dziecko, noworodek, niemowlę, karmienie piersią
fotolia
Karmienie

Czy grozi nam upadek karmienia piersią?

Producent mleka modyfikowanego szkoli położne w dziedzinie laktacji – etyczne czy niemoralne?

Polskie Towarzystwo Położnych aktywnie wspiera konferencje finansowane są przez producenta mleka modyfikowanego. Wsparcie to polega na udzielaniu patronatu wydarzeniu pt: "Akademia Umiejętności Nowoczesnej Położnej" skierowanego do położnych, pod naukowym kierownictwem m.in. Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Położnych. Dodajmy, że nie chodzi tu tylko o kwestię finansowania szkolenia dla położnych przez producenta mleka modyfikowanego, ale również prowadzenia przez niego całego bloku szkoleniowego dotyczącego laktacji.

 

Co na to położne?

Część położnych - strażniczek fizjologii, zawodu, który ma wspierać zdrowie, głośno wyraziła swoje poruszenie nie tylko na Facebooku, ale również przygotowała list do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych, w którym to wyraża swoje zadziwienie i oburzenie: "(...)Promocja i dostępność mleka modyfikowanego powodują upadek karmienia piersią. Personel medyczny może ulegać wpływowi reklamy i sile przekonywania (oraz prezentów) specjalistów od marketingu, którzy pod przykrywką promowania karmienia piersią, podkreślają naturalność karmienia butelką i ukrywają informacje na temat ryzyka. (...)"

 

 

Jakie mogą być konsekwencje dla kobiet, młodych mam z takiego postępowania PTP? Zapytaliśmy o to Joannę Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku.

Od takich organizacji jak Polskie Towarzystwo Położnych, organizacji o charakterze naukowym bierze się przykład, to one kształtują pewne wartości w środowisku. Przypominam, że celem stowarzyszenia jest przede m.in. kształtowanie pozytywnych postaw wobec zdrowia i jego promocji. Jeśli tak szacowna organizacja bierze udział w wydarzeniach finansowanych przez producentów mleka modyfikowanego, to wyznacza i w pewnym sensie popiera wartości, które promują te firmy. Dla mnie to niedopuszczalne. Wszystkie organizacje dla których karmienie naturalne ma wartość, które wiedzą, jakie są skutki dla zdrowia społecznego karmienia mieszankami sztucznymi nie dopuszczają do takiej sytuacji, że ich logo widnieje obok loga mleka modyfikowanego. Kierujemy się zasadami Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece.
Przez takie zachowanie kobiety szybciej rezygnują z karmienia piersią. Położna, która dostaje komunikat od swojego stowarzyszenia, że nie ma nic złego w tym, żeby kontaktować się z taką firmą, nosi fartuch z jej logiem pośrednio wpływa na kobietę, która myśli skoro moja położna ma logo firmy produkującej mleko modyfikowane, to nie może być takie złe. Firmy produkujące mleko modyfikowane, to ogromne, bogate koncerny, zatrudniają wybitnych specjalistów od marketingu. Doskonale wiedzą jakie metody są skuteczne. Nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem jest jedną z takich metod. Smutne jest to, że się im to udało.

Czy tego typu szkolenia nie powinny być finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, odpowiednie programy rządowe, a nie firmę, która zarabia na sprzedaży mleka modyfikowanego?

W liście położnych czytamy: "(...)Większość organizacji działającej na rzecz szeroko rozumianego zdrowia nie współpracuje na poziomie merytorycznym z firmami produkującymi mleko modyfikowane oraz innymi wydarzeniami, które są współfinansowane przez te firmy. (...) Od takiej instytucji, jak Polskie Towarzystwo Położnych, oczekuje się zdecydowanie więcej. (...) W takiej sytuacji wspieranie przez Polskie Towarzystwo Położnych wydarzeń sponsorowanych przez producenta mleka modyfikowanego jest moralnie i etycznie naganne."

 

Wsparcie laktacyjne na oddziałach położniczych

Na Facebooku (w komentarzach do zaistniałej sytuacji) pojawiły się głosy, że kobiety z poporodowymi problemami z laktacją szybciej dostaną od położnej propozycje dokarmienia dziecka butelką niż wsparcie laktacyjne – zgadzacie się z tym?

Czy kobiety na oddziałach położniczych mogą liczyć na wsparcie położnych?

Kobiety najczęściej narzekają na opiekę na oddziałach położniczych, a właściwie na brak opieki.
Brak pomocy w uczeniu karmienia piersią, pomocy w nauce pielęgnacji noworodka. Można by się pokusić o stwierdzenie, że szybciej uzyskają propozycję dokarmienia dziecka mlekiem modyfikowanym niż poradę laktacyjną. Czasem wypisują się na własne życzenie i pomocy w laktacji szukają na własna rękę. Zdaję sobie sprawę, że wynika to ze zbyt niskich norm zatrudnienia, ale nie zmienia to faktu, że opieka na oddziałach jest w opinii kobiet niewystarczająca. - mówi Joanna Pietrusiewicz prezes Fundacji Rodzić po Ludzku.

Niektóre kobiety podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z brakiem wsparcie ze strony położnych przy problemach z karmieniem: "(...) przypominam sobie twarz uśmiechniętej położnej na hasło, że dokarmi mi dziecko i spojrzenie politowania, kiedy odmówiłam.".
Czy są to pojedyncze przypadki? Czy w większości polskich szpitali kobieta może liczyć na wsparcie laktacyjne? Piszcie o swoich doświadczeniach w komentarzach.

Wciąż dochodzą do nas sygnały o dokarmianiu przez położne mlekiem modyfikowanym bez zgody, a nawet wiedzy kobiet. Młode matki, często zmuszone są same poradzić sobie z problemem. Nie zamierzamy demonizować sytuacji. Z pewnością jest wiele szpitali, w których kobiety mogą uzyskać wsparcie laktacyjne, ale skoro wciąż pojawiają się głosy o zawiedzionych i często pozbawianych nadziei na karmienie piersią matek, czujemy się w obowiązku głośno o tym mówić.

Zobacz też: WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Jak się rodzi w Polsce
AdobeStock
Aktualności
„Macnę sobie…”, „Nie drzyj się…” – na porodówkach wciąż brak szacunku dla kobiet! [RAPORT]
Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku o rodzeniu w Polsce jednak szokuje. I nawet jeśli opisane w nim sytuacje nie zdarzają się wszędzie i codziennie, to bezdyskusyjnie nie powinny się zdarzyć nigdy! Niektóre wyniki badania napawają jednak nadzieją.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica} Raport z monitoringu oddziałów położniczych przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku nie pozostawia złudzeń – na porodówkach wciąż nie dzieje się dobrze, łamane jest prawo rodzącej m.in. do zachowania godności i intymności . Niektóre z nas są poniżane, nie jesteśmy informowane o procedurach medycznych, nie daje się nam możliwości wyrażenia zgody na zabiegi, np. nacięcie krocza, a także bez pytania podaje się nowo narodzonym dzieciom mleko modyfikowane . – W polskich szpitalach położniczych wciąż łamane jest prawo – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku i członkini zespołu merytorycznego badania. – Niestety, obowiązujące od 2012 roku we wszystkich placówkach położniczych w Polsce Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane bardzo powoli – dodaje. Co zbadała fundacja? Fundacja Rodzić po Ludzku, która od ponad 22 lat monitoruje przestrzeganie praw w opiece okołoporodowej , po raz kolejny pokazuje, jak wygląda opieka w szpitalach położniczych w Polsce . Tym razem zapytała kobiety. Informacje zebrano od blisko 10 tysięcy młodych mam , które urodziły w 2017 roku oraz w styczniu i lutym 2018 roku. W badaniu szczególnie starano się pogłębić temat relacji personel medyczny – kobieta . W ten sposób powstał starannie opracowany przez socjolożkę dr Antoninę Doroszewską raport z monitoringu oddziałów położniczych pod nazwą „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”.  Jak kobiety oceniają swoje porody? W raporcie liczb jest naprawdę wiele… I niemal każda przybija, bo jest za duża. Choć ostatecznie...

Wcześniak
Fotolia
Wcześniak
Znamy najlepszy lek dla wcześniaka
Mleko mamy, nawet z banku kobiecego mleka, jest dla wcześniaka lepsze niż mleko modyfikowane - jednoznacznie twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia. W szpitalach mamy powinny mieć zagwarantowany dostęp do sprzętu laktacyjnego i pomoc w karmieniu piersią. Często takiego wsparcia nie mają.

Jeśli urodziłaś wcześniaka , zrób wszystko, by karmić piersią . Jeśli nie masz pokarmu, to lepiej dla dziecka będzie, jeśli dostanie pokarm innej mamy (z banku kobiecego mleka ) niż mleko modyfikowane – tak twierdzą nie tylko propagatorzy karmienia piersią, ale też lekarze i Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety z karmieniem piersią wcześniaków i wspieraniem karmiących mam nie jest w Polsce najlepiej, o czym świadczy najnowszy raport "Opieka neonatologiczna na Mazowszu". Podobnie jest w innych regionach Polski. Banki kobiecego mleka: pomoc dla wcześniaków Dla wcześniaków mleko mamy jest lekiem (a ok. 30 proc. wcześniaków ma poważne problemy zdrowotne), dlatego tak ważne jest, by mama karmiła dziecko piersią, a jeśli to jest niemożliwe - żeby wcześniak dostał mleko innej mamy z banku kobiecego mleka. Do banku mogą oddawać mleko kobiety, które mają go za dużo dla swojego dziecka. Mleko jest poddawane procesowi pasteryzacji, by było bezpieczne dla innego dziecka. Obecnie w Polsce banki kobiecego mleka istnieją już w Warszawie, Rudzie Śląskiej, Toruniu. Kolejne banki (w Warszawie i Krakowie) mają powstać w 2014 roku. Co powinien zapewnić każdy szpital mamie wcześniaka Nie w każdym szpitalu jednak działa bank kobiecego mleka, nie wszystkie więc wcześniaki mogą z niego korzystać. W każdym szpitalu jednak każda mama wcześniaka powinna mieć zapewnione wsparcie w karmieniu piersią. Co powinien zapewnić szpital mamie wcześniaka? Dostęp do czystego sprzętu laktacyjnego Warunki do odciągania i przechowywania mleka Pisemną instrukcję dotyczącą zasad i higieny odciągania oraz transportu i przechowywania pokarmu. Pomoc wykwalifikowanej położnej lub doradcy laktacyjnego. Warunkiem powodzenia karmienia piersią wcześniaków jest też pobyt mamy wraz z dzieckiem na oddziale. Ważne jest też przestrzeganie procedur zawartych w standardach...

mleko dla niemowląt, karmienie butelką
Panthermedia
Karmienie
Mleko krowie nie dla niemowlęcia!
Mleko dla niemowląt? Na pewno nie mleko krowie. Zatem jakie mleko wybrać dla małego dziecka? Wiele zależy od jego wieku i zdrowia. Podpowiadamy, jak wybrać to najlepsze.

Jeszcze do niedawna nie istniały specjalistyczne produkty dla niemowląt. Podstawę sztucznego odżywiania stanowiło tzw. mleko w proszku. Było to zwykłe sproszkowane mleko krowie, gotowe do spożycia po rozcieńczeniu wodą i ewentualnie zagęszczeniu mąką. Taki produkt jest jednak nieodpowiedni dla dzieci. Bo częściej powoduje ból brzucha u dziecka, zespół złego wchłaniania, alergie u dzieci , niemowlęta pijące mleko krowie częściej ulewają pokarm, gorzej rosną. Mleko modyfikowane dla dzieci po roku - sprawdź opinie! Mleko bliskie ideału Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła się era sztucznego żywienia niemowląt. Pojawiło się wtedy pierwsze w Polsce mleko modyfikowane.  W następnych latach wprowadzano w mlekach modyfikowanych zmiany w celu zbliżenia receptury mleka modyfikowanego do pokarmu kobiecego: obniżono poziom białek, zmodyfikowano ich skład na korzyść lekko strawnych białek serwatkowych, podwyższono zawartość jodu ze względu na niedobory tego pierwiastka, dodano taurynę – aminokwas ułatwiający trawienie tłuszczów i biorący udział w budowie siatkówki oka. Obecnie mleka modyfikowane znajdujące się na polskim rynku spełniają międzynarodowe standardy wyznaczone przez Europejskie Towarzystwo ds. Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Komisję Żywienia Wspólnoty Europejskiej, Komisję Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdź dokładnie, co zawiera mleko modyfikowane Mleko dla młodszych niemowląt Jakie mleko dla noworodka ? Dla niemowląt w pierwszym półroczu życia przeznaczone jest mleko modyfikowane początkowe, oznaczone symbolem 1. Jego bazą jest mleko krowie, natomiast frakcje: białkowa, węglowodanowa i tłuszczowa – zmieniono, podobnie jak zawartość składników mineralnych i witamin. Mleko to jest najbardziej zbliżone do składu pokarmu kobiecego. Należy je przygotować w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta, na wodzie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj