USG w ciąży wykonuje się w ściśle określonych terminach. Zakres badania różni się w zależności od tygodnia ciąży, w którym jest ono przeprowadzane. Nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk tłumaczy, kiedy i ile USG w ciąży trzeba wykonać, a także które z tych badań jest szczególnie istotne dla oceny prawidłowego rozwoju płodu.

Reklama

Kiedy wykonać USG w ciąży?

Wbrew niektórym opiniom badanie USG w ciąży jest bezpieczne i może być wykonywane nawet podczas każdej wizyty u ginekologa. Jednak obowiązkowe badania USG są tylko trzy – po jednym w każdym trymestrze, czyli niezbyt często. USG w ciąży jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala ono wykryć wady rozwojowe, które mogłyby się pojawić na określonym etapie ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeśli chcesz mieć pamiątkę na lata w postaci zdjęcia USG, badanie możesz wykonać w formie USG 3D, a nawet USG 4D. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozwija się maluszek, koniecznie zobacz, jak przebiega rozwój płodu tydzień po tygodniu.

Pierwsze USG w ciąży

Pierwsze badanie USG warto zrobić do 10. tygodnia ciąży. Wtedy lekarz oceni, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga oraz wykluczy ewentualną ciążę pozamaciczną. Choć nie jest to badanie obowiązkowe, wiele ciężarnych, które dowiedziały się o ciąży już w 5.-6. tygodniu, ma je wykonywane. USG transwaginalne pozwala także sprawdzić, czy:

  • ciąża jest umiejscowiona prawidłowo,
  • nie ma ryzyka krwawień,
  • występuje łożysko przodujące,
  • nie odkleja się kosmówka.

Badanie USG w 12. tygodniu ciąży

Zobacz także

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz ciąży Czytaj więcej

– W terminie od 11. do 13. tygodnia i 6 dni wykonujemy tak zwane badanie genetyczne USG – podkreśla dr Tadeusz Oleszczuk. To bardzo ważne, pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży, które pozwala wykryć ewentualne wady genetyczne dziecka. Podczas badania oceniana jest kość nosowa płodu oraz jego przezierność karkowa. Brak odpowiednich parametrów przezierności karkowej oraz kości nosowej na tym etapie ciąży może oznaczać ryzyko wystąpienia zespołu Downa. W takiej sytuacji badanie trzeba uzupełnić o wykonanie testu PAPP-A lub zbadanie cząsteczek DNA dziecka, które krążą we krwi.

USG prenatalne i USG połówkowe

USG prenatalne wykonuje się pomiędzy 11. tygodniem ciąży a 13. tygodniem ciąży plus kolejnych 6 dni. Najczęściej USG prenatalne powtarza się jeszcze dwa razy w czasie trwania ciąży (między 18. a 23. tygodniem ciąży i między 30. a 32. tygodniem ciąży). Badanie służy do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych (takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau).

W połowie ciąży, w przedziale od 18. do 22. tygodnia, wykonuje się kolejne badanie USG, USG połówkowe. To najlepszy moment na pełne zdiagnozowanie rozwoju wszystkich narządów, ale też na poznanie płci dziecka.

Ostatnie obowiązkowe USG w ciąży

Z reguły, przy prawidłowo przebiegającej ciąży, zaleca się wykonanie jeszcze tylko jednego badania USG. Robi się je zwykle między 28. a 32. tygodniem ciąży. Badanie pokaże:

  • ułożenie dziecka,
  • wagę dziecka,
  • czy nie jest okręcone pępowiną,
  • ilość wód płodowych,
  • stan łożyska.

Pamiętaj, że chociaż większość lekarzy ginekologów wykonuje badanie USG w ciąży, warto zrobić je w gabinecie specjalizującym się w przeprowadzaniu tego typu badań. Da ci to spokój i poczucie bezpieczeństwa, że ty i twoje dziecko macie zapewnioną najlepszą opiekę.

Kiedy widać płeć na USG?

Dzięki USG można też poznać płeć dziecka. Czasami jest to możliwe już podczas USG genetycznego, chociaż aby mieć pewność, warto poczekać co najmniej do USG połówkowego. Wtedy lekarz ma większe szanse, by określić płeć płodu. Zdarza się jednak, że jest on w takiej pozycji, która uniemożliwia lekarzowi określenie płci – wtedy przyszli rodzice muszą czekać do kolejnego badania, a czasami nawet do rozwiązania.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama