
Dawkowanie witaminy D u dzieci zależy od pory roku, wieku dziecka i stanu jego zdrowia. Najlepiej, kiedy witamina D3 jest wytwarzana w organizmie dziecka w sposób naturalny. Niestety potrzeba do tego słońca, którego brakuje w Polsce ze względu na położenie geograficzne. Stąd konieczność suplementowania witaminy D u dzieci.
Spis treści:
- Znaczenie witaminy D3 dla dzieci
- Kiedy podawać dzieciom witaminę D?
- Dawkowanie witaminy D u niemowląt
- Dawkowanie witaminy D u dzieci od 1. do 10. roku życia
- Ile jednostek witaminy D3 i jak je przeliczać?
- Przedawkowanie witaminy D3 u dzieci
Znaczenie witaminy D3 dla dzieci
Witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka:
- pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
- pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów,
- wzmacnia kości,
- zapobieganie rozwojowi cukrzycy,
- zapobiega stanom zapalnym skóry,
- wspiera układ odpornościowy.
Kiedy podawać dziecku witaminę D?
Witamina D jest wytwarzana przez organizm człowieka pod wpływem działania promieni słonecznych (promieniowania UVB). W ten sposób powstaje aż 80-100 proc. witaminy. Jest także obecna w mleku kobiecym.
Niestety w Polsce mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego w przeciągu całego roku, a jej ilości w pokarmie matki są niewielkie. Dlatego wskazane jest dodatkowe suplementowanie witaminy D3 zarówno u niemowląt, jak i u dzieci. Najlepiej rozpocząć je we wrześniu i kontynuować aż do kwietnia.
Witamina D3: dawkowanie u niemowląt
Zgodnie z zaleceniami pediatrów dawkowanie witaminy D3 dla noworodków i niemowląt wynosi:
- 400 IU na dobę dla dzieci od 0 do 6 miesięcy – dawka zalecana od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia (naturalnego lub mieszanką mleczną),
- 400–600 IU na dobę dla dzieci od 6. do 12. miesiąca życia – w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem.
Dawkowanie witaminy D3 u dzieci od 1. do 10. roku życia
Po pierwszych urodzinach konieczne jest codzienne podawanie dziecku witaminy D3:
- 600–1000 IU na dobę – zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie przez cały rok*,
- 1600–4000 IU na dobę – u dzieci z otyłością, w zależności od stopnia schorzenia.
* Latem w najbardziej słoneczne dni wystarczy, że dzieci w tym przedziale wiekowym będą przebywać codziennie na słońcu przez 15 minut (z odsłoniętą twarzą, przedramionami, nogami, bez użycia kremów z filtrem), aby otrzymały odpowiednią dawkę witaminy D3. Od maja do września jej suplementacja nie jest konieczna, chociaż nie zaszkodzi dziecku.
Poniżej przedstawiamy tabelkę dawkowania witaminy D3 dla dzieci – są to wytyczne suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej z 2013 roku (przyjęte i dostosowane dla konkretnych jednostek chorobowych przez kilka towarzystw w Polsce):
Wiek | Zalecana dzienna dawka witaminy D3 (IU/24h) | Uwagi |
---|---|---|
0-6. miesiąc życia | 400 |
suplementację rozpocząć od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia noworodka, a następnie niemowlęcia |
6.-12. miesiąc życia | 400-600 |
w zależności od dziennej podaży w diecie |
1.-18. rok życia | 600-1000 |
w zależności od masy ciała, w okresie od września do kwietnia, a jeżeli w okresie letnim nie jest zapewniona odpowiednia ilość słońca, suplementację należy prowadzić przez cały rok. |
Jakie jednostki witaminy D3 dla dzieci?
Najczęściej na preparatach z witaminą D3 używa się standardowej wielkości – IU. lub j., czyli jednostka międzynarodowa. To oznacza, że 1 mikrogram witaminy D to 40 jednostek międzynarodowych. Bywa jednak, że zapis mikrogramów jest oznaczony skrótami µg, wówczas przeliczenie dawki i jednostki witaminy D3 oblicza się następująco:
1 µg = 1 mikrogram = 1 mcg = 40 j. = 40 IU.
Czyli np. 2,5 µg = 100 j. witaminy D (2,5*40=100)50 µg = 2000 j. witaminy D (50*40=2000).
Witaminę D3 zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci powyżej 1. roku życia możesz kupić w sprzedaży internetowej w atrakcyjnej cenie:
Przedawkowanie witaminy D dla dzieci
Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc istnieje teoretyczne ryzyko jej przedawkowania. Górne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla noworodków i niemowląt wynoszą 1000 IU, zaś dla dzieci w wieku 1-10 lat – 2000 IU.
Przedawkowanie witaminy D3 u dzieci może spowodować:
- wapnicę – wysokie stężenie wapnia we krwi, objawia się biegunką, wymiotami, bólem głowy, brzucha, osłabieniem organizmu i brakiem apetytu,
- rozwój chorób układu kostnego noworodka,
- kamicę żółciową i nerkową,
- zaburzenie pracy serca i nerek.
Aby dziecko otrzymało dzienną dawkę witaminy D3, potrzebuje 15 minut przebywania na słońcu. Pamiętajmy więc, aby w pozostałym czasie zadbać o ochronę jego skóry, smarując ją kramami z odpowiednimi filtrami słonecznymi:
Zobacz także:

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie dziecka. Wiele badań wskazuje na to, że działa korzystnie nie tylko na układ szkieletowy i mięśnie, ale również na inne narządy, m.in. trzustkę. Witamina D u dzieci zapobiega też infekcjom i alergiom. Witamina D dla dzieci z diety i słońca? Prowadzone badania w populacji polskich dzieci wskazują, że dieta nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D . - Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym suplementacja jest wskazana – wyjaśnia dr Justyna Czech-Kowalska , neonatolog z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka:. – Samo przebywanie na świeżym powietrzu nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowych zasobów witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Wiadomo, że wtedy nie jesteśmy w stanie wyprodukować witaminy D. Czy podawać dziecku witaminę D przez cały rok? Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, nie zapominaj o suplementacji wit. D. Kiedy powinnaś podawać dziecku tę witaminę? - U dzieci suplemementacja na pewno powinna być prowadzona jesienią i zimą , ale obecnie coraz częściej mówi się, że być może powinniśmy myśleć o całorocznej suplementacji, biorąc pod uwagę, jaki styl życia mają nasze dzieci – podkreśla neonatolog. Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi a witamina D Latem, kiedy dzieci mogłyby wytwarzać więcej "słonecznej witaminy", smarujemy je (i słusznie!) kremami z filtrami przeciwsłonecznymi , które obniżają syntezę witaminy D o – jak podaje dr Czech-Kowalska - ponad 90 proc. Dlatego warto zapytać lekarza, czy ekspozycja na słońce naszego dziecka jest wystarczająca, czy może warto podawać mu dodatkowo witaminę D w kroplach lub innej formie. Dawki witaminy D dla dzieci Dawkowanie witaminy D u dzieci uzależnione jest od wieku dziecka: niemowlęta : 400 jednostek (najczęściej 1 kropelka lub kapsułka...

Dlaczego witamina D jest ważna dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Badania wykazały, że witamina D wspomaga płodność kobiety , bo poprawia gospodarkę hormonalną i proces rozrodu, hamuje rozrost endometrium. Receptor witaminy D (VDR) oraz enzymy metabolizujące tę witaminę wykryto w tkankach rozrodczych u wszystkich badanych kobiet. Witamina D jest niezbędna do produkcji hormonów koniecznych do prawidłowego przebiegu owulacji . Niskie stężenia witaminy D obserwuje się u kobiet z zaburzeniami metabolicznymi i endokrynologicznymi. Np. u kobiet z PCOS (zespołem policystycznych jajników) niskie stężenie 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) jest związane z występowaniem otyłości. Zobacz: Co jeść przy PCOS, gdy starasz się o dziecko - film Jaka dzienna dawka witaminy D jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 400-800 mikrogramów na dobę. Jakie są najlepsze źródła witaminy D? Witaminy D3 najwięcej jest w tłustych rybach (śledź, makrele, łosoś , sardynki), tranie, olejach rybnych, jajach (głównie w żółtku), mleku pełnotłustym w proszku, maśle, tłustych serach, wątróbce. Witamina D3 jest też nazywana "słoneczną" witaminą , ponieważ w 80% jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni UV . Natomiast pozostałe 20% pochodzi z diety. Z tego powodu specjaliści zalecają, by podczas słonecznych dni wystawiać przedramiona i nogi na słońce (bez smarowania się kremami z wysokimi filtrami) przez 15 minut dziennie ‒ najlepiej w godzinach 10.00-15.00. Witaminy na płodność i w ciąży - sprawdź opinie Czy kobiety, które planują potomstwo powinny suplementować witaminę D? Jeszcze przed ciążą warto przyjmować preparaty witaminy D3 (cholekalcyferol). Dawka tego związku powinna być ustalona indywidualnie z lekarzem po uprzednim wykonaniu badania na stężenie...