karmienie piersią przyczyną odwodnienia?
Fotolia/FB
Karmienie

Internet: "To dziecko zmarło przez presję karmienia piersią!" Hafija: "Szukacie winnych nie tam, gdzie trzeba"

"Gdybym podała mu butelkę, moje dziecko dziś by żyło..." – ta dramatyczna opowieść mamy rozpętała w mediach antylaktacyjną histerię! Słusznie? Czytaj opowieść Jillian i komentarz promotorki karmienia piersią, Agaty Aleksandrowicz (Hafija.pl). 

Karmienie piersią często wiąże się ze strachem, czy dziecko się najada – a takie historie, jak ta poniżej, jeszcze ten strach pogłębiają.

Kilka dni temu Jillian Johnson, mama zmarłego chłopca, zamieściła w internecie opowieść, w której o śmierć swojego dziecka obwinia presję karmienia naturalnego. Jej dramatyczny list rozpętał kolejną dyskusję o presji karmienia piersią – tylko czy naprawdę śmierci noworodka winne jest karmienie piersią? Czy może jednak coś innego?

"Gdybym podała mu butelkę..." – winne karmienie piersią?

5 lat temu Jillian urodziła synka. Rodziła w szpitalu nastawionym na karmienie naturalne – w którym mleko modyfikowane było podawane tylko tym dzieciom, którym lekarz wypisał na nią receptę. Chłopiec, mały Landon po porodzie ważył 3360 g, był zdrowy. Urodził się przez cesarskie cięcie, po 2,5 godzinie od narodzin został przeniesiony do mamy. 

"Landon wisiał na mojej piersi PRZEZ CAŁY CZAS – wspomina Jillian. – Wszystkie położne zachwycały się jego ciągłym ssaniem, i tylko jedna z nich zasugerowała, że mogę mieć problem z laktacją. Powodem wg niej mógł być mój zespół policystycznych jajników i związane z tym zmiany hormonalne. Doradziła mi jakieś zioła, które miałam pić po wyjściu ze szpitala". 

Jillian wspomina, że jej synek przestawał płakać tylko wtedy, kiedy był przy piersi, więc karmiła go na okrągło. Położne, wiele razy proszone przez nią o pomoc, zawyrokowały, że jej synek to po prostu: "Maminy cycuś" i jedyne, co zaproponowały, to… cieplejszy kocyk do otulenia noworodka do snu.

Jillian, mimo ciągłego płaczu dziecka, wierzyła położnym, że nic złego się nie dzieje. W swoim liście pisze, że chociaż jej dziecko oglądało wielu ekspertów: lekarzy i położnych, to nikt nie zauważył, że jej dziecko płacze po prostu z głodu.

Zostali oboje wypisani ze szpitala w 3. dobie (chłopiec ze stratą 10 proc. wagi urodzeniowej). Następną wizytę u położnej mieli zaplanowaną na następny dzień, ale już się nie zdążyła odbyć, bo 12 godzin po wyjściu ze szpitala, u chłopca doszło do zatrzymania akcji serca.

Lekarze w szpitalu stwierdzili u niego rozległe uszkodzenia mózgu z powodu odwodnienia. Zmarło po dwóch tygodniach przebywania na OIOM-ie. 

Jillian swój list kieruje do innych rodziców i przekazuje im radę lekarza, którego poznała na OIOM-ie: "Tylko karmienie butelką daje rodzicom pewność, że ich dziecko się najada". 

Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach

Butelka to nie lekarstwo – punktuje polska promotorka karmienia! 

Opowieść mamy zmarłego chłopca została opublikowana na stronie organizacji Fed is Best (Karmienie jest najlepsze), która domaga się rutynowego dokarmiania dzieci i piętnuje „presję wyłącznego karmienia piersią”. Problem w tym, że taka presja nie istnieje, a już na pewno nie w Polsce. Poza tym – powiedzmy to głośno i wyraźnie – to nie karmienie piersią jest źródłem tej tragedii, ale brak wiedzy wśród lekarzy (której przykładem może być wypowiedź lekarza z OIOM-u) i położnych, a co za tym idzie, także wśród samych mam. 

Mleko modyfikowane po roku - testy i opinie

Zgadza się z tym promotorka karmienia piersią, autorka bloga o karmieniu piersią: Hafija.pl i założycielka Fundacji Promocji Karmienia Piersią, Agata Aleksandrowicz, którą poprosiliśmy o komentarz:


Hafija o karmieniu piersią
mat. prasowe
– To, co spotkało tę mamę i jej dziecko, to ogromna, niewyobrażalna tragedia, niezawiniona przez nią w żadnym stopniu. Nie można jednak powiedzieć, że przyczyną śmierci jej dziecka jest karmienie piersią. Przyczyną jest nieprawidłowa opieka nad matką i dzieckiem – czyli to, o czym my, promotorki karmienia piersią, mówimy od lat! Jeśli poziom opieki okołoporodowej się nie polepszy, to takie tragedie będą się zdarzały. W tej chwili matki po porodzie nie mają dostępu do rzetelnej wiedzy o karmieniu piersią, więc nie znają wskaźników efektywnego karmienia piersią. A jak widać na przykładzie tej tragicznej historii, personel medyczny też nieraz nie ma tej rzetelnej wiedzy – przez co matki zostają bez wsparcia.

Poza tym to, co widzę w polskich szpitalach – i co potwierdził raport NIK – nie ma czegoś takiego jak presja karmienia naturalnego. Przeciwnie: kobiety są zniechęcane do karmienia piersią, a dzieci są dopajane mieszanką modyfikowaną często bez wiedzy lub zgody matki. Tymczasem odwodnienie dziecka z powodu nieskutecznego karmienia piersią to mniej niż 2 procent przypadków odwodnienia – to skrajność, a nie norma. 


Agata Aleksandrowicz na swoim fanpejdżu ostro piętnuje media, które przy okazji tragedii Jillian Johnson próbują rozkręcić antylaktacyjną histerię: 
 
Internet szaleje z okazji historii matki, której dziecko umarło z powodu odwodnienia noworodkowego. Oczywiście media dostały świra i obwiniają karmienie piersią za tą sytuację. 

UNICEF w UK odniósł się do tych rewelacji. Powiedział m.in. że ponad 20 letnia wiedza na ten temat dowodzi że u zdrowych dzieci i zdrowych mam (czyli prawie wszystkich) to zjawisko jest po prostu do uniknięcia BEZ potrzeby rutynowego dokarmiania wszystkich dzieci, które to dokarmianie, jak pokazują badania, zmniejsza szanse na udane karmienie piersią!


Przeciwdziałają takiemu "zagłodzeniu" dziecka proste interwencje – opieka okołoporodowa i edukacja. Rutynowe dokarmianie – nie. Rutynowe dokarmianie jest zagrożeniem dla karmienia piersią
Przypadki odwodnienia dziecka po porodzie związane z problemami laktacyjnymi to niecałe dwa procent, z czego jakiś ułamek ułamków to przypadki poważne. Żeby zagłodzić dziecko trzeba naprawdę się postarać.


Promotorka wskazuje też, że połączenie dramatycznej historii z prostą poradą: "Podawaj butelkę" to manipulacja, której młode mamy mogą łatwo ulec: 

Walczę z opinią że dzieci trzeba rutynowo dokarmiać już od dawna i bardzo mnie taka retoryka "Fed is Best" wkurza (a to i tak lekkie słowo w porównaniu z tym co czuje). Zabieranie się do problemu od tyłka strony, grzanie pocisku na karmienie piersią, zamiast dociskać służbę zdrowia o opiekę okołoporodową i laktacyjną. (...) To granie na emocjach matek: "chce Pani zagłodzić dziecko?", "Proszę podać mleko bo spada z wagi", "Proszę dokarmić to szybciej Pani wyjdzie ze szpitala".

Czytaj cały komentarz na FB Hafija.pl: 
 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA