Jamar passata
Jamar
Żywienie

Od dziecka pokochaj zdrową ekożywność!

Zdrowe nawyki odżywiania warto kształtować już od dziecka. Świadomi rodzice od najmłodszych lat powinni nie tylko rozmawiać z pociechami o tym, co powinno trafiać na rodzinny stół, ale też aktywnie edukować je w temacie zdrowej i zbilansowanej diety.

Dzieci powinny wiedzieć, jaki wpływ na ich zdrowie ma odżywianie oraz aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest też wiedza ekologiczna – dobrze jest pokazywać najmłodszym, że nasze codzienne wybory mają wpływ na środowisko naturalne.
Obecnie największym zagrożeniem dla dzieci jest wszelkiego rodzaju żywność typu fast food, pełna zbędnych kalorii, pozbawiona substancji odżywczych. Takie jedzenie daje chwilową przyjemność, ale też potrafi uzależniać i być bardziej atrakcyjne dla maluchów. Tymczasem zdrowe odżywanie nie musi być kosztowne, czasochłonne ani tym bardziej skomplikowane. Wystarczy wykazać się odrobiną chęci, pomysłowości, a także aktywnie korzystać z mocy produktów z BIOwarzyw i owoców.

Jamar produkty
Jamar

Wytłumacz dziecku, czym jest zdrowa żywność i zdrowy styl życia

Najlepiej zrobić to podczas gotowania, które może stać się świetną, apetyczną zabawą. Wspólnie przygotujcie weekendowy jadłospis, w którym może znaleźć się uwielbiana przez dzieci zupa pomidorowa. Doskonałą bazą do jej stworzenia będzie passata pomidorowa Jamar BIO wyprodukowana z pomidorów dojrzewających na ekologicznych plantacjach. Skomponujcie sałatkę z ulubionych warzyw z dodatkiem octu jabłkowego Jamar BIO. Na deser zróbcie pełnoziarniste naleśniki z musem jabłkowym Jamar BIO. Zmiksujcie ekologiczną ciecierzycę konserwową na hummus – znakomitą pastę do kanapek, które można zabrać do szkoły lub pracy wraz z ekologicznym jabłkiem.

Jamar mus jabłkowy
Jamar

Czerpcie przyjemność ze wspólnego gotowania, a przy tej okazji celebrujcie wspólne chwile przy stole. Niech stanowią powtarzalny i przyjemny rytuał dla każdego członka rodziny.

W ramach edukacji ekologicznej wybierzcie się wspólnie na zakupy

Wcześniej razem stwórzcie listę zawierającą również BIOprodukty – żywność z prostym składem, bez GMO i konserwantów.
W sklepie połączcie naukę z zabawą – zachęćcie dzieci do wyszukiwania opakowań ze znakiem tzw. Eurolistka. Jego obecność na produkcie oznacza, że posiada on certyfikat rolnictwa ekologicznego gwarantujący naturalne pochodzenie.
Ekologiczne produkty, takie jak Jamar BIO, będą odżywiać organizm bogactwem cennych składników i dodawać naturalnej energii, którą wykorzystasz na wszystko, co kochasz robić najbardziej!

Jamar produkty
Jamar

Belka unijna Jamar
Jamar

Materiał powstał z udziałem firmy Jamar

jak zrobić marzannę
Adobe Stock/Alexandr Blinov
Gry i zabawy
Jak zrobić marzannę: ekologiczną i z siana? Jak zrobić kukłę?
Aby zrobić marzannę, warto dowiedzieć się, jak kukła na pierwszy dzień wiosny wyglądała dawniej. Do robienia marzanny używano kiedyś siana i płótna, czasem zakładano jej stare ubrania. Dziś zamiast tradycyjnej marzanny dzieci coraz częściej szykują marzanny ekologiczne: z trocin, sznurków i... makaronu.

Jak zrobić marzannę – to pytanie stawia sobie wielu rodziców na krótko przed pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny jest dość popularnym polskim zwyczajem, warto więc dobrze przygotować się do tego rytuału. Aby zrobić marzannę, wystarczy kilka ekologicznych materiałów – kukła musi być przyjazna dla środowiska! Jak zrobić marzannę? Zgodnie ze zwyczajem kukłę marzanny robiono na wzór kobiety. Miała ona symbolizować zimę i śmierć. Do robienia marzanny wykorzystywano słomę, siano, patyki i białe płótno. Czasami zdobiono ją koralami. W dniu przesilenia wiosennego marzannę podpalano i wrzucano do wody. Rytuał miał przywołać cieplejszą porę roku. Jak zrobić ekologiczną marzannę? W dzisiejszych czasach lepiej postawić na marzannę, która nie zatruje środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli kukła ma być spalona i utopiona. Zamiast starych gazet, ubrań i korali, warto wykorzystać neutralne materiały i zrobić marzannę z siana. Potrzebne będą: siano, słoma, bibuła, sznurki, makaron penne (do zrobienia biżuterii), trociny, kolorowa bibuła, dwa kijki na stelaż. Ważne: do zrobienia marzanny absolutnie nie używajcie nieekologicznych materiałów takich jak folia, pianka, plastikowe słomki – nawet jeśli kukła ma tylko służyć za ozdobę w klasie lub przedszkolnej sali. Jak zrobić marzannę z siana krok po kroku: 1. Za pomocą sznurka zwiąż ze sobą dwa kijki (krótszy w pozycji poziomej). 2. Poziomy kijek owiń sianem i przymocuj sznurkiem, tworząc ręce marzanny. 3. Stwórz głowę marzanny, owijając kulę z trocin w bibułę. 4. Marszczona bibuła posłuży marzannie za włosy, gdy potniesz ją w paski i przykleisz do głowy. 5. Ubranie marzanny (sukienka, bluzka) zrób z kolorowej bibuły. 6. Ozdób marzannę, dorysowując jej oczy, usta i nos, oraz zakładając korale z pokolorowanego, suchego...

życzenia na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock/famveldman, Zamurovic Brothers
Gry i zabawy
Życzenia na pierwszy dzień wiosny: wierszyki, kartki i obrazki
Życzenia na pierwszy dzień wiosny to miły zwyczaj. Warto uczcić tę radosną porę roku ozdobną kartką i wierszykiem, który pomoże dziecku zrozumieć, jak przyroda budzi się do życia po zimie. Proponujemy wesołe życzenia i obrazki do druku na pierwszy dzień wiosny.

Życzenia na pierwszy dzień wiosny można złożyć najbliższym: wysłać okolicznościową kartkę albo wiadomość. Polecamy też życzenia dla dzieci w formie zabawnych wierszyków. Obrazki na pierwszy dzień wiosny warto wydrukować, by wspólnie świętować nadejście cieplejszych miesięcy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca, ale życzenia i kartki przygotujcie wcześniej. Życzenia na pierwszy dzień wiosny Proste i krótkie życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny nadają się dla rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu:   „Z okazji pierwszego dnia wiosny życzymy nieustannego zachwytu nad pięknem przyrody. Oby lody szybko stopniały, a nasze serca cieszyły się ciepłem i miłością.”   „Wraz z nadlatującymi bocianami ślemy wam moc najserdeczniejszych życzeń: ciepła, uśmiechów i nadziei na dobrą przyszłość.”   „Wiosna to radość, którą chcemy się z wami podzielić! Niech lody skruszeją, ptaki śpiewają, a słońce ogrzewa wasze serca!” Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Życzenia na pierwszy dzień wiosny w formie wesołych wierszyków to dobry sposób na wywołanie uśmiechów na twarzach bliskich oraz dzieci: Leciutki wietrzyk wiosenny Obłoczek jasny, promienny Zieloność trawy soczysta I woda czysta, przejrzysta Śpiew ptaków w górze pod niebem I pole pachnące chlebem Piosenka w dal płynie radosna – To wiosna! Śnieg topnieje, trawa rośnie, wiosna wita nas radośnie, słonko grzeje, bocian spieszy gniazdo wić w wysokiej wieży, Życzę ci pięknej pogody, pójdziemy razem na lody? „Wreszcie doczekaliśmy się wiosny” – to slogan tak radosny, gdy do życia budzi się przyroda, a każdego dnia w domu szkoda. Jeszcze brzydko jeszcze szaro, stosy chrustu rozsypane, bażant skacze po gałęziach za nim drugi, trzeci, czwarty... Krokus główkę w...

ferie kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Ferie – kiedy wypadają w danym województwie w 2022 roku?
Ministerstwo edukacji i nauki zdecydowało, że ferie w poszczególnych województwach w 2022 roku będą odbywać się w różnych terminach. Sprawdź, kiedy ferie wypadną w twoim regionie!

W 2022 roku ferie zimowe przypadają między 17 stycznia a 25 lutego. Będą odbywać się w czterech turach. Pierwsza zacznie się już niebawem! Jako pierwsi wypoczynek rozpoczną uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Najpóźniej z zimowego wypoczynku skorzystają dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Poniżej przedstawiamy terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw.  Kiedy ferie zimowe 2022? – terminy dla poszczególnych województw Choć pierwsze półrocze kończy się dopiero 30 stycznia, niektóre województwa rozpoczną ferie zimowe niemal dwa tygodnie wcześniej. Są też takie, w których uczniowie na zimowy zimowy wypoczynek pójdą dopiero po dwóch tygodniach nauki w drugim półroczu. To skutek rezygnacji ze wspólnego terminu ferii dla całego kraju (wyjątkiem był ubiegły rok, kiedy to z powodu pandemii wszystkie województwa miały wolne w tym samym czasie). Harmonogram ferii zimowych na 2022 rok z podziałem na poszczególne województwa:    17 – 30 stycznia 2022 Województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 24 stycznia – 6 lutego 2022 Województwo: podlaskie, warmińsko-mazurskie. 31 stycznia – 13 lutego 2022 Województwo: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. 14 – 27 lutego 2022 Województwo: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie. Po feriach planowany jest powrót do nauki stacjonarnej. Minister zdrowia zapowiadał jednak 5.01.2022 na konferencji prasowej, że gdyby sytuacja epidemiczna tego wymagała, rząd może zdecydować o przechodzeniu szkół na zdalne nauczanie.  Zobacz także: Gdzie na ferie z dziećmi: ośrodki narciarskie w Polsce i za granicą Kreatywne zabawy dla dzieci w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj