owoce
Fotolia
Dieta

Nasze dzieci nie muszą mieć nadwagi i chorób serca: podpisz petycję do ministerstwa

Dzieci mam, które źle odżywiały się w ciąży, mają większe ryzyko chorób serca. To jeszcze jeden dowód na to, że w ciąży i z małym dzieckiem warto iść do dietetyka. Wspólnie z portalem Głodni Zmian walczymy o to, żeby obok gabinetów ginekologa i pediatry był gabinet dietetyka, a porady były bezpłatne dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Niewłaściwa dieta matki w czasie ciąży, a także przed ciążą, jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia u potomstwa – poinformowali właśnie amerykańscy uczeni na łamach czasopisma Archives of Diseases in Childhood Fetal & Neonatal Edition.
Inne badanie: dziewczynki, które w okresie dzieciństwa często jedzą czerwone mięso (wołowina, cielęcina, wieprzowina), mają potem większe ryzyko zachorowania na raka piersi. To nic, że to będzie za kilkadziesiąt lat. Czy mając tę wiedzę, będziesz podawać córce codziennie szynkę?
To tylko przykłady, jak ogromny wpływ na całe życie ma dieta z okresu dzieciństwa oraz to, jak kobieta odżywia się w czasie ciąży.

Wizyty u dietetyka powinny być bezpłatne

Naukowcy nie mają wątpliwości, że mądrze żywiąc dziecko w w okresie prenatalnym oraz w pierwszych latach życia, można zapobiec otyłości, cukrzycy, chorobom serca, a nawet nowotworom. Z kolei źle żywiąc dziecko, podając mu sól, cukier, dużo tłuszczów nasyconych, pochodzących z nadmiaru produktów zwierzęcych, niechcący przyczyniamy się do tego, że kiedyś może mieć otyłość, cukrzycę, choroby serca czy raka.
Czytaj też: Szokujący raport - źle żywimy dzieci

Ginekolog nie zna się na żywieniu, pediatra często – niestety! - też. Dlatego każda kobieta w ciąży powinna iść na wizytę do dietetyka. Taka wizyta jest też ważna w pierwszych latach życia dziecka. Każde dziecko powinno iść chociaż raz do dietetyka - tak samo jak idzie do pediatry.
Wspólnie z portalem Glodni Zmian, grupującym dietetyków i blogujących rodziców, będziemy starać się o to, by porady dietetyka były bezpłatne dla kobiet w ciąży i rodziców dziecka w pierwszych latach życia. To ważne dla dziecka, bo może zapobiec wielu chorobom w przyszłości. W konsekwencji to też ważne dla budżetu państwa.

Podpisz petycję do Ministerstwa Zdrowia

W związku z tym, że w Polsce jest coraz więcej otyłych dzieci, a rodzice bardzo często nie wiedzą jak je żywić, wspólnie z rodzicami, dietetykami, blogerami i ekspertami chcielibyśmy spróbować to zmienić - mówi Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, jedna z inicjatorek akcji Głodni zmian, blogerka (www.niezleziolkoblog.pl), która na swoim blogu często pisze o dobrym żywieniu.
- Przygotowujemy wniosek do Ministra Zdrowia dotyczący wprowadzenia porady dietetycznej dla kobiet w ciąży i dzieci do 3, roku życia. Zbieramy też podpisy pod e-petycją, która ma być wyrazem poparcia społecznego dla tej inicjatywy - dodaje Klaudia Czapkiewicz-Ziółek.
E-petycja jest dostępna na stronie www.glodnizmian.pl.
Namawiamy do podpisania się pod petycją.

Pytamy ministerstwo o wprowadzenie zmian

W imieniu portalu babyonline.pl, pism Mamo to Ja, Twoje Dziecko i Będę Mamą, zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy prowadzi prace zmierzające do wprowadzenia bezpłatnych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do 3 lat. Będziemy o tym pisać, jak również o losach inicjatywy portalu Głodni Zmian.
Wierzymy, że razem uda nam się zmienić opiekę nad dziećmi. Nasze dzieci naprawdę nie muszą przodować w statystykach nadwagi, otyłości. I nie muszą w przyszłości chorować na cukrzycę i choroby serca.
Mamy już: Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia - czy będą bezpłatne porady dietetyka dla kobiet w ciąży i małych dzieci?

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus – miliony złotych dla kobiet spodziewających się dziecka
Rząd przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych. To kolejna zachęta do rodzenia dzieci i wsparcie socjalne rodzin.

Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.  - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 20 mln zł na darmowe leki Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Darmowe mają być leki m.in. na: nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymanie ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia. Czy to realna pomoc dla ciężarnych? Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne , jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo...

Fundacja Szczęśliwe Macierzyństwo, badania USG w ciąży
materiały prasowe
Patronaty
Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko 2013
Rusza VII edycja bezpłatnych badań i konsultacji dla kobiet w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety, a my jesteśmy po to, aby pokazać jak świadomie czerpać z niego jak najwięcej radości. Chcemy, aby każda kobieta czuła się doceniona i pewna swoich codziennych kroków. Na naszych bezpłatnych corocznych spotkaniach poszerzamy wiedzę kobiet o ciąży i macierzyństwie. Propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do regularnych badań. W tym roku startuje VIII edycja bezpłatnych badań i konsultacji dla kobiet w ciąży “Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko”. Po latach zdobywania zaufania u kobiet i ich rodzin nareszcie trafimy do szerszego grona odbiorców. Będziemy aż w 19 miastach. Po raz kolejny z naszych bezpłatnych badań pod okiem rzetelnych ekspertów  skorzysta mnóstwo przyszłych mam. Cele : Ochrona zdrowia mamy i dziecka Poszerzenie wiedzy na temat zdrowia , pielęgnacji i rozwoju dziecka Przygotowanie do świadomego macierzyństwa Bezpłatne badania USG, USG 4D W ramach spotkań bezpłatnie oferujemy: Badania USG - jak co roku dysponujemy 2 gabinetami USG, USG 4D. Porady ekspertów – zapraszamy kobiety do skorzystania z porad  ekspertów m.in.: położnej, pielęgniarki rodzinnej, konsultanta laktacyjnego, douli, fizjoterapeuty, dietetyka, psychologa, ekspertów szkól rodzenia. Prezentacja instruktażu pierwszej pomocy pediatrycznej - Chcemy uświadomić rodzicom potrzebę nauki pierwszej pomocy pediatrycznej, właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ich dzieci. Prezentacja bezpiecznej kąpieli niemowlęcia – to czas szczególny zarówno dla dziecka, jak i rodziców. To nie tylko czynność higieniczno-pielęgnacyjna, ale czas na bliskość i budowanie kontaktu. Podczas eventów zaprezentujemy techniki bezpiecznej kąpieli, tatusiowie będą mieli okazję poćwiczyć na fantomach. Prezentacja instruktażu masażu - Dotyk jest naturalną formą wyrażania uczuć wobec...

ciąża, brzuszek, warzywa, sałatka
Panthermedia
Dieta w ciąży
Czy wegetarianka w ciąży musi jeść mięso?
„Jesteś w ciąży i musisz jeść dużo mięsa, bo dziecko potrzebuje żelaza!” – usłyszysz za każdym razem, gdy na twoim talerzu zabraknie kotleta. Ale czy ta teoria jest wciąż aktualna? A może przyszła mama wegetarianka to wcale nie taki zły pomysł?

Jeszcze niedawno mało kto wyobrażał sobie obiad bez schabowego czy zupę bez wkładki mięsnej. Jednak to się szybko zmienia – ludzie coraz częściej decydują się na wyłączenie z jadłospisu potraw pochodzenia zwierzęcego. Gdy dotyczy to „zwykłych” dorosłych, mało kto ma obiekcje. Niech jednak to przyszła mama ogłosi, że nie je mięsa – zaraz się zaczynają komentarze, ile to jej przyniesie szkód. Czy tak jest naprawdę, zapytaliśmy Małgorzatę Desmond, specjalistę medycyny żywienia i dietetyki, która prowadzi badania weryfikujące wpływ diet roślinnych na rozwój dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Oto nowe fakty! Nie tylko sałata Wbrew powszechnie panującym stereotypom dieta wegetariańska czy wegańska może być bardzo urozmaicona i nie składa się wyłącznie z przysłowiowej już zieleniny. Podstawą jej są bowiem pełne ziarna zbóż, warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz orzechy i pestki. Spożywanie produktów tylko z tych grup jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe (pod warunkiem włączenia do diety produktów fortyfikowanych w witaminę B12 w odpowiednich ilościach lub suplementacji tej witaminy). Potwierdza to Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków: „Dobrze zaplanowana dieta wegańska oraz inne rodzaje diet wegetariańskich są odpowiednie dla ludzie na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania”. Adekwatność diet wegetariańskich i wegańskich na każdym etapie życia człowieka potwierdzają też m.in. Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków, Amerykańska Akademia Pediatrii, Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne czy brytyjski odpowiednik naszego NFZ. Nie jest więc prawdą, że jeśli przyszła mama wyeliminowała z menu mięso , ryby, jaja czy nabiał, spowoduje u siebie niedobory składników odżywczych czy narazi malca...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz