karmienie piersią, noworodek, mama
Karmienie

Przygotowania do karmiena piersią

Wcale nie musisz hartować brodawek. Powinnaś za to uważać na to, co teraz jesz. Warto też kupić kilka akcesoriów. To zapewni ci znakomity start do karmienia piersią!

Chociaż podobno karmienie piersią jest najnaturalniejszą sprawą na świecie, wiele młodych mam ma z nim kłopoty. Może dlatego, że dużo bardziej naturalne jest dziś dla nas korzystanie z komórki czy internetu niż karmienie. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. To naprawdę nie będzie trudne, jeśli trochę się przygotujesz.

Piersi

Niezależne, czy masz je w rozmiarze S czy XXL, możesz karmić piersią i mieć dla dziecka tyle mleka, ile potrzebuje. Wielkość piersi zależy bowiem głównie od ilości tkanki tłuszczowej, natomiast gruczoł produkujący pokarm jest u wszystkich kobiet mniej więcej takiej samej wielkości. To, ile będziesz miała pokarmu, zależy głównie od tego, jak często maluch będzie jadł.
Więcej problemów mogą przysporzyć brodawki, zwłaszcza jeśli są płaskie lub wciągnięte. Co prawda niektóre maluchy znakomicie dają sobie z nimi radę i wspaniale je wyciągają, ale nie zawsze tak jest. Dlatego najlepiej jeszcze w czasie ciąży używać specjalnego „przyrządu” delikatnie wyciągającego brodawki (Niplette, AVENT). Jeśli tego nie robiłaś, a dziecko ma problemy z uchwyceniem brodawki, nie wszystko jeszcze stracone!

  • Odciągaj mleko pomiędzy karmieniami. Brodawka lekko wyciąga się, a ty jednocześnie stymulujesz laktację. Jeśli maluszek nie najada się z piersi, dokarmiaj go odciągniętym pokarmem. Rób to jednak za pomocą łyżeczki lub specjalnego kubeczka, nie przyzwyczajaj malca do picia mleka przez smoczek (ssie się go jednak inaczej niż pierś, więc problemy dziecka mogą się powiększyć).
  • Pomiędzy karmieniami nadal spróbuj stosować Niplette. Najlepiej kilka minut przed karmieniem, by maluszkowi było łatwiej uchwycić pierś.
  • Jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. On najlepiej wyciągnie brodawkę.

Akcesoria

Wystarczysz ty, maleństwo, jakiś wygodny fotel, na którym możesz się wygodnie oprzeć, rozpinana bluzka, biustonosz. A dla maluszka – poduszka, na której wygodnie go ułożysz. Dodatkowe akcesoria nie są niezbędne, ale... przydatne!

  • Wkładki chłonące pokarm. Gdy karmisz z jednej piersi, z drugiej wypływa ci mleko. Czasem kapie ono też samoistnie, np. kiedy dziecko zaczyna płakać. Wkładki chronią ubranie przed zaplamieniem. Szczególnie przydadzą ci się, gdy wychodzisz z malcem na spacer, idziesz do przychodni, pracy.
  • Dobry laktator. Przyda ci się nie tylko do odciągania mleka „na zapas”, ale również w razie takich kłopotów, jak nawał pokarmu czy za mała jego ilość. Koniecznie wybieraj laktator z regulowaną siłą ssania. Jeśli masz brodawki wrażliwe, odciągaj lekko. Jeżeli są bardziej „zahartowane”, to możesz podkręcić regulację siły ssania i szybciej ściągnąć pokarm.
  • Pojemniczki do przechowywania odciągniętego mleka. Muszą być przeznaczone do przechowywania żywności.

Najlepsza dieta

Twoje mleko zawsze jest wartościowe. Tyle tylko, że jeśli będziesz jeść byle co, to możesz mieć potem takie problemy, jak łamliwość paznokci, wypadanie włosów, próchnica. Dieta powinna być teraz urozmaicona. Jedz owoce, warzywa, kasze, pieczywo (najlepiej graham i razowe), nabiał, ryby, chude mięso. Kilku rzeczy jednak nie powinnaś jeść i pić.

  • Przez całą laktację. Nie pij alkoholu (uszkadza układ nerwowy dziecka). Unikaj potraw zawierających konserwanty, produktów smażonych.
  • W pierwszych dniach karmienia. Maluszek może mieć bóle brzuszka, jeśli jesz: czekoladę, fasolę, groch, kapustę, czosnek, cebulę.
  • Po miesiącu od porodu. Powoli spróbuj wprowadzać do swojego menu fasolkę, rośliny strączkowe, kapustę.
  • Gdy lekarz podejrzewa alergię na mleko. Nie pij go ani nie jedz żadnych przetworów mlecznych. Jeżeli dieta będzie musiała trwać dłużej, porozmawiaj z lekarzem. Może ci zalecić przyjmowanie wapnia.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

jak zwiększyć laktację
Fotolia
Karmienie
Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji
W piersiach masz mało pokarmu, martwisz się, że twoje dziecko płacze z głodu i nie najada się. Jak zwiększyć laktację? Znamy sprawdzone sposoby.

Każda mama może karmić piersią i mieć tyle mleka, by dziecko nie było głodne. Przejściowo może się jednak zdarzyć, że mleka w piersiach jest mniej i dziecko się nie najada. Nie musisz jednak podawać dziecku butelki z mlekiem. Są skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację. 1. Jak najczęściej karm piersią: mleka będzie więcej Karm dziecko zawsze, gdy jest głodne. Jak sprawdzić, czy się najada?  Najedzony noworodek jest spokojny, śpi pomiędzy karmieniami, a jeśli płacze, to raczej ze zmęczenia lub bólu brzuszka. Noworodek, gdy jest głodny, otwiera buzię, szuka piersi, wpycha do buzi paluszek lub całą piąstkę. Jest niespokojny i płacze. 2. Połóż się z dzieckiem do łóżka i podawaj pierś, gdy chce ssać Nie musisz liczyć, ile razy karmisz dziecko, tak jak nie liczysz, ile razy je całujesz.  Ilość karmień piersią noworodka nie może być jednak mniejsza niż 8 na dobę (na ogół jest ich więcej, nawet 10-12). Jeśli czujesz, że masz mało pokarmu, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj mu pierś wtedy, gdy tylko chce ssać. To dobry sposób na szybie zwiększenie laktacji. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 3. Karm piersią w nocy Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karm noworodka przynajmniej raz w nocy. Nocne karmienia są ważne ze względu na duże stężenie prolaktyny we krwi (im wyższy poziom tego hormonu, tym więcej mleka w piersiach). 4. Pilnuj, by dziecko prawidłowo ssało pierś Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy ssie, słyszysz charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli słyszysz cmokanie, to znaczy, że dziecko chwyciło pierś zbyt płytko. Nie wyssie wtedy całego mleka z piersi. Przerwij karmienie piersią i jeszcze raz prawidłowo przystaw dziecko do piersi. 5. Nie spiesz się podczas karmienia piersią Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10...

niemowlę, butelka, karmienie
Karmienie
Jak odciągać i przechowywać mleko?
Twierdzisz, że odciąganie mleka wcale nie jest takie proste? Ok, możesz się poddać lub spróbować jeszcze raz. Jeśli uwierzysz w sukces, będzie łatwiej. Poznaj dobry sposób na odciąganie mleka i zasady przechowywania pokarmu.

Nawet jeśli zamierzasz przez cały rok nie wracać do pracy, tylko być razem ze smykiem, nieraz będziesz go chciała zostawić z babcią, ciocią czy tatą. Warto więc nauczyć się przygotowywać zapasy ze swojego mleka. Muszę mieć laktator czy mogę odciągać ręcznie? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz odciągać mleko . Jeśli myślisz, że zdarzy ci się to raptem kilka razy, naucz się ręcznego odciągania. To nie takie trudne! Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby maluszkowi wystarczyło na jedną porcję, czyli około 120–150 ml): zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. włącz muzykę, którą lubisz, przygotuj czysty, wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, weź głęboki oddech wyobraź sobie coś bardzo miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Mleko wkrótce zacznie wypływać. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zobaczysz, zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Lepszy jest laktator ręczny czy elektryczny? Gdy chcesz bardzo często odciągać mleko (np. wracasz do pracy), warto kupić elektryczny. Możesz go też wypożyczyć (zapytaj o taką możliwość w szpitalu położniczym). Jeśli zamierzasz odciągać rzadziej, wystarczy ręczny. Wybierz taki o regulowanej sile ssania, bo odciąganie nie może cię boleć. Niektóre laktatory mają dodatkową wkładkę sylikonową masującą pierś (są mamy, którym to pomaga)....

jak zwiększyć laktację?
Fotolia
Karmienie
Chcesz mieć więcej mleka? Tymi sposobami zwiększysz laktację!
Karmienie piersią nie zawsze przychodzi łatwo, czasami trzeba nad tym trochę popracować. A co jeśli mleka jest za mało? Trzeba skorzystać z tych sposobów na zwiększenie laktacji!

Nie martw się, jeśli masz za mało mleka. Natura urządziła nas tak, że możemy wpłynąć na laktację w łatwy sposób. Aby zwiększyć laktację, wystarczy, że zastosujesz się do tych sposobów. Być może efekty nie pojawią się od razu, ale bądź cierpliwa i nie przerywaj, tego, co robisz, a już niedługo zobaczysz, że masz więcej pokarmu, a twoje dziecko się najada. 8 sposobów na zwiększenie laktacji Zdarza się, że mama ma (przejściowo) mniej pokarmu, niż jej dziecko potrzebuje. Jeśli martwisz się, że masz mało pokarmu , twoje dziecko jest głodne po karmieniu, a twoje piersi nie nadążają z produkcją mleka, wypróbuj te sposoby na zwiększenie laktacji: Często przystawiaj do piersi Im częściej przystawiasz dziecko do piersi, tym więcej mleka produkujesz. Wszystko dzięki hormonom – prolaktynie i oksytocynie – które uwalniają się podczas ssania. Możesz przystawiać dziecko nawet co pół godziny, zmieniając piersi: raz do jednej, raz do drugiej. Karm nocami Nikt nie lubi nocnych pobudek, ale to właśnie nocą twój organizm produkuje najwięcej prolaktyny , która wzmaga produkcję mleka. Staraj się karmić dziecko w nocy przynajmniej raz. Odpoczywaj z dzieckiem Stres i zmęczenie są wrogami laktacji. Połóż się z dzieckiem, spędźcie cały dzień w łóżku i nacieszcie się sobą. Przystawiaj dziecko do piersi i pozwalaj mu ssać tak często i tak długo, jak tego chce. Odciągaj pokarm między karmieniami Im częściej i więcej dziecko ssie, tym więcej masz mleka. Dlatego między karmieniami możesz odciągać pokarm laktatorem lub ręcznie, zwiększając tym samy laktację. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Pij dużo wody Miej zawsze przy sobie butelkę wody i pij ją jak najczęściej. Matki karmiące powinny wypijać o litr wody więcej niż zwykle. W ciągu dnia wypijaj od 2-3 litrów płynów . Pij zioła Ale nie szałwię,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj