Fotolia.pl
Karmienie

Kobiety karmiące piersią lepiej zwalczają raka

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko umieralności na raka piersi o 25 proc. - dowodzą amerykańscy naukowcy w najnowszych badaniach. To nie jedyne dobre wiadomości na tym polu.

O tym, że karmienie piersią zapobiega zachorowalności na raka wiadomo już dawno. Jednak najnowsze badania amerykańskich naukowców dowiodły, że naturalne karmienie obniża prawdopodobieństwo nawrotu choroby nowotworowej aż o 30 proc. a umieralność z powodu raka wśród tej grupy matek jest mniejsza o 25 proc.

Czytaj też: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne
 

Dlaczego karmienie piersią pomaga w walce z rakiem

Naukowcy uważają, że działanie ochronne jest spowodowane obniżeniem poziomu estrogenu. W badaniach pod lupę wzięto najczęściej występujący typ genetyczny raka piersi, który w Wielkiej Brytanii dotyka aż 40 proc. kobiet. W tym kraju rokrocznie diagnozuje się 50 tys. nowych przypadków zachorowalności na ten typ nowotworuNaukowcy w tym celu przebadali grupę 1.636 chorych kobiet. Te z nich, które karmiły dziecko zalecane minimum, czyli przez sześć miesięcy zmniejszały prawdopodobieństwo nawrotu choroby aż do 30 proc.
Autor badań Marylin Kwan naukowiec z Wydziału Kaiser Permanente w Oakland w Kalifornii, twierdzi, że to pierwsze badania, które udowadniają tak znaczną rolę karmienia piersią w nawrocie choroby.

Polecamy: WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem
 

Byłaś karmiona piersią – masz podwójną ochronę przed rakiem

Badania, które zostały opublikowane w Journal of National Institute przyniosły jeszcze jedną genialną nowinę. Mianowicie jeszcze silniejszy efekt prewencyjny jest u kobiet, które same były karmione piersią. Naukowcy w swej analizie zaznaczali również, że im dłuższy okres karmienia tym większa i silniejsza ochrona w walce z rakiem.
Pozostaje mieć nadzieję, że te informację przyczynią się do poprawy statystyki.
Liczby pokazują, że 82 proc. matek rozpoczyna karmienie piersią, ale  liczba ta spada do 55 proc., gdy dziecko ma 6. tygodni. W Wielkiej Brytanii tylko 1 na 100 kobieta karmi dziecko przez pierwsze 6 miesięcy. Jak podaje WHO w Polsce  co 10. mama karmi wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia malucha.

Polecamy: Ciąża, rak piersi i amputacja a potem....

 

A Wy karmicie/karmiłyście? 

Jaki dla ciebie był najważniejszy powód, by karmić naturalnie. Piszcie w komentarzach.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Fotolia.pl
Karmienie
Szokujący raport: tylko 4 proc. Polek karmi piersią półroczne niemowlę
Jedynie 4 proc. Polek karmi swoje dzieci przez pierwsze pół roku wyłącznie piersią! Dlaczego tak się dzieje? – zobacz szokujący raport prof. Barbary Królak-Olejnik, kierownika Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dlaczego tak krótko mamy karmią piersią? Okazało się, że prawie wszystkie mamy po porodzie rozpoczynają karmienie piersią . Jednak w dniu wypisu ze szpitala wyłącznie piersią karmiło 75 proc. wszystkich kobiet. W drugim miesiącu życia karmionych piersią było 58 proc. dzieci, w tym wyłącznie tylko 43,5 proc. W czwartym i szóstym miesiącu odsetki te wyniosły odpowiednio: 41 proc. i ok. 29 proc. oraz 38 proc. i 4 proc. Do końca 12 miesiąca życia karmionych piersią było zaledwie 17 proc. niemowląt.   Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że mimo rekomendacji WHO dotyczących wyłącznego karmienia piersią do końca szóstego miesiąca życia dziecka wiele towarzystw naukowych, w tym Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, nadal zaleca wyłączne karmienie piersią do 4-6 miesiąca życia.  - Jednak większość przebadanych kobiet nie realizowała nawet tych mniej wymagających zaleceń - powiedziała prof. Królak-Olejnik. Zdaniem prof. Królak-Olejnik badana grupa była na tyle duża, że uzyskane wyniki można odnieść do całej populacji polskiej.  Polki na szarym końcu Europy pod kątem karmienia - To plasuje nas niemal na samym końcu wśród krajów europejskich - podkreśliła w rozmowie z PAP główna autorka raportu prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.  Jak oceniła, tak złe wyniki można tłumaczyć niewłaściwym przestrzeganiem przez personel medyczny standardów opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem.  Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że WHO rekomenduje, by przez pierwsze sześć miesięcy od przyjścia dziecka na świat karmić je wyłącznie piersią. Z badań wynika bowiem, że przekłada się to w przyszłości na mniejsze ryzyko wielu schorzeń, w tym dotyczących układu immunologicznego, takich jak alergie i astma, cywilizacyjnych np. choroby...

dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie
Światowej sławy genetyk: każdy miesiąc karmienia to mniejsze ryzyko raka
Prof. Jan Lubiński, wybitny genetyk i znawca nowotworów namawia do karmienia piersią. Bo każdy miesiąc karmienia o 2 proc. zmniejsza ryzyko raka piersi. Nawet u tych kobiet, które mają gen BRCA1 - ten sam, który ma Angelina Jolie. Rocznie to prawie o 25 proc.!

Ani dla dziecka, ani dla matki nie jest obojętne, czy karmi dziecko piersią, czy podaje mleko modyfikowane . Jedną z największych i niepodważalnych korzyści karmienia piersią jest zmniejszenie ryzyka raka piersi. Potwierdza to prof. Jan Lubiński , kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, współodkrywca jednego z genów predysponujących do raka piersi. Czytaj też: Kobiety karmiące piersią lepiej zwalczają raka Każda kobieta powinna sprawdzić gen BRCA1 Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet. Zachorowania na raka piersi w Polsce, podobnie jak w całym cywilizowanym świecie, rosną i będą rosnąć: jest to głównie spowodowane zmianami cywilizacyjnymi. Przeciętnie u każdej Polki ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 6 proc. W ok. 5-30 proc. przyczyną nowotworów piersi są czynniki genetyczne. Część z nich jest już znana: to geny BRCA1 ,  BRCA2, PALB2, niedawno odkryty przez zespół prof. Lubińskiego gen RECQL . U kobiet, które mają mutację genu BRCA1 (tę samą, jaką miała Angelina Jolie, która poddała się profilaktycznej mastektomii), ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie aż 10 razy. - W Polsce jest ok. 100 tys. nosicielek genu BRCA1, jednak tylko ok. 10 proc. o tym wie - mówi prof. Jan Lubiński. Dlatego każda kobieta, w której rodzinie matka, babcia, siostra, ciotka chorowała na nowotwór piersi, powinna sprawdzić, czy nie jest nosicielką mutacji BRCA1 lub BRCA2. Badania wykonuje się bezpłatnie, sieć poradni genetycznych jest w całej Polsce, konieczne jest jedynie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. - Optymalnie byłoby, gdyby każda kobieta przebadała się pod tym kątem. Ryzyko zachorowania wynosi 60-70 proc., dlatego może się zdarzyć, że ani matka, ani babcia nie zachorowały, mimo że były nosicielkami. Kobieta może też odziedziczyć mutację genu BRCA1 po ojcu, i wtedy również wcześniej w rodzinie może nie być...

karmienie piersią chroni przed rakiem
Fotolia
Aktualności
Karmienie piersią chroni kobiety przed groźną chorobą!
Badania w 30 krajach dowiodły, że możemy zmniejszyć ryzyko choroby od 4-11%!

Eksperci z Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem wydali oświadczenie, które jest bardzo dobrą nowiną dla kobiet! Badania prowadzono w 30. krajach i wynika z nich, że te mamy, które karmiły swoje dzieci piersią przez 12 miesięcy, mają o 4 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi . Jeżeli jednak zdecydują się na kolejne dziecko i również będą karmić piersią, wtedy ryzyko zachorowania zmniejsza się o kolejne 7 proc. Nie jest to bez znaczenia, bowiem rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych i niestety coraz więcej kobiet dotyka choroba. Obecnie mówi się o 23 proc. kobiet. Zobacz: Jadłospis matki karmiącej piersią Karmienie piersią oprócz tego, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ma cały szereg innych pozytywnych skutków. Zapewnia dziecku ochronę immunologiczną, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajników, zapobiega osteoporozie, zmniejsza ryzyko depresji i wiele wiele innych. Czy wiedziałaś o tym? Maluch przy piersi - zalety karmienia piersią źródło: mamdziecko.interia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz