Objawy lamblii u dzieci – 10 sygnałów, że dziecko ma pasożyty
Lamblie u dzieci są podstępne i mogą nie dawać żadnych objawów. Dopiero gdy zakażenie jest zaawansowane, pojawiają się objawy w postaci dolegliwości układu pokarmowego – biegunki, bóle brzucha i wzdęcia. Dziecko może stać się osowiałe, bez energii, nie przybierać na wadze, a nawet chudnąć. Przez to, że pasożyty są trudne do zdiagnozowania, ich leczenie często jest utrudnione. A jest ono konieczne, aby u dziecka nie doszło m.in. do odwodnienia, anemii i zahamowania wzrostu.
Objawy zakażenia lambliami pojawiają się tylko u ok. 10 proc. wszystkich zakażonych dzieci, stąd rodzice mogą nie wiedzieć, że dziecko ma pasożyty. Pierwsze najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia mogą pojawić się dopiero po 14 dniach od momentu zarażenia i utrzymywać się przez dwa-cztery tygodnie.
Lamblie u dzieci objawy:
- początkowa faza zakażenia lambliami
- objawy lamblii w ostrej fazie zakażenia
- przewlekła lamblioza u dzieci
- leczenie zakażenia ostra faza zakażenia
przewlekła lamblioza u dzieci
leczenie zakażenia lambliami---#---lambliami.---#---lambliami">lambliami - ostra faza zakażenia
przewlekła lamblioza u dzieci
leczenie zakażenia lambliami---#---lambliami.---#---lambliami">zapobieganie ponownemu zarażeniu lambliami
Objawy początkowej fazy zarażenia lambliami
Zakażenie lambliami u dzieci, tak jak i u dorosłych przebiega podobnie i najczęściej ma postać łagodną i bezobjawową. Rodzicowi małego dziecka (a pasożyty atakują głównie 2-5-latków) trudno się zorientować, że zaraziło się ono lambliami. Maluch może nie mieć żadnych oznak obecności pasożytów w swoim układzie pokarmowym lub mogą być one bardzo mało wyraźne i pojawiać się sporadycznie.
W początkowej fazie objawami zakażenia mogą być:
- brak energii u dziecka,
- słaby apetyt lub jego brak,
- czasami kłucie i wzdęcia brzuszka.
Bywa, że kilka razy w ciągu dnia dziecko powie, że boli je brzuch, a potem przez następne dni nie będzie zgłaszało żadnych dolegliwości.
Co zaskakujące – dziecko może mieć nadmierną ochotę na słodycze. I to powinno być dla rodzica sygnałem, że być może doszło do zakażenia pasożytami, gdyż lamblie żywią się węglowodanami.
Także zmiany w wyglądzie dziecka mogą świadczyć o zakażeniu lambliami. Dzieci zarażone pasożytami często mają bladą cerę, sińce pod oczami.
Lamblie są pasożytami żyjącymi w jelicie cienkim oraz w przewodach żółciowych, pęcherzyka żółciowego i w przewodzie trzustkowym. Dostają się do organizmu drogą pokarmową i wywołują chorobę pasożytniczą nazywaną lambliozą (giardiozą). Do zarażenia dochodzi przede wszystkim przez brudne ręce w wyniku kontaktu z osobą zakażoną lub spożycia pokarmu i wody skażonej kałem ludzkim lub zwierzęcym, a nawet poprzez kąpiele w zanieczyszczonej wodzie.
Objawy ostrej fazy zakażenia lambliami u dzieci
Dopiero ostre zakażenie pasożytami daje wyraźne bolesne objawy, dotyczące głównie układu pokarmowego i samopoczucia dziecka. Mogą się one utrzymywać od tygodnia do nawet czterech tygodni.
U dziecka mogą pojawić się następujące objawy:
- nawracająca wodnista biegunka,
- kurczowe bóle brzucha,
- złe samopoczucie,
- tłuste, cuchnące stolce,
- wzdęcia,
- nudności,
- wymioty,
- stany podgorączkowe (rzadko),
- alergie pokarmowe,
- wysypka, pokrzywka, afty (objawy skórne są bardzo rzadko).
Przewlekła lamblioza u dzieci - objawy
Lamblie błyskawicznie rozmnażają się w jelicie cienkim i po okresie ostrego zakażenia lamblioza może przejść w stan przewlekły. Jego objawami są:
- luźne, ale nie wodniste stolce,
- chudnięcie,
- ciągłe zmęczenie,
- częste wzdęcia brzucha.
Leczenie lambliozy u dzieci
Obecność lamblii w przewodzie pokarmowym u dzieci wywołuje zaburzenia w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, co może doprowadzić do niedoboru witamin (m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K).
Z kolei częste biegunki są przyczyną niedożywienia, a w konsekwencji zaburzeń rozwoju fizycznego dziecka. Lamblie mogą być też przyczyną anemii u dziecka albo nasilonych alergii i astmy.
Stąd koniecznością jest leczenie zakażenia pasożytami. Aby mieć pewność, że dziecko zaraziło się lambliami, trzeba wykonać badania kału na pasożyty (pobiera się aż trzy próbki w odstępie kilku dni). Ponieważ lambliami można bardzo łatwo się zarazić, należy przebadać całą rodzinę, a nie tylko nosiciela pasożyta.
Zazwyczaj w leczeniu lambliozy u dzieci stosuje się lek przeciw pasożytom na bazie pyrantelu (mogą go otrzymywać dzieci powyżej 2. roku życia) lub antybiotyki, np. metronidazol lub tynidazol.
Skutki zakażenia leczy się także objawowo w postaci podawania dodatkowej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia organizmu z powodu biegunki oraz stosowaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych dla uśmierzenia bólu brzucha.
Zapobieganie nawrotom zakażenia lambliami u dziecka
Trzeba pamiętać, że przechorowanie nie daje trwałej odporności i na lambliozę można zachorować kilka razy. Stąd najważniejsze staje się zapobieganie zakażeniu w postaci przestrzegania zasad higieny i wpajania ich dziecku od najmłodszych lat.
Warto od małego uczyć dziecko:
- dokładnego mycia rąk po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie na świeżym powietrzu i ze zwierzętami,
- picia wody z pewnego źródła,
- mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem.
Rodzice powinni regularnie dbać o czystość toalety i innych urządzeń sanitarnych oraz częstą wymianę pościeli i ręczników.
Źródło: pediatria.mp.pl, healthline.com
Zobacz także:
- Pasożyty u dzieci: objawy i sposoby leczenia owsików, glisty, lamblii i innych pasożytów
- Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
- Dziecko uczy się zasad higieny