwać, że tak będzie zawsze. Od początku zachęcaj zatem malucha do samodzielności, do zakładania piżamki, wycierania się ręcznikiem, rysowania, kolorowania, nawet jeśli robi to niedokładnie i niestarannie.
Poznaj niepokojące objawy podczas nauki chodzenia
3 z 5
3. Co wolisz?
Pozwól maluchowi decydować. Dziecko, które może czasami samo podjąć decyzję (np. którą koszulkę założy, jakiej bajki wysłucha, co zje: kanapki z rzodkiewką czy z ogórkiem), rzadziej upiera się „dla sportu." Oczywiście maluch nie może mieć nieograniczonych możliwości wyboru. Najlepiej przedstawić mu dwie opcje (z których każda jest dla ciebie akceptowalna), czyli np. „Wolisz założyć sweterek w misie czy auta?” Pod względem strategicznym, to o wiele lepsze pytanie niż „Co chcesz dziś założyć?”, ponieważ będziesz mieć kłopot, gdy smyk odpowie, że w ogóle nie chce się ubierać lub chce założyć koszulkę, choć na dworze zimno.
Zobacz 6 najzdrowszych przekąsek dla dziecka
4 z 5
4. Nie, nie możesz
Są rodzice, którzy unikają tego zdania jak ognia. Są również i tacy, którzy go nadużywają. Jedni i drudzy popełniają błąd. Malec, który nie zna słowa „nie", rośnie w przekonaniu, że świat jest na jego usługi. Gdy w końcu słyszy odmowę, nie może pojąć, dlaczego spotyka go taka krzywda. Poza tym w świecie bez zasad czuje się zagubiony. Z kolei dziecko, które słyszy „nie" zbyt często, buntuje się dla zasady albo staje się pokornym cielątkiem. Skrajności nie wychodzą na zdrowie.
Poznaj 7 sposobów na bunt dwulatka
Bezwględne zakazy powinny dotyczyć tych zachowań, które mogą być niebezpieczne dla dziecka, np. oddalanie się od mamy czy głaskanie napotkanych na spacerze zwierząt.
Dowiedz się, co robić, gdy dziecko mówi brzydkie wyrazy
5 z 5
5. Pięknie rysujesz, śpiewasz, tańczysz...
Chwalenie dzieci wydaje się czymś łatwym i w dodatku nie powoduje, tak jak karanie, poczucia winy. Trzeba jednak pamiętać o tym, by chwalić wtedy, gdy rzeczywiście jest za co. Postaraj się każdego dnia znaleźć w zachowaniu dziecka przynajmniej dwie rzeczy do pochwalenia. Możesz np. powiedzieć: „Powkładałeś zabawki do pudeł – świetna robota”, „Szybko się dziś ubrałeś, mogliśmy pójść spacerkiem do przedszkola – brawo!” Pochwała to dla dziecka najwspanialsza nagroda i motywacja do tego, by... dalej tak robić.
Poznaj 5 sposobów na obudzenie w dziecku kreatywności