Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek, drapanie po buzi
fotolia
Noworodek

Dlaczego noworodek drapie się po buzi?

Dziecko może samo drapać się po twarzy dlatego, że nie panuje nad ruchami swoich rączek. Aby zapobiec powstawaniu ranek na jego buzi, możesz, np. jeszcze w szpitalu, zakładać mu na dłonie cienkie rękawiczki.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Moja córeczka Hania, która urodziła się trzy dni temu, mocno podrapała sobie buzię. Nie wiem, jak i kiedy udało jej się to zrobić. Zamierzam obciąć jej paznokcie, ale boję się, że sytuacja może się powtarzać. Dlaczego małe dzieci to robią? Czy swędzi je skóra na twarzy?
Elżbieta Małec z Krosna

W pierwszych dniach po narodzinach może się zdarzyć, że dziecko jest podrapane – kaleczy sobie skórę własnymi paznokietkami, bezwiednie poruszając rączkami przy twarzyczce. To nic złego. Dziecko nie panuje nad ruchami swoich rączek, są one przypadkowe, niezaplanowane.

Można chronić noworodkami przed konsekwencjami takich ruchów, zakładając mu jeszcze w szpitalu, zaraz po narodzinach, cienkie rękawiczki lub chociażby malutkie skarpetki na rączki. Po powrocie do domu, gdy dziecko śpi, warto zabrać się za obcinanie paznokci. Jeśli będą krótkie, maluch nie zrobi sobie krzywdy. Ze względu na ryzyko skaleczenia i zakażenia bakteryjnego lepiej jednak nie obcinać paznokci dziecku w szpitalu.

Czytaj więcej: Obcinanie paznokci u noworodka

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

Ciężarna kobieta w szpitalu
Fotolia
Poród
4 rzeczy o porodzie, które mogą cię zaskoczyć
Masz za sobą zajęcia w szkole rodzenia, ileś przeczytanych poradników i wydaje ci się, że o porodzie wiesz już niemal wszystko? Oto kilka ważnych rzeczy, o których być może nikt nie zdążył ci jeszcze powiedzieć.

1. Zanik skurczów porodowych po przyjeździe do szpitala Są regularne, coraz dłuższe i bardziej intensywne, a przerwy między nimi trwają coraz mniej. Po krótkiej naradzie ustalacie więc, że czas jechać do szpitala. W samochodzie nabierasz pewności, że to była dobra decyzja – skurcze nie ustępują, ale wręcz się nasilają. Gdy jednak wchodzicie do szpitala i ustawiacie się w kolejce do izby przyjęć, te słabną, wręcz zanikają. Co się dzieje? Przecież nie mogłaś aż tak się pomylić, czułaś wyraźnie skurcze porodowe . Były wręcz książkowe! Masz rację – nie pomyliłaś się. To rzeczywiście były skurcze porodowe, które... rozeszły się po kościach po dotarciu do szpitala. Specjaliści nazywają to zjawisko efektem izby przyjęć, ponieważ to właśnie ona, a właściwie stres spowodowany zmianą miejsca, ponosi winę za zatrzymanie akcji porodowej. Powoduje on, że w organizmie mającej rodzić kobiety rośnie poziom adrenaliny – hormonu, który niekorzystnie wpływa na pierwszy okres porodu , osłabiając skurcze. Co można zrobić? Czasem warto nawet wrócić do domu na kilka godzin i poczekać, by w stwarzających poczucie bezpieczeństwa warunkach poród rozkręcił się na dobre. Można także zostać w szpitalu i "nakłonić" macicę do skurczów. W jaki sposób? Można delikatnie drażnić brodawki sutkowe (powoduje to wydzielanie się oksytocyny, która pobudza macicę do skurczów). Skuteczne może też okazać się chodzenie po schodach tam i z powrotem albo przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (na jednej klęczysz, a druga jest w wykroku). Sprawdź: Co wiesz o porodzie.   2. Brak postępu porodu z powodu... obecności męża To nie żart! Obecność na sali porodowej ojca dziecka może rzeczywiście spowalniać, a nawet zahamować akcję porodową (przypomnijmy, że brak postępu porodu może być wskazaniem do wykonania cesarskiego...

tata pomaga karmiącej mamie
Fotolia
Aktualności
Czy tata może pomóc karmiącej piersią mamie?
Wiadomo, mężczyzna nie nakarmi piersią dziecka. Czy może jednak jakoś pomóc? Zobaczcie same :-)

Karmienie piersią  zarezerwowane jest tylko dla kobiet. Nasi partnerzy na niewiele mogą nam się przydać. Chyba, że wykonają za nas zupełnie inną pracę... Już same współuczestnictwo w karmieniu, będzie dla każdej mamy miłą odmianą . Zazwyczaj dzieje się tak,  że gdy dziecko jest głodne, wszyscy zostawiają nas w spokoju, by nie przeszkadzać maleństwu i nas nie krępować. Tyle że gdy karmienie zajmuje nam 20, 30, czy 40 minut, spędzamy ten czas z dala od innych i w tym czasie nie możemy robić nic... oprócz karmienia. "Prawdziwa miłość!" Ten mężczyzna okazał się  na tyle wyjątkowy, że jego partnerka postanowiła pochwalić się nim w mediach społecznościowych. Dlaczego? Te zdjęcie chyba wszystko wyjaśnia :-) Banalne? Może i tak, ale ilu znacie facetów, którzy podjęliby się tego zadania? fot. Breastfeeding Mama Talk Zachwycona faktem,  że jej partner sam, bez proszenia o to , postanowił pomóc jej z ułożeniem i wysuszeniem włosów, podzieliła się  swoją radością z innymi. Odzew był natychmiastowy, bo okazało się,  że mężczyźni są naprawdę wspaniałomyślni dla swoich ciężarnych i karmiących kobiet. Golenie nóg, masowanie , obcinanie paznokci, a nawet malowanie ich – okazuje się nie być niczym nowym dla panów. Dla ukochanej kobiety, są w stanie zrobić naprawdę wiele. A Twojemu partnerowi zdarzyło się kiedyś zrobić dla Ciebie coś wyjątkowego? Przeczytaj także: Karmienie piersią to gra zespołowa Co lubią ciężarne - poradnik dla facetów!

zaburzenia integracji sensorycznej
Adobe Stock
Zdrowie
Zaburzenia integracji sensorycznej - objawy, przyczyny, terapia
Zaburzenia integracji sensorycznej powodują, że dziecko cierpi na nadwrażliwość lub podwrażliwość zmysłową. Trudno mu się ubrać, skupić, chodzić itd. O zaburzeniach integracji sensorycznej może świadczyć np. nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk, zaburzenia równowagi, unikanie bliskości.

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej  niektórzy postrzegają jako niegrzeczne. Tymczasem ich „złe zachowanie” wynika z niewłaściwej obróbki informacji, w której mózg się... trochę pogubił. Bywa też, że takie dzieci są uważane „dziwne”, ponieważ nie chcą lepić z plasteliny, nie chcą chodzić boso, nie dają się czesać. Również przez to, że unikają kontaktu z niektórymi kształtami, fakturami, przedmiotami, wolniej się rozwijają. Przy zaburzeniach integracji sensorycznej wskazana jest odpowiednia terapia, jednak pierwszym krokiem jest diagnoza takich zaburzeń.  Spis treści : Zaburzenia integracji sensorycznej - co to jest? Nadwrażliwość i podwrażliwość sensoryczna Zaburzenia czucia głębokiego Najczęstsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dziecka   Inne objawy zaburzeń integracji sensorycznej Zaburzenia integracji sensorycznej – przyczyny Zaburzenia integracji sensorycznej u dorosłych Zaburzenia integracji sensorycznej - test Zaburzenia integracji sensorycznej - co to? Zaburzenia integracji sensorycznej to nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu nerwowego dziecka lub osoby dorosłej, przejawiają się one reakcją, która jest nieadekwatna do sytuacji, w której się znajduje.  Zaburzenia SI nie wynikają z wad narządu słuchu czy wzroku, ale niewłaściwej organizacji bodźców przez układ nerwowy. Te dysfunkcje mogą wystąpić u dzieci zdrowych (w normie intelektualnej), ale też u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową, autyzmem , mózgowym porażeniem dziecięcym. Nasilenie objawów może być różne. Pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej można zauważyć już u niemowląt – występuje wtedy płaczliwość u dziecka , niepokój, a także problemy z ssaniem. Gdy takie zaburzenia zostaną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj