dziecko, noworodek, niemowlę, karmienie piersią
fotolia
Karmienie

Czy grozi nam upadek karmienia piersią?

Producent mleka modyfikowanego szkoli położne w dziedzinie laktacji – etyczne czy niemoralne?

Polskie Towarzystwo Położnych aktywnie wspiera konferencje finansowane są przez producenta mleka modyfikowanego. Wsparcie to polega na udzielaniu patronatu wydarzeniu pt: "Akademia Umiejętności Nowoczesnej Położnej" skierowanego do położnych, pod naukowym kierownictwem m.in. Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Położnych. Dodajmy, że nie chodzi tu tylko o kwestię finansowania szkolenia dla położnych przez producenta mleka modyfikowanego, ale również prowadzenia przez niego całego bloku szkoleniowego dotyczącego laktacji.

 

Co na to położne?

Część położnych - strażniczek fizjologii, zawodu, który ma wspierać zdrowie, głośno wyraziła swoje poruszenie nie tylko na Facebooku, ale również przygotowała list do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych, w którym to wyraża swoje zadziwienie i oburzenie: "(...)Promocja i dostępność mleka modyfikowanego powodują upadek karmienia piersią. Personel medyczny może ulegać wpływowi reklamy i sile przekonywania (oraz prezentów) specjalistów od marketingu, którzy pod przykrywką promowania karmienia piersią, podkreślają naturalność karmienia butelką i ukrywają informacje na temat ryzyka. (...)"

 

 

Jakie mogą być konsekwencje dla kobiet, młodych mam z takiego postępowania PTP? Zapytaliśmy o to Joannę Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku.

Od takich organizacji jak Polskie Towarzystwo Położnych, organizacji o charakterze naukowym bierze się przykład, to one kształtują pewne wartości w środowisku. Przypominam, że celem stowarzyszenia jest przede m.in. kształtowanie pozytywnych postaw wobec zdrowia i jego promocji. Jeśli tak szacowna organizacja bierze udział w wydarzeniach finansowanych przez producentów mleka modyfikowanego, to wyznacza i w pewnym sensie popiera wartości, które promują te firmy. Dla mnie to niedopuszczalne. Wszystkie organizacje dla których karmienie naturalne ma wartość, które wiedzą, jakie są skutki dla zdrowia społecznego karmienia mieszankami sztucznymi nie dopuszczają do takiej sytuacji, że ich logo widnieje obok loga mleka modyfikowanego. Kierujemy się zasadami Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece.
Przez takie zachowanie kobiety szybciej rezygnują z karmienia piersią. Położna, która dostaje komunikat od swojego stowarzyszenia, że nie ma nic złego w tym, żeby kontaktować się z taką firmą, nosi fartuch z jej logiem pośrednio wpływa na kobietę, która myśli skoro moja położna ma logo firmy produkującej mleko modyfikowane, to nie może być takie złe. Firmy produkujące mleko modyfikowane, to ogromne, bogate koncerny, zatrudniają wybitnych specjalistów od marketingu. Doskonale wiedzą jakie metody są skuteczne. Nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem jest jedną z takich metod. Smutne jest to, że się im to udało.

Czy tego typu szkolenia nie powinny być finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, odpowiednie programy rządowe, a nie firmę, która zarabia na sprzedaży mleka modyfikowanego?

W liście położnych czytamy: "(...)Większość organizacji działającej na rzecz szeroko rozumianego zdrowia nie współpracuje na poziomie merytorycznym z firmami produkującymi mleko modyfikowane oraz innymi wydarzeniami, które są współfinansowane przez te firmy. (...) Od takiej instytucji, jak Polskie Towarzystwo Położnych, oczekuje się zdecydowanie więcej. (...) W takiej sytuacji wspieranie przez Polskie Towarzystwo Położnych wydarzeń sponsorowanych przez producenta mleka modyfikowanego jest moralnie i etycznie naganne."

 

Wsparcie laktacyjne na oddziałach położniczych

Na Facebooku (w komentarzach do zaistniałej sytuacji) pojawiły się głosy, że kobiety z poporodowymi problemami z laktacją szybciej dostaną od położnej propozycje dokarmienia dziecka butelką niż wsparcie laktacyjne – zgadzacie się z tym?

Czy kobiety na oddziałach położniczych mogą liczyć na wsparcie położnych?

Kobiety najczęściej narzekają na opiekę na oddziałach położniczych, a właściwie na brak opieki.
Brak pomocy w uczeniu karmienia piersią, pomocy w nauce pielęgnacji noworodka. Można by się pokusić o stwierdzenie, że szybciej uzyskają propozycję dokarmienia dziecka mlekiem modyfikowanym niż poradę laktacyjną. Czasem wypisują się na własne życzenie i pomocy w laktacji szukają na własna rękę. Zdaję sobie sprawę, że wynika to ze zbyt niskich norm zatrudnienia, ale nie zmienia to faktu, że opieka na oddziałach jest w opinii kobiet niewystarczająca. - mówi Joanna Pietrusiewicz prezes Fundacji Rodzić po Ludzku.

Niektóre kobiety podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z brakiem wsparcie ze strony położnych przy problemach z karmieniem: "(...) przypominam sobie twarz uśmiechniętej położnej na hasło, że dokarmi mi dziecko i spojrzenie politowania, kiedy odmówiłam.".
Czy są to pojedyncze przypadki? Czy w większości polskich szpitali kobieta może liczyć na wsparcie laktacyjne? Piszcie o swoich doświadczeniach w komentarzach.

Wciąż dochodzą do nas sygnały o dokarmianiu przez położne mlekiem modyfikowanym bez zgody, a nawet wiedzy kobiet. Młode matki, często zmuszone są same poradzić sobie z problemem. Nie zamierzamy demonizować sytuacji. Z pewnością jest wiele szpitali, w których kobiety mogą uzyskać wsparcie laktacyjne, ale skoro wciąż pojawiają się głosy o zawiedzionych i często pozbawianych nadziei na karmienie piersią matek, czujemy się w obowiązku głośno o tym mówić.

Zobacz też: WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA