witamina D3 dla dzieci dawkowanie
Adobe Stock
Zdrowie

Witamina D3 dla dzieci – dawkowanie i objawy przedawkowania [ZALECENIA 2020]

Witamina D3 dla dzieci odgrywa ogromną rolę w prawidłowym wzroście oraz rozwoju kości i zębów. Dawka witaminy D3 zależy od wieku dziecka, a jej przedawkowanie może grozić m.in. chorobami nerek.

Dawkowanie witaminy D u dzieci zależy od pory roku, wieku dziecka i stanu jego zdrowia. Najlepiej, kiedy witamina D3 jest wytwarzana w organizmie dziecka w sposób naturalny. Niestety potrzeba do tego słońca, którego brakuje w Polsce ze względu na położenie geograficzne. Stąd konieczność suplementowania witaminy D u dzieci.

Spis treści:

Znaczenie witaminy D3 dla dzieci

Witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka:

 • pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
 • pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów,
 • wzmacnia kości,
 • zapobieganie rozwojowi cukrzycy,
 • zapobiega stanom zapalnym skóry,
 • wspiera układ odpornościowy.

Kiedy podawać dziecku witaminę D?

Witamina D jest wytwarzana przez organizm człowieka pod wpływem działania promieni słonecznych (promieniowania UVB). W ten sposób powstaje aż 80-100 proc. witaminy. Jest także obecna w mleku kobiecym.

Niestety w Polsce mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego w przeciągu całego roku, a jej ilości w pokarmie matki są niewielkie. Dlatego wskazane jest dodatkowe suplementowanie witaminy D3 zarówno u niemowląt, jak i u dzieci. Najlepiej rozpocząć je we wrześniu i kontynuować aż do kwietnia.

Niedobór witaminy D3 powoduje krzywicę u niemowląt i małych dzieci. Objawia się ona w postaci m.in. skoliozy, płaskostopia, wad postawy i osłabienia napięcia mięśni.

Witamina D3: dawkowanie u niemowląt

Zgodnie z zaleceniami pediatrów dawkowanie witaminy D3 dla noworodków i niemowląt wynosi:

 • 400 IU na dobę dla dzieci od 0 do 6 miesięcy – dawka zalecana od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia (naturalnego lub mieszanką mleczną),
 • 400–600 IU na dobę dla dzieci od 6. do 12. miesiąca życia – w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem.

Dawkowanie witaminy D3 u dzieci od 1. do 10. roku życia

Po pierwszych urodzinach konieczne jest codzienne podawanie dziecku witaminy D3:

 • 600–1000 IU na dobę – zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie przez cały rok*,
 • 1600–4000 IU na dobę – u dzieci z otyłością, w zależności od stopnia schorzenia.


* Latem w najbardziej słoneczne dni wystarczy, że dzieci w tym przedziale wiekowym będą przebywać codziennie na słońcu przez 15 minut (z odsłoniętą twarzą, przedramionami, nogami, bez użycia kremów z filtrem), aby otrzymały odpowiednią dawkę witaminy D3. Od maja do września jej suplementacja nie jest konieczna, chociaż nie zaszkodzi dziecku.

Poniżej przedstawiamy tabelkę dawkowania witaminy D3 dla dzieci – są to wytyczne suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej z 2013 roku (przyjęte i dostosowane dla konkretnych jednostek chorobowych przez kilka towarzystw w Polsce):
 

Wiek Zalecana dzienna dawka witaminy D3 (IU/24h) Uwagi
0-6. miesiąc życia
          400
suplementację rozpocząć od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia noworodka, a następnie niemowlęcia
6.-12. miesiąc życia
         400-600

w zależności od dziennej podaży w diecie
1.-18. rok życia


        600-1000

w zależności od masy ciała, w okresie od września do kwietnia, a jeżeli w okresie letnim nie jest zapewniona odpowiednia ilość słońca, suplementację należy prowadzić przez cały rok.
 

Jakie jednostki witaminy D3 dla dzieci?

Najczęściej na preparatach z witaminą D3 używa się standardowej wielkości – IU. lub j., czyli jednostka międzynarodowa. To oznacza, że 1 mikrogram witaminy D to 40 jednostek międzynarodowych. Bywa jednak, że zapis mikrogramów jest oznaczony skrótami µg, wówczas przeliczenie dawki i jednostki witaminy D3 oblicza się następująco:

1 µg = 1 mikrogram = 1 mcg = 40 j. = 40 IU.

Czyli np. 2,5 µg = 100 j. witaminy D (2,5*40=100)50 µg = 2000 j. witaminy D (50*40=2000).

Witaminę D3 zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci powyżej 1. roku życia możesz kupić w sprzedaży internetowej w atrakcyjnej cenie:

 

Przedawkowanie witaminy D dla dzieci

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc istnieje teoretyczne ryzyko jej przedawkowania. Górne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla noworodków i niemowląt wynoszą 1000 IU, zaś dla dzieci w wieku 1-10 lat – 2000 IU.

Przedawkowanie witaminy D3 u dzieci może spowodować:

 • wapnicę – wysokie stężenie wapnia we krwi, objawia się biegunką, wymiotami, bólem głowy, brzucha, osłabieniem organizmu i brakiem apetytu,
 • rozwój chorób układu kostnego noworodka,
 • kamicę żółciową i nerkową,
 • zaburzenie pracy serca i nerek.

 

Aby dziecko otrzymało dzienną dawkę witaminy D3, potrzebuje 15 minut przebywania na słońcu. Pamiętajmy więc, aby w pozostałym czasie zadbać o ochronę jego skóry, smarując ją kramami z odpowiednimi filtrami słonecznymi:


Zobacz także:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Witmaina D
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Witamina D: Dlaczego jest taka ważna? [QUIZ]
Po co dzieciom witamina D?
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]
Witamina D w kroplach jest najlepsza dla niemowląt, a w jakiej postaci podawać ją starszym dzieciom? I kiedy właściwie należy suplementować dzieciom witaminę D? Zapytaliśmy o to eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka.

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie dziecka. Wiele badań wskazuje na to, że działa korzystnie nie tylko na układ szkieletowy i mięśnie, ale również na inne narządy, m.in. trzustkę. Witamina D u dzieci zapobiega też infekcjom i alergiom. Witamina D dla dzieci z diety i słońca? Prowadzone badania w populacji polskich dzieci wskazują, że dieta nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D . - Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym suplementacja jest wskazana – wyjaśnia dr Justyna Czech-Kowalska , neonatolog z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka:. – Samo przebywanie na świeżym powietrzu nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowych zasobów witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Wiadomo, że wtedy nie jesteśmy w stanie wyprodukować witaminy D. Czy podawać dziecku witaminę D przez cały rok? Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, nie zapominaj o suplementacji wit. D.  Kiedy powinnaś podawać dziecku tę witaminę? - U dzieci suplemementacja na pewno powinna być prowadzona jesienią i zimą , ale obecnie coraz częściej mówi się, że być może powinniśmy myśleć o całorocznej suplementacji, biorąc pod uwagę, jaki styl życia mają nasze dzieci – podkreśla neonatolog. Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi a witamina D Latem, kiedy dzieci mogłyby wytwarzać więcej "słonecznej witaminy", smarujemy je (i słusznie!) kremami z filtrami przeciwsłonecznymi , które obniżają syntezę witaminy D o – jak podaje dr Czech-Kowalska - ponad 90 proc. Dlatego warto zapytać lekarza, czy ekspozycja na słońce naszego dziecka jest wystarczająca, czy może warto podawać mu dodatkowo witaminę D w kroplach lub innej formie. Dawki witaminy D dla dzieci Dawkowanie witaminy D u dzieci uzależnione jest od wieku dziecka: niemowlęta : 400 jednostek (najczęściej 1 kropelka lub kapsułka...

witamina D na lepszą płodność, kobieta, tabletka
Fotolia
Starania o dziecko
Witamina D jest potrzebna kobietom, które chcą zajść w ciążę
Często słyszysz, że mieszkańcy Polski mają niedobory witaminy D? To prawda. A ponieważ witamina D wspomaga płodność kobiety, powinnaś zwrócić uwagę na ten składnik w swojej diecie lub przyjmować suplementy zalecone przez lekarza.

Dlaczego witamina D jest ważna dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Badania wykazały, że witamina D wspomaga płodność kobiety , bo poprawia gospodarkę hormonalną i proces rozrodu, hamuje rozrost endometrium. Receptor witaminy D (VDR) oraz enzymy metabolizujące tę witaminę wykryto w tkankach rozrodczych u wszystkich badanych kobiet. Witamina D jest niezbędna do produkcji hormonów koniecznych do prawidłowego przebiegu owulacji . Niskie stężenia witaminy D obserwuje się u kobiet z zaburzeniami metabolicznymi i endokrynologicznymi. Np. u kobiet z PCOS (zespołem policystycznych jajników) niskie stężenie 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) jest związane z występowaniem otyłości. Zobacz: Co jeść przy PCOS, gdy starasz się o dziecko - film Jaka dzienna dawka witaminy D jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 400-800 mikrogramów na dobę.   Jakie są najlepsze źródła witaminy D? Witaminy D3 najwięcej jest w tłustych rybach (śledź, makrele, łosoś , sardynki), tranie, olejach rybnych, jajach (głównie w żółtku), mleku pełnotłustym w proszku, maśle, tłustych serach, wątróbce.  Witamina D3 jest też nazywana "słoneczną" witaminą , ponieważ w 80% jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni UV . Natomiast pozostałe 20% pochodzi z diety. Z tego powodu specjaliści zalecają, by podczas słonecznych dni wystawiać przedramiona i nogi na słońce (bez smarowania się kremami z wysokimi filtrami) przez 15 minut dziennie ‒ najlepiej w godzinach 10.00-15.00.  Witaminy na płodność i w ciąży - sprawdź opinie Czy kobiety, które planują potomstwo powinny suplementować witaminę D? Jeszcze przed ciążą warto przyjmować preparaty witaminy D3 (cholekalcyferol). Dawka tego związku powinna być ustalona indywidualnie z lekarzem po uprzednim wykonaniu badania na stężenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj