ile może stać mleko modyfikowane
Africa Studio/Adobe Stock
Karmienie

Ile może stać mleko modyfikowane w różnych warunkach?

Zastanawiasz się, ile może stać mleko modyfikowane, które zostało już przygotowane dla dziecka? Wszystko zależy od tego, gdzie będzie przechowywane. Ogólna zasada jest taka: im wyższa temperatura otoczenia, tym krócej mleko zachowuje przydatność do spożycia. Sprawdź, ile może stać mleko modyfikowane w lodówce, w podgrzewaczu, lub postawione w butelce w temperaturze pokojowej.

Mleko modyfikowane ma długą trwałość do spożycia, ale tylko w postaci suchej, sproszkowanej, czyli jeszcze przed rozrobieniem z wodą. Po przyrządzeniu należy szybko je zużyć, gdyż jest doskonałą pożywką dla bakterii. Aby niemowlę się nie zatruło, mleko modyfikowane powinno być świeże. Specjaliści zalecają, aby za każdym razem przygotowywać je w higienicznych warunkach bezpośrednio przed podaniem dziecku. Mimo to każda mama karmiąca butelką choć raz zada sobie pytanie: czy przygotowane już mleko modyfikowane można na krótko odstawić do lodówki lub czy rzeczywiście trzeba wylać mleko, które w butelce stało krótko w temperaturze pokojowej? 

Uwaga! Resztek mleka modyfikowanego w butelce po karmieniu nie należy przechowywać. Koniecznie trzeba je wylać. Przechować można jedynie świeżo przygotowaną mieszankę! I właśnie takiego świeżego mleka modyfikowanego dotyczą poniższe porady.

Spis treści:

Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]

Mleko modyfikowane w butelce – ile może stać w lodówce?

Jeżeli mleko po przygotowaniu zostanie szybko schłodzone do temperatury 4 stopni Celsjusza, może być przechowywane w lodówce do 24 godzin. Ważne jest, aby butelka była zabezpieczona zakrętką, a nie stała z założonym smoczkiem. Temperatura 4-5 stopni Celsjusza panuje zwykle na środkowych półkach w lodówce, np. nad szufladami na warzywa. To miejsce służy do przechowywania produktów mlecznych.

Mieszankę wyjętą z lodówki przed podaniem dziecku należy podgrzać np. w ciepłej wodzie lub podgrzewaczu, a następnie na butelkę założyć smoczek.

Ile może stać mleko modyfikowane w temperaturze pokojowej?

Świeżo przygotowane mleko modyfikowane można przetrzymać w temperaturze pokojowej do 2 godzin, nie dłużej. Przyjmuje się, że temperatura pokojowa wynosi 15-25 stopni Celsjusza. To spore widełki, dlatego najlepiej uznać, że te 2 godziny na przetrzymanie mleka dotyczą średniej temperatury pokojowej, czyli 20 stopni. Jeśli w pomieszczeniu jest cieplej niż 20 stopni, czas przechowywania mieszanki należy skrócić.

Im wyższa temperatura otoczenia, tym w mleku szybciej namnażają się bakterie. Jeśli w mieszkaniu panuje temperatura do 20 stopni, mleko można przetrzymać do 2 godzin. W wyższych temperaturach, a zwłaszcza podczas upału, lepiej ten czas bardzo ograniczyć lub w ogóle zrezygnować z przechowywania gotowego mleka modyfikowanego.

Ile może stać mleko modyfikowane w podgrzewaczu?

Jeśli przeczytałaś informacje o przechowywaniu mleka modyfikowanego w temperaturze pokojowej, domyślasz się, że butelki dla noworodka czy niemowlęcia lepiej nie przechowywać w podgrzewaczu ze względu na wyższą temperaturę, jaką zapewnia to urządzenie. Podgrzewacz utrzymuje temperaturę mleka na poziomie ok. 37 stopni, czyli jest to temperatura znacznie wyższa niż pokojowa. To idealne warunki do namnażania się bakterii! Podgrzewacz powinien służyć wyłącznie do podgrzewania mleka bezpośrednio przed podaniem, a nie do przechowywania w nim butelki z mieszanką. Trzymanie gotowej butelki z mlekiem w podgrzewaczu przez całą noc (aby była od razu do podania), grozi zatruciem pokarmowym.

Przechowywanie mleka modyfikowanego w butelce - ryzyko

Zacznijmy od tego, że obecność jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych w mleku dla niemowląt stanowi bardzo poważne zagrożenie dla dziecka. Szykując mieszankę dla dziecka, należy przestrzegać zasad higieny – myć ręce przed zabraniem się do przygotowania mleka, wyparzać butelki i smoczki przed podaniem ich dziecku, używać przegotowanej wody do sporządzania mieszanki – wszystko po to, by nie skazić mleka bakteriami. A gotowe mleko – jeśli to konieczne należy przechowywać w lodówce, i to krótko.

Nie trzeba wiele, aby doszło do zatrucia się dziecka skażoną bakteriami mieszanką. W przypadku groźnej bakterii Cronobacter spp. wywołującej zapalenie opon mózgowych u dziecka infekcję może spowodować spożycie przez niemowlę mleka, w którym znajdzie się jedynie 100 tych drobnoustrojów. A bakterie potrafią namnażać się bardzo szybko.

Z kolei w przypadku bakterii Bacillus cereus, która produkuje toksyny wymiotne i biegunkowe, nawet przegotowanie mleka, nie pomogłoby usunąć zagrożenia (z resztą nie wolno tego robić). Toksyny te potrafią wytrzymać nawet 1,5 godziny w temperaturze 120 stopni Celsjusza! Tymczasem biegunka i wymioty u niemowlęcia mogą stanowić zagrożenie dla jego życia.

Źródło: Szajewska H., Horvath A., Poradnik Żywienia Niemowląt; Medycyna Praktyczna

Zobacz też:

mleko modyfikowane
Adobe Stock
Karmienie
Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela
Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę. Ile mleka powinno jeść niemowlę? Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek ? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli. Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.   Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy  wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka 1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml 2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml 3. miesiąc 6 porcji 130 ml 4. miesiąc 6 porcji 150 ml 5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml* * dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​ Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego...

jaka woda dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Jaka woda dla niemowlaka: najlepsza źródlana, mineralna czy kranówka?
Rodzice nie zawsze wiedzą, jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka. Zdaniem ekspertów to musi być wysokiej jakości woda niskozmineralizowana, pochodząca ze sprawdzonego źródła podziemnego. Niemowlę może też pić wodę z kranu, ale tylko wtedy, gdy jest przebadana przez sanepid i mamy pewność, że spełnia odpowiednie normy czystości. A czy niemowlę może pić wodę oligoceńską lub filtrowaną? I co z wodą smakową?

Woda dla niemowlaka musi być przebadana pod kątem zanieczyszczeń, dlatego rodzice powinni wybierać wodę ze sprawdzonych źródeł, najlepiej taką z atestem, np. PZH, Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Najlepsza dla małych dzieci jest woda źródlana lub mineralna o niskiej zawartości minerałów, sodu i siarczanów. Co jeszcze warto wiedzieć o wodzie podawanej dzieciom w pierwszym roku życia? Spis treści: Jaka woda dla niemowlaka? Woda w diecie niemowlaka: od kiedy ? Czy woda z kranu nadaje się dla niemowlaka? Czy woda filtrowana jest dobra dla niemowlaka? Czy woda oligoceńska jest zdrowa dla niemowlaka? Jaka woda dla niemowlaka do mleka modyfikowanego? Jaka woda dla niemowlaka – przegotowana z butelki? Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla niemowlaka? Czy woda smakowa dla niemowlaka to dobry pomysł? Jaka woda dla niemowlaka? Woda dla niemowlaka musi być sprawdzona i bezpieczna. Jej czystość i skład powinny być regularnie kontrolowane. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz według aktualnego  schematu żywienia  najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna . Musi być to woda niskozmineralizowana , o niskiej zawartości sodu i siarczanów. Najlepiej, żeby miała pozytywną opinię uznanej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Woda mineralna to woda zmineralizowana w sposób naturalny – ma zwykle od 500 do 1500 mg minerałów na litr. Woda źródlana także zawiera minerały, ale w ilości poniżej 500 mg/l. Wybierając wodę butelkowaną dla niemowlęcia , sprawdź na etykiecie, czy ma ona odpowiednią zawartość soli mineralnych: minerały – poniżej 500 mg/l wody, sód – poniżej 20 mg/l wody. Woda mineralna dla niemowlaka powinna...

kasza manna dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Kasza manna dla niemowlaka – od kiedy podawać i jak (plus przepisy)
Kasza manna to idealne danie dla niemowlęcia. Łatwo ją ugotować tak, aby miała delikatną, płynną konsystencję. Dzięki kaszce mannie dziecko ma też szansę po raz pierwszy zetknąć się z glutenem.

Kasza manna to jedno z pierwszych dań zbożowych, które dostaje niemowlę. Jest cennym źródłem witamin, zwłaszcza z grupy B i minerałów. Dostarcza błonnika, który sprawia, że jelita pracują sprawnie, a dziecko nie ma zaparć i bólów brzuszka. Jest też lekko strawna, bogata w białko i przed wszystkim smaczna. Zobacz, jak i od kiedy podawać ją dziecku.  Od kiedy można podawać niemowlakowi mannę? Kaszę mannę możesz podać niemowlakowi już w 5 miesiącu, gdy zaczynasz rozszerzać jego dietę. Możesz też wprowadzić ją miesiąc później – jeśli zgodnie z zaleceniami WHO przez pierwsze 6 miesięcy chcesz karmić niemowlę wyłącznie piersią. W poradniku Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie „ O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci ” czytamy, że rozszerzanie diety niemowlaka należy zacząć nie wcześniej niż po 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu. Taki termin został potwierdzony w najnowszych zaleceniach dotyczących  rozszerzania diety niemowlaka , wprowadzonych przez polskich ekspertów na początku 2021 roku. Jaka kasza manna dla niemowlaka?  Zwykła czy gotowa kaszka niemowlęca – nie wiesz od czego zacząć? Jedna i druga jest dobra dla dziecka. Dawniej nie było specjalnych kaszek dla niemowląt, więc rodzice podawali zwykłą mannę. Teraz możesz wybierać. Kaszki produkowane dla niemowląt są łatwiejsze w przygotowaniu – wystarczy dodać do nich ciepłą wodę. Są też lżej strawne (zawierają częściowo zhydrolizowaną skrobię, która w zwykłej kaszy nie jest rozbita na tak małe cząstki). Gotowe kaszki, niestety, często mają w składzie cukier (a czasem nawet sporą jego ilość). Przed zakupem uważnie czytaj skład i wybieraj te, które nie mają cukru wcale lub tylko niewielką ilość. Zanim podasz mannę (lub inną kaszę), zapoznaj dziecko ze smakiem warzyw. Według najnowszych zaleceń...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj