Propolis (kit pszczeli) ma działanie bakteriobójcze, dlatego uznawany jest za naturalny antybiotyk. Warto mieć go w domowej apteczce, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Ponieważ nalewka z propolisu produkowana jest na bazie spirytusu, istnieją wątpliwości, czy można podawać ją dzieciom. Na rynku dostępne są również inne produkty z propolisem dla dzieci. Sprawdzamy, od kiedy, w jakiej postaci i w jakich ilościach można podawać propolis najmłodszym.

Reklama

Spis treści:

Propolis a alergia na produkty pszczele

Propolis to produkt wytwarzany przez pszczoły. Powstaje podczas produkcji miodu jako środek uboczny (pszczoły używają go do zatykania dziur w ulu). Propolis może wywołać reakcję alergiczną. Przed rozpoczęciem kuracji kitem pszczelim należy sprawdzić, czy dziecko nie zareaguje na niego alergicznie, podając mu minimalną dawkę. Jeżeli wiemy, że malec jest uczulony na miód i jego pochodne, nie powinniśmy podawać mu tego preparatu w żadnej postaci.

Propolis dla dzieci

Najpopularniejszym preparatem wytwarzanym z propolisu jest nalewka zrobiona na spirytusie. Dzieciom jednak nie należy podawać żadnych preparatów przygotowanych na bazie alkoholu, nawet jeśli są to lecznicze nalewki. Skoro nalewka propolisowa odpada, w jakiej formie można podać propolis najmłodszym? W aptekach dostępne są produkty z propolisem niezawierające alkoholu, np.

  • lizaki,
  • drażetki,
  • czopki,
  • bezalkoholowe nalewki propolisowe w kroplach,
  • preparaty propolisowo-miodowe.

Produkty te można bezpiecznie podawać dzieciom. Dawkowanie aptecznych preparatów z propolisem podane jest na ulotkach i należy się tych instrukcji trzymać. Nie można na własna rękę zwiększać dawek.

Zobacz także

Z domowych mikstur można zaproponować dziecku mieszankę miodu i propolisu – wystarczy do słoiczka z miodem dodać niewielką ilość kitu pszczelego. Tak przygotowany produkt świetnie sprawdzi się np. do smarowania na kanapkę.

Propolis można też stosować u dzieci zewnętrznie w postaci maści do smarowania. Maść z propolisem działa odkażająco, przyspiesza gojenie ran. Należy używać jej zgodnie z instrukcją na ulotce.

Krople dla dzieci z propolisem - dawkowanie

Propolisowe krople niezawierające alkoholu idealnie sprawdzą się dla dzieci w każdym wieku. Można stosować je przy wielu dolegliwościach, nie tylko przy przeziębieniu lub grypie lub gdy dziecko jest zdrowe jako środek wzmacniający odporność. Wymieszaj w szklance letniej wody łyżkę miodu i kilkanaście kropli propolisu i daj dziecku do picia.

Inne zastosowanie propolisu w kroplach dla dzieci:

  • jako środek leczniczy przy stanach zapalnych pęcherza i dróg moczowych – do mieszanki wody, miodu i propolisu dodaj 1 łyżkę pyłku kwiatowego
  • jako środek do inhalacji na katar – wlej 100 kropli propolisu na ćwierć litra wody (sprawdza się przy chorobach górnych dróg oddechowych);
  • jako okład na bolący ząb – nasącz wacik propolisem i przyłóż na chore miejsce.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama