przepuklina pępkowa
Fotolia
Noworodek

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to przykryta skórą „dziurka” w brzuchu, w okolicy pępka, przez którą próbują się wydostać organy wewnętrzne. jej objawem jest niewielka wypukłość obok pępka: raz mniejsza, raz większa.

Mój noworodek ma przepuklinę pępkową. Martwię się więc, że coś zrobiłam źle. Słyszałam też, że jest konieczna operacja. To prawda.
Julia Modrzejska z Rzeszowa

Przepuklina pępkowa u dzieci nie jest skutkiem pani błędu. Często występuje u dzieci, które urodziły się z niską masą ciała. Przepuklina może być mała jak koniuszek palca lub większa, np. jak pół cytryny.

Przepuklina bywa bardziej napięta, gdy dziecko płacze (zwiększa się ciśnienie w brzuszku), a gdy jest spokojne, może być niewidoczna: jej zawartość cofa się do jamy brzusznej przez pierścień pępowinowy.

Po odpadnięciu kikuta pępowiny skóra goi się, a pierścień mięśniowy stopniowo zamyka. Czasem dzieje się to zbyt wolno – wtedy może pojawić się przepuklina. Dawniej uważano, że można przyspieszyć zamykanie się otworu, zalepiając pępek plastrem. Teraz już się tego nie stosuje. W chwilach szczególnego niepokoju u dziecka, może pani układać mu na brzuszku swoją dłoń, przykrywając okolicę pępka. U wielu dzieci pierścień pępkowy zamyka się sam w ciągu roku, rzadziej – dwóch lat. Jedynie gdy przepuklina jest duża albo wyraźnie się powiększy, potrzebny będzie niewielki zabieg.

Konsultacja: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Pracował w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

Czytaj więcej: przepuklina pępkowa u dzieci

Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!

Archiwum magazynu Mamo to ja
Mamo to ja - styczeń 2009
Na nadchodzące święta, na cały Nowy Rok oraz zupełnie bez okazji życzę Wam z głębi serca...

- byście potrafiły cieszyć się z drobiazgów (bo to one składają się na nasze życie) - niech dwie kreski na teście oznaczają początek cudownych, magicznych dziewięciu miesięcy - by w sklepach pojawił się tani, bezpieczny i skuteczny środek na zgagę końca ciąży - żeby anestezjolog przyszedł na czas i byście mogły cieszyć się porodem bez obezwładniającego bólu - by znajomi oddali Wam wózki, foteliki, śpioszki i kaftaniki, dzięki czemu nie będziecie musieli wydawać na te drobiazgi fortuny - niech ani razu nie obudzi Was w środku nocy kaszel i gorączka malucha - co najmniej trzy razy w tygodniu niech do nocnej beksy wstaje tata - byście się wyspały! - by każdej młodej mamie udało się iść kilka razy na piękny film, przeczytać parę dobrych książkę i zakochać się w nowym wierszu - byście uwierzyły, że maluch po raz setny wyrzucający klocek z kojca nie robi tego złośliwie - byście razem z dzieckiem potrafiły cieszyć się tym , że ten wyrzucany klocek spada na ziemię (za każdym razem jednak trochę inaczej :)) - by mąż nie dziwił się, że po ciężkim dniu zasypiasz szybciej niż niemowlę - by plamy z marchewki i deserków z jagodami łatwo się spierały - byście się wyspały! - by ząbki dzieciom rosły bez gorączki i łez - by nigdy w środku nocy nie okazało się, że nie macie już ani jednego pampersa - niech w Waszych domach zamieszkają skrzaty, które niepostrzeżenie sprzątają, lub byście przestały się w końcu martwić bałaganem , kurzem i jakimś głupim osadem na kafelkach czy prysznicu (on jest straszny tylko w reklamach) - byście się wyspały! - byście uwierzyły, że mama małego dziecka nie musi/nie powinna/prawie nigdy nie wygląda jak wychudzona modelka z wybiegu – polubcie w końcu swoje ciała! I pozwólcie je podziwiać swoim facetom - byście miały w sobie tyle ciepła, miłości i optymizmu, co bohaterki reportażu o...

Zdrowie
Niepokojące sygnały?
Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom.

Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom. A najlepszym lekarstwem na nie jest... czas. W pierwszych miesiącach życia maluszka wiele rzeczy przyprawia Cię o drżenie serca. Obawiasz się, że jest chory lub źle się rozwija. Tymczasem zwykle martwisz się tym, co w rzeczywistości jest rozwojową normą. Moje maleństwo ma niezbyt kształtną główkę. Czy już zawsze taka będzie? Nie. Nienarodzone dziecko ma miękkie kości czaszki, a szwy międzyczaszkowe nie są zarośnięte. Dzięki temu jego główka łatwiej dopasowuje się do kształtu kanału rodnego i malcowi udaje się bezpiecznie wydostać na świat. Kiedy się jednak przez niego przeciska, jej kształt może ulec zmianie. Jest ona wtedy wydłużona i niesymetryczna. Czasem możesz na niej wyczuć miejsca, które wyglądają tak, jakby kości czaszki zachodziły na siebie. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Główka nabiera prawidłowego kształtu w pierwszym miesiącu życia malucha, a najdalej po sześciu tygodniach od porodu. Synek ma przepuklinę pępkową. Czy trzeba operować? Nie jest to konieczne. Każdy mięsień (także mięśnie tworzące ścianę brzucha) jest otoczony tkanką łączną – cieniutką błonką zwaną powięzią. W miarę jak dziecko rośnie, staje się ona coraz mocniejsza. U niemowląt powięź przebiegająca w linii środkowej ciała jest bardzo wiotka. Gdy dziecko napina brzuszek, płacząc, robiąc kupkę lub gdy ma wzdęcia, jelita mogą się uwypuklać w słabszym miejscu powięzi. Tworzą wtedy przepuklinę. Nie sprawia ona maluchowi bólu. Jeśli chcesz, by szybko znikła, układaj dziecko w różnych pozycjach, by ćwiczyło mięśnie brzucha. Bardzo pomocne jest proste ćwiczenie polegające na podciąganiu malucha za rączki do siadania. Kiedy mięśnie wzmocnią się, przepuklina ustąpi. Nawet jeśli jest większa niż orzeszek laskowy, nie poleca...

mama, maluch, lekarz
Zdrowie
Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...
Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.

Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej . Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka . Podcięcie wędzidełka Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą. Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie. Udrożnienie kanalika łzowego Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg. Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka Drenaż błony bębenkowej Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku. Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową . Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni. Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj