Późnym latem do lekarzy trafia wiele dzieci zatrutych grzybami. Najmłodszy pacjent szpitala w Gdańsku miał jedynie dziesięć miesięcy - dostał odrobinę duszonych grzybów na spróbowanie. Od troskliwego dziadka.

Reklama

Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów?

Grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne, bo zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Mają też małą wartość odżywczą (zawierają naprawdę niewielkie ilości składników mineralnych i odrobinę witamin). Przede wszystkim jednak mogą być trujące, a przy zatruciu grzybami ryzyko śmierci dziecka jest nawet wyższe niż w przypadku dorosłych. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie – olbrzymie.

Zobacz film: Czy grzyby są dla dzieci?

Czy zatruć można się tylko świeżymi grzybami?

Nie. Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego, z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Zatrucia grzybami są więc możliwe nie tylko latem i wczesną jesienią. Należy być czujnym przez cały rok.

Czy pieczarki są dopuszczalne dla dzieci?

Choć pieczarki dodawane są nawet do gotowych obiadków już dla niemowląt, nie ma dokładnych wytycznych, od kiedy można zacząć je podawać. Pieczarki, podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne - nawet dorosły może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę. Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż dorosłego, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. Jeśli jednak bardzo chcesz podać dziecku grzyby, np. podczas świąt, lepiej, by były to pieczarki, bo można mieć pewność, że nie są trujące. Najlepiej jednak z tego zrezygnować.

Reklama
Zobacz także

Od kiedy można dziecku podawać grzyby?

Zdania specjalistów w tym względzie są podzielone. Niektórzy uważają, że dzieci mogą jeść grzyby dopiero po 4. roku życia, inni że dopiero po 7. Zawsze jednak trzeba się zastanowić, czy warto ponosić takie ryzyko.

Reklama
Reklama
Reklama