Dziecko je truskawki
Fotolia
Zdrowie

Glista ludzka działa jak trucizna! Jak uchronić dziecko

Glista ludzka wędruje po całym organizmie i może wywołać najróżniejsze dolegliwości: zapalenie płuc, kaszel, bóle głowy u dziecka. Jak się można nią zarazić? I jak jej się pozbyć?

Glista ludzka to stosunkowo często występujący pasożyt u dzieci. Można się nią zarazić, połykając jajeczka z żywymi larwami z brudnych owoców czy warzyw, a nawet z nieumytych rąk.

Jak glista ludzka dostaje się do organizmu?

Po zjedzeniu zanieczyszczonego pożywienia, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, gdzie wykluwają się z nich larwy. Następnie larwy glisty ludzkiej przechodzą przez ścianę jelita i razem z krwią wędrują przez wątrobę, serce, a następnie do płuc, gdzie mogą wywołać zapalenie płuc trwające nieraz kilka tygodni. To może być pierwszy objaw świadczący o zarażeniu!

Kaszel może oznaczać zakażenie pasożytami

Nawet jeżeli nie dojdzie do zapalenia płuc,  to podrażnione przez glistę ludzką drogi oddechowe reagują kaszlem. Uporczywy kaszel bez innych objawów infekcji (kataru, gorączki) także może świadczyć o glistnicy. W dodatku podczas kaszlu larwy przedostają się do gardła, gdzie zostają znowu połknięte. Ponowna wędrówka larwy powoduje, że zamieniają się one w dojrzałe glisty, które mogą żyć w organizmie dziecka 1-2 lata. Konieczne jest odrobaczenie zlecone przez lekarza

Badanie na obecność glisty ludzkiej

Zarażenie glistą ludzką stwierdza się na podstawie badania kału na obecność  jaj glisty ludzkiej.  Badanie najlepiej wykonać trzy razy w odstępstwie 2-3 dni. W przebiegu zakażenia może dojść do reakcji alergicznej na toksyny uwalniane przez pasożyta. Dlatego można wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał IgE.

Jakie są objawy glistnicy u dzieci?

Glista ludzka to nie tasiemiec, nieco inaczej wyglądają objawy zakażenia:

  • ostre bóle brzucha (jak kolka)
  • mdłości
  • biegunka
  • zaburzenie łaknienia
  • pokrzywka
  • bóle głowy
  • gorączka
  • uporczywy kaszel czasem połączony z odkrztuszaniem krwi
  • duszności

Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty [wideo]

 

Glista ludzka zatruwa organizm

Obecność glisty w przewodzie pokarmowym człowieka nie jest obojętna. Te pasożyty nie tylko żywią się pokarmem przeznaczonym dla człowieka, ale również wydzielają toksyczne substancje, zatruwając tym samym organizm! Glista ludzka może powodować wiele uciążliwych dolegliwości, a nawet zahamować rozwój dziecka. W skrajnych przypadkach, kiedy glist jest dużo, może dojść do zapalenia wyrostka albo niedrożności jelit.

 

Zobacz też: Piaskownica siedliskiem pasożytów

Leczenie na dwa sposoby: leki albo operacja

Zazwyczaj wystarcza leczenie farmakologiczne, tymi samymi lekami, które są skuteczne podczas leczenia na owsiki (na bazie pyrantelu, mebendazolu albo albendazolu). W przeciwieństwie do owsików nie ma potrzeby leczenia całej rodziny. W przypadku niedrożności jelit konieczne będzie mechaniczne usunięcie glist. 2 tygodnie po zakończeniu leczenia trzeba przeprowadzić po raz drugi pełne badanie kału (3 próbki zebrane w odstępstwie 2-3 dni).

Zobacz także:
Mycie nie wystarczy – zobacz, co usuwa pasożyty z jedzenia! 
Lambioliza - choroba brudnych rąk u dzieci
Glista kocia, glista psia – pasożyty, które mogą wywołać ślepotę


 

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

chory chłopiec
fotolia.com
Zdrowie
Dlaczego dziecko kaszle? 3 nieoczywiste przyczyny
Kaszel ostry i przewlekły, suchy i mokry. To podstawowe rodzaje kaszlu, które potrafi wymienić każdy rodzic. Jednak przyczyn może być bardzo wiele. Poznaj 3 z nich, które nie przyszły ci na myśl!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Kaszel najczęściej świadczy o chorobie układu oddechowego. Ale nie zawsze to ona jest przyczyną. Przewlekły kaszel u noworodków i niemowląt prawdopodobnie jest związany z zaburzeniami wrodzonymi. Im wcześniej on wystąpi, tym poważniejsza przyczyna: w pierwszym tygodniach życia ujawniają się np. przetoka przełykowo – tchawicza, wiotkość tchawicy i krtani, rozszczep krtani, wady naczyniowe (m.in. z uciskiem na tchawicę).  Kaszlą także zdrowe dzieci - nawet do 10 razy na dobę, zazwyczaj w dzień. Są to jednak pojedyncze kaszlnięcia.  Pamiętaj, że leczenie kaszlu powinno rozpocząć się od ustalenia jego przyczyny. Pomocna w jej ustaleniu będzie obserwacja objawów towarzyszących a także intensywności i rodzaju wydzieliny (w przypadku kaszlu mokrego).  Kaszel a glista ludzka Glista to pasożyt, którego larwy przemieszczając się przez organizm mogą wywołać np. zapalenie płuc lub oskrzeli. Zarażenie nią może też dawać objawy charakterystyczne dla chorób układu pokarmowego, jeżeli larwy dostaną się do jelit. Najbardziej charakterystycznymi objawami zarażenia glistą ludzką są: silny napadowy kaszel, kruczenie w jelitach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wymioty.  Dziecko może zarazić się glistą od innych dzieci, a także pijąc nieprzegotowaną wodę, jedząc niemyte owoce i warzywa, w brudnej piaskownicy lub innym miejscu, gdzie można mieć kontakt ze skażonym kałem (np. woda ze ściekami).  Podstawą profilaktyki jest zachowanie higieny i częste mycie rąk.  Kaszel a zespół ściekania wydzieliny Towarzyszy mu kaszel suchy . Spływająca wydzielina mechanicznie drażni receptory w gardle i...

Zdrowie
Czy to tylko kaszel? A może coś znacznie poważniejszego? Sprawdź!
Niestety objawy to zwykły suchy kaszel, długotrwały, przechodzący w ataki astmy oskrzelowej. To glista ludzka. Czy wiesz, co robić?

Do zakażenia glistą ludza dochodzi głównie z powodu nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny, czyli mycia rąk. Bardzo ważne jest również mycie owoców i warzyw oraz picie czystej wody (jeziora/stawy niestety nie są bezpieczne). Pamiętaj, że mycie rąk to nie tylko obowiązkowy rytuał po wyjściu z toalety, powinna to być czynność, wykonywana wielokrotnie podczas całego dnia. Bardzo częstym sposobem zakażenia jest też kontakt z dziećmi. Co jest najbardziej charakterystycznym objawem ataku tego pasożyta ? Silny napadowy kaszel , kruczenie w jelitach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wymioty. To powinno ciebie zaniepokoić. Zobacz też: Ból gardła - wszystko, co powinnaś wiedzieć Na poszczególnych etapach rozwoju glisty wywołuje różnorakie reakcje: 1. Larwy, które pojawiają się u żywiciela powodują najczęściej reacje skórne podobne do alergii oraz napady duszności, charakteryzujące się suchym, napadowym kaszlem niewystępującym wraz z gorączką 2. Larwy przemieszczając się przez organizm powodują zapalenia oskrzeli lub zapalenie płuc 3. Glisty w jelitach dają objawy charakterystyczne schorzeń układu pokarmowego tzn. nudności, wymioty biegunki, osłabienie brak apetytu bóle jamy brzusznej oraz często u osób dorosłych bezsenność. Duża ilość glist może całkowicie zablokować światłu jelita i spowodować jego całkowitą niedrożność. Jak rozpoznać u dzieci glistę ludzką? Jakie objawy mają dzieci? wzmożona pobudliwość nerwowa, agresja bóle brzucha, wymioty, biegunki zmiany przypominające reakcje alergiczne: świąd skóry, pokrzywki zapalenie spojówek napady astmy oskrzelowej lub suchy długo utrzymujący się kaszel spadek masy ciała Jak leczyć chorych na glistę ludzka? Zgłoś się do lekarza. W celu prawidłowej diagnozy musisz oddać oróbki kału i krwi (badanie z krwi jest mniej dokładne). Jeśli podejrzenia potwierdzą się...

dziecko, dziewczynka
Zdrowie
Pasożyty u dzieci
Na pytania odnośnie pasożytów najczęściej występujących u dzieci. Skąd się biorą i jak je leczyć? Odpowiada pediatra.

Słyszałam, że małe dzieci bardzo często zakażają się lambliami. Skąd się to bierze i jak się leczy? Odpowiedź: Lamblie to rodzaj pasożytów. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci, które bawią się w piaskownicach albo przebywają w miejscach, w których nie przestrzega się higieny osobistej (maluchy najczęściej zakażają się, zjadając niedokładnie umyte owoce lub wkładając do buzi zabawki, na których są cysty lamblii). Większość zakażeń nie daje żadnych objawów. Dzieci są jedynie nosicielami pasożytów i mogą „przekazać” je innym. W sprzyjających warunkach lamblie przywierają do śluzówki jelita, drażnią i uszkadzają nabłonek. Ich obecność w konsekwencji może doprowadzić nawet do częściowego zaniku kosmków jelita cienkiego, zapalenia jelit oraz zaburzeń trawienia. Aby stwierdzić obecność lamblii w organizmie, konieczne jest badanie kału na obecność cyst. Leczenie lambliozy powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Dziecku podaje się odpowiednie antybiotyki. Zwykle zaleca się powtórzenie kuracji po 7–14 dniach przerwy, by usunąć wszystkie pasożyty obecne w przewodzie pokarmowym. Zaleca się także zbadanie całej rodziny. W przypadku potwierdzenia lambliozy powinno się leczyć jednocześnie wszystkich zarażonych, niezależnie od tego, czy mają objawy, czy nie. Zadbaj, by dziecko umyło ręce zawsze po zabawie w piaskownicy najczęściej występujące pasożyty u dzieci .   Najczęściej występujące pasożyty u dzieci RODZAJ OBJAWY DROGA ZAKAŻENIA Lamblie Bóle brzucha po posiłku, odbijanie, wzdęcia i nudności, chudnięcie, biegunki, nietolerancja laktozy (cukru mlecznego), niedokrwistość, żółtaczka. Połknięcie cyst znajdujących się na rękach, owocach, naczyniach i sztućcach. Owsiki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj