Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów
Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.
Wahania nastroju to jeden z pierwszych objawów ciąży. Jest on zupełnie naturalny. Kobiety reagują zmiennymi nastrojami na wszelkie zaburzenia w równowadze hormonalnej. Humorki i prawdziwe humory pojawiają się np. przy PMS-ie, po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a nawet przy restrykcyjnych dietach (zakłócają pracę organizmu). Ciąża, a szczególnie jej początek, to istny zalew hormonów. Twoje emocje zaczęły cię zaskakiwać? Zrób test ciążowy. Jeśli wyjdzie pozytywnie, sprawdź, kiedy i na co warto się przygotować.
Spis treści:
- Humory w ciąży - kiedy się pojawiają?
- Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży
- Nastrój w 2 trymestrze
- W 3 trymestrze wracają humory
- Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy
- Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli
- Humory w ciąży: partner jest nieważny
- Lęk przed porodem
Zmiany nastroju w ciąży: kiedy pojawiają się humorki?
Bycie w ciąży czasami przypomina jazdę kolejką wysokogórską: nastroje raz wspaniałe, a po chwili ostro pikują w dół. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez hormony! Poza tym ciąża to nowa sytuacja, która niesie się ze sobą wielką życiową zmianę. Nic więc dziwnego, że w tym czasie pojawia się więcej refleksji, ale też obaw i niepokoju. Jeśli w jednej chwili śmiejesz się, a w kolejnej płaczesz, nie martw się: nie zwariowałaś, jesteś tylko w ciąży!
Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr)
W pierwszym trymestrze równie często występuje wielka ekscytacja i ciągła radość, jak czarne myśli, senność i zmęczenie. Każdy organizm jest inny i każdy będzie reagował inaczej: nie tylko na zmiany w psychice, ale także szalejące hormony. Jeśli zauważasz u siebie zachowania, które normalnie są dość nietypowe - mogą być one „skutkami ubocznymi” ciąży.
Nastrój w drugim trymestrze ciąży
„Myślałam, że kobiety w ciąży są słabe, szybko się męczą. Ja mogę góry przenosić, a energia wprost mnie rozpiera” - Beata
Zazwyczaj po ospałym 1. trymestrze, w 2. trymestrze ciąży kobiet ma przypływ siły i chęci do życia. Nastrój wtedy jest dobry, a huśtawki nastroju i humory pojawiają się rzadziej. Przypływ energii w ciąży może być też wynikiem braku miesiączki i zmian hormonalnych, które towarzyszyły cyklowi menstruacyjnemu. Wreszcie możesz zapomnieć, jak dokuczliwy bywa PMS. Na lepszy nastrój wpływa również zdrowa dieta, wysypianie się i wyrównanie braków żelaza czy magnezu, gdy zażywasz przepisane przez lekarza witaminy i minerały dla ciężarnych.
Trzeci trymestr: znowu humory w ciąży
Zwykle pod koniec ciąży przychodzą bardziej negatywne nastroje: często dominuje lęk przed porodem, ale i przed nową rolą mamy, która nieubłaganie się zbliża. U większości kobiet lęk i negatywne myśli mieszają się z radością i ekscytacją. Nie ma niczego złego w odczuwaniu wszystkich tych emocji na raz.
Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy
„Ciąża sprawiła, że często się śmieję, niczym się nie przejmuję. Kiedyś taka nie byłam...” - Marta
Poprawa nastroju w ciąży może mieć kilka powodów: wreszcie spełnia się marzenie o dziecku, praca przestaje być taka ważna, pojawia się perspektywa długiego urlopu. Ale to nie wszystko – dobre samopoczucie zawdzięczasz też endorfinom, hormonom, które działają jak naturalne substancje przeciwbólowe i uspokajające. Dzięki nim dla niektórych kobiet pierwszym objawem ciąży jest właśnie dobry humor, który utrzymuje się aż do narodzin dziecka. Mózg zwiększa produkcję endorfin, abyś mogła lepiej znieść odmienny stan.
Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli
„Ja chyba oszaleję – raz myślę, że będę świetną mamą, a zaraz potem skóra mi cierpnie z przerażenia, co zrobię, gdy dziecko będzie płakało” - Ola
Nawet jeśli bardzo zależy ci na zostaniu mamą, chwilami możesz odczuwać zwątpienie i czarne myśli. Takie obniżenie nastroju to efekt działania progesteronu. To hormon odpowiedzialny m.in. za zagnieżdżenia zarodka. Stwarza też w macicy warunki, aby dziecko mogło się rozwijać. Gdy poziom progesteronu obniża się wraz z rozwojem ciąży, zmienne nastroje ustępują. Mimo to pamiętaj: dopiero przymierzasz się do tego, co cię czeka. Na wczesnym etapie ciąży może ci się wydawać, że gdy dziecko przyjdzie na świat, niewiele się zmieni. Spędzisz w domu urlop macierzyński, potem znajdziesz opiekunkę i wrócisz do pracy. Nastawienie do opieki nad dzieckiem dopiero zacznie się kształtować.
Jeśli jednak zauważasz, że twój negatywny nastrój uniemożliwia codzienne obowiązki, jesteś stale smutna, przytłoczona i nie cieszy cię to, co wcześniej - bądź czujna. To może być ciążowa depresja, którą koniecznie należy skonsultować zarówno z psychologiem lub psychiatrą, jak i lekarzem prowadzącym ciążę.
Humory w ciąży: partner jest nieważny
„Im bliżej porodu, tym bardziej skupiam się na dziecku. Mąż skarży się, że nic więcej mnie nie obchodzi. Jest w tym trochę prawdy” - Jola
Skupienie się przed porodem na dziecku to syndrom wicia gniazda albo pierwotne matczyne zaangażowanie. Kiedy się pojawia? W końcówce ciąży. W ostatnich tygodniach przed porodem wszystko jest podporządkowane potomstwu: zakupy (aby niczego mu nie zabrakło), sprzątanie (aby dziecko trafiło do czystego domu), przemeblowanie (aby maluchowi było
wygodnie). Za taką zmianę nastawienia odpowiada wzrost poziomu oksytocyny, hormonu, który m.in. wpływa na to, co czujesz do dziecka.
Lęk przed porodem
„Zaczęłam bać się porodu. Popłakuję po kątach, bo boję się, że może stać mi się coś złego” - Sylwia
Zmienny nastrój z początku ciąży może wrócić w 8. miesiącu. Czekasz na swoje dziecko. Myślisz o nim, ale paraliżuje cię strach przed porodem. Gdy robisz porządki przed pójściem do szpitala, układasz rzeczy tak, jakbyś miała już do nich nie wrócić. To efekt hormonalnych zawirowań, jakie pojawiają się też pod koniec ciąży. Obawy przed porodem mogą czuć nawet najlepiej przygotowane do niego kobiety. Narodziny dziecka są wydarzeniem absolutnie przełomowym. Obawy przed porodem możesz czuć nawet jeśli już rodziłaś (np. jeśli poprzednio nie obyło się bez problemów albo ktoś z bliskich miał skomplikowany poród). W tym czasie warto szczególnie dbać o swoje dobre samopoczucie. Brak komfortu i poczucia bezpieczeństwa w końcówce ciąży sprzyjają wydzielaniu się adrenaliny, która hamuje poród i sprawia, że rodzi się trudniej.
Zobacz też:
- Jak stres w ciąży wpływa na poród?
- Ciążowe zachcianki to nie są zwykłe kaprysy
- Jak radzić sobie z hormonalną huśtawką w ciąży?